Октоберфест во Канада

Прославите „Ајде есен“ и „Октоберфест“ ќе се појават низ цела Канада, а најголемата од сите ќе се одржи во Киченер-Ватерло, Онтарио.

Октоберфест е најголемиот Фолксфест или фестивал на народите во светот (фестивал на пивото и патувачки забавен саем). Додека Октоберфест започна како свадбена прослава пред речиси 200 години за да го прослави бракот на круната Прајс Лудвиг со принцезата Тереза, тој стана познат како фестивал на пивото во модерната култура кој трае 16 до 18 дена од периодот помеѓу средината или крајот на септември. трае до првиот викенд од октомври.

Најголемиот Октоберфест во светот се одржува секоја година во Минхен, Германија, но Октоберфест е исто така доста популарен ширум светот и Канада е домаќин на вториот по големина Октоберфест во светот во Киченер-Ватерло. Локалните жители, како и посетителите на канадските празници и патувања излегуваат во толпа за да го прослават баварскиот фестивал.

еТА канадска виза е електронско овластување за патување или дозвола за патување за да ја посетите Канада за временски период помал од 6 месеци и да уживате во фестивалите на Октоберфест во Канада. Меѓународните посетители мора да имаат канадска eTA за да можат да го посетат Киченер-Ватерло, Канада. Странските државјани можат да аплицираат за еТА канадска виза преку Интернет за неколку минути. Процес на виза за еТА Канада е автоматизирана, едноставна и целосно онлајн.

канада-октоберфест Канада има некои од најдобрите светски забави на Октоберфест

Кујнер-Ватерло Октоберфест

Кујнер-Ватерло Октоберфест Kitchener-Waterloo Oktoberfest, традиционален женски фустан

Kitchener-Waterloo Oktoberfest е втор по големина Октоберфест во светот и најголем од ваков вид во Северна Америка. Многу од Канаѓаните од германска етничка припадност живеат во или во близина на овие збратимени градови Киченер и Ватерло. Најпознатиот баварски фестивал во Канада е основан во 1969 година и оттогаш Киченер-Ватерло Октоберфест еволуираше во многу поголем фестивал.

Киченер е околу еден час надвор од Торонто, а Киченер-Ватерло Октоберфест е најголемиот во Северна Америка. Баварскиот фестивал број еден во Канада започнува на 7 октомври и настанот привлекува приближно 700,000 посетители во регионот Ватерло, Онтарио секоја година. Локалните жители организираа баварски фестивал кој одговара на оној во Минхен, Германија традиционална баварска облека, жешки ѓевреци, и навидум никогаш не завршува износ од пиво.

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ:
Ако го посетувате Онтарио за Октоберфест, има многу повеќе да понуди, прочитајте за нив во Мора да се видат места во Онтарио.

Повеќе од само пиво

Октоберфест е повеќе од само мирис на колбаси кои шумолат на отворена скара и огромни бокали со ладно пиво. Постојат голем број на активности за семејството, музика пријателски натпревари. Некои од популарните настани на Октоберфест се галата на Мис Октоберфест, Октоберфест голф искуство и модна ревија на цветни афери. Речиси е невозможно да имате досаден момент за време на Киченер Ватерло Октоберфест.

Храна и фестивали

Kitchener Oktoberfest, исто така, ги привлекува најдобрите и најиновативните камиони со храна од целата земја. Киченер-Ватерло е дом на 17 германско-канадски клубови or фешталци кои можете да ги посетите за време на фестивалот. Овие фештални комбинираат германско пиво, храна и традиционална музика и танцување.

Музика и забава

Октоберфест музика Традиционална германска музика и танцување

Во шаторите за пиво има забава во живо што гарантирано ќе ве расположи за славење. Од традиционална германска музика танцување, на модерни поп и рок корици па дури и диџеи, овие музички бендови во живо знаат како да ја внесат атмосферата на забавата свирејќи ги класичните омилени и актуелните хитови. Киченер-Ватерло Октоберфест ги прикажа најдобрите локални или регионални бендови и забавувачи кои ќе ве натераат да пеете заедно и да танцувате во ритамот на клупи за пиво!

Облека на Октоберфест

Иако германскиот фестивал се одржува во Канада, Октоберфест едноставно не би бил комплетен без тие да носат традиционална германска облека. Ледерхосен и Бундхосен за мажи и фустанот дирндл за жени се пренесуваат со генерации од 18 век и денес. Опциите за Drindl варираат од традиционален dirndl кој достигнува до глуждот, до миди и мини dirndl за дами кои би сакале да ја истакнат својата фигура и да свртат неколку глави.

Парадата

Киченер-Ватерло Октоберфест ја достигнува својата кулминација на Денот на благодарноста со домаќин на најголемата канадска парада за Денот на благодарноста која се емитува на телевизија и гледачите можат да уживаат во украсни плови, изведувачи и бендови. Омилените ликови како Онкел Ханс и Танте Фрида може да се видат како шетаат по улиците на Киченер и Ватерло.

Има толку многу да се направи и да се види за еден ден, што нема ни да го забележите деветдневниот фестивал како минува.

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ:
Месеците септември и октомври го означуваат почетокот на есента во Канада, која ќе ви ги даде најубавите погледи на северноамериканската земја, со различни нијанси на портокалова што се појавуваат во густите шуми. Учат за Канада во есенската сезона- Туристички водич за епски есенски дестинации.

Други значајни Октоберфести во Канада

Торонто Октоберфест

Торонто е домаќин на дводневен настан на Октоберфест во голем шатор на Онтарио Плејс во близина на баварското село. Торонто Октоберфест привлекува илјадници посетители. Можете да пробате традиционална баварска храна како што се Weisswurst и Schnitzel, како и сите видови ѓевреци.

Октоберфест Отава

Октоберфест во Отава е многу популарен музички фестивал и е малку поинаков од настаните на Октоберфест во Канада.

Едмонтон Октоберфест

Едмонтон Октоберфест е уште еден популарен настан. Ако сте во Алберта околу октомври, погрижете се да ја посетите. Ги истакнува другите локални пивари во Едмонтон и неговите врвни ресторани, покрај автентичните баварски пивари со локално занаетчиско пиво.

Пентиктон Октоберфест

Одете на Пентиктон Октоберфест во Британска Колумбија за да уживате во сето најдобро што го нуди германското пиво. Локалните пиварници се натпреваруваат едни со други и произведуваат нова разновидност на пиво секоја година. Посетителите можат да уживаат во традиционалните германски песни за пиење и храна која ја наводнува устата

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ:
Ако сте во Торонто, не пропуштајте Мора да ги видите местата во Торонто.


Проверете ја вашата подобност за еТА Канада виза и аплицирајте за еТА Канада Виза 72 часа пред вашиот лет. Британски граѓани, Италијански граѓани, Државјани на Шпанија, и Израелски државјани може да аплицира онлајн за eTA Canada Visa. Доколку ви треба помош или барате какви било појаснувања, контактирајте го нашиот helpdesk за поддршка и водство.