Мора да ги видите местата во Ванкувер

Ванкувер е еден од најпрометните, најгусто населените и етнички, како и јазично различни градови во Канада. Тоа е пристаниште град се наоѓа во копното британска Колумбија кој од сите страни е опкружен со планини. Тој е исто така еден од најдобрите градови во светот каде што е можен одличен квалитет на живот за сите негови жители, од кои многумина се неанглиски говорници и малцинства кои во одреден момент мигрирале во градот. Градот е исто така често познат како холивудски Канада благодарение на целото снимање што се случува овде. Пред се друго, тој е еден од најживописните урбани градови во светот, со неговото метрополитенско копно и урбаниот центар опкружен со зеленило, море и планини.

Како урбан метро град кој е полн и со убавините на природата, тој е популарна туристичка дестинација меѓу луѓето од целиот свет и всушност туризмот е една од најголемите индустрии во Ванкувер. Ако размислувате да го посетите Ванкувер за одмор или за некоја друга цел, мора да се погрижите да го истражите градот со посета на некои од најпопуларните туристички дестинации во Ванкувер кои се опишани подолу.

Меѓународните посетители мора да имаат еТА Канада Виза за влез во Ванкувер, Канада. Странските државјани можат да аплицираат за еТА канадска виза преку Интернет за неколку минути. Процес на виза за еТА Канада е автоматизирана, едноставна и целосно онлајн.

Ванкувер Пристаништето во Ванкувер

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ:
Дознајте за другите мора да видите места во Британска Колумбија.

Парк Стенли

Стенли Парк, Ванкувер Стенли Парк, Ванкувер Сивол

Ова е огромен јавен парк кој се граничи со центарот на градот Ванкувер, опкружен со водите на фјорд и залив. Уникатната работа за овој парк е тоа што тој не беше архитектонски планиран како повеќето урбани јавни паркови, но шумите и урбаните простори таму постепено еволуираа во простор кој почна да функционира како парк, по што таму беа изградени некои атракции.

Сè уште има милиони дрвја како што имаше кога беше пошумено подрачје, но има и други атракции што туристите сакаат да ги посетуваат, како што е Ванкувер Сивол , која е патека до морето каде што луѓето пешачат, трчаат, возат велосипед, лизгаат, па дури и рибаат; многу шумски патеки за авантуристите; на мирно езерото Бивер, покриени со вода лилјани и сместување дабари, риби и многу водни птици; Изгубена лагуна, слатководно езеро каде што може да се видат птици како канадски гуски, водни птици, лебеди и патки; и Аквариум во Ванкувер, што е најголем аквариум во Канада и има некои од најфасцинантните видови на морски свет на Пацификот, како што се морски видри, делфини, белуги и морски лавови. Градините на паркот се исто така а огромна привлечност за време на пролетта кога се покриени со цреша дрвја и рододендрони.

Гриус Планина

Планина Тетреб, Северен Ванкувер Планина Тетреб, Северен Ванкувер - Зимско скијање

Сместено во Северен Ванкувер, Планината Тетреб е самит кој се издига околу 4 илјади стапки над Ванкувер. Неговата близина до центарот на урбаниот центар на градот го прави ова алпски рај совршено брзо одмор од метежот и вревата на градот до место кое е прибежиште за природата и дивиот свет и е исто така едно од најпопуларните места за авантура на отворено во Канада, особено зимските спортови, како што се уметничко лизгање, лизгање по снег, скијање, сноуборд итн.

Во лето, авантуристи имаат можност да ги истражуваат патеките по природа на планината Тетреб, како што се познатите Тетреб Grind. Други туристички атракции во планината Груз се Супер Скајрид Подигање на стол вози во лето, давајќи прекрасен поглед на дивината и градот од небото; на Окото на ветрот, огромна ветерна турбина со област за набљудување од каде што ќе добиете разбудувачки погледи на градот; и на Засолниште за загрозен животински свет, кој е центар за зачувување кој ги зачувува флората и фауната на областа.

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ:
Можеби ќе уживате и во посета мора да ги видите местата во Монтреал.

Плажа Кицилано

Популарно познат како Комплети плажа, ова е едно од најпознатите популарни урбани плажи во Ванкувер, особено полн со туристи во летните месеци. Сместено веднаш спроти центарот на Ванкувер, нуди и убавина на песочна плажа и пред океанот, како и трендовски и урбани места кои формираат центар на отворено полн со активности, како што се кафулиња, патеки за пешачење и трговски центри. Можете да уживате сите видови активности на плажа тука, Како што се сончање, пливање во базен со солена вода, играјќи тенис, кошаркаили одбојка на плажа, па дури и однесете го вашиот крзнен мал пријател на делот од плажата позната како плажа за кучиња.

Во близина има и такви места како што се паркот Ваниер и поморскиот музеј на Ванкувер, а се разбира, населбата во близина на плажата е полна со ресторани и продавници, така што сепак можете да имате забавен ден откако ќе уживате на плажата до срце. .

Гастроун

Гастаун, Ванкувер Гастаун, Ванкувер - Пареа часовник

Гастаун е еден од најстарите населби во Ванкувер околу кој со текот на времето се развиваше остатокот од градот и едно од најуникатните места во градот исто така. Сместено веднаш до центарот на Ванкувер, се смета за а историско место сега затоа што соседството сè уште ги зачувува викторијанските згради кои биле внимателно обновени со текот на годините. Именуван по морнар кој првпат пристигнал во областа во 1867 година и кој бил познат како „Гаси“ Jackек Дитон, по децении заборавен, градот повторно се здоби со популарност во 1960-тите и неговите згради почнаа да се обновуваат поради нивната уникатна и историска архитектура. Денес е полн со туристички ресторани, галерии, бутици и продавници со викторијански изглед, како и со калдрма и железни канделабри. Туристите особено сакаат Часовник за пареа тука што треска на секои петнаесет минути давајќи издувам на пареа.

Висечки мост Капилано

Висечки мост Капилано, Ванкувер Висечки мост Капилано, Ванкувер

Ова беше едно од Први туристички дестинации во Ванкувер кој беше отворен во 1889 година. Суспендиран над кањонот на реката Капилано, овој мост е едно од највозбудливите места за туристите во Ванкувер. Мостот води до парк со шумски патеки и патека за пешачење опкружена со огромни дрвја. Постои и кружна транспарентна платформа, позната како Клиф прошетка, суспендиран и искривен од canидот на кањонот, шетањето по кое е исто така навистина возбудливо и фасцинантно искуство. Во близина се наоѓа и мрестилиштето за лосос Капилано каде што може забележете го треперениот лосос. До овој мост може да се стигне преку шатл од центарот на Ванкувер.


Проверете ја вашата подобност за еТА Канада виза и аплицирајте за еТА Канада Виза 72 часа пред вашиот лет. Британски граѓани, Австралиски граѓани, Француски граѓани, и Државјани на Швајцарија може да аплицира онлајн за eTA Canada Visa. Доколку ви треба помош или барате какви било појаснувања, контактирајте го нашиот helpdesk за поддршка и водство.