Топ места за посета во Канада во зима

Ако идејата за канадски зими ви е ужасно студена, тогаш можеби ќе ви треба потсетник за некои од совршените зимски дестинации во земјата.

Во еден момент кога многумина би можеле да бараат да избегаат од постудените месеци во земјата, постојат бројни забавни начини да поминете незаборавни зими или дури да додадете повеќе шарм на вашите одмори. И за мејнстрим и за невообичаени зимски дестинации, читајте додека истражувате некои од најдобрите начини да ги поминете зимите во Канада.

Белешка за Canada Visa Online

Посетата на Канада никогаш не била полесна оттогаш Владата на Канада го воведе поедноставен и рационализиран процес на добивање електронско овластување за патување или еТА канадска виза. Канада Виза онлајн е електронска дозвола за патување или дозвола за патување за да ја посетите Канада на временски период помал од 6 месеци и да уживате во овие магични зимски дестинации. Меѓународните посетители мора да имаат канадска eTA за да можат да бидат сведоци на тоа Голем бел север. Странските државјани можат да аплицираат за еТА канадска виза преку Интернет за неколку минути. Процес на виза за еТА Канада е автоматизирана, едноставна и целосно онлајн.

Зимската магија на Отава во каналот Ридо

Rideau канал Неколку работи создаваат магичен зимски дух од скејт на најголемото лизгалиште во светот

Каналот Ридо е најстариот постојано управуван канален систем во Северна Америка и дел од овој каналски систем во Отава се претвора во најголемото лизгалиште во светот во зимските месеци. Назначен Светско наследство на УНЕСКО, ова природно замрзнато лизгалиште во главниот град на земјата Отава привлекува илјадници посетители секоја година, бидејќи е дом на неколку настани и фестивали.

Винтерлуде, годишниот зимски фестивал што го одржува Одделот за канадско наследство, е една од најзначајните туристички атракции на Отава. Со скулптури од мраз, концерти и музички шоуа во живо распространети долж скејтвејот на Каналот Ридо, местото лесно станува една од најшармантните зимски дестинации во Канада.

Апликација за виза за Канада повеќето корисници можат да го завршат за помалку од пет минути.

Банф во зима

Banff Банф е зимска земја на чудата за авантури на отворено

Зимска земја на чудата за авантури на отворено, нема недостаток на активности за уживање во канадските зими во Националниот парк Банф. Сместено среде најспектакуларните планински предели во светот, зимското искуство во Банф е еден од најдобрите начини да се добие совршена слика за Канадски карпи.

Освен скијање, атракција која мора да се види е гондолата Банф, достигнувајќи ја снежната планина Сулфурна планина. Освен тоа, посетете некои од најдобрите канадски скијачки центри во Националниот парк Банф и добијте го врвниот поглед на Карпестите Планини. И ако барате а совршено божиќно искуство, што е пошармантно од тоа да бидете сведоци на вистинско место како снежен глобус!

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ:
Првиот национален парк на Канада. Националниот парк со својот скромен почеток почнува како топол извор од 26 квадратни километри до сега со 6,641 квадратни километри што го покрива. Паркот беше всаден како светско наследство на УНЕСКО како дел од канадските паркови Карпести Планини во 1984 година. Дознајте повеќе на Водич за патување до националниот парк Банф.

Прочитајте тука за Канада Виза преку Интернет апликација  што е наједноставниот процес воведен од страна на Владата на Канада и може да се искористи за ова .

Замрзнати водопади во Канада

Замрзнати Нијагарини водопади Замрзнатата вода и уникатните ледени формации на карпите прават Нијагарините водопади да изгледаат како сет од филмот на Дизни замрзнати

Колку и да станува познато место во лето, ова место во Канада станува уште подобро во текот на зимата. Една од најпознатите локации во земјата, на Нијагарините водопади станете домаќин на низа активности и во текот на зимата, вклучувајќи и некои уникатни настани како што е Зимски фестивал на светлата.

Зимата е исто така едно од најдобрите времиња за посета на овие иконски водопади бидејќи ова е време кога може да се види делумно замрзнатиот дел од есента! Замрзнат пејзаж за разлика од сите други, ова популарно место не може да се прескокне доколку сакате да бидете сведоци на најголемата магија на канадските зими.

Апликација за виза за Канада ве прашува за деталите за вашиот пасош, погрижете се да го споменете името, презимето и бројот на пасошот и деталите за неговиот истечен рок точно како што е наведено во пасошот. Ние не бараме копија од пасошот, затоа не се споредувајте со вашиот пасош. Ако го посетите со Canada Visa Online ETA и деталите не се совпаѓаат со вашиот пасош, тогаш Службеникот за имиграција може да ве спречи.

Вистлер, Британска Колумбија

Вистлер Вислер Блеккомб, Британска Колумбија

Дом на едно од најголемите скијачки центри во Северна Америка, ова место се наоѓа во основата на планините Вистлер и Блеккомб. Само неколку часа северно од Ванкувер, овој ски-центар е едно од најомилените места за време на зимите во Канада.

Како село само за пешаци, местото е најпопуларно како ски рај, покрај низата други опции за истражување низ селото. Дури и ако скијањето не ве интересира толку многу, спектакуларниот поглед од гондолата што ги поврзува двете планини е нешто на што не можете да кажете „не“! Друго уникатно искуство што можете да го добиете само во Вистлер е волшебно светлосно шоу што ја осветлува темната зимска шума ноќе , давајќи искуство на магија персонифицирано!

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ:
Како земја на студени и снежни врвови, со зими кои траат речиси половина година во многу региони, Канада е совршено место за многу зимски спортови, еден од нив е скијањето. Всушност, скијањето стана една од најпопуларните рекреативни активности што привлекува туристи од целиот свет во Канада. Дознајте повеќе на Најпопуларни локации за скијање во Канада.

Прочитајте за Canada ETA, Процес на онлајн апликација за виза за Канада и совети за да избегнете отфрлање.

Планината Едит Кавел, Националниот парк Јаспер

Монт Едит Кавел Температурите може да паднат под -20 °C со фактори на студ на ветерот под -30 °C

Најистакнатиот врв внатре Алберта, планината Едит Кавел нуди различни патеки за пешачење и качување, заедно со спектакуларни погледи на глечерите. Со оглед на неговата одлична алпска глетка, местото е совршено за пешачење во Националниот парк Јаспер.

Сметан како мешавина од летни и зимски пејзажи, овој врв е именуван по прославената британска медицинска сестра од Првата светска војна. Како е ова место во зима? Ако сте љубители на авантури и сакате да поминете некое квалитетно време со природата, изборот на ски патеки со различни нивоа на тежина за да стигнете до ова место и да бидете сведоци на неговото необично природно опкружување е нешто што би сакале да го истражите!

Владата на Канада смета Апликација за виза за Канада пополнети електронски, исто така достапни на оваа веб-локација како префериран начин за добивање Влезна виза за Канада во Канада.

Благи зајдисонца на Тофино

Тофино Тофино, Британска Колумбија

Сместено во близина на западниот брег на Канада на островот Ванкувер, овој град е познат по својата нескротлива природна глетка, античките дождовни шуми и неверојатните зајдисонца! Со своите песочни плажи и совршениот поглед, Тофино ќе ве пречека со уште поголема благодат во зима.

Во период од годината кога заминаа поголемиот дел од туристите, во овој град може да се доживее вистинско чувство на богатство на природата. британска Колумбија. Дестинација во текот на целата година, некои од невообичаените начини на поминување на вашето одлично време во Тофино може да бидат гледање бури, сурфање и натопување во прекрасните глетки додека пешачете по неговите помалку преполни патеки во текот на зимата.

Дали знаеше? Температурата од - 63 степени Целзиусови еднаш била забележана во оддалеченото село Снаг во февруари 1947 година, што е приближно иста температура забележана на површината на планетата Марс! -14 степени Целзиусови е просечна јануарска температура забележана во Отава, нешто што е надвор од мислите на многумина.

Канадски Арктик

Нунавут Нунавут е најновата, најголемата и најсеверната територија на Канада

Ретко населена територија во Северна Канада, Нунавут го опфаќа најголемиот дел од канадскиот арктички архипелаг. Место кое дефинитивно не е за опуштени патници, екстремното студено време на Нунавут може да ви даде некои од најтешките времиња да го доживеете како патник.

Со тоа што секоја сезона нуди свои уникатни карактеристики, зимувањето во Нунавут може да биде на вашата листа ако сакате да го видите исклучителниот дел, културата и животот на оваа страна на Канада . Не е место за некој што бара удобно патување, овој иконски арктички зимски пејзаж е една од најретките работи што можете да ги видите на кое било друго место во светот, каде што со оглед на ведрото ноќно небо можете дури и да се обидете да ѕирнете во речиси етеричното Аурора бореалис!

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ:
Националниот зимски спорт на Канада и најпопуларниот спорт меѓу сите Канаѓани, хокејот на мраз може да се датира од 19 век кога разни игри со стап и топка, како од Обединетото Кралство, така и од домородните заедници на Канада, влијаеле на нова игра во постоење. Учат за Хокеј на мраз - омилен спорт во Канада.


Проверете ја вашата подобност за еТА Канада виза и аплицирајте за еТА Канада Виза 72 часа пред вашиот лет. Британски граѓани, Италијански граѓани, Државјани на Шпанија, и Израелски државјани може да аплицира преку Интернет за еТА Канада Виза. Доколку ви треба каква било помош или ви требаат какви било појаснувања, контактирајте го нашиот helpdesk за поддршка и водство.