Мора да ги видите местата во Торонто

на главен град на провинцијата Онтарио во Канада, Торонто не само што е најнаселен град во Канада, туку е и еден од најголем митрополит исто така. Е трговскиот и финансискиот центар на Канада и како и повеќето урбани градови во Канада, тој е исто така доста мултикултурен. Сместено на брегот на езерото Онтарио, кое се граничи со Соединетите Американски Држави, Торонто има сè, од брегот на езерото со плажи и зелени урбани места на отворено, и раздвижено централно градско подрачје со актуелен ноќен живот, до некои од најдобрите уметност, култура и храна што ќе ги најдете во земјата.

Можеби го посетувате Торонто на службено патување или за да се сретнете со пријателите и семејството и би било штета ако не го истражувате градот додека сте таму. Неговите многубројни туристички атракции и богатиот културен живот го прават омилен кај туристите во Канада. Еве некои од местата што мора да ги проверите додека сте на патување во Торонто.

Торонто Пристаништето во Торонто

еТА канадска виза е електронско овластување за патување или патна дозвола за посета на Торонто, Онтарио за временски период помал од 6 месеци. Меѓународните посетители мора да имаат канадска eTA за да влезат во Торонто, Канада. Странските државјани можат да аплицираат за еТА канадска виза преку Интернет за неколку минути. Процес на виза за еТА Канада е автоматизирана, едноставна и целосно онлајн.

CN кула

CN Tower е светски позната иконска одредница на Торонто како и на Канада како целина. Стоење Висок 553 метри не можете а да не го забележите кога сте во градот. Иако повеќе не е највисоката самостојна зграда во светот кога е изградена во 1970-тите, тоа е токму она што беше. Можете да ја видите CN Tower како се надвиснува над градот Торонто од сите можни места во градот, но исто така можете да посетите едно од нејзините области за набљудување на врвот или рестораните во кои се сместени за неверојатен поглед на градот Торонто. Всушност нејзината највисока област за гледање, позната како Скај Под, Дури и дава поглед кон водопадите на Нијагара и Њујорк во деновите кога небото е ведро. За авантуристичките души има полицата надвор од главната мешунка каде што посетителите можат да прошетаат и да уживаат во глетката. Исто така постои и револвинг ресторан наречен 360 во кој без разлика на која маса седите, може да ви се гарантира одличен поглед.

CN Tower, Торонто

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ:
Во прилог на Торонто, откријте и други мора да ги видите местата во Онтарио.

Музеи и галерии во Торонто

Уметничка галерија, Торонто

Торонто е еден од канадските културни центри и како такви има многу музеи и галерии во Торонто кои не смеете да ги пропуштите . На Кралскиот музеј Онтарио е еден од најпознатите канадски музеи и исто така е најголемиот музеј во светот што ја прикажува светската уметност и култури и природната историја. Постојат галерии и изложби со уметнички, археолошки и природни научни експонати од целиот свет. Друг познат музеј во Торонто е Уметничка галерија од Торонто што е најголем музеј на уметност не само во Канада, туку и во целина на Северна Америка. Во него се сместени секакви познати уметнички дела, од ремек-дела на европската уметност до современа уметност од целиот свет, како и многу богатата и надежна канадска уметност. Друг интересен музеј во Торонто е Музеј на шоуто Бата кој прикажува различни видови чевли од целиот свет и се враќа во различни временски периоди и култури. Ако сте а fanубител на спортот, особено хокеј, можеби ќе сакате да ја посетите Хокеј Куќа на славните. За оние кои се заинтересирани да ја истражуваат исламската култура, музејот Ага Кан е исто така задолжителен.

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ:
Можеби ќе уживате и во посета мора да ги видите местата во Монтреал.

Забавна област

Забавниот округ Торонто во центарот на Торонто е Бродвеј во Торонто и местото каде што оживуваат уметноста и културата на градот. Тој е исполнет со места за забава како што се театрите и другите центри за изведба. Од театарски продукции до филмови, емисии, мјузикли и сите други изведувачки уметности, сето тоа го имате овде. Еден од најпознатите културни центри во местото е TIFF Bвонче лајтбокс кој функционира како штаб за Меѓународен филмски фестивал во Торонто, еден од најголемите меѓународни филмски фестивали во светот. Исто така, постојат кафулиња и ресторани за јадење, како и најдобри ноќни клубови и барови во Торонто за ноќно дружење. Други туристички атракции како CN кула; Роџерс Центар, каде што се одржуваат бејзбол натпревари, фудбалски игри и концерти; и Аквариум Рипли од Канада исто така се наоѓаат тука.

Каза Лома

Каза Лома, Торонто

Каса Лома, шпански за Хил Хаус, е една од најпознатите во Канада познат замок претворен во музеј. Изграден е во 1914 година, неговата структура и архитектура потсетуваат на а Готски европски замок, со сиот раскош и раскош на ваква зграда. Се состои од замок и градина и големи терени, вклучувајќи тунел што се поврзува со ловечка куќа и штали. Внатрешноста на замокот вклучува многу соби, како онаа наречена Дабова соба, претходно позната како Соба за цртање Наполеон, со украсен таван и светлосна тела која потсетува на дворот на Луј XVI. Не само музеј отворен за јавноста, Casa Loma е исто така популарна локација за снимање како и популарна дестинација за свадби во Канада.

Висок парк

Хај Парк, Торонто

Хај Парк е најголемиот општински парк во Торонто со своите простори кои се состојат од градини, игралишта, зоолошка градина, а исто така и области кои повремено се користат за спортски, културни и образовни цели. Така е и природен парк и рекреативен. Има ридест предел со две клисури, како и неколку потоци и езерца и пошумена површина. Централниот дел на паркот е една од многуте дабови савани во Канада, кои се лесно пошумени пасишта со дабови дрвја. Има и такви интересни места лоцирани на терените на Паркот како историски музеј и амфитеатар, па дури и ресторан. Многу делови од паркот се преполни со Јапонски цреши кои ја разубавуваат областа како ништо друго не можеше.


Проверете ја вашата подобност за еТА Канада виза и аплицирајте за еТА Канада Виза 72 часа пред вашиот лет. Британски граѓани, Австралиски граѓани, Француски граѓани, и Државјани на Швајцарија може да аплицира онлајн за eTA Canada Visa. Доколку ви треба помош или барате какви било појаснувања, контактирајте го нашиот helpdesk за поддршка и водство.