Ëmbëlsirat kanadeze dhe pjatat e ëmbla që pëlqejnë turistët

Vendi është i njohur për shërbimin e tij të hollë të ëmbëlsirave, që nga kohët e lashta të kolonëve francezë dhe britanikë. Recetat kanë evoluar me kalimin e kohës dhe përbërësit janë shtuar, por ideja e rrëshqitur për disa ëmbëlsira mbetet e njëjtë.

Njerëzit që kanë një dhëmb të ëmbël, e kuptojnë vetëm rëndësinë e vërtetë të ëmbëlsirave. Ndërsa të tjerët e kanë ëmbëlsirën si pas vaktit ose për hir të saj, njerëzit që janë entuziastë të ëmbëlsirave kënaqen shumë duke shijuar dhe kuptuar ëmbëlsirat e ndryshme në të gjithë planetin. Nëse jeni një person i tillë që respekton dhe eksploron një shumëllojshmëri ëmbëlsirash, atëherë Kanadaja do të jetë një udhëtim qiellor për ju.. Vendi është i njohur për shërbimin e tij të hollë të ëmbëlsirave, që nga kohët e lashta të kolonëve francezë dhe britanikë. Recetat kanë evoluar me kalimin e kohës dhe përbërësit janë shtuar, por ideja e rrëshqitur për disa ëmbëlsira mbetet e njëjtë. Në fakt, për disa receta, procedura apo përbërësit nuk kanë ndryshuar as pak! Në shumicën e kafeneve dhe restoranteve në Kanada, do të gjeni një gamë të gjerë ëmbëlsirash të pjekura/jo të pjekura për t'u eksploruar. Sigurohuni që të keni në dorë më të mirat!

Rajone të ndryshme të Kanadasë specializohen në ëmbëlsira të ndryshme. Këtu është një listë e kuruar e të gjitha atyre ëmbëlsirave që njohin kulturën dhe traditën kanadeze. Nëse ndodh që të hasni ndonjë nga ëmbëlsirat e përmendura më poshtë, provoni ato. Ju bëftë mirë!

Si një vizitor që vjen në Kanada ju duhet të dini Kanada Visa Online (ose ETA e Kanadasë) kërkesat e pranueshmërisë. Aplikimi për Vizë në Kanada Onlineështë një proces i thjeshtë që lejon vizitorët të marrin Autoritetin Elektronik të Udhëtimit (ETA) me email. Aplikimi për Vizë në Kanada Online miratohet në 24 - 72 orë për shumicën e rasteve. Hapi i parë në proces është plotësimi i formularit në internet për Canada Visa Online. Ky proces mund të zgjasë deri në 5 minuta. Pas kësaj ju mund të bëni pagesën me kartë Debiti / Krediti ose Paypal.

Kanadaja ka shumë llojet e vizave, më e lehtë është Kanada ETA ose Kanada Visa Online.

Tartat e gjalpit

Tortë me gjalpë ëmbëlsirë

Ndërsa hyni në bregun lindor të Kanadasë, të gjithë sytë tuaj do të jenë tortat me gjalpë. Duke filluar nga furrat e njohura të qytetit e deri te një dyqan i zakonshëm, çdo vend mban erë tarte gjalpi të ngrohta, aq të ngrohta sa t'ju shkrijë. Tortat janë bërë nga brumi, përgjithësisht i ëmbëlsuar me shurup panje dhe gjenden në tavolinat e çdo rasti të lumtur që ndodh në të gjithë Kanadanë.. Torta formon një ushqim tradicional të Kanadasë dhe ka ekzistuar prej kohësh, receta iu përcoll brezave të rinj nga bashkëmoshatarët e tyre dhe bashkëmoshatarët e tyre e morën përsëri nga paraardhësit e tyre. Torta është një delikatesë e zakonshme e njohur dhe e përgatitur në çdo shtëpi në Kanada, pothuajse të gjitha gjyshet dinë të trazojnë tenxheren dhe të përgatisin shpejt tortat e ëmbla me gjalpë për familjet e tyre.

LEXO MË SHUMË:
Kushdo që viziton Kanadanë për herë të parë ndoshta do të dëshironte të familjarizohej me kulturën dhe shoqërinë kanadeze, e cila thuhet se është një nga më progresive dhe multikulturore në botën perëndimore. Udhëzues për të kuptuar kulturën kanadeze.

Nanaimo Bar

Pjesa argëtuese e barit Nanaimo është se kjo ëmbëlsirë nuk është e pjekur dhe konsiderohet si një nga ëmbëlsirat më ikonike dhe spektakolare të Kanadasë. Receta dhe emri i ëmbëlsirës vjen nga qyteti ku u shpik - Nanaimo British Columbia, i vendosur në Bregun Perëndimor të Kanadasë. Një shtresë e trashë kremi me krem ​​të ëmbël vendoset midis dy shtresave të trasha të ganaçit me çokollatë. Nëse jeni adhurues i ëmbëlsirave me çokollatë, atëherë kjo delikatesë është e domosdoshme për ju. Është një trajtim qiellor me tre shtresa për adhuruesit e ëmbëlsirave si torta me gjalpë.

Edhe lokali Nanaimo filloi nga kuzhina e gjyshes, më vonë me kalimin e kohës dhe evolucionit, ëmbëlsira u transformua pak. Por receta dhe procedura e kësaj ëmbëlsire mbetet e njëjtë deri më sot. Madje në ditët e sotme ju ofrojnë shije të ndryshme për lokalin. Shije të tilla si gjalpë kikiriku, nenexhik, vanilje, kadife e kuqe, moka dhe të tjera. Bar Nanaimo u shpik në vitin 1953 sipas të dhënave të njohura.

Boronicë Grunt

Ëmbëlsirë Grunt boronicë

E vetmja ëmbëlsirë që mund t'ju largojë nga disponimi juaj i pakënaqur është Blueberry Grunt. Ju duhet të pyesni veten pse ky emër 'Gërmijë' është caktuar për një ëmbëlsirë? Kjo është për shkak se rajonet e Atlantikut të Kanadasë prodhojnë tonelata boronica të cilat kur gatuhen ngadalë zakonisht nxjerrin një lloj zhurme tingulli dhe kështu mori emrin Blueberry Grunt. Kolonët e hershëm francezë kishin një gjë për boronica dhe i gatuanin këto manaferra në ëmbëlsira të ëmbla. Një nga shijet e tyre të patentave që do të serviret në tryezë do të ishte Blueberry Grunt. Është bërë nga biskota të thjeshta ose brumë të zakonshëm dhe është një ëmbëlsirë e kaluar verore për shumë njerëz.

Ëmbëlsirë ndonjëherë shërbehet edhe me krem ​​të ëmbël vetëm për t'i shtuar ëmbëlsinë e përgjithshme boronicave të përgatitura zakonisht.. Disa restorante dhe kafene në Kanada e shërbejnë gjithashtu delikatesën me një lugë krem ​​vanilje ose akullore me çokollatë.

Byrek me flapper

Ju mund të supozoni pa dyshim se një byrek me flapper është mbretëresha e të gjitha ëmbëlsirave të ëmbëlsirave Prairie. Zakonisht përgatitet me një kore të trashë cracker Graham që mbulon mbushjen e trashë kremoze poshtë. Në përgjithësi, byreku mbulohet me krem ​​me gëzof ose beze. Kjo byrekë e shkrirë nga zemra u shpik në qytetin e Albertës dhe u konsiderua si byreku më i mirë nga ajo që do të vinte nga ferma. Kjo ndodhi sepse përbërësit e byrekut nuk ishin të stinës dhe mund të përgatiteshin dhe shërbeheshin në çdo moment të vitit. Njerëzit janë ende të dyshimtë për emrin e byrekut. Nga erdhi emri Flappers? Mos vallë për shkak se ishte kaq e lehtë për t'u përgatitur, nuk ishte veçse një detyrë e lehtë për bukëpjekësit në kuzhinë? Askush nuk është i sigurt për përgjigjen, por nëse doni të jeni të sigurt për shijen e shijshme të byrekut, atëherë duhet të pini një kafshatë ndërsa jeni atje.

LEXO MË SHUMË:
Çfarë lloj moti po përjetojnë zona të ndryshme në Kanada, varet edhe nga sezoni që po luhet aktualisht në vend. Kanadaja ka katër stinë të përcaktuara mirë, pranverë, verë, vjeshtë dhe dimër. Mësoni më shumë në Moti Kanadez.

Byrek me Berry Saskatoon

Saskatoon Berry Pies janë shumë të ngjashme me Blue Berry Grunts, i vetmi ndryshim është në manaferrat nga të cilat ato përgatiten Pies Saskatoon Berry përgatiten nga Qershori (që e kanë marrë emrin nga muaji në të cilin ka lindur) dhe janë jashtëzakonisht të sheqerosur në shije. . Kokrra e kuqe është e pasur me antioksidantë dhe i jep një nxitje ushqyese trupit tuaj. Shija, na besoni, është një udhëtim në parajsë. Edhe pse manaferrat e qershorit gjenden vetëm në qershor dhe korrik, byreku përgatitet me shumë dashamirësi dhe u shërbehet njerëzve gjatë gjithë vitit. Kjo është për shkak të kërkesës popullore për ëmbëlsirë. Pra, nëse hasni në Saskatoon Berry Pie, duhet ta provoni.

Lexoni gjithçka që duhet të dini rreth Visa Turistike e Kanadasë.

Bishta kastori

Ëmbëlsirë Kastor Tails

A e dini se kafsha kombëtare e Kanadasë është një kastor? Po, kjo është e saktë dhe kjo delikatesë Beaver's Tails është përgatitur në emrin dhe formën e një bishti të kastorit. Ëmbëlsia përgatitet nga brumi i zakonshëm i cili më pas spërkatet me kanellë pluhur dhe M&M's. Brumi fillimisht pritet dhe formohet në formën e bishtit të kastorit dhe më pas forma skuqet lehtë. Delikatesa u njoh për herë të parë në vitin 1978 nga Grant dhe Pan Huker në qytetin e Ontarios dhe që atëherë ëmbëlsira është dashur dhe gllabëruar nga qyteti në qytet në Kanada.

Delikatesa madje arriti të tërheqë Presidentin Barack Obama për një kafshatë të shpejtë në vizitën e tij zyrtare në vitin 2009. Ndërsa përgatitja e një Beaver Tail's është mjaft e thjeshtë, pjesa më e madhe e shijes së tij zhvillohet përmes mbushjeve të tij. Ndërsa topi i kanellës është më i zakonshmi nga të gjitha, sot kafenetë dhe restorantet madje e zbukurojnë delikatesën me shurup limoni dhe gjalpë panje, mjaltë, akullore vanilje, djathë, luleshtrydhe dhe ndonjëherë edhe karavidhe! A mund ta imagjinoni evolucionin e bishtit të Kastorit?

Pouding Chomeur

Ndërsa pamja e shkretëtira mund të jetë joshëse, ajo ka një histori të errët për emrin e saj. Emri fjalë për fjalë përkthehet 'Puding njeriu i papunë' në frëngjisht, që do të thotë puding i një të varfëri. Ëmbëlsira u zhvillua nga punëtorët femra në fabrika gjatë kohës së Depresionit të Madh në Quebec. Përgatitja e ëmbëlsirës nuk është asgjë ekstravagante, por jashtëzakonisht e thjeshtë dhe ka shije kryesisht si një kek. Para se ta servirni delikatesën, lahet me karamel të nxehtë ose me shurup panje, i cili ndihmon që keku të njomet dhe shkrihet.

Torta është një delikatesë shumë e zakonshme që shërbehet dhe konsumohet në të gjithë Kanadanë, jo vetëm në restorante dhe kafene, por edhe të përgatitura nga burra dhe gra në shtëpi. Një shërbim shumë i zakonshëm dhe i nevojshëm në çdo rast të lumtur në vend. Nëse keni një shije për ëmbëlsirën, mund të mësoni edhe ju përgatitjen e saj dhe ta provoni në shtëpi!

Akullore Tiger Tail

Kjo ëmbëlsirë e ngrirë e patentuar e Kanadasë është e pamundur të gjendet askund tjetër në botë. Ëmbëlsira shërbehet si akullore portokalli e cila mbështillet me shirita jamballi të zi për të krijuar përshtypjen e vijave të një tigri. Akullorja me shirita fitoi fansa në të gjithë Kanadanë në sallonet e akullores gjatë periudhës së mesit të fundit të shekullit të 20-të (vitet 1950-1970). Edhe pse ëmbëlsira tani është jashtë tregut dhe nuk është saktësisht një zgjedhje e favorshme ëmbëlsire, edhe sot ajo ende shitet nga shitës të mëdhenj si Kawartha Dairy dhe Loblaws. Kjo jo sepse është kërkesa publike, por një shans për disa që ende dëshirojnë të banojnë në magjinë nostalgjike. Nëse ju ndodh që të vizitoni Kanadanë, me siguri mund ta provoni një herë këtë kënaqësi të zhdukur.

Bannock i ëmbël

Ëmbëlsirë Sweet Bannock

Sweet Bannock është ushqimi më i mirë i kanadezëve. Është ajo kënaqësi e ëmbël që do t'ju bëjë menjëherë të ndiheni më mirë, pavarësisht nga situata juaj. Pjata përgatitet në një mënyrë shumë të thjeshtë dhe elegante, duke përdorur bimë, misër, miell, sallo, ujë të kripur dhe përbërës të tjerë sipas gjykimit të kuzhinierit. Kjo ëmbëlsirë e veçantë e Kanadasë gjendet në të gjithë vendin dhe është gjithashtu një kënaqësi e zakonshme e bërë në shtëpi. Para se të shërbeni, ëmbëlsirën e zbukurojmë me sheqer kanellë dhe buka piqet me kokrra të freskëta. Është një pjatë shumë e vjetër dhe receta është zhvilluar në fillim të viteve 1900. Nëse dëshironi të keni diçka që nuk është aq e sheqerosur dhe që shërben gjithashtu për qëllimin e ëmbëlsirës së ëmbël, atëherë duhet të shkoni plotësisht për Sweet Bannock.

LEXO MË SHUMË:
Duke filluar nga 7 shtatori 2021, Qeveria e Kanadasë ka lehtësuar masat kufitare për udhëtarët e huaj të vaksinuar plotësisht. Fluturimet ndërkombëtare që transportojnë pasagjerë do të lejohen të ulen në pesë aeroporte të tjera kanadeze. Covid-19: Kanadaja lehtëson kufizimet e udhëtimit për udhëtarët e vaksinuar plotësisht.

Kanadaja hapet pas COVID, më shumë detaje këtu.

Tarte Au Sucre (byrek me sheqer)

Kanadezët i detyrohen Tarte au Sucre trashëgimisë së tyre franceze. Delikatesa e ka origjinën në provincën e Quebec. Në ato ditë kur sheqeri kaf ishte i vështirë për t'u gjetur, furrtarët përdornin shurupin e panjeve si ëmbëlsuesin më të preferuar dhe lehtësisht të arritshëm për kolonët e hershëm francezë. Shurupi i panjeve u hodh në një brumë me krem ​​të rëndë, vezë, miell gjalpi dhe djathë me frymën e Kebekut dhe u derdh brenda byrekut me krem ​​sheqeri. Për shkak të popullaritetit të Tarte au Sucre, delikatesa përgatitet dhe shërbehet gjatë gjithë vitit dhe është një pjatë e patentuar për t'u shërbyer në të gjitha festat në të gjitha shtëpitë e Kanadasë.


Kontrolloni tuajin kualifikimi për eTA Kanada Visa dhe aplikoni për eTA Canada Visa 72 orë përpara fluturimit tuaj. Qytetarë britanikë, Qytetarë italianë, Qytetarët spanjollë, Qytetarët izraelitë Mbajtësit e Kartonit të Gjelbër të SHBA mund të aplikoni në internet për eTA Canada Visa. Nëse keni nevojë për ndihmë ose keni nevojë për ndonjë sqarim, duhet të kontaktoni tonën Tavolinë Ndihme për Vizat e Kanadasë për mbështetje dhe udhëzim për tuajin Aplikimi për vizë në Kanada.