Водич за патување до националниот парк Банф

Првиот национален парк на Канада. Националниот парк со својот скромен почеток почнува како топол извор од 26 квадратни километри до сега со 6,641 квадратни километри што го покрива. Паркот беше всаден како светско наследство на УНЕСКО како дел од канадските паркови на Карпестите Планини во 1984 година.

Лоцирање на паркот

Паркот се наоѓа во Карпестите Планини на Алберта, западно од Калгари. Националниот парк се граничи британска Колумбија на исток, каде националниот парк Јохо и Кутенај се во непосредна близина на Националниот парк Банф. На западната страна, паркот се граничи со Националниот парк Јаспер, кој исто така се наоѓа во Алберта.

Се стигне до таму

Паркот е достапен по пат од Калгари и обично се потребни еден час до час и половина за да се патуваат 80 чудни милји. Калгари има меѓународен аеродром кој ги опслужува главните национални и меѓународни превозници што овозможува удобно и без проблеми патување до паркот. Може да изнајмите автомобил и да се возите сами или да се качите во автобус или да земете шатл-служба за да стигнете таму.

еТА канадска виза е електронско овластување за патување или патна дозвола за посета на Канада за временски период помал од 6 месеци и посета на регионот Банф Национал и Лејк Луиз. Меѓународните посетители мора да имаат канадска eTA за да можат да го посетат Националниот парк Банф во Алберта. Странските државјани можат да аплицираат за еТА канадска виза преку Интернет за неколку минути. Процес на виза за еТА Канада е автоматизирана, едноставна и целосно онлајн.

Најдобро време за посета

Националниот парк Банф Националниот парк Банф

Паркот е отворен во текот на целата година и нуди специјални сезони за собирање авантури, без оглед на времето кога ќе одберете да го посетите. Се верува дека летото во паркот е најдобро време за планинарење, возење велосипед и искачување на врвовите. Најдобро време да се маѓепсате од боите на паркот е есента кога дрвјата ариш ги губат иглите и пожолтуваат.

Но ненадмината сезона за посета ќе биде зима со планинскиот пејзаж обезбедува совршена основа за посетителите да скијаат. На скијачката сезона во паркот започнува во ноември и трае до мај и е најдолг во Северна Америка. Во текот на зимските месеци, многу популарни меѓу туристите се и други активности како што се прошетки на мраз, возење по снег и санки и возење со коњски санки.

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ:
Бидете сигурни да го прочитате нашиот Водич за канадско време и испланирајте го вашето совршено патување во Канада.

Мора да има искуства

Езеро Луиз и Мореин Езеро

Шато езеро Луиз Фермонт Шато Лејк Луиз

Лејк Луис Мореинско Езеро се наоѓаат на околу 55 км оддалеченост од Националниот парк и местото нуди прекрасен поглед на Националниот парк и патеки за пешачење и скијање. Езерото Луиз и езерото Мораин се глацијални езера и се топат до мај секоја година. Алпското пешачење во областа започнува кон крајот на јуни и почетокот на јули. Скијачката сезона започнува кон крајот на ноември и трае до мај. На езерото Луиз, А посета на крајбрежјето на езерото селото се гледа како мора меѓу туристите. Во текот на целата година е одлично време за посета на езерото Луиз, додека езерото Мораин е најдобро да се посети од средината на мај до средината на октомври. Во текот на овие месеци, возењето со гондола е доста популарно меѓу туристите.

Национална историска локација Пештера и Басен

Историската локација ги обезбедува сите информации за планините и почетокот на првиот Национален парк на Канада. Исто така, ќе научите сè за историјата и културата на планините во Алберта.

Пештерски и сливни топли извори и Банф Горни топли извори

Ова место сега е Национално историско место и има многу повеќе да понуди од чудата на природата во областа. Можете да гледате HD филм, искуство со био-разновидност во дивиот свет и мочуриштата, кои ќе бидат предводени од ренџер и турнеја со фенер.

Шлагот на врвот на тортата е Горните топли извори на Банф, кој се наоѓа на само 10 минути оддалеченост од тука. Тоа е модерен спа центар со отворени базени за туристите да се релаксираат и нуркаат за да заборават на сите свои грижи.

Село Банф

Село Банф Село Банф, познато како село Сонце

Селото еволуираше во хепенинг место поради Националниот парк кој е раздвижен во текот на целата година со луѓе и доведе до основање на многу кафулиња, ресторани и слично за луѓето да истражуваат.

Центар за посетители на Националниот парк Банф

Центарот за посетители е место на информации за активности, патувања и што уште не. Тоа е ваше едношалтерско решение за сите прашања и грижи што ги имате во врска со Националниот парк.

Национален историски локалитет Музеј Банф Парк

Музејот е прекрасно место за посета од две причини, тој е архитектонско чудо, а исто така и складиште на различни примероци кои датираат со векови наназад.

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ:
Дознајте повеќе за езерото Луиз, Големите езера и повеќе на Неверојатни езера во Канада.

Скијање

Националниот парк Банф ги нуди и двете крос-кантри како и скијање по спуст. Трите области каде што се одвива скијање во паркот се Banff, Лејк Луис, и Спој на замокот. Се препорачува почетокот на ноември или крајот на април да е најдобро време за скијање во областа Лејк Луиз. Во областа Банф, некои од познатите патеки се зимската патека на планината Тунел (подобрена за првпат скијачи), Спреј Ривер Ист Треил и Замок Јункшн. Во областа Лејк Луиз, некои од патеките се патот на езерото Мораин, јамката на езерото Луиз и јамката на реката Боу.

пешачење

Националниот парк се гордее со својот одржани патеки над 1600 километри низ должината и ширината на паркот. Туристот може да го избере и да истражува различни правци од брегот на реката до алпските патеки. Повеќето правци во паркот се достапни или од селото Банф или од селото Лејк Луиз. Главна сезона за пешачење во Националниот парк Банф е во летните месеци од јули до септември, особено за да бидат сведоци на есенските бои. Зимските месеци до јуни не се препорачуваат за пешачење поради опасностите од лавина.

Патеките се движат од лесни, умерени до тешки. Некои од лесните и краткодневните патеки се Кањон Johnонстон ве водат и на долните и на горните падови, Кањонот Санденс, на ова патување можете да се восхитувате на убавината на Река Боук, Река спреј патеката е патека која ве води покрај реката, Лејк Луиз Езерскиот брег, покрај познатото и убаво езеро Луиз, реката Боу, тоа е долга, но лесна прошетка покрај реката Боу. Некои умерени и подолги патеки се Каскад Амфитеатарот е песна која ако ја дадете цел ден ќе ви ја врати сета своја убавина, најдобро време да ја одите оваа патека е од јули до август каде ве пречекува тепих од цвеќиња. Healy Creek оваа патека нуди најдобар поглед и доживување на есенските бои на дрвјата ариш, Стенли Глечер оваа патека ви нуди неверојатен поглед на глечерот Стенли и водопад кој се наоѓа токму во негова близина.

Некои од тешките и долги патеки се Cory Pass Loop која ви дава одличен поглед на планината Луис и е напорна поради угорнината. Планината Fairview и Рајската долина и џиновските скали се патеки каде што треба да се искачите по угорницата.

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ:
Дали сте заинтересирани за скијање? Канада има многу да понуди, дознајте повеќе на Најпопуларни локации за скијање во Канада.

Планински велосипедизам

Искуство со црвениот стол Црвените столови кај езерото Минененка во националниот парк Банф

Националниот парк Банф може да се пофали со завршено Велосипедска патека од 360 километри што е одличен начин за истражување на паркот. Најпопуларното време за возење велосипед се смета за лето помеѓу мај до октомври. Патеките за планински велосипед исто така се движат од лесни, умерени до тешки. Има патеки во областа Банф и областа Лејк Луиз. Постојат специјално курирани патеки погодни за семејството кои му овозможуваат на семејството да го истражува паркот на безбеден и забавен начин.

Паркот има многу повеќе активности, авантуристички спортови што може да понуди, гледање на над 260 видови птици во Националниот парк и најдобро време за гледање е од 9 до 10 часот. Долната долина Боу е најдоброто место за гледање птици. Паркот е место за уживање во пловењето во езерото Миневанка. Паркот е познат и по зимското пешачење бидејќи сезоната на лавини прави многу патеки небезбедни во зимските месеци, но тие се изработени за да се осигури безбедноста на туристите во новите патеки во текот на зимските месеци. Некои од зимските патеки за пешачење се планинскиот врв на тунелот, патеката Фенланд и кањонот Стјуарт.

Паркот е исто така познат по две водени активности на веслање и кајакарство. Веслањето го преземаат туристите во областа Банф, областа Лејк Луиз и Ајсфилд Парквеј во езерата како Мораин, Луиз, Боу, Херберт и Џонсон. За искусни кануери, реката Боу е место за најдобро искуство во кану. Во зимскиот период, „Snowshoeing“ е исто така омилен меѓу туристите овде и има специјално дизајнирани патеки во областа Банф и Лејк Луиз.

Banff има и посебно искуство со Red Chair, каде што црвените столчиња се поставени на различни сценски локации за луѓето само да седат и да се релаксираат и да бидат едно со природата и да уживаат во искуството на живеење во планините во нејзината најчиста форма.

Останувајќи таму

Хотел Банф Спрингс е историски национален имот и иконско место за луксузен престој во срцето на Националниот парк.

Шато езеро Луиз е популарно место кое често го посетуваат патниците за да престојува бидејќи гледа на познатото езеро Луиз. Се наоѓа на околу 45 минути оддалеченост од Националниот парк.

Планина Бејкер Крик Одморалиштето е добро познато по своите кабини за дрва и рустикални апартмани на отворено.

Националниот парк е исто така дом на многу кампови за сместување на кампери и оние кои сакаат да живеат во природно опкружување. Некои од нив се кампот Рампарт Крик, кампот на езерото водни птици и кампот на езерото Луиз.

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ:
Планирајте го вашиот совршен одмор во Канада, погрижете се вие прочитајте за времето на Канада.


Проверете ја вашата подобност за еТА Канада виза и аплицирајте за еТА Канада Виза 72 часа пред вашиот лет. Британски граѓани, Австралиски граѓани, Граѓани на Чиле, и Државјани на Мексико може да аплицира онлајн за eTA Canada Visa. Доколку ви треба помош или барате какви било појаснувања, контактирајте го нашиот helpdesk за поддршка и водство.