Мора да ги видите местата во Алберта

Дел од Западна Канада, која се граничи со најзападната провинција на Канада, Британска Колумбија, Алберта е единствената провинција во Канада, која не излегува на море , односно опкружен е само копно, без никаква рута која води директно до морето. Алберта има доста разновиден терен, кој ги вклучува снежните врвови на Карпестите планини, глечерите и езерата; немо убавиот стан прерии; и диви шуми на север. Од сите три канадски прериски провинции, Алберта е најголема.

Освен широкиот спектар на природа, на кој ќе се забавувате во Алберта, нејзините два главни града, Едмонтон, кој е главен град на Алберта, и Калгари, се градски градски градови по свои права, кои имаат многу можности за разгледување и за туристите. Овие градови честопати се занемаруваат во корист на познатите канадски градови Ванкувер, Торонто и Монтреал, но Едмонтон и особено Калгари имаат што да понудат исто така. Има и мали рурални фарми кои создаваат шармантни мали одмори, а многуте национални паркови во Карпестите Планини се очигледно една од најголемите туристички атракции во Алберта.

Од многуте места што вреди да се посетат на вашето патување во Алберта, еве список со некои од најдобрите што дефинитивно мора да ги видите додека ја посетувате Алберта.

еТА канадска виза е електронско овластување или дозвола за патување за посета на Канада за временски период помал од 6 месеци. Меѓународните посетители мора да имаат канадска eTA за да влезат во Канада. Странските државјани можат да аплицираат за еТА канадска виза преку Интернет за неколку минути. Процес на виза за еТА Канада е автоматизирана, едноставна и целосно онлајн.

Perаспер, Алберта Perаспер, Алберт

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ:
Карпестите карпи во Алберта.

Banff

Националниот парк Банф е еден од најпознатите популарни национални паркови на Канада и се состои од прекрасен планински пејзаж, некои од најдобри скијачки центри во Канада, прекрасни, недопрени езера, изобилство на див свет, а исто така и необичен мал туристички град наречен Банф. А Светско наследство на УНЕСКО, најпопуларните и местата за истражување во Банф се Паркинг на ледените полиња, еден од најживописните автопатишта во Канада, каде во еден момент се формира тесна долина помеѓу глечерите на Карпестите планини, обезбедувајќи прекрасен пејсаж заедно со планинските езера и ледените полиња; Сулфурна планина, од каде ќе добиете еден од најдобрите погледи на целото место; Лејк Луис, кое е неверојатно убаво и веројатно најпопуларното езеро во Канада; Шато езеро Луиз, едно од најдобрите одморалишта во Алберта; Мореин езеро и Лак езеро, други познати езера во Банф; и некои од најпопуларните скијачки центри во Алберта како што се Скијачко одморалиште езерото Луиз Скијачко одморалиште Село Сонце.

Национален парк perаспер

Јаспер е уште еден популарен национален парк во Канада. Всушност, тоа е најголем национален парк во Канада, на површина од повеќе од десет илјади квадратни километри. Друга Светско наследство на УНЕСКОНационалниот парк Џаспер бил изграден на почетокот на 20 век и иако не е толку познат како Банф, сепак е национален парк што го посетуваат многу туристи во Канада. Паркот е полн со езера, водопади, планини, глечери итн., некои од најпопуларните од овие живописни атракции на туристи на постоењето на Националниот парк perаспер Монт Едит Кавел, една од најважните планини во Алберта; такви езера како Пирамидно езеро, Езерото Малиње, и Медицинско езеро; Долината Тонкин, која се наоѓа во областа на континентална поделба; Ледено поле Колумбија, најголемото поле со мраз во Канадските карпести планини; Атабаска водопади; Миет Хот Спрингс; и областа на сливот на Мармот што е достапна за скијање.

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ:
Дознајте за канадското време и што можете да очекувате во Алберта.

Калгари Стампеде

Калгари Стампеде

Ако планирате да ја посетите Канада, особено провинцијата Алберта, на почетокот на јули, тогаш мора да одите во Калгари каде десетдневен родео настан се одржува секоја година во почетокот на јули. Родео настан вклучува каубојци кои учествуваат за да ги покажат своите јавачки и други вештини. Има сè каубојски и родео, културни експонати, а исто така доста кантри музика на Калгари Стампедо. Постојат и паради и изложби од страна на Први нации на Канада. Луѓето доаѓаат да го посетат и учествуваат на фестивалот од цела Северна Америка и остатокот од светот. Освен изложбата на родео, ќе го најдете и остатокот од градот трансформиран во текот на десетте дена, со локални претпријатија и бизниси кои исто така учествуваат на настанот на свој начин. Настанот и родеото сами по себе се многу клучни за идентитетот на Калгари како град. Всушност, во светот е познат како Стампедо Сити or Каутаун.

Тапанар

Perаспер, Алберта Тапанар Худус

Популарно познат како Град на диносаурусите, Драмхелер е мал град во Алберта која била населена со диносауруси пред милиони години. Од различните фосили на диносауруси пронајдени во и околу Драмхелер, најзначајните се прикажани и изложени на Музеј на палеонтологијата на Кралскиот Тирел. Сите палеонтолози, па дури и лаиците заинтересирани за диносаурусите би сакале да го посетат музејот каде што ќе им биде понуден прилично прониклив и длабински поглед на антрополошката историја на ова место. Далеку од само фасцинантна по својата историја и антропологија, Драмхелер привлекува туристи и по своите лоши места кои се состојат од некои популарни пешачки патеки како што е Патека за диносауруси.

Вест Едмонтон Мол

Градот Едмонтон можеби нема многу да понуди во однос на туристичките атракции, но ако сакате да бидете во градот поради некоја работа, мора да бидете сигурни дека ќе го посетите трговскиот центар Вест Едмонтон, кој е Најголемиот трговски центар во Канада. Станува збор за огромен комплекс со многу места и рекреативни активности кои се нудат во него, како што се Светскиот воден парк, лизгалиштето познато како ледената палата Мејфилд Тојота, мини голф, аквариум кој им нуди на туристите шоуа во живо, куглана и секако такви. места како што имаат сите трговски центри, како кина, продавници и ресторани.


Проверете ја вашата подобност за еТА Канада виза и аплицирајте за еТА Канада Виза 72 часа пред вашиот лет. Британски граѓани, Австралиски граѓани, Француски граѓани, и Германски граѓани може да аплицира онлајн за eTA Canada Visa. Доколку ви треба помош или барате какви било појаснувања, контактирајте го нашиот helpdesk за поддршка и водство.