Мора да се видат места во Newу Бранзвик, Канада

Њу Бранзвик е популарна туристичка дестинација во Канада, повеќето од нејзините атракции се покрај брегот. Нејзините национални паркови, плажите со солена вода, плимата и осеката, гледањето китови, спортовите на вода, историските градови и музеи, патеките за пешачење и камповите ги носат туристите овде во текот на целата година.

Дел од Атлантските провинции на Канада, односно канадските провинции кои се наоѓаат на брегот на Атлантикот, или поморските провинции, Newу Бранзвик е единствената двојазична провинција во Канада, Со половина од нејзините граѓани се англофони другата половина се франкофони. Се состои од некои урбани области, но поголемиот дел од земјиштето, најмалку 80 проценти од него, е пошумено и ретко населено. Ова е за разлика од другите поморски провинции во Канада. Бидејќи е поблиску до Европа од кое било друго место во Северна Америка, тоа беше едно од првите северноамерикански места што го населиле Европејците.

еТА канадска виза е електронско овластување за патување или патна дозвола за посета на Њу Бранзвик, Канада за временски период помал од 6 месеци. Меѓународните посетители мора да имаат канадска eTA за да влезат во Њу Бранзвик во Канада. Странските државјани можат да аплицираат за еТА канадска виза преку Интернет за неколку минути. Процес на виза за еТА Канада е автоматизирана, едноставна и целосно онлајн.

Њу Бранзвик Њу Бранзвик

Национален парк Фунди

Фунди патека Fundy Trail Parkway, Newу Бранзвик

Националниот парк Фонди се состои од неразвиено крајбрежје што се издига до Канадските висорамнини каде што шумата Newу Бранзвик и плимата и осеката на Залив на Фонди се среќаваат. Заливот на Фанди е познат по тоа што го има највисоките плими во светот, длабоко до 19 метри, што доведува до такви природни феномени како што се плимните дупки и падовите наназад, а овие плими создадоа нерамно крајбрежје со карпи, морски пештери и многу карпести формации.

Националниот парк Фонди се наоѓа помеѓу градовите во Монктон Свети Јован во Њу Бранзвик. Освен што се состои од крајбрежјето на Заливот Фанди, паркот опфаќа повеќе од 25 водопади; најмалку 25 пешачки патеки, од кои најпопуларните се тие Рамнини Карибу патека и Водопади Диксон; велосипедски патеки; кампови; и терен за голф и загреан базен со солена вода. Посетителите тука, меѓу другите зимски спортови, можат да скијаат и да скијаат за снег. Исто така, не можете да ги пропуштите најубавите водопади во паркот: водопадите Диксон, водопадите Лаверти и водопадите Трет Валт.

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ:
Дознај повеќе за Мора да се видат места во Британска Колумбија.

Хопил Рокс

Хопил Рокс Карпите Хопвеел, исто така наречени карпи „Цветни садови“ или едноставно карпи

Карпите Хопвел или Карпи за саксии се едни од карпестите формации што ги предизвикала ерозијата од плимата и осеката на Заливот Фанди. Сместени во Кејп Хоупвел, во близина на националниот парк Фанди, овие се некои од најпознатите фасцинантни рок формации во светот, со нивните еродирани необични форми. Она што ги прави посебни е тоа што изгледаат различно при плима и при плима, а за целосно и богато искуство треба да ги видите низ циклусот на полна плима. При ниска плима, можете да гледате меѓу нив на дното на океанот, а при висока плима, можете да земете а водена екскурзија со кајак на нив. Во секој случај, во секое време ќе најдете чувари на паркови овде да одговорат на вашите прашања за ова фасцинантно место. Освен да бидете сведоци на неверојатниот природен феномен, можете да дојдете тука и да видите многу видови на крајбрежни птици.

Свети Ендрјус

Свети Ендрјус Kingsbrae Arms во Сент Ендрјус, Newу Бранзвик

Мал град во Newу Бранзвик, Сент Ендрјус или Свети Ендрјус покрај морето е популарна туристичка дестинација во Њу Бранзвик. Градот има многу туристички атракции, како што се историски домови и згради, од кои некои се важни историски места и знаменитости; научни центри и музеи; и градини и хотели. Но, главната атракција на градот е гледањето морски животни во заливот Фанди. Секое лето тука доаѓаат многу видови китови и други морски животни.

In Пролет Минке Китови пристигне, и до јуни Харбор Порпоис, Китки китови, и Делфини од бела страна се и тука. Многу повеќе видови, како што е реткиот северноатлански десен кит, се тука до средината на летото. Ова се случува до октомври, а август е месец кога шансите да се забележи некое од овие животни се најголеми. Од Сент Ендрјус можете да земете било кој број крстарења за да ги гледате китовите. Некои крстарења имаат планирани и други активности на бродот што ќе го направат забавно мало патување за вас.

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ:
Можеби ќе ве интересира да читате Најпопуларни локации за скијање во Канада.

Островот Камбобело

Островот Камбобело Светилникот на островот Камбобело во Newу Бранзвик

Отворен од средината на јуни до септември, можете да стигнете до овој остров во Заливот Фанди со ферибот од копното Њу Бранзвик до островот Елен, а потоа од таму до Кампобело. Исто така, се наоѓа во близина на брегот на Мејн во Соединетите Држави и на тој начин може да се стигне од таму директно преку мост. Тој е еден од трите острови Фанди кои се групирани заедно како Сестрите Фанди.

Погледите на пејзажот овде го одземаат здивот и можете да ја искусите недопрената убавина на природата овде преку многуте пешачки патеки и кампови кои се наоѓаат во Провинциски парк харинга Ков or Меѓународен парк Рузвелт Камбобело. Овде можете да шетате по плажите или да ги посетите светилниците. Можете исто така да одите пловењето, кит гледа, кајак, гео -кеширање, набљудување птици, голф, а исто така посетете ги уметничките галерии, ресторани и фестивали овде.

Кралско слетување

Кингс Лендингс Newу Бранзвик Гулаб Фарер од старата воденица во Кингс Лендингс, Newу Бранзвик

За љубителите на историјата ова е едно од најфасцинантните места досега. Со зградите зачувани од раниот 19-ти до почетокот на 20-тиот век, Кингс Лендинг во Њу Бранзвик не е историски град или населба, туку жив музеј на историјата. Според тоа, неговите згради не се од вистински историски град, туку се спасени од околните области, пресоздадени или моделирани за да претставуваат рурално село во Њу Бранзвик од 19-ти и 20-ти век. Започна во доцните 1960-ти, сега е полн со костимирани толкувачи кои ги објаснуваат историските артефакти и го демонстрираат видот на активностите што се случувале во тој период. Има илјадници артефакти и многу интерактивни експонати што може да се видат овде.


Проверете ја вашата подобност за еТА Канада виза и аплицирајте за еТА Канада Виза 72 часа пред вашиот лет. Британски граѓани, Австралиски граѓани, Француски граѓани, и Дански граѓани може да аплицира онлајн за eTA Canada Visa. Доколку ви треба помош или барате какви било појаснувања, контактирајте го нашиот helpdesk за поддршка и водство.