Covid-19: Kanadaja lehtëson kufizimet e udhëtimit për udhëtarët e vaksinuar plotësisht

Duke filluar nga 7 shtatori 2021, Qeveria e Kanadasë ka lehtësuar masat kufitare për udhëtarët e huaj të vaksinuar plotësisht. Fluturimet ndërkombëtare që transportojnë pasagjerë do të lejohen të ulen në pesë aeroporte të tjera kanadeze.

Lehtësimi i Kufizimeve Kufitare nga Covid19 Lehtësimi i kufizimeve kufitare ndërkombëtare vjen 18 muaj pas fillimit të pandemisë COVID-19

Lehtësimi i kufizimeve kufitare për udhëtarët ndërkombëtarë

Pas prezantimit të suksesshëm të vaksinave kundër Covid-19 që çuan në rritje të shkallës së vaksinimit dhe rënie të rasteve të COVID-19, Qeveria e Kanadasë ka njoftuar masa për të lehtësuar kufizimet kufitare dhe për të lejuar edhe një herë udhëtarët ndërkombëtarë vizitoni Kanadanë për jo thelbësore qëllimet e turizëm, biznes ose kalojnë tranzit për sa kohë që janë plotësisht të vaksinuar dy javë para hyrjes në Kanada. Kërkesat e karantinës tani janë lehtësuar për të gjithë shtetasit e huaj të cilët janë futur në një vaksinë të miratuar për përdorim nga Health Canada dhe ata do të nuk kërkohet më që të karantinoheni për 14 ditë.

Ky relaks vjen 18 muaj pas Qeveria e Kanadasë udhëtime të kufizuara shumë jashtë vendit për shkak të pandemisë COVID-19. Përpara lehtësimit të masave kufitare, ju duhej të kishit një arsye thelbësore për të vizituar Kanadanë ose duhej të ishe shtetas kanadez ose banor i përhershëm për të hyrë në Kanada.

Vaksinat e autorizuara ose të njohura nga Health Canada

Nëse jeni të goditur me njërën nga vaksinat e mëposhtme, atëherë keni fat dhe mund të vizitoni Kanadanë edhe një herë për turizëm ose biznes.

  • modern Vaksina Spikevax Covid-19
  • Pfizer-BioNTech Vaksina Comirnaty Covid-19
  • AstraZeneca Vaksina VaxzevriaCovid-19
  • Janssen (Johnson & Johnson) Vaksinë për covid-19

Për t'u kualifikuar, duhet të keni pasur një nga vaksinat e mësipërme të paktën 14 ditë më parë, duhet të jetë asimptomatike dhe gjithashtu mbajnë një dëshmi e testit molekular negativ për Covid-19 ose testi i koronavirusit PCR që është më pak se 72 orë i vjetër. Një test antigjeni nuk pranohet. Të gjithë vizitorët e moshës pesë (5) vjeç e lart duhet ta mbajnë këtë test negativ.

Nëse jeni vetëm pjesërisht i vaksinuar dhe nuk keni marrë dozën e dytë të vaksinave me 2 doza, atëherë nuk do të përjashtoheni nga lehtësia e re e kufizimeve dhe as udhëtarët që kanë marrë një dozë dhe janë shëruar nga COVID-19.

Përveç turistëve ndërkombëtarë, Kanadaja po lejon gjithashtu udhëtime jo thelbësore në Kanada për qytetarët amerikanë dhe Mbajtësit e Kartës së Gjelbër të Shteteve të Bashkuara të cilët janë vaksinuar plotësisht të paktën 2 javë para hyrjes në Kanada.

Udhëtimi me fëmijë të pavaksinuar

Fëmijët nën moshën 12 nuk kanë nevojë të vaksinohen, përderisa shoqërohen nga prindërit ose kujdestarët e tyre plotësisht të vaksinuar. Në vend të kësaj, ata duhet të bëjnë një test të detyrueshëm PCR të Ditës 8 dhe të jenë në përputhje me të gjitha kërkesat e testimit.

Cilat aeroporte kanadeze shtesë u lejojnë shtetasve të huaj në ETA Canada Visa

Vizitorët ndërkombëtarë që mbërrijnë me ajër tani mund të ulen në pesë aeroportet e mëposhtëm kanadezë

  • Aeroporti Ndërkombëtar i Halifax Stanfield;
  • Aeroporti Ndërkombëtar i Qytetit Québec Jean Lesage;
  • Aeroporti Ndërkombëtar i Otava Macdonald – Cartier;
  • Aeroporti Ndërkombëtar i Winnipeg James Armstrong Richardson; dhe
  • Aeroporti Ndërkombëtar i Edmonton
Lehtësimi i Kufizimeve Kufitare nga Covid19 Agjencia e Shërbimit Kufitar të Kanadasë do të punojë me Agjencinë Kanadeze të Shëndetit Publik për të siguruar kërkesat e testimit

Ndërsa kufizimet e karantinës po lehtësohen, disa masa kufitare për COVID-19 mbeten ende në fuqi. Agjencia e Shërbimit Kufitar të Kanadasë në bashkëpunim me Agjencinë e Shëndetit Publik të Kanadasë do të vazhdojë të kryejë teste të rastësishme për COVID-19 të udhëtarëve në portin e hyrjes. Çdokush mbi moshën 2 vjeç do të duhet të mbajë një maskë gjatë fluturimit të tyre për në Kanada. Ndërsa udhëtarët e vaksinuar plotësisht përjashtohen nga karantina, të gjithë udhëtarët duhet të jenë ende të përgatitur për karantinë në rast se në kufi përcaktohet se ata nuk plotësojnë kërkesat e nevojshme.

Cilat kombësi mund të hyjnë në Kanada tani?

Mbajtësit e pasaportave nga vendet e pranueshme në të gjithë botën mund të aplikojnë për viza eTA e Kanada dhe të hyjnë në Kanada për sa kohë që janë plotësisht të vaksinuar. Sipas masave të reja kufitare COVID-19, udhëtarët e vaksinuar nuk kanë më nevojë të karantinohen me mbërritjen në Kanada. Ju ende duhet të pajtoheni me të gjitha kërkesat shëndetësore të mandatuara nga Qeveria e Kanadasë.

Kanadaja është një kohë e mrekullueshme për t'u vizituar në shtator dhe tetor

Festivali Stratford

Festivali Stratford i njohur më parë si Festivali Shekspirian Stratford, the Shekspir Festiva është një festival teatri që zgjat nga prilli deri në tetor në qytetin e Stratford, Ontario, Kanada. Ndërsa fokusi kryesor i festivalit dikur ishin dramat e William Shakespeare, festivali është zgjeruar shumë përtej kësaj. Festivali drejton gjithashtu një shumëllojshmëri të gjerë teatri nga tragjedia greke deri te muzikalët e stilit Broadway dhe veprat bashkëkohore.

Gezim Nika

Mund të ketë filluar në Gjermani, por Oktoberfest tani është sinonim në mbarë botën me birrën, lederhosen dhe shumë bratwurst. Faturuar si Festivali më i madh bavarez i Kanadasë, Kitchener–Waterloo Oktoberfest mbahet në qytetet binjake të Kitchen-Waterlool në Ontario, Kanada. Është Oktoberfesti i dytë më i madh në botë. Ka edhe Toronto Oktoberfest, Edmonton Oktoberfest dhe Oktoberfest Otava.

LEXO MË SHUMË:
Mësoni për të mahnitshme Ngjarjet Oktoberfest në Kanada.

Kanadaja në vjeshtë

Sezoni i vjeshtës në Kanada është i shkurtër, por mahnitës. Për një kohë të shkurtër në shtator dhe tetor, mund të dëshmoni se gjethet ndryshojnë në nuancat e portokallisë, të verdhës dhe të kuqes përpara rënies në tokë. Ndërsa hyjmë në pjesën e fundit të verës dhe afrohet tetori, gjethja në ndryshim është gati të godasë. Lexoni më shumë rreth magjepsjes Kanadaja në sezonin e vjeshtës.

viza eTA e Kanada është një autorizim elektronik udhëtimi ose leje udhëtimi për të vizituar Kanadanë për një periudhë kohore më pak se 6 muaj dhe për të vizituar këto përvoja epike të vjeshtës në Kanada. Vizitorët ndërkombëtarë duhet të kenë një eTA kanadeze për të qenë në gjendje të vizitojnë Kanadanë. Shtetasit e huaj mund të aplikojnë për një eTA Kanada Visa në internet brenda pak minutash. Procesi i vizave eTA Kanada është i automatizuar, i thjeshtë dhe plotësisht në internet.

LEXO MË SHUMË:
Ndërsa jeni në Ontario shikoni Duhet të Shikoni Vendet në Ontario.

Kontrolloni tuajin kualifikimi për eTA Kanada Visa dhe aplikoni për eTA Canada Visa 72 orë përpara fluturimit tuaj. Qytetarë britanikë, Qytetarët Australianë, Qytetarë francezë, dhe Shtetas zviceranë mund të aplikoni në internet për eTA Canada Visa. Nëse keni nevojë për ndihmë ose keni nevojë për ndonjë sqarim, duhet të kontaktoni tonën Helpdesk për mbështetje dhe udhëzim.