Најдобри места за доживување на канадската дивина

Распространетите национални паркови на Канада и бројните езера лоцирани веднаш околу нејзините најпрометни градови ја прават една од најдобрите земји за истражување на убавото отворено на наједноставен можен начин.

Прекрасното отворено на Канада може да се доживее без да се преземе дополнителен товар да се соочите со суровата страна на природата во истражувањето на нејзините извонредни природни чуда.

Езерата и реките лоцирани во срцето на многу национални паркови и добрата удобност на градовите од друга страна, Канада е дом на такви прекрасни места што можат да ве направат изгубени во магијата на природата токму кога ќе го побарате тоа!

еТА канадска виза е електронска дозвола за патување или дозвола за патување за да ја посетите Канада за временски период помал од 6 месеци и да ги посетите овие неверојатни места на отворено. Меѓународните посетители мора да имаат канадска eTA за да можат да го посетат Големиот бел север. Странските државјани можат да аплицираат за еТА канадска виза преку Интернет за неколку минути. Процес на виза за еТА Канада е автоматизирана, едноставна и целосно онлајн.

Нова Шкотска

Нова Шкотска Нова Шкотска - убави куќи од една страна и национални паркови од друга страна

Терминот дивина можеби не се совпаѓа точно со ова место, со прилично тешко англиско влијание пронајдено во неговите градови лоцирани од мирните водни тела и познати шарени куќи украсени од улиците, ова е местото кое мора да се најде на вашата листа за патувања во Канада.

Дом на три места на светско наследство на УНЕСКО, Нова Шкотска, една од тринаесетте провинции на Канада, е место со убави англиски градови од едната страна и неверојатни национални паркови од друга.

Со мнозинството англиско говорно население, Нова Шкотска всушност значи Нова Шкотска на латински, и навистина може да изгледа така меѓу неговите шарени и уредни улици за пешачење, со галерии и историски места од едната страна и поглед на прекрасен океан од другата страна, нешто што е вообичаена глетка во Стариот Луненбург, едно од културните места лоцирани на јужниот брег на покраината.

Националниот парк Банф

Националниот парк Банф Националниот парк Банф во близина на Карпестите Планини

Најстариот национален парк во Канада, сместен западно од Калгари во Алберта Карпести планини, е некое место познато со многу непознати чуда. Националниот парк Банф е местото кое може да понуди одличен начин да се започне со истражување на природните пејзажи на Канада.

Сместено во срцето на овој национален парк е езерото Луиз, едно од најпознатите и најубавите езера во земјата. Езерото Луси е поглед што треба да се види и во зима и во лето, а секоја сезона нуди одлично време за посетителите.

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ:
Дознајте повеќе за езерото Луиз, Големите езера и повеќе на Неверојатни езера во Канада.

До ливадите

L'Anse aux Meadows, место на наследство на УНЕСКО во нордиските населби лоцирано во најисточната провинција на Њуфаундленд и Лабрадор, е локација со историски населени знаци на прв европски контакт со Северна Америка надвор од Гренланд. Во основа на првите луѓе од Европа што стапнаа во регионот на Северна Америка. Сега тоа е доволно фасцинантно! Турите со водич низ историските пасишта на островите Њуфаундленд се најдобриот начин да се доживее приказната за единственото познато место основано од Викинзите од 11 век!

Малиот град- Тофино

Тофино Тофино во Британска Колумбија, главен град на пролетниот сурфање во Канада

на туристички пријателски град Тофино, кој се наоѓа на островот Ванкувер, во Британска Колумбија, е место исполнето со дождовни шуми, големи плажи топли извори лоциран во неговите национални паркови на блиска оддалеченост од главниот град, при што најголемиот дел од туризмот во градот е раздвижен во текот на летните денови.

Овој тивок и опуштен град има сè, од добра храна до објекти за сурфање во текот на целата година со своите песочни плажи, вклучувајќи го одморалиштето на плажата Кокс Беј и познатиот Лонг Бич сместен во резерватот на националниот парк Пацифик Рим.

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ:
Претходно ги покривме Тофино и другите врвни атракции во Британска Колумбија Мора да се видат места во Британска Колумбија.

Провинциски парк Алгонкин

Провинциски парк Алгонкин Провинциски парк Алгонкин

Еден од најстарите и најголемите провинциски паркови во Канада, Алгонкин е разновиден со нешто за секој да помине добро време наоколу. Од пешачење до спортови на вода и набљудување на дивиот свет околу паркот, типичен ден во провинцискиот парк Алгонкин е најдобриот начин да се доживее прекрасниот простор на Канада на отворено.

Сместени во југоисточната страна на Онтарио, бројните езера на паркот, вклучувајќи го огромното езеро на две реки, шумите и планинските потоци се дом на ретки видови од регионот. Големината на паркот и непосредна близина од Торонто и главниот град на земјата Отава направете го најпрометниот парк во Канада, давајќи шанса да ја истражите совршената страна на природата на само неколку минути од градот.

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ:
Додека сте во Онтарио, искусете ги Отава, Торонто и повеќе во Мора да се видат места во Онтарио.

Наб .удување китови од Британска Колумбија

Наб .удување китови од Британска Колумбија Наб .удување китови од Британска Колумбија

Во месеците мај до октомври, Китовите убијци мигрираат на бреговите на Британска Колумбија а посетата на оваа провинција на Канада во вистинско време значи дефинитивен поглед на оваа ретка глетка среде океанот.

Од историското село Стевестон во Ванкувер до живописните острови Сан Хуан распространети меѓу САД и Канада, Британска Колумбија е навистина начин да се доживее убавото чувство да се биде едно со природата. Неколку тури за гледање китови се организираат околу Ванкуверските Острови и придружувањето на типична тура би значело дефинитивен поглед на кит убиец кој скока од никаде во океанот!

Поглед од горе

Со голем број прошетки по карпи, врвови на дрвја и пешачки мостови, овој национален парк ќе ве запознае со вистинската убавина на Британска Колумбија. Само неколку минути подалеку од центарот на Ванкувер, Националниот парк Гарибалди е место кое има сè, од мостови кои минуваат низ густите дождовни шуми до мирисот на кедар кој се шири по целиот пат додека пешачите низ неговите прекрасни патеки.

Националниот парк Гарибалди е највисоката дестинација за рекреација на отворено во Канада, со многу километри долги пешачки патеки, кампови и објекти за зимски кампување. Западната страна на Националниот парк Гарибалди е попопуларна со активности за рекреација на отворено, како што се кампување во заднина, пешачење и кајак. Распространетата површина на паркот и неговата непосредна близина до градот Ванкувер прави Гарибалди еден од најдобрите провинциски паркови за ценење на природните погледи на Канада.

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ:
Планирајте го вашиот совршен одмор во Канада, погрижете се вие прочитајте за времето на Канада.


Проверете ја вашата подобност за еТА Канада виза и аплицирајте за еТА Канада Виза 72 часа пред вашиот лет. Британски граѓани, Австралиски граѓани, Граѓани на Чиле, и Државјани на Мексико може да аплицира онлајн за eTA Canada Visa. Доколку ви треба помош или барате какви било појаснувања, контактирајте го нашиот helpdesk за поддршка и водство.