Мора да се видат места во Манитоба, Канада

Манитоба има многу знаменитости и работи да им понуди на туристите од плажите, езерата и провинциските паркови до културните знаменитости и други забавни места во градовите како што е Винипег.

Сместен во надолжниот центар во Канада, Манитоба е преринска провинција во Канада, првиот од само три, а другите се Алберта и Саскачеван. Како и многу места во Канада, Манитоба има разновиден терен и пејзаж, со арктичка тундра, крајбрежје на заливот Хадсон, бореална или иглолисна снежна шума и, се разбира, обработливо земјиште во прерии, кое вклучува умерени пасишта или савани. Од плажи, езера и провинциски паркови до културни знаменитости и други забавни места во градовите како што е Винипег, Манитоба има многу знаменитости и работи да им понуди на туристите кои ја посетуваат Канада. Еве список на сите места што мора да ги посетите во Манитоба.

еТА канадска виза е електронско овластување за патување или патна дозвола за посета на Манитоба, Канада за временски период помал од 6 месеци. Меѓународните посетители мора да имаат канадска eTA за да влезат во Манитоба во Канада. Странските државјани можат да аплицираат за еТА канадска виза преку Интернет за неколку минути. Процес на виза за еТА Канада е автоматизирана, едноставна и целосно онлајн.

Мост Еспланад Рил во Винипег

Черчил

Аурора Бореалис во Черчил Северно светло ака Аурора Бореалис во Черчил

Сместен на брегот на заливот Хадсон, кој е солено водно тело во североисточна Канада, кое се смета за климатско маргинално море на Арктичкиот Океан, градот Черчил е познат во светот по многуте поларни мечки кои се наоѓаат овде, особено во есен. , што доведе до тоа градот да биде популарно познат како Главниот град на поларната мечка во светот. Тоа е она што ја движи туристичката индустрија на Черчил. Кога поларните мечки ќе излезат на брегот за да ловат фоки наесен, туристите почнуваат да се собираат во градот за да бидат сведоци на овие прекрасни животни.

На туристите им се нудат тури со големи возила наречени бундери од тундра низ чии затворени прозорци одблиску можат да ги видат мечките. Можете исто така да гледај белуга китови во Черчил и ако одите во вистинските ноќи, Черчил е исто така одлично место да се доживее надвор од светот поларната светлина или Северната светлина, кои се видливи на небото 300 ноќи во годината. Додека сте во Черчил, можете исто така да ги проверите Ицанитак or Музеј Ескимо каде што се прикажани резби и артефакти на Инуитите стари колку што датираат од 1700 година п.н.е.

Можете исто така да ја посетите Форт Принцот од Велс, кој е национално историско место кое ги зачувува остатоците од тврдината од 18 век во облик на ѕвезда.

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ:
Дознај повеќе за Посета на водопадите на Нијагара на еТА Канада Виза.

Национален парк возење планина

Национален парк возење планина Езера во националниот парк Јавачка планина, популарни за риболов

Разновидниот терен и пејзаж на овој национален парк и резерват, седејќи на гребенот Манитоба, е совршен приказ на разновидноста на истиот во остатокот од покраината. Се состои од обработливо земјиште во преријата, шумското земјиште на паркот, а исто така и некои езера и потоци. Ова исто така значи дека паркот зачувува три различни екосистеми, што го прави важен национален парк. Можете да направите многу работи додека го посетувате националниот парк Ридинг Планина, како на пример да посетите некои од неговите длабоки езера, како на пр Јасно езеро, Езеро Кетрин, и Длабоко Езеро, кои се сите популарен меѓу рибарите.

Можете исто така да учествувате во такви спортови на вода како пловење, кајак, кајакарство, пливање, и нуркање во вода овде. Посетителите на паркот, исто така, можат оддалеку да погледнат дел од дивиот свет што го населува паркот, како што се бизони, волци, мечки, елени, елен, итн. дури и крос-кантри скијање во текот на зимата. Во просториите на Паркот има и кампови, терени за голф и тениски терени.

Gimli

Оживејте го викиншкиот исландски фестивал во Гимли, Манитоба

Мал рурален град во Манитоба, сместен во близина на езерото Винипег, Гимли, чие име е нордиски за „Дом на боговите“ е единствен меѓу сите канадски градови по својата исландска култура. Тоа е затоа што Исланѓаните биле првите Европејци што некогаш се населиле во Гимли и всушност во цела Манитоба како дел од она што во тоа време се нарекувало Нов Исланд. Сега туристите одат во овој туристички град за да бидат сведоци на различните исландски знаменитости низ градот, да уживаат во популарната плажа Гимли, да се шетаат по пристаништето Гимли, кое е најголемото пристаниште на езерото Винипег, а исто така е важно за комерцијалната рибарска индустрија на Гимли и да присуствуваат на многу познати фестивали што се одржуваат овде, како што се Исландскиот фестивал во Манитоба или Исландингадагурин, кој се одржува во текот на долг викенд на почетокот на август, кој од 1930-тите се одржува во Гимли и на кој можете да уживате во традиционалните исландски уметнички дела, јадења , итн.

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ:
Можеби ќе ве интересира да читате Светски наследства во Канада.

Островот Хекла

Островот Хекла Прекрасен остров Хекла во Манитоба

Островот Хекла, во близина на Винипег, и сместен на езерото Винипег, е совршено летно бегство во природата. Дел од Провинцискиот парк Хекла-Гриндстон, кој вклучува уште неколку мали острови, Хекла има и исландска историја. Именуван по вулканскиот Планината Хекла во Исланд, овој остров денес е живописно одморалиште за сите туристи кои ја посетуваат Манитоба. Има бескрајни работи што можете да ги правите овде, како што се скокање на плажа, прошетка по мирниот брег, разгледување на светилникот и езерата Хекла, планинарење, голф, скијање во крос, итн. А потоа, секако, тука е Одморалиште Хекла на Лејквиу, кој е совршено одморалиште за да поминете мирно, тивко, но забавно викенд одмор, каде што ќе добиете спа центар, многу ресторани, терен за голф, внатрешен базен итн.

Винипег

Винипег Канадски музеј за човекови права во Винипег

Еден од најпопуларните градови во централна Канада и најголемиот во и главен град на Манитоба, Винипег се наоѓа на местото каде што се спојуваат Црвената река и реката Асинибоин. Неговото име доаѓа од името на езерото Винипег во близина, чие име е изведено од домородниот јазик на кој значи матна вода. Затоа што лежи на работ на Западна Канада, тоа е познат како Порта кон Запад. Има многу туристички атракции во Винипег, Како што се Вилушките, пазар кој се наоѓа во неколку историски згради кои некогаш биле користени за поправка на железницата; на Канадски музеј за човекови права, што е ново обележје во Винипег чии галерии прикажуваат приказни за човекови права; на Музеј во Манитоба, прикажувајќи ја историјата на оваа провинција, со артефакти како фосили од милиони години стари диносауруси, и изложби на кои се рекреираат и прикажуваат северните светла, и стари трговски пунктови, едрени бродови итн.


Проверете ја вашата подобност за еТА Канада виза и аплицирајте за еТА Канада Виза 72 часа пред вашиот лет. Британски граѓани, Австралиски граѓани, Француски граѓани, и Дански граѓани може да аплицира онлајн за eTA Canada Visa. Доколку ви треба помош или барате какви било појаснувања, контактирајте го нашиот helpdesk за поддршка и водство.