Ковид-19: Канада ги олеснува ограничувањата за патување за целосно вакцинирани патници

Почнувајќи од 7 септември 2021 година, Владата на Канада ги олесни граничните мерки за целосно вакцинирани странски патници. На меѓународните летови со патници ќе им биде дозволено да слетаат на пет дополнителни канадски аеродроми.

Лесно ограничување на границата со „Ковид -19“ Олеснувањето на меѓународните гранични ограничувања доаѓа 18 месеци по почетокот на пандемијата COVID-19

Олеснување на граничните ограничувања за меѓународни патници

По успешното пуштање во употреба на вакцините за Ковид-19 што доведе до зголемување на стапките на вакцинација и опаѓање на случаите со Ковид-19, Владата на Канада најави мерки за олеснување на граничните ограничувања и уште еднаш да им се овозможи на меѓународните патници посета на Канада за несуштински цели на туризам, бизнис или транзит доколку се целосно вакцинирани две недели пред да влезат во Канада. Барањата за карантин сега се олеснети за сите странски државјани на кои им е дадена вакцинација одобрена за употреба од Health Canada и тие ќе повеќе не се бара карантин 14 дена.

Оваа релаксација доаѓа 18 месеци потоа Владата на Канада силно ограничено патување во странство поради пандемијата COVID-19. Пред ова олеснување на граничните мерки, требаше да имате суштинска причина да ја посетите Канада или требаше да сте канадски државјанин или постојан жител за да влезете во Канада.

Вакцини овластени или признати од Здравствена Канада

Ако ве измачат една од подолу наведените вакцини, тогаш имате среќа и можете повторно да ја посетите Канада за туризам или бизнис.

  • Модерна Вакцина Спикевакс Ковид-19
  • Pfizer-BioNTech Вакцина Комирнати Ковид-19
  • AstraZeneca Вакцина VaxzevriaCovid-19
  • Јансен (Johnонсон и Johnонсон) Вакцина за ковид-19

За да ги исполнувате условите, мора да сте имале една од горенаведените вакцини најмалку 14 дена пред тоа, треба да бидат асимптоматски и исто така носат а доказ за негативен молекуларен тест за Ковид-19 или PCR тест за коронавирус кој е стар помалку од 72 часа. Тест за антиген не е прифатен. Сите посетители на возраст од пет (5) години или повеќе мора да го носат овој негативен тест.

Ако сте само делумно вакцинирани и не сте ја примиле втората доза вакцини со 2 дози, тогаш не сте ослободени од новото олеснување на ограничувањата, а нема да бидат изземени ниту патниците кои примиле една доза и закрепнале од СОВИД-19.

Покрај меѓународните туристи, Канада исто така дозволува несуштинско патување во Канада за американските граѓани и Носители на зелена карта на Соединетите држави кои се целосно вакцинирани најмалку 2 недели пред да влезат во Канада.

Патување со невакцинирани деца

Деца на возраст под 12 не треба да се вакцинираат, се додека се придружувани од нивните целосно вакцинирани родители или старатели. Наместо тоа, тие мора да направат задолжителен PCR тест од 8-ми ден и да се усогласат со сите барања за тестирање.

Кои дополнителни канадски аеродроми им овозможуваат на странски државјани со виза за еТА Канада

Меѓународните посетители кои пристигнуваат со авион сега можат да слетаат на следните пет дополнителни канадски аеродроми

  • Меѓународен аеродром Халифакс Стенфилд;
  • Меѓународниот аеродром во Квебек Сити, Jeanан Лесаж;
  • Меѓународен аеродром во Отава Мекдоналд – Картие;
  • Меѓународниот аеродром Винипег Jamesејмс Армстронг Ричардсон; и
  • Меѓународен аеродром во Едмонтон
Лесно ограничување на границата со „Ковид -19“ Агенцијата за гранична служба на Канада ќе работи со Канадската агенција за јавно здравје за да обезбеди барања за тестирање

Додека се ублажуваат ограничувањата за карантин, некои гранични мерки за COVID-19 сè уште остануваат на сила. Агенцијата за гранични услуги на Канада во соработка со Агенцијата за јавно здравје на Канада ќе продолжи да спроведува случајни тестови за COVID-19 на патниците на влезното пристаниште. Секој над 2-годишна возраст ќе треба да носи маска за време на нивниот лет за Канада. Додека целосно вакцинираните патници се ослободени од карантин, сите патници сепак мора да бидат подготвени за карантин во случај на граница да се утврди дека не ги исполнуваат потребните услови.

Кои националности сега можат да влезат во Канада?

Носители на пасоши од подобни земји низ целиот свет може да аплицира за еТА канадска виза и да влезат во Канада се додека се целосно вакцинирани. Според новите гранични мерки за СОВИД-19, вакцинираните патници повеќе не треба да се стават во карантин при пристигнувањето во Канада. Сè уште мора да ги исполнувате сите здравствени барања наложени од Владата на Канада.

Канада е неверојатно време за посета во септември и октомври

Фестивалот Стратфорд

Фестивалот Стратфорд порано познат како Шекспиров фестивал Стратфорд, на Шекспир Фестива е театарски фестивал кој трае од април до октомври во градот Стратфорд, Онтарио, Канада. Додека главниот фокус на фестивалот порано беа драмите на Вилијам Шекспир, фестивалот се прошири многу повеќе од тоа. Фестивалот, исто така, води широк спектар на театар од грчка трагедија до мјузикли и современи дела во стилот на Бродвеј.

Октоберфест

Можеби започна во Германија, но Октоберфест сега во светот е синоним за пиво, ледерхозен и премногу братвурст. Фактурирана како Најголемиот баварски фестивал во Канада, Киченер–Ватерло Октоберфест се одржува во збратимените градови Кјчен-Ватерлул во Онтарио, Канада. Тоа е втор по големина Октоберфест во светот. Тука се и Торонто Октоберфест, Едмонтон Октоберфест и Октоберфест Отава.

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ:
Дознајте за неверојатно Настани на Октоберфест во Канада.

Канада во есен

Есенската сезона во Канада е кратка, но неверојатна. За кратко време во септември и октомври, можете да бидете сведоци на промена на лисјата во нијанси на портокалова, жолта и црвена пред да паднат на земја. Како што влегуваме во последниот дел од летото и се наѕира октомври, зеленилото што се менува ќе се удри. Прочитајте повеќе за хипнотизирање Канада во есенската сезона.

еТА канадска виза е електронско овластување за патување или дозвола за патување за да ја посетите Канада за временски период помал од 6 месеци и да ги посетите овие епски есенски искуства во Канада. Меѓународните посетители мора да имаат канадска eTA за да можат да ја посетат Канада. Странските државјани можат да аплицираат за еТА канадска виза преку Интернет за неколку минути. Процес на виза за еТА Канада е автоматизирана, едноставна и целосно онлајн.

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ:
Додека сте во Онтарио, проверете Мора да се видат места во Онтарио.

Проверете ја вашата подобност за еТА Канада виза и аплицирајте за еТА Канада Виза 72 часа пред вашиот лет. Британски граѓани, Австралиски граѓани, Француски граѓани, и Државјани на Швајцарија може да аплицира онлајн за eTA Canada Visa. Доколку ви треба помош или барате какви било појаснувања, контактирајте го нашиот helpdesk за поддршка и водство.