Мора да ги видите местата во Викторија

на главен град на провинцијата Британска Колумбија во Канада, Викторија е град кој се наоѓа на самиот јужен крај на островот Ванкувер, кој е остров во Тихиот Океан кој се наоѓа на западниот брег на Канада. Лежи на јужниот крај на Западна Канада, Викторија е само малку оддалечена од Вашингтон во Соединетите држави. На градот го добил своето име од кралицата Викторија (првично беше наречена Форт Викторија) и кога Британците почнаа да се населуваат во Канада во 1840-тите, Викторија беше една од првите британски населби на северозападниот дел на Пацификот. Но, долго пред европската колонизација и населување, градот веќе бил населен и населен од домородните народи на првите нации на брегот Салиш. Опкружен со планини и океан, Викторија е позната по својата пријатна, снежна, умерена клима, всушност, најблага клима во цела Канада и убавината на нејзиниот брег и плажите. Тоа е исто така популарно познат како град на градините во Канада за многуте убави градини и паркови во овој град со бавно темпо. Тоа е исто така преполно со музеи и историски градби и замоци. Еве список на најдобрите од овие туристички атракции во Викторија, Канада.

еТА канадска виза е електронско овластување за патување или патна дозвола за посета на Викторија, Канада за временски период помал од 6 месеци. Меѓународните посетители мора да имаат канадска eTA за да влезат во Викторија во Британска Колумбија. Странските државјани можат да аплицираат за еТА канадска виза преку Интернет за неколку минути. Процес на виза за еТА Канада е автоматизирана, едноставна и целосно онлајн.

Викторија Викторија, главен град на Британска Колумбија

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ:
Прочитајте и за други големи атракции во Британска Колумбија.

музеи

Музејот на кралската британска Колумбија Кралски музеј на Британска Колумбија, Викторија

Викторија има фасцинантна историја како еден од најстарите градови во северозападниот дел на Пацификот и оттука има смисла само тоа што има и некои важни и интригантни музеи кои ја прикажуваат оваа историја и културата на градот како што еволуирале низ вековите. На Кралска Британска Колумбија Музејот е еден од најважните музеи за природна и културна историја во Канада, кој има интерактивни, 3D дисплеи кои ви овозможуваат да ги доживеете дождовните шуми, да гледате животни, да гледате колонијални артефакти, како и да бидете сведоци на домородните ритуали и да научите за животите и борбите на народи на првите народи. Друг важен музеј е Поморски музеј на Британска Колумбија, кој е најстариот поморски музеј на Канада и прикажува артефакти кои ги прикажуваат поморските истражувања и авантури на Британска Колумбија.

Згради и замоци во наследство

Замокот Крегдарох Прозорци од витражи и сложена работа со дрво, замокот Крегдарорх

As една од првите европски населби во Канада, Викторија има многу градби и замоци од историско наследство кои служат како потсетници на минатото и додаваат рустикален шарм на овој тивок град. На Згради на парламентот во Викторија, кое е официјално седиште на владата на покраината, е изградено на крајот на 19 век и има камена структура, добро сочувани градини, статуа на историска личност на нејзината купола и светлата што ја оживуваат ноќе, се сите нешта што го прават посебен. Можете дури и да добиете обиколка на центарот на градот во кочија.

Друга Зграда од 19 век во Викторија е Замокот Крегдарох, која ја изградил богат рудар за јаглен како куќа за неговата сопруга, а чија викторијанска архитектура е иконична, со витражни прозорци, убава и сложена дрво, многу антиквитети од времето кога била изградена и неверојатни дабови скалила од 87 скалила. Сега е историски куќа музеј. Музејот Хетли Парк е исто така национално историско место, при што главни атракции се замокот Вајт Хетли изграден на почетокот на 20 век и некои прекрасни јапонски, италијански и розови градини на имотот кои се дизајнирани во стилот на едвардијанската градина.

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ:
Можеби ќе ве интересира да читате мора да ги видите местата во Монтреал.

Градини

Градини Бутчарт Хортикултурно чудо, Градини Бутчарт

Градот на градините во Канада, На Викторија крајбрежната клима создава услови за процут за градините и парковите во градот. Додека остатокот од Канада сè уште доживува гризливи зими, во Викторија пролетта пристигнува од самиот месец февруари. Цветовите цветаат во сите нејзини градини, од кои некои се најпознатите градини во Канада. На пример, на Градини Бучарт од 20 хектари се едни од најдобри дела на хортикултурата во Канада.

Друга една од познатите градини на Викторија е Градини на Викторија Пеперутка во кој се сместени не само повеќе од 70 видови тропски, егзотични пеперутки и молци, туку и птици, риби, влекачи, па дури и инсекти од целиот свет во инсектариум. Внатрешниот простор на градините е претворен во тропска џунгла со водопади, дрвја и цвеќиња кои постојат со пеперутките и другите животни како во природниот екосистем.

на Градина Абхази е, исто така, прекрасна градина во Викторија, изградена во 1946 година од прогонетиот принц и принцезата Абхази, од кнежевско семејство во Грузија, земја во Евроазија. Оваа градина со наследство, со наведнат терен и прекрасни погледи, има и чајџилница, познат по својот марокански чај, каде што се служи и регионална храна или онаа направена од производи одгледани во самата градина.

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ:
Канада нуди некои од најдобрите локации за скијање во светот.

Плажи, езера и спортови на отворено

Регионален парк езерото Тетис Регионален парк езерото Тетис

Сместена во близина на канадскиот пацифички брег, Викторија е опкружена со океан и има бројни заливи, плажи и езера. Некои од најпопуларните плажи во Викторија кои мора да ги посетите се Плажа Гонзалес, Плажата на Гордон, и Плажа Муир Крик. Од Muir Creek можете да го видите и теснецот Хуан де Фука, кој е водена површина во Тихиот Океан по чиј центар минува меѓународната граница меѓу Канада и Соединетите држави.

Постојат и такви сценско езеро во Викторија as Езеро Кемп, слатководно езеро полно со лилјани и вилински коњчиња; Регионален парк езерото Тетис, која има и песочна плажа; споениот Езеро елен Езерото Бивер, Проспект Лејк и многу повеќе. Постои и место наречено Регионален парк Sooke Potholes, кој има многу уникатна геолошка формација која е неколку длабоки базени со мазни карпи. Тука можете и да пешачите. Всушност, брегот и планините на Викторија овозможуваат многу други спортски и рекреативни активности на отворено. Од пешачење, возење велосипед, кајак, нуркање, риболов, до зиплинг, сето тоа можете да го направите овде.


Проверете ја вашата подобност за еТА Канада виза и аплицирајте за еТА Канада Виза 72 часа пред вашиот лет. Британски граѓани, Австралиски граѓани, Француски граѓани, и Дански граѓани може да аплицира онлајн за eTA Canada Visa. Доколку ви треба помош или барате какви било појаснувања, контактирајте го нашиот helpdesk за поддршка и водство.