Vendet kryesore për t'u vizituar në Kanada në dimër

Nëse ideja e dimrave kanadezë është jashtëzakonisht e ftohtë për ju, atëherë mund t'ju duhet një kujtesë e disa prej destinacioneve të përsosura dimërore në vend.

Në një moment ku shumë mund të kërkojnë të shpëtojnë nga muajt më të ftohtë në vend, ka mënyra të shumta argëtuese për të kaluar dimra të paharrueshëm apo edhe për të shtuar më shumë hijeshi pushimeve tuaja. Si për destinacionet dimërore të zakonshme ashtu edhe për ato të çuditshme, lexoni së bashku ndërsa eksploroni disa nga mënyrat më të mira për të kaluar dimrin tuaj në Kanada.

Shënim për Kanada Visa Online

Vizita në Kanada nuk ka qenë kurrë më e lehtë që nga viti Qeveria e Kanadasë ka prezantuar procesin e thjeshtuar dhe të thjeshtuar të marrjes së autorizimit elektronik të udhëtimit ose viza eTA e Kanada. Kanada Visa Online është një autorizim elektronik udhëtimi ose leje udhëtimi për të vizituar Kanadanë për një periudhë kohore më pak se 6 muaj dhe për të shijuar këto destinacione magjike dimërore. Vizitorët ndërkombëtarë duhet të kenë një eTA kanadeze për të qenë në gjendje ta dëshmojnë atë Veriu i Madh i Bardhë. Shtetasit e huaj mund të aplikojnë për një eTA Kanada Visa në internet brenda pak minutash. Procesi i vizave eTA Kanada është i automatizuar, i thjeshtë dhe plotësisht në internet.

Magjia e Dimrit të Otavës në Kanalin Rideau

Kanali i Rideau Pak gjëra krijojnë frymën magjike të dimrit sesa një patina në pistën më të madhe të patinazhit në botë

Kanali Rideau është sistemi më i vjetër i kanaleve që operohet vazhdimisht në Amerikën e Veriut dhe një pjesë e këtij sistemi kanalesh në Otava kthehet në pistën më të madhe të patinazhit në botë në muajt e dimrit. Një i caktuar UNESCO Site Trashëgimisë Botërore, kjo shesh patinazhi i ngrirë në mënyrë natyrale në kryeqytetin e vendit Otava tërheq mijëra vizitorë çdo vit, duke qenë shtëpia e disa ngjarjeve dhe festivaleve.

dimëror, festivali vjetor i dimrit i mbajtur nga Departamenti i Trashëgimisë Kanadeze, është një nga atraksionet turistike më të rëndësishme të Otavës. Me skulptura akulli, koncerte dhe shfaqje muzikore live të përhapura përgjatë patinazhit të Kanalit Rideau, vendi bëhet lehtësisht një nga destinacionet më simpatike të dimrit të Kanadasë.

Aplikimi për vizë në Kanada mund të plotësohet në më pak se pesë minuta nga shumica e përdoruesve.

Banff në dimër

Banff Banff është një vend i çudirave dimërore për aventura në natyrë

Një vend i çudirave dimërore për aventura në natyrë, nuk ka mungesë aktivitetesh për të shijuar dimrat kanadezë në Parkun Kombëtar Banff. E vendosur në mes të peizazheve malore më spektakolare në botë, përvoja e dimrit në Banff është një nga mënyrat më të mira për të marrë një pamje të përsosur të Shkëmbinjtë Kanadezë.

Përveç skijimit, një atraksion që duhet parë është Gondola Banff, duke arritur deri në malin e squfurit të mbuluar me borë. Përveç kësaj, vizitoni disa nga vendpushimet më të mira të skive të Kanadasë në parkun kombëtar Banff dhe merrni pamjen e fundit të Maleve Shkëmbore. Dhe nëse jeni duke kërkuar për një përvojë e përsosur e Krishtlindjeve, çfarë është më simpatike sesa të dëshmosh një vend të vërtetë si globi i borës!

LEXO MË SHUMË:
Parku i parë kombëtar i Kanadasë. Parku kombëtar me fillimin e tij modest që fillon si një burim i nxehtë prej 26 km katrorë deri tani në 6,641 kilometra katrorë që mbulon. Parku u rrënjos si një vend i trashëgimisë botërore të UNESCO-s si pjesë e Parqeve Kanadeze Rocky Mountain në vitin 1984. Mësoni më shumë në Udhëzues udhëtimi në Parkun Kombëtar Banff.

Lexoni këtu rreth Aplikimi Online për Visa i Kanadasë  i cili është procesi më i thjeshtë i prezantuar nga Qeveria e Kanadasë dhe mund të përfitohet për këtë .

Ujëvarat e ngrira të Kanadasë

Ujëvarat e ngrira të Niagarës Uji i ngrirë dhe formacionet unike të akullit në shkëmbinj i bëjnë Ujëvarat e Niagarës të duken si një grup nga filmi Disney i ngrirë

Sado i famshëm bëhet në verë, ky vend në Kanada bëhet edhe më i mirë gjatë dimrit. Një nga vendet më të njohura të vendit, Niagara bie bëhuni mikpritës i një sërë aktivitetesh gjatë dimrit gjithashtu, duke përfshirë disa ngjarje unike si Festa e Dimrit e Dritave.

Dimri është gjithashtu një nga kohërat më të mira për të vizituar këto ujëvarë ikonike pasi kjo është koha kur mund të dëshmoni pjesën pjesërisht të ngrirë të vjeshtës! Një peizazh i ngrirë ndryshe nga çdo tjetër, ky vend popullor nuk mund të anashkalohet nëse doni të dëshmoni magjinë më të madhe të dimrave kanadezë.

Aplikimi për vizë në Kanada ju pyet për detajet e pasaportës suaj, sigurohuni që të përmendni emrin, mbiemrin dhe numrin e pasaportës dhe detajet e skadimit të saj saktësisht siç përmendet në pasaportë. Ne nuk kërkojmë kopje të pasaportës, ndaj mos e krahasoni me pasaportën tuaj. Nëse e vizitoni me Kanada Viza Online ETA dhe detajet nuk përputhen me pasaportën tuaj, atëherë Oficeri i Emigracionit mund t'ju ndalojë.

Whistler, Kolumbia Britanike

kallëzimtar Whisler Blackcomb, Kolumbia Britanike

Shtëpia e një prej vendpushimeve më të mëdha të skive në Amerikën e Veriut, ky vend ndodhet në bazën e maleve Whistler dhe Blackcomb. Vetëm disa orë në veri të Vankuverit, ky vendpushim skish është një nga vendet më të preferuara gjatë dimrave të Kanadasë.

Duke qenë një fshat vetëm për këmbësorët, vendi është më i popullarizuari si një parajsë skish, përveç një sërë opsionesh të tjera për të eksploruar rreth fshatit. Edhe nëse skijimi nuk ju intereson aq shumë, pamja spektakolare nga gondola që lidh dy malet është diçka që nuk mund t'i thuash "jo"! Një tjetër përvojë unike që mund të merrni vetëm në Whistler është një shfaqje magjepsëse me dritë që ndriçon pyllin e errët të dimrit gjatë natës , duke dhënë përvojën e magjisë të personifikuar!

LEXO MË SHUMË:
Si një vend me majat e ftohta dhe të mbuluara me borë, me dimër që zgjasin pothuajse gjysmën e vitit në shumë rajone, Kanadaja është vendi i përsosur për shumë sporte dimërore, një prej tyre është skijimi. Në fakt, skijimi është bërë një nga aktivitetet më të njohura rekreative që tërheq turistë nga e gjithë bota në Kanada. Mësoni më shumë në Vendet kryesore të skijimit në Kanada.

Lexoni për Kanada ETA, Procesi i aplikimit në internet për vizë në Kanada dhe këshilla në mënyrë që të shmangni refuzimin.

Mali Edith Cavell, Parku Kombëtar Jasper

Mali Edith Cavell Temperaturat mund të bien nën -20 °C me faktorë të ftohtë të erës nën -30 °C

Maja më e spikatur brenda Alberta, Mali Edith Cavell ofron shtigje të ndryshme ecjeje dhe ngjitjeje, së bashku me pamje spektakolare të akullnajave. Duke pasur parasysh peizazhin e tij të mrekullueshëm alpin, vendi është i përsosur për shëtitje në parkun kombëtar Jasper.

E konsideruar si një përzierje e peizazheve të verës dhe dimrit, kjo majë është emëruar pas një infermiereje të njohur britanike nga Lufta e Parë Botërore. Si është ky vend gjatë dimrit? Nëse jeni një adhurues i aventurave që kërkon të kaloni pak kohë cilësore me natyrën, zgjedhja e shtigjeve të skive me nivele të ndryshme vështirësie për të arritur në këtë vend dhe për të parë mjedisin e tij të papërpunuar natyror është diçka që do të kishit dëshirë ta eksploroni!

Qeveria e Kanadasë konsideron Aplikimi për vizë në Kanada plotësuar në mënyrë elektronike, e disponueshme gjithashtu në këtë faqe interneti si mënyra e preferuar e marrjes Viza e hyrjes në Kanada në Kanada.

Perendimet e buta te Tofinos

Tofino Tofino, Kolumbia Britanike

I vendosur në brigjet perëndimore të Kanadasë në ishullin Vankuver, ky qytet është i njohur për peizazhet e tij natyrore të pazbutura, pyjet e lashta të shiut dhe perëndimet e pabesueshme të diellit! Me plazhet e tij me rërë dhe pamjet perfekte, Tofino do t'ju mirëpriste me më shumë hijeshi në dimër.

Një periudhë e vitit kur shumica e turistëve janë larguar, një ndjenjë e vërtetë e pasurisë së natyrës mund të përjetohet në këtë qytet të British Columbia. Një destinacion gjatë gjithë vitit, disa nga mënyrat e pazakonta për të kaluar kohën tuaj të mrekullueshme në Tofino mund të jenë shikimi i stuhisë, surfimi dhe zhytja në pamjet e mrekullueshme ndërsa ecni në shtigjet e tij më pak të mbushura me njerëz gjatë dimrit.

A e dinit? Temperatura prej - 63 gradë Celsius u regjistrua dikur në një fshat të largët të Snag në shkurt 1947, e cila është afërsisht e njëjta temperaturë e regjistruar në sipërfaqen e planetit Mars! -14 gradë Celsius është një temperaturë mesatare e janarit e regjistruar në Otava, diçka që është përtej mendimeve të shumë njerëzve.

Arktiku kanadez

Nunavut Nunavut është territori më i ri, më i madh dhe më verior i Kanadasë

Një territor me popullsi të rrallë në Kanadanë Veriore, Nunavut përfshin pjesën më të madhe të arkipelagut Arktik Kanadez. Një vend definitivisht jo për udhëtarët e qetë, moti ekstrem i ftohtë i Nunavut mund t'ju japë disa nga periudhat më të vështira për të përjetuar si udhëtar.

Me çdo stinë që ofron karakteristikat e veta unike, kalimi i dimrit në Nunavut mund të jetë në listën tuaj nëse doni të shihni pjesën e jashtëzakonshme, kulturën dhe jetën në këtë anë të Kanadasë . Nuk është një vend për dikë që kërkon udhëtime rehati, ky peizazh ikonik dimëror i Arktikut është një nga gjërat më të rralla që mund të shihni kudo tjetër në botë, ku duke pasur parasysh qiellin e pastër të natës, madje mund të provoni të kapni një paraqitje të shkurtër të pothuajse eterike. aurora borealis!

LEXO MË SHUMË:
Sporti kombëtar dimëror i Kanadasë dhe sporti më i popullarizuar në mesin e të gjithë kanadezëve, Hokej në Akull mund të datojnë në shekullin e 19-të, kur lojëra të ndryshme me shkopinj dhe top, si nga Mbretëria e Bashkuar dhe nga komunitetet indigjene të Kanadasë, ndikuan në një lojë të re në ekzistencës. Mësoni rreth Hokej mbi akull - Sporti i preferuar i Kanadasë.


Kontrolloni tuajin kualifikimi për eTA Kanada Visa dhe aplikoni për eTA Canada Visa 72 orë përpara fluturimit tuaj. Qytetarë britanikë, Qytetarë italianë, Qytetarët spanjollëdhe Qytetarët izraelitë mund të aplikoni në internet për eTA Kanada Visa. Nëse keni nevojë për ndonjë ndihmë ose kërkoni sqarime, duhet të kontaktoni me ne Helpdesk për mbështetje dhe udhëzim.