Водич за врвните замоци во Канада

Некои од најстарите замоци во Канада датираат уште од 1700-тите, кои создаваат апсолутно радосно искуство за повторно разгледување на времињата и начините на живеење од индустриската ера со реставрирани уметнички дела и толкувачи на костими подготвени да ги пречекаат посетителите.

Можеби сте запознаени со највисоките згради и облакодери во Канада, но дали знаете многу за кралското наследство на земјата? Исто толку добри како и модерната архитектура на Канада и природните пејзажи, вековните структури слични на замок во земјата стануваат потсетник за корените на колонијалната ера во Северна Америка.

Не како типичните замоци на Европа, овие историски куќи во Канада денес претставуваат државни имоти, луксузни хотели и музеи на наследство отворени за обиколки за пошироката јавност. Додека голем број на помалку познати замоци со нивната подеднакво неверојатна архитектура може да се најдат во многу држави низ земјата, еве список на некои од најпосетуваните и најпопуларните структури слични на замоци во Канада.

Посетата на Канада никогаш не била полесна откако Владата на Канада воведе поедноставен и рационализиран процес за добивање електронско овластување за патување или еТА канадска виза. еТА канадска виза е електронско овластување за патување или дозвола за патување за да ја посетите Канада за временски период помал од 6 месеци и да уживате во посета на Канада. Меѓународните посетители мора да имаат канадска eTA за да можат да ги посетат овие прекрасни замоци во Канада. Странските државјани можат да аплицираат за еТА канадска виза преку Интернет за неколку минути. Процес на виза за еТА Канада е автоматизирана, едноставна и целосно онлајн.

Хотел Банф Спрингс

Хотел Банф Спрингс Хотелот Фермонт Банф Спрингс гледа на долината кон планината Рандл, од кои и двете се наоѓаат во опсегот на Карпестите планини

Сместен во Банф, Алберта, овој историски хотел има локација како ниеден друг обичен хотел во Канада. Се населиле среде Канадски карпи, структурата на зградата ја прави да се издвојува од природното опкружување на прекрасните Карпести планини. Во срцето на Националниот парк Банф, хотелот е главната знаменитост на градот.

Замокот Фронтенак

Замокот Фронтенак Замокот Фронтенак се вели дека е најфотографираниот хотел во светот

Изграден од канадската пацифичка железница, хотелот е еден иконски пример на големи хотелски структури изградени од сопствениците на Canada Railways низ целата земја. Хотелот е исто така еден од националните историски локалитети во земјата и беше еден од првите меѓу синџирот хотели во стилот Шато изградени низ Канада. Со поглед на реката Сент Лоренс, Chateau Frontenac е еден од најфотографираните хотели во светот.

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ:
Националниот парк Банф беше всаден како светско наследство на УНЕСКО како дел од канадските паркови на Карпестите планини во 1984 година. Дознајте за Националниот парк Банф во Водич за патување до националниот парк Банф.

Каза Лома

Каза Лома Каса Лома, шпански за Хил Хаус, е еден од најпознатите канадски замоци претворен во музеј

Сместено во најкултниот град во Канада Торонто, Casa Loma е Замок во готски стил претворена градска знаменитост и музеј кој мора да се види при обиколката на градот. Дизајниран од архитектот познат по изградбата на многу други градски знаменитости, седумката готска палата ги воодушевува своите гледачи со волшебен внатрешен декор и надворешни градини. Градината од 18 век вреди да се посети поради нејзините ресторани и прекрасниот поглед на градот Торонто.

Хотел „Емпрес“.

Хотел „Емпрес“. The Fairmont Empress е еден од најстарите хотели во Викторија, Британска Колумбија, Канада

Еден од вистинските кралски национални историски локалитети на Викторија, Британска Колумбија, хотелот во стилот на замокот е познат по својата крајбрежна локација. Најчесто се нарекува како Царицата, хотелот е исто така еден од најстарите во Викторија, Британска Колумбија. Се смета за една од најдобрите опции за престој на островот Ванкувер и еден од најважните моменти на Викторија, Empress Hotel е исто така една од најфотографираните атракции на островот Ванкувер.

Замокот Крегдарох

Замокот Крегдарох Изграден е кон крајот на 19 век како семејна резиденција на богатиот јаглен барон Роберт Дансмуир и неговата сопруга Џоан.

Со седиште во Викторија, Канада, замокот е уште еден замок од викторијанската ера означен како Национално историско место. Вистинско викторијанско искуство, легендарната палата е изградена во 1880-тите со поглед на градот Викторија. Главно познат по својот значаен статус во градот, замокот беше предмет на познатиот филмски изглед во филмот од 1994 година Мали жени. Отворено за патувања во фиксни денови во неделата, ова е една привлечна атракција на градот Викторија. Замокот ги оживува приказните на неговите сопственици од 19 век и е одличен начин да се истражи историското минато на градот.

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ:
Викторија е популарно позната и како канадски Град на градините поради многуте убави градини и паркови во овој град со бавно темпо. Тоа е исто така преполно со музеи и историски градби и замоци. Дознајте повеќе на Мора да ги видите местата во Викторија.

Делта Бесборо

Делта Бесборо Делта Бесборо е еден од големите железнички хотели во Канада изграден за канадската национална железница

На бреговите на реката Саскачеван, десеткатната зграда во стилот на замокот е исто така дизајнирана под канадските железници во 1935 година. Лоциран во Саскатун, најголемиот град во канадската провинција Саскачеван, хотелот замок е опкружен со голем број други атракции во градот. Луксузниот хотел располага со градина на брегот, заедно со повеќе од 200 соби за гости и апартмани.

Оклоп на градот Квебек

Оклоп на градот Квебек Изграден е како вежба сала за готска преродба за пешадискиот полк Les Voltigeurs de Québec

Лоциран во Град Квебек, Канада, една од ваков вид структура во Канада, на Voltigeurs de Québec Armory е единствениот објект во земјата со статус на Национален историски локалитет. Со готска заживувачка архитектура, оклопот датира од крајот на 19 век и беше повторно отворен во 2018 година, откако беше делумно уништен во пожар во 2008 година.

Во оклопот се сместени различни артефакти од полковите пред штетата предизвикана од пожарот, но со својата неверојатна надворешност и ѕиркање во историјата, местото нуди многу работи за истражување наоколу.

Замокот Дандурн

Замокот Дандурн Изградена во 1835 година, оваа куќа од 18,000 квадратни метри и биле потребни три години за да се изгради

Неокласична палата во Хамилтон Онтарио, куќата била завршена во 1835 година. Замокот од 1850-тите е отворен за јавноста за тури со водич кои го прикажуваат секојдневниот живот во доцните 1800-ти. Внатре во четириесет соби, замокот има многу погодни производи од неговото време во 19 век.

Локалитетот е наведен меѓу националните историски локалитети на Канада кои ја претставуваат живописната архитектура на земјата. Обиколката до замокот е начин да се преживее искуството на животниот стил од 19 век со интерактивни костимирани толкувачи кои ги поздравуваат посетителите. Замокот моментално е во сопственост на градот Хамилтон.

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ:
Земјата на јаворовиот лист има многу прекрасни атракции, но со овие атракции доаѓаат илјадници туристи. Ако барате поретко тивки, но спокојни локации за посета во Канада, не барајте понатаму. Прочитајте за нив во Топ 10 скриени скапоцени камења во Канада.


Проверете ја вашата подобност за еТА Канада виза и аплицирајте за еТА Канада Виза 72 часа пред вашиот лет. Британски граѓани, Италијански граѓани, Државјани на Шпанија, и Израелски државјани може да аплицира онлајн за eTA Canada Visa. Доколку ви треба помош или барате какви било појаснувања, контактирајте го нашиот helpdesk за поддршка и водство.