Туристички водич за познати плажи во Монтреал

Најголемиот град во Квебек е прекрасен амбиент за многу плажи во градот и многу други кои се оддалечени помалку од еден час. Реката Свети Лоренс се среќава со градот на различни места за да ги формира повеќето плажи во и околу Монтреал.

Влажноста на летните месеци ги тера локалитетите и туристите подеднакво да се туркаат на плажите и езерата околу Монтреал. Бидејќи не постои ништо што го надминува релаксирачкиот ден со присуство на сонце, одење по песок и одење на капење по брегот.

Посетата на Канада никогаш не била полесна откако Владата на Канада воведе поедноставен и рационализиран процес за добивање електронско овластување за патување или еТА канадска виза. еТА канадска виза е електронско овластување за патување или дозвола за патување за да ја посетите Канада на временски период помал од 6 месеци и да уживате во овие познати плажи во Монтреал. Меѓународните посетители мора да имаат канадска eTA за да можат да го посетат Монтреал, Канада. Странските државјани можат да аплицираат за еТА канадска виза преку Интернет за неколку минути. Процес на виза за еТА Канада е автоматизирана, едноставна и целосно онлајн.

Монтреал Канада Монтреал Канада

Плажа Jeanан-Доре

Плажата се наоѓа на Парк Жан Драпео и се наоѓа веднаш во близина на центарот на градот. Можете да се качите на велосипед и да возите до плажата, или да одите со метро или само да пешачите до плажата. За да вежбате на плажа, можете да играте одбојка на плажа овде. Плажата им овозможува на туристите кану и кајак додека ги истражуваат водите. Плажата има површина од 15000 квадратни метри за капење за деца и возрасни.

 • Локација - 10 километри, десет до петнаесет минути од Монтреал
 • Кога да ја посетите - јули до август
 • Време - 10 часот наутро - 6 часот

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ:
Го покривме Монтреал и претходно, прочитајте Мора да ги видите местата во Монтреал.

Плажа на Саат кула

Плажа на Саат кула Плажа на саат кула во Монтреал | Старо пристаниште Монтреал

Плажата се наоѓа веднаш во Старото пристаниште во Монтреал. Не мора да одите далеку од градот за да стигнете до оваа плажа за да се опуштите и опуштите. Пливањето не е дозволено на плажа, но можете да се одморите на убавите сини столчиња што се наоѓаат насекаде на плажата. Плажата ви дава неверојатен поглед на хоризонтот на Монтреал. Во лето, навечер можете да уживате во огнометот што се прикажува од Старото пристаниште.

 • Локација - 10 километри, десет до петнаесет минути од Монтреал
 • Кога да ја посетите - јули до август
 • Време - 10 часот наутро - 6 часот

Плажа Камин Камин

Ја крстија забавата на плажата во Монтреал со некои луди и забавни клубски забави организирани на плажа во лето. Ако сте љубител на забава, оваа плажа треба да биде на вашата листа на кофа. Едниот дел од плажата е наменет за забавите, а другиот дел е за семејства. Плажата има многу активности од кајак, кајакарство, играње фудбал, и одбојка.

 • Локација - 53 километри, помалку од еден час оддалеченост од Монтреал
 • Кога да ја посетите - јуни до септември
 • Време - Делни работни денови - 10 часот наутро - 6 часот, викенд - 12 часот до 7 часот.

Плажа Вердун

Плажа Вердун Плажа Вердун, урбана плажа на реката Свети Лоренс со песочен дел

Плажата е веднаш зад аудиториумот Верден во паркот Артур-Териен и е лесно достапна со метро и автомобил. Можете исто така да возите велосипед покрај брегот до оваа плажа. Има парк на оваа плажа, поставен на брегот на реката, кој е посетен од туристи. Плажата има одредена област за капење за туристите да пристапат. На оваа плажа има ѕид за качување за оние кои бараат авантура.

 • Локација - 5 километри, пет до десет минути оддалеченост од Монтреал
 • Кога да ја посетите - јуни до септември
 • Време - 10 часот наутро - 7 часот

Плажа Свети Зотике

Плажата Свети Зотике е на брегот на реката Свети Лоренс. Плажата се наоѓа во градот Сен Зотик. Плажата има над 5 километри брег и многу активности покрај плажата за туристите да се вклучат од скара, педалинки и тениски терени. Можете исто така да се занимавате со пешачење и пешачење по патеките во близина на плажата. Таа е многу популарна плажа и има доста гужва, особено за време на викендите.

 • Локација-68 километри, четириесет и пет минути оддалеченост од Монтреал
 • Кога да ја посетите - јуни до септември
 • Време - 10 часот наутро - 7 часот

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ:
Канада е дом на плејада езера, особено петте големи езера во Северна Америка. Западниот дел на Канада е место каде што треба да бидете доколку сакате да ги истражите водите на сите овие езера. Учат за Неверојатни езера во Канада.

Плажа Ока

Плажата се наоѓа во националниот парк Ока. Плажата Ока е совршено место за семејна посета со излетничко место, скара, и области за кампување. За оние кои сакаат да ја истражуваат областа, во близина има патеки за велосипеди и пешачење. Добивате прекрасен поглед на езерото Деу Монтањ во паркот. За планинарите, тие можат да одат по блиските патеки како патеката Калвер за да додадат авантура во нивната посета.

 • Локација - 56 километри, околу еден час оддалеченост од Монтреал
 • Кога да ја посетите - од мај до септември
 • Време - 8 часот наутро - 8 часот

Плажа РекреоПарк

Плажата има две зони, едната за деца и доенчиња и другата за возрасни. Има многу активности како слајдови за деца. Децата имаат игралиште каде што можат да играат, а возрасните можат да играат одбојка на плажа. Семејствата можат да пикникираат на многу места за излет и маси низ паркот.

 • Локација - 25 километри, триесет минути оддалеченост од Монтреал.
 • Кога да ја посетите - плажата е отворена преку целата година.
 • Време - 10 часот наутро - 7 часот

Плажа Свети Тимотеј

Плажа Свети Тимотеј Одбојка на плажата Свети Тимотеј

Плажата се наоѓа во Валифилд. Оваа плажа е исто така на брегот на реката Свети Лоренс. Има многу маси за пикник за семејствата да уживаат во воздухот на плажата и бреговите. Одбојкарските терени на плажата се достапни за играње за деца и возрасни. Во близина на плажата има и мини зип линија за трагачи на авантури. Луѓето кои сакаат да ги истражуваат водите можат да кану, кајак, лопатка-чамец преку водите. За планинарите, во близина има патеки за истражување.

 • Локација - 50 километри, помалку од еден час оддалеченост од Монтреал
 • Кога да ја посетите - јуни до септември
 • Време - 10 часот наутро - 6 часот

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ:
Месеците септември и октомври го означуваат почетокот на есента во Канада, која ќе ви ги даде најубавите погледи на северноамериканската земја, со различни нијанси на портокалова што се појавуваат во густите шуми. Учат за Канада во есенската сезона- Туристички водич за епски есенски дестинации.

Плажа Свети Габриел

Постои патеката долга околу 10 километри е совршено место за loversубителите на патеките како што сте во дивината и ја истражувате. Може да се занимавате со пливање и кајак и веслање на плажа. Семејствата можат да уживаат во пикник на плажа. За сите љубители на авантурите, можете да се занимавате со многу водени спортови на плажа, како што се млаз скијање, едрење, сурфање на ветер и стенд-ап педлборд.

 • Локација - 109 километри, еден час оддалеченост од Монтреал
 • Кога да ја посетите - јуни до септември
 • Време - 10 часот наутро - 5 часот

Голема плажа

на Главната плажа е една од најголемите плажи околу Монтреал. Плажата е изолирана со не огромен туристички прилив. Можете да ја истражувате плажата на кану, кајак и брод. За луѓето кои уживаат во планинарењето, ќе биде уште поубаво искуство да стигнат до плажа. Семејствата можат да уживаат играјќи одбојка на плажа овде.

 • Локација - 97 километри, околу еден час оддалеченост од Монтреал
 • Кога да ја посетите - јуни до септември
 • Време - 10 часот наутро - 6 часот

Проверете ја вашата подобност за еТА Канада виза и аплицирајте за еТА Канада Виза 72 часа пред вашиот лет. Британски граѓани, Италијански граѓани, Државјани на Шпанија, и Израелски државјани може да аплицира онлајн за eTA Canada Visa. Доколку ви треба помош или барате какви било појаснувања, контактирајте го нашиот helpdesk за поддршка и водство.