Мора да се видат места во Калгари, Канада

Мешавина од градски вибрации со спектакуларен поглед на планинските пејзажи и природните пејзажи, Калгари е и најдобро планираниот град во Канада.

Дом на бројни облакодери, Калгари е познат како еден од најбогатите градови во Канада. Градот е благословен со целогодишно сонце за разлика од многу други градови во Северна Америка. Сместени на добра оддалеченост од многу туристички градови од светска класа, неверојатни глацијални езера, неверојатни планински пејзажи и границата на Соединетите држави, постојат повеќе од само неколку причини да го посетите овој град.

Одморот во овој дел од земјата има сè што треба да содржи одличната маршрута за патување и имајќи предвид дека ова е делот од Канада кој е исполнет со свет познати езера и портата кон Канадски карпи, тешко дека постои шанса да го пропуштите овој град на патување во округот.

Посетата на Канада никогаш не била полесна откако Владата на Канада воведе поедноставен и рационализиран процес за добивање електронско овластување за патување или еТА канадска виза. еТА канадска виза е електронско овластување за патување или дозвола за патување за да ја посетите Канада за временски период помал од 6 месеци и да уживате во посета на Канада. Меѓународните посетители мора да имаат канадска eTA за да можат да го посетат Калгари во провинцијата Алберта во Канада. Странските државјани можат да аплицираат за еТА канадска виза преку Интернет за неколку минути. Процес на виза за еТА Канада е автоматизирана, едноставна и целосно онлајн.

Калгари Калгари, град во јужна Алберта, Канада, сместен во подножјето на канадските карпи

Музеј Гленбоу

Музеј Гленбоу Музејот се фокусира на историјата и културата на Западна Канада, вклучувајќи ги и домородните перспективи

Музеј за уметност и историја во градот, местото се фокусира на историјата на домородните народи од Северна Америка. Добрата локација на музејот и бројните постојани уметнички збирки го прават задолжително место за посета во Калгари. Во моментов во 2021 година, музејот минува низ масовно реновирање со планови за проширување на постојните уметнички дела и следно ќе биде отворен за јавноста за три години.

Зоолошка градина во Калгари

Со различни животни и модели за диносауруси, зоолошката градина нуди незаборавно искуство со дивиот свет со експонати кои прикажуваат живеалишта од целиот свет. Една од петте големи зоолошки градини во Канада, зоолошката градина е исто така достапна преку системот за лесни железници во Калгари. Зоолошката градина Калгари е една од главните атракции на Канада и многу повеќе од само место за гледање животни.

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ:
Алберта има два главни града, Едмонтон и Калгари. Алберта има доста разновиден терен, кој ги вклучува снежните врвови на Карпестите планини, глечерите и езерата; немо убавите рамни прерии; и диви шуми на север. Учат за Мора да ги видите местата во Алберта.

Кула Калгари

Кула Калгари Кулата Калгари е долга 190.8 метри во централното градско јадро на Калгари

Главна туристичка атракција и популарен ресторан, кулата нуди панорамски поглед на градските пејзажи. 190 метри слободно стоечка структура е уникатна по своите живописни бои и честите светлосни прикази. И покрај тоа што веќе не е највисоката зграда, кулата продолжува да привлекува посетители поради нејзината сличност со културата на градот.

Историско село на паркот наследство

Историско село на паркот наследство Историското село го прикажува животот каков што бил од 1860-тите до 1930-тите

Еден од иконите во градот паркови сместен на бреговите на Гленмор Резервоар, музејот е еден од најголемите живи историски музеи во земјата и позната туристичка атракција. На експонати ја прикажуваат канадската историја од 1860 -тите до 1930 -тите години, заедно со уште стотици атракции кои вклучуваат патнички воз што ги носи посетителите низ паркот. Оживување на историјата, паркот има костимирани преведувачи облечени според временскиот период, вистински отсликувајќи го западниот начин на живот во тоа време.

Девонски градини

Девонски градини Девониските градини е урбана оаза во срцето на Калгари која нуди еден хектар ботанички градини

Затворена ботаничка градина во срцето на градот, оваа единствена зелена површина содржи стотици видови растенија и дрвја. Повеќе како урбана оаза во средината на градот, внатрешниот парк се наоѓа во еден од катовите на трговски центар. Тој е еден од најголемите и веројатно единствениот најголемите затворени места во светот за да ги видите тропските градини додека се на посета на културните места во центарот на Калгари.

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ:
Со влијанија кои се движат од европски, вклучително и британски и француски, до американски, Канада е вистинско топење на култури, обичаи, јазици и уметности. Дознајте повеќе на Водич за разбирање на канадската култура.

Мост на мирот

Мост на мирот Мостот на мирот е меѓународен мост помеѓу Канада и САД

Распространет преку реката Боу, мостот е познат и по името мост за допир со прсти со оглед на неговата извиткана форма. Отворен за јавноста во 2012 година, мостот беше изграден од шпански архитект и неговиот привлечен дизајн со текот на годините го направи повеќе урбана икона. Мостот може да прими и пешаци и велосипеди, а одличната локација покрај градот го прави едно од најдобрите места за набљудување на бавниот урбан живот.

Баунес парк

Лоциран покрај брегот на реката Боу во населбата Боунес во Калгари, паркот е посебно познат по своите лагуни, лизгалишта, места за пикник и целокупната мирна околина. Овој зелен простор е едно од омилените градски места за бордање со весла и пикник покрај реката и е едно од најдобрите места во градот во текот на целата сезона.

Националниот парк Банф

Светилник Боргот Националниот парк Банф е најпосетуваната туристичка дестинација Алберта и еден од најпосетуваните национални паркови во Северна Америка

Сместен во Карпестите Планини во Алберта, Националниот парк Банф нуди бескрајни планински терени, диви животни, многу глечерски езера, густи шуми и се што ги дефинира најбогатите природни погледи на Канада. Познато е дека паркот е најстариот национален парк во Канада, во кој се сместени многу познати езера во земјата, вклучувајќи го и реномираниот Езерото Мораин и езерото Луиз.

Местото, исто така, е домаќин на совршени планински градови и села, живописни возења, резервати на топли извори и многу други активности за рекреација среде највозбудливите планински предели во светот. Едно од националните богатства на Канада и а Место на наследство на УНЕСКО, на бескрајните прекрасни предели на паркот привлекуваат милиони посетители на овој дел од Канада.

Во Националниот парк Банф се сместени и најпознатите топли извори во Канада, познати како Банф Горни топли извори or Канадски карпести топли извори. Топлите базени се една од комерцијално развиените области на паркот кои нудат спектакуларен поглед на Карпестите Планини. Горните топли извори на Банф се едно од прекрасните места на наследството на УНЕСКО на паркот, покрај тоа што се највисоките термални извори во земјата.

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ:
Паркот се наоѓа во Карпестите Планини во Алберта, западно од Калгари. Националниот парк се граничи со Британска Колумбија на нејзиниот исток, каде што националниот парк Јохо и Кутенај се во непосредна близина на Националниот парк Банф. Прочитајте повеќе за Националниот парк Банф во Водич за патување до националниот парк Банф.


Проверете ја вашата подобност за еТА Канада виза и аплицирајте за еТА Канада Виза 72 часа пред вашиот лет. Британски граѓани, Италијански граѓани, Државјани на Шпанија, и Израелски државјани може да аплицира онлајн за eTA Canada Visa. Доколку ви треба помош или барате какви било појаснувања, контактирајте го нашиот helpdesk за поддршка и водство.