Мора да ги видите местата во Квебек, Канада

Квебек е најголемата франкофонска провинција во Канада каде единствениот официјален јазик на покраината е францускиот. Најголемата провинција на Канада, Квебек, заедно со Онтарио, која е најнаселена провинција во Канада, додека Квебек е втора најнаселена, е дел од Централна Канада, не географски, туку поради политичкото значење што двете провинции го имаат во Канада. Денес Квебек е културен центар на Канада, посета која треба да биде врвен приоритет за секој што сака да биде сведок на Канада со сета нејзина автентичност.

Освен урбаните области, Квебек има многу повеќе што туристите треба да истражат, од нејзините земја како арктичка тундра и на Планини Лаурентиди , кој е најстариот планински венец во светот, полн со скијачки центри до низинските рамнини кои се преполни со езера, реки, како што е познатата река Свети Лоренс долга повеќе од илјада километри што минува низ провинцијата, лозја и фарми.

Двата главни града во покраината, Монтреал Квебек Сити, исто така, примаат голем број туристи во текот на годината, бидејќи тие се преполни со историски места, културни институции и паркови и други места на отворено. И иако не треба да зборувате француски за да уживате во посетата на Квебек, француската култура на покраината го додава нејзиниот шарм давајќи ѝ европско чувство, со што се издвојува од сите северноамерикански градови. Ако сакате да го посетите ова уникатно место во Канада, еве листа на места за истражување во Квебек.

еТА канадска виза е електронско овластување за патување или патна дозвола за посета на Квебек, Канада за временски период помал од 6 месеци. Меѓународните посетители мора да имаат канадска eTA за да влезат во Квебек во Канада. Странските државјани можат да аплицираат за еТА канадска виза преку Интернет за неколку минути. Процес на виза за еТА Канада е автоматизирана, едноставна и целосно онлајн.

Монтреал Монтреал, еден од 2-те големи градови во Квебек

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ:
Ние детално го покриваме Монтреал на Мора да ги видите местата во Монтреал.

Место Ројал

Место Ројал Место Ројал во градот Квебек

Во историското маало на Квебек повикано Стариот Квебек се историски обележја и градби кои датираат од 17 век. Во квартот Lower Town на оваа населба се наоѓа Place Royale, историски плоштад со калдрма на кој има згради кои можат да се датираат од периодот помеѓу 17 век и 19 век. Всушност, овој плоштад беше местото каде Квебек Сити, главниот град на Квебек, е основана уште во 1608 година. Едно од најпознатите места што треба да се видат овде е најстарата камена црква во Северна Америка, Нотр-Дам-де-Викторија, кој стои точно во средината на Плас Ројал и кој е изграден во 1688 година и оттогаш е многукратно обновен и реставриран е неговата внатрешност така што поблиску наликува на оригиналната колонијална француска верзија. Музејот де ла Плас-Ројал исто така вреди да се посети ако сакате да дознаете повеќе за овој историски плоштад во Квебек.

Планина Ројал парк

Планина Ројал парк Парк Маунт Кралскиот Монтреал (Parc Du Mont-Royal)

Мон Ројал, ридот што му го дава името на градот Монтреал, опкружен е со парк чиј оригинален дизајн требаше да личи на долина околу планината. Иако планот излета и никогаш не се разви во долина, тој е еден од најголемите отворени резервати или зелени површини во Монтреал. Паркот е познат по двата Белведери, полукружни плоштади поставени на висината на врвот од каде што може да се види центарот на Монтреал; вештачко езеро познато како Биверско Езеро; градина за скулптури; и патеки за пешачење и скијање, како и некои патишта со чакал за возење велосипед. Зеленилото и шумата на паркот претрпеа многу оштетувања во текот на децениите откако е изграден, но се обнови и може да се види во сиот негов сјај особено во есенските денови кога е прекрасна панорама на есенските нијанси.

Улеи во Монморњес

Улеи во Монморњес Хутс Монтморнси или Монморнси Водопад, Квебек

Chutes Montmorency, или Montmorency Falls, е А. водопад во Квебек што е дури и повисок од водопадите на Нијагара. Водата на водопадите е онаа на реката Монморенси, која се спушта од карпата во реката Сент Лоренс. Областа околу водопадите е дел од паркот Монтморенси Фолс. Над реката Монтморенси има висечки мост од каде што пешаците можат да гледаат како водата каскадно се спушта надолу. Можете исто така да отидете во близина на самиот врв на водопадите со жичара и да добиете прекрасен поглед на водопадите и околината. Исто така има бројни патеки, скали, и излетнички места да уживате во погледот на водопадите од копно од различни перспективи, како и да уживате во некое квалитетно време заедно со други луѓе. Водопадите се познати и по тоа што даваат жолт сјај во текот на летните месеци поради високата концентрација на железо во воденото корито.

Канадски историски музеј

Плажи, езера и спортови на отворено Канадски историски музеј, Отава

Со поглед кон зградите на Парламентот на Отава преку реката, ова музејот се наоѓа во Гатино, град во Западен Квебек кој се наоѓа на северниот брег на реката Отава. Канадскиот музеј за историја ја прикажува човечката историја на Канада и нејзините луѓе кои потекнуваат од културно различно потекло. Нејзиното истражување на канадската човечка историја започнува од пред 20,000 години, почнувајќи од историјата на Првите нации во северозападниот дел на Пацификот до онаа на нордиските морнари, а исто така истражува и други култури и цивилизации. Музејот е исто така важна истражувачка институција и е од интерес за историчарите, археолозите, етнолозите и оние кои ја проучуваат народната култура. Но, далеку од тоа да биде само за истражувачи или возрасни лаици, музејот исто така располага со посебен канадски музеј за деца, наменет за деца од 14 години и повеќе, кој е еден од најпопуларните музеи во Канада.

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ:
Проверете ги овие неверојатни национални паркови во Карпестите карпи.

Национален парк Форилон

Национален парк Форилон Спектакуларен поглед во Националниот парк Форилон

Се наоѓа на почетокот на полуостровот Гаспе во Квебек, кој се наоѓа на јужниот брег на реката Сент Лоренс, Националниот парк Форилон бил првиот национален парк што бил изграден во Квебек. Тој е единствен по својата комбинација на терени кои вклучуваат шуми, песочни дини, варовнички карпи планини на Апалаците, морски брегови и солени мочуришта. Иако националниот парк беше важен напор за зачувување, паркот некогаш бил ловиште и риболовно место за домородните народи кои морале да ја напуштат својата земја кога паркот бил изграден. Паркот е сега познат по својот спектакуларен пејзаж; за светилникот познат како Светилникот Cap des Rosiers, кој е највисокиот светилник во Канада; а исто така и за широкиот спектар на диви животни што се наоѓаат овде, што го прави омилен особено на набљудувачите на птици, а исто така и на китови.


Проверете ја вашата подобност за еТА Канада виза и аплицирајте за еТА Канада Виза 72 часа пред вашиот лет. Британски граѓани, Австралиски граѓани, Француски граѓани, и Дански граѓани може да аплицира онлајн за eTA Canada Visa. Доколку ви треба помош или барате какви било појаснувања, контактирајте го нашиот helpdesk за поддршка и водство.