Мора да се видат места во Онтарио

Онтарио, заедно со Квебек, се наоѓа во централна Канада, и е најнаселена и втора по големина провинција во Канада, поголема од државата Тексас во САД. Тоа е еден важна провинција во Канада поради фактот што во него се наоѓаат два од најважните метрополитенски градови на Канада, Отава, главниот град на Канада, и Торонто. Од метрополи до колиби, Онтарио има сè.

Освен урбаните центри и руралните региони, на провинцијата е исто така дом на езера и водопади, патеки ридови за скијање и други зимски спортови, како и дивината во провинциските и националните паркови во Онтарио каде освен што ќе бидете сведоци на моќната природа можете да учествувате и во многу рекреативни активности. Во урбаните центри, се разбира, има и такви места за истражување како регионални и културни знаменитости и други туристички атракции. Значи, ако планирате да го посетите Онтарио, погрижете се да го посетите не само најпознатото место во Онтарио, што е Нијагарините водопади, туку и овие различни места во провинцијата.

еТА канадска виза е електронско овластување за патување или патна дозвола за посета на Онтарио, Канада за временски период помал од 6 месеци. Меѓународните посетители мора да имаат канадска eTA за да влезат во Онтарио, Канада. Странските државјани можат да аплицираат за еТА канадска виза преку Интернет за неколку минути. Процес на виза за еТА Канада е автоматизирана, едноставна и целосно онлајн.

Отава Отава во Онтарио, главниот град на Канада

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ:
Опфативме посета на Нијагарините водопади овде.

Отава

Национална галерија на Канада Националната галерија на Канада во Отава

Отава има интересна и важна историја. Излезе од проектот за канал започнат во 1820 -тите години од минатиот век Полковникот Johnон Бај по кого градот првично бил познат како Бајтаун. Зградите на нејзиниот парламент беа местото на прв состанок на канадскиот парламент во 1867 година. И сега, освен своето историско значење, Отава треба да го понуди и своето културно богатство, како и многубројните туристички атракции овде. Можете да ги посетите местата како што се Каналот Ридо и величествениот Шато Лориер на неговите брегови; на Канадски воен музеј каде што е прикажана историјата на канадските воени активности кои датираат од 16 век; на Национална галерија на Канада, чии стаклени кули во облик на призма се архитектонско чудо и чии галерии содржат сè, од европска уметност до абориџинска уметност; Дифенбункер, музеј од Студената војна изграден во подземен објект; и на Базилика Нотр Дам, прекрасната католичка базилика изградена во 1846 година.

Торонто

Аквариум Рипли Аквариумот Рипли во Торонто

на главен град на Онтарио, Торонто е еден од најголемите и најразновидните градови во Канада. Има многу работи што треба да се прават и места што треба да се видат овде, како што е CN кула, што е едно од најпознатите познати знаменитости на Торонто, и која се издига над центарот на градот; Кралскиот музеј Онтарио, еден од најдобрите музеи на уметност, историја и култура во светот; Аквариум Рипли, прикажувајќи фасцинантен морски свет, особено преку подводен тунел со тротоар за посетителите; Роџерс Центар, огромна спортска арена која се користи и за концерти и други настани; на Уметничка галерија на Онтарио, што е едно од Најголемите музеи во Северна Америка; и Entertainment District, што е како Сопствен Бродвеј на Канада. Додека сте во Торонто, треба да патувате и до Нијагарините водопади во близина, како и до островите Торонто кои лежат веднаш од градот.

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ:
Можеби ќе ве интересира да читате Мора да ги видите местата во Торонто.

Национални и провинциски паркови

Езеро Супериорна пешачка патека Езеро Супериорна пешачка патека

Многу национални и провинциски паркови во Онтарио се најдобриот начин за истражување на провинцијата на отворено. Таквите паркови како Провинциски парк Алгонкин Провинциски парк Киларне се одлични за пешачење, кампување и кајакарство. Национален парк на полуостровот Брус, Национален парк Грузиски острови Беј, И Национален морски парк Фатом Пет, во близина на езерото Хурон и Грузискиот залив, се добри за чамци, нуркачи итн. Провинцискиот парк Петроглифи е полн со абориџински петроглифи или резби на карпи, а ѕидовите на карпите на провинцискиот парк Лејк Супериор се исто така полни со историски пиктограми. Провинцискиот парк Кетико е пооддалечен и затскриен и посетителите можат да одат на кану и риболов во неговите езера.

Илјадници острови

Илјадници острови Мост на илјадници острови над реката Свети Лоренс

Ланец на острови во реката Свети Лоренс, кој се состои од околу 20 острови, многу мали островчиња и две копнени области, Националниот парк Thousand Islands е Најмалиот национален парк во Канада. Теренот е составен од мочуришта, борови шуми, недопрени водни патишта и е дом на некои од Најбогатиот див свет во Канада. Можете да одите на пешачка патека на копното, но освен тоа, остатокот од островот е достапен со брод, а најпопуларните рекреативни активности за туристите овде се кајак и возење со чамци во водите помеѓу островите. Ќе можете да видите затскриени и осамени заливи, како и некои од најуникатните крајбрежни животни, вклучувајќи ретки видови желки и птици. Освен таквите авантуристички активности, копното познато како Слетување на Мелоритаун е местото каде што ќе најдете други туристички места за посета, како што се аквариуми, места за излети и кампување, театри, итн.

Колиба земја

Muskoka Мускока, познато летно повлекување северно од Торонто

Исто така познат како Muskoka, ова е познато летно повлекување во Канада што се наоѓа во близина на езерото Мускока, на малку растојание северно од Торонто. Во текот на летото туристите, вклучително и жителите на Торонто, се пробиваат до ова место кое е преполно со луксузни колиби и викендички. Овде можете да го поминете вашето време со учество во многу рекреативни активности, како што се одење на плажа, пловење со брод, крстарење со брод за разгледување или вечера додека крстарите скијање на вода, туби, кануање, кајак, бординг со весла, итн. И езерата и плажите не се единствените места каде што можете да имате авантура. Можете исто така да одите со патент, антенски паркинг, велосипедизам, планински велосипедизам, планинарење, итн. како посета на такви културно значајни места како уметнички галерии и музеи. Ако сакате да бидете во Онтарио, апсолутно не можете да пропуштите викенд одмор во Мускока.

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ:
Канадски временски упатства за посетители.


Проверете ја вашата подобност за еТА Канада виза и аплицирајте за еТА Канада Виза 72 часа пред вашиот лет. Британски граѓани, Австралиски граѓани, Француски граѓани, и Дански граѓани може да аплицира онлајн за eTA Canada Visa. Доколку ви треба помош или барате какви било појаснувања, контактирајте го нашиот helpdesk за поддршка и водство.