Мора да се видат места во Британска Колумбија

Наоѓа на Западен брег на Канада, Британска Колумбија е опкружена од една страна со Тихиот Океан, а од друга со познатите Карпести Планини. Поделен е на три главни региони, Долна копно, јужна внатрешност и крајбрежје. Една од најнаселените провинции во Канада, Британска Колумбија се состои од некои од најметрополитенските градови во Канада, како што се Викторија и Ванкувер, а Ванкувер е една од најголемите метрополи на целиот северозападен Пацифик. Британска Колумбија е исто така дом на некои од најпопуларните туристички дестинации во Канада и е канадската провинција која е најпосетувана од туристи од целиот свет. Од метрополитенските градови покрај океаните до руралната внатрешност до местата како Вистлер кои се претвораат во зимски земји на чудата, Британска Колумбија има широк спектар на места и искуства што може да им ги понуди на туристите.

Без разлика дали сакате да бидете сведоци на убавината на планините, езерата, бујните шуми, океанските фронтови и плажите, или да разгледувате знаменитости во живописните градови и чудните мали гратчиња, или да одите на скијање, планинарење и кампување авантури, сето тоа можете да го направите во Британска Колумбија. Ако сакате да поминете разновиден одмор во Канада, Британска Колумбија е вашето место. Освен најпознатите места како што се Ванкувер, островот Ванкувер, Националниот парк Јохо и Вистлер, тука е списокот на сите други места што треба да ги истражувате во Британска Колумбија.

еТА канадска виза е електронско овластување или дозвола за патување за посета на Канада за временски период помал од 6 месеци. Меѓународните посетители мора да имаат канадска eTA за да влезат во Канада. Странските државјани можат да аплицираат за еТА канадска виза преку Интернет за неколку минути. Процес на виза за еТА Канада е автоматизирана, едноставна и целосно онлајн.

Тофино, Британска Колумбија Тофино, Британска Колумбија

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ:
Ние веќе пишувавме за Врвни локации за скијање како Вистлер Блеккомб во Британска Колумбија Карпестите карпи и националните паркови во Британска Колумбија во претходните написи.

Долина Оканаган

Дел од округот Оканаган кој се протега добро во Соединетите држави, канадскиот дел од округот е познат како долината Оканаган и е опкружен со Езера Оканаган и делот од Река Оканаган што доаѓа под канадска територија. Пофали со суви, топли, сончеви денови, пејзажот на езерската долина Оканаган и такви активности како пловење, спортови на вода, скијање, планинарење итн. носат туристи во долината од целиот свет. На источниот брег на езерото се наоѓа градот Келовна, главниот град во долината, чие име на домородниот јазик на областа значи 'гризли мечка'. Метропола сама по себе, Келоун е опкружена со други мали градови како Пичленд, Самерленд и Пентиктон. Долината, како и овие околни градови се познати по нивните пријатни лета, што ја прави совршено одморалиште за туристите во Британска Колумбија.

Тофино

Овој град се наоѓа на островот Ванкувер, на работ на познатиот национален парк на Пацифичкиот Rim. Тоа е главно крајбрежен град најпосетувани во текот на летото. Овде можете да учествувате во многу активности кои би ги сакале љубителите на природата, како што се сурфање, планинарење, набљудување птици, кампување, гледање китови, риболов итн. Живописните, песочни плажи на Тофино, како што се Лонг Бич, неговите топли извори и брановите кои се удираат на нејзиниот брег ги одржува туристите среќни во овој мал град.

Неговата оддалеченост и оддалеченост од градот значи дека функционира како многу потребно одморалиште за многу туристи. Тие доаѓаат тука за да уживаат во неговиот океански брег и безбројните активности што се нудат овде, како и да поминат релаксирачки, мирен одмор во неговите поморски одморалишта. Дури и во текот на зимата, иако тогаш не е посетен од многу туристи, тој сепак нуди тивок и спокоен одмор далеку од градските гужви.

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ:
Прочитајте за канадската култура и испланирајте го вашето совршено патување во Канада.

Nelson

Вгнезден во снежните планини Селкирк, Нелсон е познат како Кралицата Сити во Канада. Сместено е во близина на езерото Кутенај во јужниот дел на Британска Колумбија, која ги вклучува не-крајбрежните региони на Британска Колумбија. Нелсон е еден од најпопуларните мали градови на Канада. Еднаш а град за ископување злато и сребро, сега е доста познат по историски викторијански градби кои биле внимателно конзервирани и реставрирани низ годините. Градот е познат и по тоа што е еден вид културен центар, со централно градско подрачје полно со ресторани, кафулиња, уметнички галерии и театри.

Популарен е меѓу туристите поради скијачките одморалишта, пешачките патеки, а исто така и за другите рекреативни активности што ги нуди, како што се сноуборд, планински велосипедизам, качување по карпи, итн. посетете го привремениот парк на глечерот Кокане во близина, кој беше еден од први привремени паркови што ќе бидат изградени во Британска Колумбија.

Историски град Баркервил

Овој град има фасцинантна историја на златен бум во далечната 1858 година, кога преку ноќ се претвори во град за копање злато. Познат како Карибу златна треска, поради локацијата на Баркервил до планините Карибу, откритието на еден човек за наоѓалишта на злато во флувијалниот песок на една река овде се прошири усно меѓу толку многу луѓе што одеднаш градот стана посветен на ископувањето злато. Градот изгоре 10 години подоцна, ставајќи крај на златниот бум иако веднаш беше обновен. Но, денес градот е зачуван и заштитен како историски град со исто толку 75 историски градби, костимирани актери кои ја прикажуваат историјата на градот како да е периодична драма, и места како што се ковачницата, печатарската работа, општата продавница, берберницата итн., сите изгледаат како да се автентични места од 19 век.

Кањон Фрејзер

Кога реката Фрејзер, на најдолга река во Британска Колумбија, се спушта низ некои од најимпресивните клисури во Канада, ја формира копнената форма која е позната како кањонот Фрејзер. Кањонот е стар милиони години, првпат формиран во Миоцен период. Зафаќа и огромна површина и растојание, дури 270 километри. Едно од најпознатите места во кањонот Фрејзер се вика Пеколите портата каде што реката Фрејзер нагло се стеснува до премин опкружен со карпести ѕидови широк само 35 метри. Хелс Гејт порано беше популарно риболовно место, но сега е исто така популарна туристичка дестинација во Британска Колумбија, особено поради воздушниот трамвај од кој се добива спектакуларен поглед на кањонот Фрејзер.


Проверете ја вашата подобност за еТА Канада виза и аплицирајте за еТА Канада Виза 72 часа пред вашиот лет. Процес на апликација за виза еТА Канада е прилично јасен и доколку ви треба помош или барате какви било појаснувања, треба да контактирате со нашите helpdesk за поддршка и водство.