Kanadaja në Stinën e Vjeshtës- Udhërrëfyes Turistik për destinacionet epike të Vjeshtës

Nëse dëshironi të dëshmoni anën më të bukur të Kanadasë, stina e vjeshtës është ajo dritare që do t'ju jepte pamjet më të mrekullueshme të vendit të Amerikës së Veriut, me nuancat e ndryshme të portokallit që shfaqen në pyjet e dendura, të cilat dikur ishin të ngjyrosura në më të thellat. jeshile vetëm pak muaj më parë.

La muajt shtator dhe tetor shënojnë fillimin e vjeshtës në Kanada, duke ofruar lehtësim nga nxehtësia e verës pasi klima bëhet më e freskët me shira të shpeshta të dobëta. Vjeshta është koha më e mirë për të dëshmuar gjethet e vjeshtës në pyjet e përhapura të Kanadasë, me disa nga peizazhet më të mira në botë në vend dhe nuk ka një por shumë mënyra për të vëzhguar këtë anë të natyrës në këtë vend. stinë gëzimi!

viza eTA e Kanada është një autorizim elektronik udhëtimi ose leje udhëtimi për të vizituar Kanadanë për një periudhë kohore më pak se 6 muaj dhe për të vizituar këto përvoja epike të vjeshtës në Kanada. Vizitorët ndërkombëtarë duhet të kenë një eTA kanadeze për të qenë në gjendje të vizitojnë Kanadanë. Shtetasit e huaj mund të aplikojnë për një eTA Kanada Visa në internet brenda pak minutash. Procesi i vizave eTA Kanada është i automatizuar, i thjeshtë dhe plotësisht në internet.

Gjethet e panjës Gjethet e panjeve në ngjyrat e Vjeshtës

Parqet në vjeshtë

Parku Provincial Algonquin Parku krahinor Algonquin i veshur me ngjyrat e vjeshtës

Një vend me parqe të shumta kombëtare të vendosura rreth mijëra liqeneve të rrethuar nga pyje të dendura, Kanadaja është vendi që ka më shumë pamje për të ofruar përtej qyteteve të saj. La anën lindore të vendit konsiderohet si mënyra më e mirë për të dëshmuar ngjyrat e vjeshtës në të gjithë intensitetin e saj me gjethe që shkojnë nga e kuqja në portokalli dhe më në fund zhduken në erën e dimrit me një teksturë të verdhë.

Parashikimi i kohës së gjetheve të vjeshtës në një vend kaq të madh sa Kanadaja mund të jetë i vështirë, por kryesisht muajt e shtatorit dëshmojnë fillimin e vjeshtës në provincat me shumicë, me provincat e Ontario, Quebec dhe provincat Detare janë vendet më të mira për të vëzhguar ngjyrat e ndritshme të vjeshtës në të gjithë vendin.

Për shkak se shumica e liqeneve të vendit janë të rrethuar nga parqe kombëtare, bëhet një pamje e jetës të shikosh liqenet paqësore të vendosura në mes të pemëve të panjeve të kuqe dhe të verdhë, duke reflektuar pyjet e kuqe në ujërat e tyre të qeta.

Një nga parqet më të vjetra provinciale në Kanada, Parku Kombëtar Algonquin i vendosur në Ontario juglindore ka mijëra liqene të fshehura brenda kufijve të tij, shtigje të fshehura pyjore që ofrojnë pamje spektakolare në stinën e vjeshtës. Për shkak të afërsisë së parqeve me qytetin e Toronto, Algonquin është gjithashtu një nga parqet më të njohura në vend duke qenë shtëpia e një shumëllojshmërie kafshësh të egra dhe kampingje.

LEXO MË SHUMË:
Lexoni më shumë rreth Algonquin dhe vende të tjera me interes në Ontario.

Nëse jeni në rajonin e Ontario gjatë Vjeshtës, nuk do të dëshironi të humbisni Oktoberfest më i madh në Amerikën e Veriut Kitchener-Waterloo Oktoberfest, .

Përmes Kanadasë

Rënia e Kanionit të Agawa Agawa Canyon Fall Colors nga turneu me tren

Pamjet dramatike të vjeshtës bëhen më magjepsëse me një pamje të peizazheve të Kanadasë përmes një udhëtimi me tren. Dhe kur flasim për një vend kaq të madh si ky, të udhëtosh me tren ndoshta do të ishte alternativa e parë që do të të vinte në mendje!

Përmes hekurudhës, shërbimi kombëtar i trenave i Kanadasë, ofron turne të ndryshme nëpër Kanada, me pamje mahnitëse të pyjeve të përhapura të vendit dhe liqeneve të shumta. Tren është funksionale gjatë gjithë vitit duke ofruar pushime piktoreske në të gjitha stinët, përfshirë stina e vjeshtes, kur ngjyrat më të bukura të pyjeve bëhen të dukshme, duke u shfaqur më shumë si një ngrohtësi qetësuese dimri që rrethon liqenet.

Rruga më e njohur e eksploruar nga treni është qyteti i Quebec-ut në korridorin Windsor, i cili është një rrugë përmes qyteteve të njohura të Kanadasë duke përfshirë Toronto, Otava, Montreal Quebec Qytetit.

Një udhëtim nëpër këtë anë të vendit do të paraqiste një përzierje të pamjeve urbane mes ngjyrave të bukura të vjeshtës. Për më shumë pamje në fshat dhe pyje të dendura në vjeshtë, rrugë të ndryshme të tjera mund të zgjidhen ndërsa eksploroni vende përmes Via Rail Canada.

LEXO MË SHUMË:
Sigurohuni që të lexoni artikullin tonë Udhëzues për motin kanadez dhe planifikoni udhëtimin tuaj të përsosur të vjeshtës në Kanada.

Një rrugë për t’u mbajtur mend

Parkway Niagara Niagara Parkway, një nga vendet më të mira për të parë gjethet e vjeshtës në Kanada

Një nga mënyrat më të bukura të vëzhgimi i gjetheve të vjeshtës është një udhëtim në rrugë përmes Parkway Niagara ose Rruga Niagara, e cila është një rrugë piktoreske që udhëton në anën kanadeze të lumit Niagara. I njohur gjithashtu si Bulevardi Niagara, rruga kalon nëpër autostradën skenike të Ontarios dhe ka pamje të shumë fshatrave të vendosura buzë lumit Niagara përpara se të arrijë më në fund në qytetin turistik të Niagara. Të Niagara Parkway është një nga shoferët më të mirë skenik në Ontario dhe definitivisht a udhëtim nëpër pyjet e vjeshtës i veshur me të kuqe të bukur do të ishte një imazh për t'u çmuar.

Atraksione të tjera të ndryshme janë të pranishme përgjatë rrugës duke përfshirë Whirlpool Rapids të cilat janë vorbullat natyrore të krijuara brenda lumit Niagara përgjatë kufirit Kanada-SHBA, dhe atraksione të tjera historike në Ontario, duke përfshirë Monumenti i Brock ndodhet në Parkun Queenston Heights, një park qyteti me peizazh mbi fshatin Queenston

LEXO MË SHUMË:
Mësoni rreth liqene të jashtëzakonshëm kanadezë dhe Liqeni madhështor Superior në Vjeshtë.

Malet blu në vjeshtë

Blue Mountains Malet Blu janë një destinacion i njohur turistik dhe vendpushimi i famshëm i skive

Një nga destinacionet e të gjithë sezonit që ndodhet vetëm dy orë larg qytetit të Torontos, është Fshati Blue Mountain, i famshëm për resortin e tij të skive Blue Mountain si një destinacion dimëror. Edhe pse mjedisi natyror dhe qytetet e vogla të zonës e bëjnë atë një vend të preferuar për pushime në të gjitha stinët. Malet Blu është një fshat i pavarur i vendosur në provincën e Ontatrios, me ekonominë e tij që varet kryesisht nga turizmi nga popullariteti i vendpushimit të skive Blue Mountain.

Në stinën e vjeshtës ka mënyra të shumta për të kaluar një kohë të mirë në fshatin turistik, me shfaqje me dritë dhe aktivitete të tjera të ndryshme të pranishme në qendër të fshatit, së bashku me opsionet e aventurës së pazakontë për të eksploruar vendin nëpër shtigjet e tij ecjeje dhe plazhet. me një anë të bukur të natyrës në kohën më të mirë të vitit.


Kontrolloni tuajin kualifikimi për eTA Kanada Visa dhe aplikoni për eTA Canada Visa 72 orë përpara fluturimit tuaj. Qytetarë britanikë, Qytetarë italianë, Qytetarët spanjollë, dhe Shtetasit bullgarë mund të aplikoni në internet për eTA Canada Visa. Nëse keni nevojë për ndihmë ose keni nevojë për ndonjë sqarim, duhet të kontaktoni tonën Helpdesk për mbështetje dhe udhëzim.