Топ 10 скриени скапоцени камења во Канада

Земјата на јаворовиот лист има многу прекрасни атракции, но со овие атракции доаѓаат илјадници туристи. Ако барате поретко тивки, но спокојни локации за посета во Канада, не барајте понатаму. Во оваа водена објава ги покриваме десетте затскриени локации.

Посетата на Канада никогаш не била полесна откако Владата на Канада воведе поедноставен и рационализиран процес за добивање електронско овластување за патување или еТА канадска виза. еТА канадска виза е електронско овластување за патување или дозвола за патување за да ја посетите Канада за временски период помал од 6 месеци и да уживате во овие скриени скапоцени камења во Канада. Меѓународните посетители мора да имаат канадска eTA за да можат да ги посетат овие епски места за изолација во Канада. Странските државјани можат да аплицираат за еТА канадска виза преку Интернет за неколку минути. Процес на виза за еТА Канада е автоматизирана, едноставна и целосно онлајн.

Грото, Онтарио

на Грото внатре во Националниот парк на полуостровот Брус во Тобермори е убавината на природата во своите најдобри. Воодушевувачкиот морска пештера формирана илјадници години од ерозија и ја има највпечатливата тиркизна боја. До морската пештера може да се стигне со 30 минути пешачење надолу низ патеките Брус. Пливање, нуркање и нуркање се само некои од многуте активности во кои можете да уживате, освен да се впивате во пејзажот.

Гротото Грото, крајбрежна морска пештера со прекрасни сини води

Дифенбункер, Онтарио

Музеј на Студената војна Дифенбункер Музеј на Студената војна во Дифенбункер во Канада

Изградена за време на висината на Студена војна, Дифенбункерот бил изграден за да ги заштити највисоките канадски владини претставници во случај на а нуклеарен напад. Четирикатниот бункер доби статус на национално историско место, а музејот Дифенбункер беше основан во 1997 година. Во Дифенбункер се наоѓа најголемата соба за бегство во целиот свет. Наградената соба за бегство поминува низ цел кат од бункерот. Музејот Дифенбункер нуди врв во предавничкиот период на студената војна.

Плажа пеење песоци, Онтарио

Плажата Singing Sands на националниот парк на полуостровот Брус се наоѓа на брегот на езерото Хурон во Онтарио. Може да се слушне како песокот произведува бум или татнеж додека ветрот тече над песочните дини давајќи илузија дека песокот пее. Плажата е а одлично место за мирен ручек на отворено со вашето семејство и да гледај го зајдисонцето. Плажата е лесно достапна со мала прошетка и со автомобил.

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ:
Ако планирате да го посетите Онтарио, не треба да ги пропуштите Мора да се видат места во Онтарио.

Провинциски парк Диносаурус, Алберта

Провинциски парк диносаурус Провинцискиот парк Диносаурус е светско наследство на УНЕСКО

Провинцискиот парк на диносаурусите во Јужна Алберта се наоѓа во Вели на реката Црвениот елен. Во Мезозојска ера регионот беше дом на многу диносауруси и големи гуштери, чии коски сè уште продолжуваат да се ископуваат од паркот, што резултираше со тоа што провинцискиот парк на диносаурусите стана Светско наследство на УНЕСКО. Провинцискиот интерпретативен центар и музеј на диносаурусите чува многу од коските откриени од археолозите и им овозможува на туристите самите да истражуваат и да копаат по коските. Паркот има многу кампови совршени за вечерни огнови и ресторан. Паркот го има и најголемиот од Бадландски пејзажи на Канада кои се апсолутно воодушевувачки. Природонаучниот парк е доста лесно достапен по пат.

Пештерите на езерото Хорн, Британска Колумбија

Провинцискиот парк Пештера Езеро Хорн на островот Ванкувер во Британска Колумбија е дом на повеќе 1,000 прекрасни пештери. Паркот е изграден во 1971 година за да ги заштити и зачува пештерите и сега функционира како туристичко место за да им овозможи на луѓето да научат за историски големите пештери. Паркот нуди многу тури со забавно лизгање низ пештерите, два подземни водопади и спелување што е уметност на истражување на пештерата. Над земјата, во пештерскиот едукативен центар се сместени многу експонати на минерали пронајдени во пештерите. Од другата страна на пештерите се наоѓа Регионален парк Хорн Езеро која има пристап до многумина кампови, убави патеки а езерото Хорн е совршена дестинација за кајакарство и пловење.

Песочни дини Атабаска, Саскачеван

Плажа на Саат кула Провинцискиот парк Атабаска со песочни дини е создаден за заштита на песочните дини Атабаска

На врвот на јужниот брег на езерото Атабаска се наоѓаат прекрасните песочни дини Атабаска. Најголемите од екосистемот на Канада, дините се најактивните песочни дини во целиот свет. Се протега на 100 километри, дините се достапни само со пловен авион или брод. Провинцискиот парк Атабаска Санд Дина е создаден за да ги заштити дините кои научниците ги нарекуваат еволутивна загатка. Сместен покрај езеро, паркот нуди риболов, кајакарство и пловење на туристите заедно со обиколката на величествените дини.

Водопади Александра, територии на северозапад

Водопади Александра Водопадите Александра се наоѓаат на реката Хеј во северозападните територии, Канада

на Водопадите Александра се третиот по големина водопад на NWT е прекрасен водопад од 32 метри и е главната атракција на територијалниот парк Twin Fall Gorge. Водопадот Александра е производ на реката Хеј што на крајот се празни во Големото ропско езеро, е меѓу 30-те најдобри водопади во светот по волумен на вода. 30 минути пешачење ќе ве одведе до врвот на водопадот од каде што ќе добиете панорамски поглед на сливот. На Луис Фолс, уште еден живописен водопад е оддалечен само 3 километри од водопадите Александар. И двата водопади се совршени за семеен пикник.

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ:
Канада е дом на плејада езера, особено петте големи езера во Северна Америка. Западниот дел на Канада е место каде што треба да бидете доколку сакате да ги истражите водите на сите овие езера. Учат за Неверојатни езера во Канада.

Гробишта Фервин Тревник, Нова Шкотска

Гробишта на тревникот Фервју Гробиштата Фервју најпознати како последно место за одмор за повеќе од сто жртви од потонувањето на Титаник на РМС

Познато е дека гробиштата Фервју се место за одмор на жртвите од РМС Титаник. На гробиштата има 121 гроб на жртвите кои биле на бродот Титаник, од кои 41 остануваат неидентификувани како гробот на Непознатото дете. Свеченото место може да се посети за да им се оддаде почит на заминатите патници.

Островот Самбро, Нова Шкотска

Светилникот на островот Самбро Светилникот на островот Самбро е најстариот преживеан светилник во Северна Америка

Домот на најстариот светилник во Северна Америка, светилникот на островот Самбро е познат како Канадска статуа на слободата од многумина. Светилникот е изграден во 1758 година што го прави 109 години постар од самата Канада. Еднаш годишно Друштвото за заштита на светилниците во Нова Шкотска нуди обиколка на светилникот и ја опкружува карпестата формација на Ѓаволот Скалила. Овогодинешната турнеја ќе се одржи на 5 септември, затоа погрижете се да резервирате билети од Фејсбук страница на Друштвото за заштита на светилникот Нова Шкотска. На островот не може да се пристапи по пат, туку само со брод кој ве носи директно до пристаништето Халифакс на кое се наоѓа светилникот. Островот го има и прекрасниот провинциски парк Crustal Crescent Beach со 3 плажи со бел песок и многу живописни патеки за пешачење покрај океанот.

Долината Ајсберг, Newуфаундленд и Лабрадор

Ако сакате да видите топење на глечерите одблизу, fуфаундленд е вистинското место. Во текот на пролетните месеци, североисточниот брег на Њуфаундленд и Лабрадор е сведок на стотици непријателски санти мраз кои се отцепиле од нивните матични глечери кои штотуку лебдат покрај нив. Ледените брегови може да се видат со чамец, кајак и често дури и по копно. За да го добиете најдоброто искуство од глацијалните тела, би сакале да веслате до сините води.

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ:
Најисточните провинции на земјата кои ги опфаќаат Нова Шкотска, Њу Бранзвик заедно со провинцијата Њуфаундленд и Лабрадор го сочинуваат регионот наречен Атлантик Канада. Дознајте за нив во Туристички водич за Атлантик Канада.


Проверете ја вашата подобност за еТА Канада виза и аплицирајте за еТА Канада Виза 72 часа пред вашиот лет. Британски граѓани, Италијански граѓани, Државјани на Шпанија, и Израелски државјани може да аплицира онлајн за eTA Canada Visa. Доколку ви треба помош или барате какви било појаснувања, контактирајте го нашиот helpdesk за поддршка и водство.