Мора да се видат места во Newуфаундленд и Лабрадор, Канада

Њуфаундленд и Лабрадор е една од Атлантските провинции во Канада. Ако сакате да посетите некои неконвенционални туристички места како L'Anse aux Meadows (најстарата европска населба во Северна Америка), Националниот парк Тера Нова во Канада, Њуфаундленд и Лабрадор е местото за вас.

Најисточната провинција Канада, Њуфаундленд и Лабрадор е една од канадските атлантски провинции, односно провинции лоцирани на брегот на Атлантикот во Канада. Њуфаундленд е островски регион, односно е составен од острови, додека Лабрадор е континентален регион кој во најголем дел е недостапен. Свети Јован, главен град на Newуфаундленд и Лабрадор, е важна метрополитенска област во Канада и чуден мал град.

Потекнува од ледено доба, крајбрежјето на Newуфаундленд и Лабрадор е составен од крајбрежни карпи и фјордови. Во внатрешноста има и густи шуми и многу недопрени езера. Има многу рибарски села во кои се собираат туристите за нивните живописни пејзажи и места за птици. Исто така има многу историски локалитети, како што се оние од период на населување Викинзи, или европско истражување и колонијализам, па дури и праисториски времиња. Ако сакате да посетите некои неконвенционални туристички места во Канада, Њуфаундленд и Лабрадор се место за вас. Еве список на сите туристички атракции во Њуфаундленд и Лабрадор што мора да ги видите.

еТА канадска виза е електронско овластување за патување или патна дозвола за посета на Њуфаундленд и Лабрадор, Канада за временски период помал од 6 месеци. Меѓународните посетители мора да имаат канадска eTA за да влезат во Њуфаундленд и Лабрадор во Канада. Странските државјани можат да аплицираат за еТА канадска виза преку Интернет за неколку минути. Процес на виза за еТА Канада е автоматизирана, едноставна и целосно онлајн.

Свети Џонс Главниот град Сент Johnsонс на fуфаундленд и Лабрадор

Национален парк Грос Морн

Фјорд Грос Морн Фјорд Грос Морн во fуфаундленд и Лабрадор

Грос Морн, пронајден на западниот брег на Newуфаундленд, е втор по големина национален парк во Канада. Името го добил по врвот Грос Морн, кој е вториот највисок планински врв во Канада, а чие име е француски за „голема мрачна“ или „голема планина која стои сама“. Тоа е значаен национален парк во Канада и во светот затоа што е исто така, место за светско наследство на УНЕСКО. Тоа е затоа што дава редок пример на природен феномен наречен a континентален дрифт во кој се верува дека земјините континенти се оддалечиле од своето место преку океанското корито во текот на геолошкото време, а што може да се види од изложените области на длабоката океанска кора и карпите на земјината обвивка.

Освен овој фасцинантен геолошки феномен чиј пример го дава Паркот, Грос Морн е познат и по многуте планини, фјордови, шуми, плажи и водопади. Овде можете да се вклучите во активности како што се истражување на плажите, хостирање, кајак, пешачење итн.

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ:
Вие исто така може да ве интересира да прочитате за друга Атлантска покраина во Канада Мора да се видат места во Newу Бранзвик.

L'Anse aux Meadows

L'Anse aux Meadows Национално историско место L'Anse aux Meadows

Сместено на врвот на Големиот северен полуостров во Њуфаундленд, оваа национална историска локација на Канада се состои од блато каде постојат шест историски куќи за кои се смета дека биле изградена од Викинзите веројатно во годината 1000. Откриени се уште во 1960-тите и претворени во Национално историско локалитет бидејќи тоа е најстарата позната европска и викиншка населба во Северна Америка, веројатно она што историчарите го нарекувале Винланд.

На локалитетот насекаде ќе најдете реконструирани згради од долга куќа, работилница, штала и костимирани толкувачи за да ги демонстрираат активностите од тој период, како и да одговараат на прашањата на посетителите. Додека сте тука, исто така треба да го посетите Норстед, Уште Викиншки музеј на жива историја на Големиот северен полуостров. Можете да стигнете до L'Anse aux Meadows од Грос Морн со маршрута со патокази што водат до северниот полуостров Њуфаундленд наречена Викиншка патека.

Сигнал Хил

Кула Кабот Кабот кула на врвот на Сигнал Хил

Со поглед на Њуфаундленд и градот Лабрадор Сент Џонс, Сигнал Хил е национално историско место на Канада. Тоа е историски значајно бидејќи тоа беше место на битка во 1762 година, како дел од Седумгодишната војна во која европските сили се бореа во Северна Америка. Дополнителни структури беа додадени на локацијата на крајот на 19 век, како што е кулата Кабот, која беше изградена за да се одбележи два важни настани - 400-годишнината од италијанскиот навигатор и истражувач. Откритието на Johnуфаундленд од страна на Cон Кабот, и прославата на дијамантскиот јубилеј на кралицата Викторија.

Кула Кабот исто така беше местото во 1901 година каде Гулиелмо Маркони, човекот кој го разви радио телеграфскиот систем, ја прими првата трансатлантска безжична порака. Кулата Кабот е исто така највисоката точка на Сигнал Хил и нејзината готска преродба архитектура е прекрасна. Освен тоа, постои тетоважа на Сигнал Хил на која се прикажани војници во костими кои прикажуваат полкови од 18, 19, па дури и 20 век. Можете исто така да го посетите центарот за посетители за да добиете повеќе информации преку интерактивни филмови итн.

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ:
Дознајте за другите Светски наследства во Канада.

Twillingate

Анџерг Анѓелковиќ Забележување на санти мраз од Поинт Светилникот

Дел од островите Твилингејт во Алејата Ајсберг, која е мал дел од Атлантскиот Океан, ова е традиционално историско рибарско село во Њуфаундленд, кое се наоѓа на брегот Китивејк, северниот брег на Њуфаундленд. Овој град е најстарото пристаниште на островите Твилингејт и исто така е познат како главен град на светот Ледениот брег.

на Светилникот Лонг Поинт се наоѓа тука е одлично место за гледање санти мраз како и китови. Истото може да се направи и преку крстарења со санта мраз и турнеи за гледање китови. Можете исто така да оди кајак тука, истражуваат пешачење патеки за пешачење, оди гео -кеширање, и чешлање на плажа, итн. Постојат и музеи, ресторани за морска храна, продавници за занаети итн. за истражување. Додека сте тука, исто така треба да одите Островот Фого во близина чија посебна ирска култура ја разликува од остатокот на Newуфаундленд и каде што се повлекуваат уметници и луксузни летувалишта, исто така, може да се најдат за туристите.

Национален парк Тера Нова

Национален парк Тера Нова Кампување во националниот парк Тера Нова

Еден од првите национални паркови што се изградени во Њуфаундленд и Лабрадор, Тера Нова опфаќа бореални шуми, фјордови и мирно и спокојно крајбрежје. Овде можете да кампувате покрај морето, да патувате со кану, да одите кајак во благите води, да одите на предизвикувачка патека за пешачење итн. Сите овие активности, сепак, зависат од сезоната. На може да се видат санти мраз како влегуваат внатре пролет, туристите почнуваат да одат со кајак, кануање, како и кампување во текот на летото, а во зима е достапно дури и крос-кантри скијање. Е едно од најмирните и најуникатните места што би можеле да ги посетите во цела Канада.

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ:
Планирајте го вашиот совршен одмор во Канада, погрижете се вие прочитајте за времето на Канада.


Проверете ја вашата подобност за еТА Канада виза и аплицирајте за еТА Канада Виза 72 часа пред вашиот лет. Британски граѓани, Австралиски граѓани, Француски граѓани, и Дански граѓани може да аплицира онлајн за eTA Canada Visa. Доколку ви треба помош или барате какви било појаснувања, контактирајте го нашиот helpdesk за поддршка и водство.