Top 10 gurë të çmuar të fshehur të Kanadasë

Toka e gjethes së panjës ka shumë tërheqje të lezetshme, por me këto tërheqje vijnë mijëra turistë. Nëse jeni duke kërkuar për vende më pak të frekuentuara të qeta por të qeta për t'u vizituar në Kanada, mos kërkoni më tej. Në këtë post të udhëzuar ne mbulojmë dhjetë vendet e izoluara.

Vizita në Kanada nuk ka qenë kurrë më e lehtë pasi Qeveria e Kanadasë ka prezantuar procesin e thjeshtuar dhe të thjeshtuar të marrjes së autorizimit elektronik të udhëtimit ose viza eTA e Kanada. viza eTA e Kanada është një autorizim elektronik i udhëtimit ose leje udhëtimi për të vizituar Kanadanë për një periudhë kohe më pak se 6 muaj dhe për të shijuar këto gurë të çmuar të fshehur në Kanada. Vizitorët ndërkombëtarë duhet të kenë një eTA kanadeze për të qenë në gjendje të vizitojnë këto vende epike të izolimit në Kanada. Qytetarët e huaj mund të aplikojnë për një eTA Kanada Visa në internet brenda pak minutash. Procesi i vizave eTA Kanada është i automatizuar, i thjeshtë dhe plotësisht në internet.

Grotto, Ontario

Grotto Grotto, një shpellë deti bregdetare me ujërat e bukur blu

La Grotto brenda Parkut Kombëtar të Gadishullit Bruce në Tobermory është bukuria e natyrës në të mirën e saj. Të lë pa frymë shpella detare e formuar gjatë mijëra viteve nga erozioni dhe ka ngjyrën më të spikatur të bruzës. Shpella e detit mund të arrihet me një shëtitje 30 minutë poshtë nëpër shtigjet e Bruce. Noti, snorkeling dhe zhytja në skuba janë vetëm disa nga aktivitetet e shumta që mund të shijoni përveç zhytjes në peizazh.

Diefenbunker, Ontario

Muzeu i Luftës së Ftohtë Diefenbunker Muzeu i Luftës së Ftohtë i Diefenbunker në Kanada

E ndërtuar gjatë lartësisë së Lufta e ftohte, Diefenbunker u ndërtua për të mbrojtur zyrtarët kryesorë të qeverisë kanadeze në rast të një sulmi bërthamorMe Bunkerit katër katësh iu dha statusi i një vendi historik kombëtar dhe muzeu Diefenbunker u krijua në 1997. Diefenbunker strehon dhomën më të madhe të arratisjes në të gjithë botënMe Dhoma e arratisjes fituese e çmimit kalon nëpër një kat të tërë të bunkerit. Muzeu Diefenbunker ofron një kulm në periudhën e pabesë të Luftës së Ftohtë.

Plazhi i Kënduar i Sands, Ontario

Plazhi Singing Sands i Parkut Kombëtar të Gadishullit Bruce ndodhet në bregun e Liqenit Huron në Ontario. Rëra mund të dëgjohet duke prodhuar tinguj që lulëzojnë ose ulërijnë ndërsa era rrjedh mbi dunat e rërës duke dhënë iluzionin se rërat po këndojnë. Plazhi është një vend i shkëlqyeshëm për një drekë të qetë në natyrë me familjen tuaj dhe tek shikoni perëndimin e diellitMe Plazhi është lehtësisht i arritshëm me një shëtitje të vogël dhe gjithashtu me makinë.

LEXO MË SHUMË:
Nëse po planifikoni të vizitoni Ontario, nuk duhet t'i humbisni këto Duhet të Shikoni Vendet në Ontario.

Parku krahinor i dinosaurëve, Alberta

Parku Krahinor Dinosaur Parku Krahinor Dinosaur është një sit i Trashëgimisë Botërore të UNESCO -s

Parku Krahinor i Dinosaurëve në Alberta e Jugut ndodhet në Lugin e Drerit të Kuq. Në Epoka Mesozoike rajoni ishte shtëpia e shumë dinosaurëve dhe hardhucave të mëdha, eshtrat e të cilëve ende vazhdojnë të gërmohen nga parku duke rezultuar në bërjen e Parkut Krahinor të Dinosaurëve një Vend i Trashëgimisë Botërore të UNESCO -sMe Qendra dhe Muzeu Interpretues Krahinor Dinosaur mban shumë nga eshtrat e zbuluara nga arkeologët dhe u lejon turistëve të eksplorojnë dhe gërmojnë për eshtrat vetë. Parku ka shumë kampe të përsosura për zjarret në mbrëmje dhe një restorant. Parku gjithashtu përmban më të madhen nga Peisazhet e liga të Kanadasë që të lënë pa frymë. Parku i historisë natyrore është mjaft lehtë i arritshëm nga rruga.

Shpellat e Liqenit Horne, Kolumbia Britanike

Parku Provincial i Shpellës Horne Lake në ishullin Vancouver në British Columbia është shtëpia e mbi 1,000 shpella mahnitëseMe Parku u ndërtua në 1971 për të mbrojtur dhe ruajtur shpellat dhe tani funksionon si një vend turistik për t'i lënë njerëzit të mësojnë rreth shpellave historikisht të mëdha. Parku ofron shumë turne që shfaqin një rrëshqitje argëtuese nëpër shpella, dy ujëvara nëntokësore dhe spelunking që është arti i eksplorimit të shpellave. Mbi tokë, qendra e edukimit të shpellave strehon shumë ekspozita të mineraleve të gjetura brenda shpellave. Përtej shpellave është Parku Rajonal i Liqenit Horne e cila ka qasje në shumë kampe, shtigje te bukura dhe Liqeni Horne është destinacioni perfekt për lundrim me kanoe dhe shëtitje me varkë.

Dunat e Rërës Athabasca, Saskatchewan

Plazhi i Kullës së Sahatit Parku Provincial i Dunave me Rërë Athabasca u krijua për të mbrojtur dunat e rërës Athabasca

Në majë të bregut jugor të Liqenit Athabasca ulen Dunat e mrekullueshme të Rërës Athabasca. Më të mëdhenjtë e ekosistemit kanadez, dunat janë dunat më aktive të rërës në të gjithë botën. Duke u shtrirë mbi 100 kilometra, dunat janë të arritshme vetëm nga një aeroplan notues ose një varkëMe Parku krahinor Athabasca Sand Dune u krijua për të mbrojtur dunat që shkencëtarët i referohen si një enigmë evolucionareMe Duke qenë i vendosur pranë një liqeni, parku ofron peshkim, kanoe dhe varkë për turistët së bashku me turneun e dunave madhështore.

Alexandra Falls, Territoret Veriperëndimore

Ujëvara e Aleksandrës Alexandra Falls ndodhet në lumin Hay në Territoret Veriperëndimore, Kanada

La Alexandra Falls ujëvara e tretë më e madhe e NWT është një ujëvarë e mrekullueshme 32 metra dhe është tërheqja kryesore e Parkut Territorial të Grykës Binjake. Një produkt i lumit Hay që përfundimisht zbrazet në Liqenin e Skllevërve të Mëdhenj, ujëvarat Alexandra janë ndër 30 ujëvarat më të mira në botë për vëllimin e ujit. Një ecje 30 minutëshe do t'ju çojë në majë të ujëvarës nga ku do të merrni një pamje panoramike të pellgut. E Luiza Falls, një tjetër ujëvarë piktoreske është vetëm 3 kilometra udhëtim larg nga Ujëvara e Aleksandrit. Të dyja këto rënie janë perfekte për një piknik familjar.

LEXO MË SHUMË:
Kanadaja është shtëpia e një mori liqenesh, veçanërisht pesë liqenet e mëdhenj të Amerikës së Veriut. Perëndimi i Kanadasë është vendi për të qenë nëse doni të eksploroni ujërat e të gjithë këtyre liqeneve. Mësoni rreth Liqene të pabesueshëm në Kanada.

Varrezat e lëndinë Fairview, Nova Scotia

Varrezat e lëndinë Fairview Varrezat e Fairview më të njohurit si vendi i fundit i pushimit për mbi njëqind viktima të fundosjes së RMS Titanic

Varrezat e Fairview dihet se janë vendi i prehjes së viktimave të RMS TitanicMe Varrezat mbajnë 121 varre të viktimave që ishin në bordin e Titanikut, 41 prej të cilave mbeten të paidentifikuara si varri i Fëmija i PanjohurMe Vendi solemn mund të vizitohet për të treguar respektin tuaj për udhëtuesit e larguar.

Ishulli Sambro, Nova Scotia

Fari i ishullit Sambro Fari i ishullit Sambro është fari më i vjetër i mbijetuar në Amerikën e Veriut

Shtëpia e farit më të vjetër në Amerikën e Veriut, fari i ishullit Sambro njihet si Statuja Kanadeze e Lirisë nga shume. Fari është ndërtuar në 1758 duke e bërë atë 109 vjet më të vjetër se vetë KanadajaMe Një herë në vit, Shoqëria e Ruajtjes së Dritës së Re të Nova Scotia ofron një turne në shtëpinë e dritës dhe rrethon formimin shkëmbor të Shkallës së Djallit. Turneu i këtij viti do të mbahet më 5 shtator, prandaj sigurohuni që të rezervoni biletat tuaja nga Faqja e Facebook e Shoqërisë Nova Scotia Lighthouse PreservationMe Ishulli nuk mund të arrihet me rrugë, por vetëm me varkë që ju çon drejtpërdrejt në Portin Halifax në të cilin ndodhet fari. Ishulli gjithashtu ka Parkun e bukur Crustal Crescent Beach Provinciale me 3 plazhe me rërë të bardhë dhe shumë shtigje piktoreske të ecjes përgjatë oqeanit.

Lugina e Ajsbergut, Newfoundland dhe Labrador

Nëse doni të shihni akullnajat që po shkrijnë nga afër Newfoundland është vendi për të qenëMe Gjatë muajve të pranverës, bregdeti verilindor i Newfoundland dhe Labrador dëshmojnë qindra ajsbergë mashtrues që u shkëputën nga akullnajat e tyre prindërorë vetëm duke notuar pranë. Ajsbergët mund të shihen nga një varkë, një kajak dhe shpesh edhe nga toka. Për të marrë përvojën më të mirë të trupave akullnajorë, do të donit të vozisnit në ujërat blu.

LEXO MË SHUMË:
Provincat më lindore të vendit që përfshijnë Nova Scotia, New Brunswick së bashku me krahinën e Newfoundland dhe Labrador përbëjnë rajonin e quajtur Kanadaja Atlantike. Mësoni rreth tyre në Një udhëzues turistik për në Kanadanë Atlantike.


Kontrolloni tuajin kualifikimi për eTA Kanada Visa dhe aplikoni për eTA Canada Visa 72 orë përpara fluturimit tuaj. Qytetarë britanikë, Qytetarë italianë, Qytetarët spanjollë, dhe Qytetarët izraelitë mund të aplikoni në internet për eTA Kanada Visa. Nëse keni nevojë për ndonjë ndihmë ose kërkoni sqarime, duhet të kontaktoni me ne Helpdesk për mbështetje dhe udhëzim.