Посета на водопадите на Нијагара на еТА Канада Виза

Упатства за туристичка виза во Канада

Ако ја посетувате Канада за туристички цели, можете да аплицирате за Канадски орган за електронски патувања or Канада еТА. Може да проверите кои земји се подобни според Официјална влада на Канада прописи за аплицирање за Канада Виза онлајн (еТА Канада) во Подобност за виза за Канада страница. Проверете ги видовите канадски визи или Видови ЕТА во Канада да одговара на вашето барање. Направете ја вашата апликација на оваа веб-страница за добивање на Канада Виза онлајн истиот ден по е-пошта.


Водопадите Нијагара е мал, пријатен град во Онтарио, Канада, кој се наоѓа на брегот на реката Нијагара, и кој е познат по познатиот природен спектакл создаден од трите водопади групирани заедно како водопади на Нијагара. Трите водопади се наоѓаат на границата помеѓу Newујорк во САД и Онтарио во Канада. Од трите, само најголемиот, познат како Потковиски водопади, се наоѓа во рамките на Канада, а другите помали два, познати како Американски водопади и водопади на невестински превези, се наоѓаат целосно во САД. Најголемиот од трите водопади на Нијагара, Водопадите на потковиците имаат најмоќна брзина на проток од кој било водопад во Северна Америка.

Туристичката област во градот Нијагарини водопади е концентрирана на Водопадите, но градот има и многу други туристички атракции, како што се кули за набудување, хотели, продавници за сувенири, музеи, водни паркови, театри, итн. Така, при посета на градот има многу места за посета на туристите, освен водопадите. Еве список со местата за гледање Нијагарините водопади.

Пишувајќи на Стоун, Алберта

Потковица

Најголемиот и единствениот од трите водопади што ги сочинуваат водопадите на Нијагара што паѓаат во Канада, водопадите на потковиците, исто така познати како канадски водопади, е најголемата атракција на градот Нијагарини водопади во Канада. Речиси деведесет проценти од водата од реката Нијагара тече над Потковиците. Еден од најпопуларните водопади во целиот свет, тој е исто така еден од најубавите. Иако има повисоки водопади во светот, Потковиците и Водопадите на Нијагара како цел сифон најмногу волумен на вода, што ги прави најголемите водопади во светот. Обликуван како вдлабнат, откако ќе ги видите овие водопади, ќе разберете зошто сите други водопади во светот се бледи пред нив. Постои пешачка патека над падовите од каде можете да добиете зачудувачки поглед на нив, дури и ноќе кога паѓаат падови во разни различни бои. Бидејќи се многу убави, брачните парови често го поминуваат медениот месец таму и местото го доби прекарот на Главен град на медениот месец на светот.

Патување зад водопадите

Патување зад водопадите нуди еден од најуникатните погледи на водопадите Нијагара од гледна точка под и зад водопадите. Тоа подразбира земање лифт од 125 стапки до сто години стари тунели пресечени низ основната карпа надвор од кои има палуби за набудување и портали кои нудат поглед на задниот дел од масивниот лист вода на водопадите Нијагара. Haveе мора да носите пончо за дожд додека ги набудувате Водопадите од оваа насока додека водата грми толку многу што дефинитивно ќе се навлажите од магла на водата. Гледањето како се срушува водата на водопадите Нијагара ќе биде искуство што ќе ве остави без здив. Дефинитивно е една од атракциите на водопадите Нијагара која им е омилена на туристите.

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ:
Дознајте за канадските временски услови за да го испланирате вашиот краен одмор во Канада..

Крстарења со рогови

Овие крстарења се уште еден начин на кој туристите можат да ги видат водопадите Нијагара од основата на водопадите. Крстарењата ги носат посетителите со бродови „катамаран“ кои можат да соберат 700 патници истовремено. Гледањето како паѓа каскадата од средината на реката Нијагара додека се прска од магла на водата ќе биде навистина незаборавно искуство. Ова е единствено бродска турнеја во водопадите Нијагара и фактот дека тоа е тура со водич е дополнителна предност. Willе дознаете интересни факти за сите три водопади на Нијагара, оној од канадска и оние од американска страна. И, секако, сликите што ќе ги кликнете со вашите водоотпорни фотоапарати би биле спектакуларни потсетници за прекрасно патување. Но, сликите не го прават тоа правда и вие само треба да ја направите турнејата за да знаете за што станува збор за вревата!

Нијагара на езерото

Ако сте во посета на градот Нијагарини водопади за да ги видите неверојатните водопади со исто име, мора целосно да ја искористите и да возите до малиот чуден град познат како Нијагара на езерото, што е оддалечено само 20 минути од градот. Сместено на брегот на езерото Онтарио, ова е шармантно мало гратче каде повеќето згради се изградени во стилот на викторијанската архитектура. Ова е затоа што после војната од 1812 година меѓу САД и Велика Британија, голем дел од градот мораше да се обнови и оттогаш се градат и понови згради во истиот стил на архитектура во средината на 19 век. Туристите сакаат згради и улици во стар стил и тие дури имаат можност да бидат вовлечени во кочија влечена низ коњите низ улиците на овој мал град. Место што мора да се види мора да ги посетите водопадите Нијагара и, всушност, многу тури со водичи до водопадите први застануваат во овој град.

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ:
Дознајте за канадската култура.

Парквеј на Нијагара

Првично познат како Булевар Нијагара, ова е живописно возење кое ја следи реката Нијагара од канадска страна, почнувајќи од Нијагара на езерото, минувајќи покрај градот Нијагарини водопади и завршувајќи кај Форт Ери, друг град на реката Нијагара. Не само сценско возење, со паркови и зеленило на патот, има и некои популарни туристички дестинации лоцирани на Parkway, како на пр. Цветен часовник, кој е познат огромен работен часовник направен од цвеќиња, лоциран во близина на ботаничките градини; Вител Рапидс; и Конзерваториум за пеперутки. Можете исто така да пешачите или да возите велосипед по паркингот.


Можете да аплицирате за Канада еТА Откажување од виза преку Интернет точно тука. Прочитајте за Виза за посетители на Канада. и ако ви треба каква било помош или ви требаат какви било појаснувања, контактирајте го нашиот helpdesk за поддршка и водство.

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ:
Погледнете дали ги исполнувате условите за еТА Канада виза.