Duhet të Shikoni Vendet në Ontario

Otava Otava në Ontario, kryeqyteti i Kanadasë

Ontario, së bashku me Quebec, ndodhet në Kanadanë Qendrore, dhe është provinca më e populluar dhe e dytë më e madhe në Kanada, më e madhe se shteti i Teksasit në Shtetet e Bashkuara. Është një provincë e rëndësishme në Kanada për faktin se në të ndodhen dy nga qytetet metropolitane më të rëndësishme të Kanadasë, Otava, kryeqyteti i Kanadasë, dhe Toronto. Nga metropolet tek vendi i vilave, Ontario i ka të gjitha.

Përpos qendrave urbane dhe rajoneve rurale, provinca është gjithashtu shtëpia e liqeneve dhe ujëvarave, shtigje kodrat për ski dhe sporte të tjera dimërore, dhe shkretëtirën në parqet provinciale dhe kombëtare në Ontario, ku përveç dëshmisë së natyrës së fuqishme mund të merrni pjesë edhe në shumë aktivitete rekreative. Në qendrat urbane, natyrisht, ka edhe vende të tilla për t'u eksploruar si monumente rajonale dhe kulturore dhe atraksione të tjera turistike. Pra, nëse po planifikoni të vizitoni Ontarion, sigurohuni që të vizitoni jo vetëm vendin më të famshëm në Ontario, që është Ujëvara e Niagarës, por edhe këto vende të ndryshme në provincë.

viza eTA e Kanada është një autorizim elektronik udhëtimi ose leje udhëtimi për të vizituar Ontario, Kanada për një periudhë kohore më pak se 6 muaj. Vizitorët ndërkombëtarë duhet të kenë një eTA kanadeze për të hyrë në Ontario, Kanada. Shtetasit e huaj mund të aplikojnë për një eTA Kanada Visa në internet brenda pak minutash. Procesi i vizave eTA Kanada është i automatizuar, i thjeshtë dhe plotësisht në internet.

LEXO MË SHUMË:
Ne kemi mbuluar duke vizituar ujëvarat e Niagara këtu.

Otava

Galeria Kombëtare e Kanadasë Galeria Kombëtare e Kanadasë në Otava

Otava ka një histori interesante dhe të rëndësishme. Ajo doli nga një projekt kanali i filluar në vitet 1820 nga Koloneli John By pas të cilit qyteti fillimisht njihej si Qyteti i Bytown. Ndërtesat e Parlamentit të saj ishin vendi i takimi i parë i Parlamentit Kanadez në 1867. Dhe tani, përveç rëndësisë së saj historike, Otava gjithashtu duhet të ofrojë pasurinë e saj kulturore si dhe atraksionet e shumta turistike këtu. Ju mund të vizitoni vende të tilla si Kanali Rideau dhe Château Laurier madhështor në brigjet e tij; të Muzeu Kanadez i Luftës ku shfaqet historia e aktiviteteve ushtarake kanadeze që datojnë që në shekullin e 16-të; të Galeria Kombëtare e Kanadasë, kullat e qelqit të të cilit në formë prizmi janë një mrekulli arkitekturore dhe galeritë e të cilit përmbajnë gjithçka, nga arti evropian deri te arti aborigjen; Diefenbunker, një muze i Luftës së Ftohtë i ndërtuar në një objekt nëntokësor; dhe Bazilika e Notre Dame, Bazilika e bukur katolike e ndërtuar në 1846.

Toronto

Akuariumi i Ripley Akuariumi i Ripley në Toronto

La kryeqyteti i Ontario, Toronto është një nga qytetet më të mëdha dhe më të larmishme në Kanada. Ka shumë gjëra për të bërë dhe vende për të parë këtu, si p.sh Kulla e CN, e cila është një nga më të mirat monumentet e famshme të Torontos, dhe që ngrihet mbi qendër të qytetit; Muzeu Royal Ontario, një nga muzetë më të mirë të artit, historisë dhe kulturës në mbarë botën; Akuariumi i Ripley, duke shfaqur jetën magjepsëse detare, veçanërisht përmes një tuneli nënujor me një trotuar për vizitorët; Qendra Rogers, një arenë e madhe sportive që përdoret gjithashtu për koncerte dhe ngjarje të tjera; të Galeria e Arteve e Ontario, e cila është një nga Muzetë më të mëdhenj të Amerikës së Veriut; dhe Argëtimi District, e cila është si Broadway vet Kanada. Ndërsa jeni në Toronto, ju gjithashtu duhet të bëni një udhëtim në Ujëvarat e Niagarës aty pranë, si dhe në ishujt e Torontos që ndodhen në det të hapur nga qyteti.

LEXO MË SHUMË:
Ju gjithashtu mund të jeni të interesuar të lexoni Duhet të Shikoni Vendet në Toronto.

Parqet Kombëtare dhe Provinciale

Shteg Superior për Hiking në Liqen Shteg Superior për Hiking në Liqen

Parqet e shumta kombëtare dhe provinciale të Ontario janë mënyra më e mirë për të eksploruar provincën jashtë. Parqe të tilla si Parku Provincial Algonquin Parku Provinca Killarney janë të shkëlqyera për shëtitje, kampe dhe Janji. Parku Kombëtar i Gadishullit Bruce, Parku Kombëtar Ishujve Gjeorgjikë, dhe Fathom Five Park Kombëtar Detar, pranë liqenit Huron dhe Gjirit Gjeorgjian, janë të mira për skafistët, zhytësit, etj. Parku Krahinor i Petroglyphs është plot me petrografë vendës ose gdhendje në shkëmb, dhe muret e shkëmbinjve të Parkut Provincial të Liqenit Superior janë gjithashtu plot me piktograme historike. Parku Provincial Quetico është më i largët dhe më i izoluar dhe vizitorët mund të shkojnë për kanoe dhe peshkim në liqenet e tij.

Mijëra ishuj

Mijëra ishuj Ura e Mijë Ishujve mbi lumin St Lawrence

Një zinxhir ishujsh në lumin Saint Lawrence, i përbërë nga rreth 20 ishuj, shumë ishuj të vegjël dhe dy zona kontinentale, Parku Kombëtar i Mijëra Ishujve është Parku më i vogël kombëtar i Kanadasë. Terreni përbëhet nga moçalore, pyje pishe, rrugë ujore të pacenuara dhe është shtëpia e disa prej Jeta e egër më e pasur e Kanadasë. Ju mund të shkoni në një shteg ecjeje në kontinent, por përveç kësaj, pjesa tjetër e ishullit është e arritshme me varkë dhe aktivitetet më të njohura rekreative për turistët këtu janë kajak dhe shëtitje me varkë në ujërat midis ishujve. Ju do të shihni gjire të izoluar dhe të vetmuar, si dhe disa nga jetën bregdetare më unike, duke përfshirë specie të rralla të breshkave dhe zogjve. Përveç aktiviteteve të tilla aventureske, kontinenti njihet si Ulje në Mallorytown është vendi ku mund të gjesh vende të tjera turistike për të vizituar të tilla si akuariume, pika pikniku dhe kampe, teatro, etj.

Vendi vilë

Muskoka Muskoka, një tërheqje e famshme verore në Veri të Torontos

Gjithashtu i njohur si Muskoka, kjo eshte nje tërheqje e famshme e verës në Kanada që ndodhet pranë liqenit Muskoka, pak larg në veri të Torontos. Gjatë verës, turistët, përfshirë banorët e Torontos, shkojnë drejt këtij vendi i cili është plot me vila luksoze dhe shtëpi verore. Ju mund të kaloni kohën tuaj këtu duke marrë pjesë në shumë aktivitete rekreative, të tilla si të shkoni në plazh, shëtitje me varkë, të bëni një lundrim me varkë për të vizituar ndonjë gjë ose duke ngrënë darkë gjatë lundrimit me ski në ujë, tuba, kanoe, kajak, hipje me vozitje, etj. Dhe liqenet dhe Plazhet nuk janë të vetmet vende ku mund të keni aventura. Ju gjithashtu mund të shkoni me zinxhir, parkim ajror, çiklizëm, çiklizëm malor, shëtitje, etj. Meqenëse është një vend më urban dhe me cilësi të lartë, mund t'ju garantohet gjithashtu një përvojë e mirë blerjeje me të gjitha gjërat në modë, ngrënie të shkëlqyera, gjithashtu. si vizita në vende të tilla me rëndësi kulturore si galeritë e artit dhe muzetë. Nëse do të jeni në Ontario, nuk mund të humbisni absolutisht një ikje fundjave në Muskoka.

LEXO MË SHUMË:
Udhëzues Kanadez për Motin për vizitorët.


Kontrolloni tuajin kualifikimi për eTA Kanada Visa dhe aplikoni për eTA Canada Visa 72 orë përpara fluturimit tuaj. Qytetarë britanikë, Qytetarët Australianë, Qytetarë francezë, dhe Qytetarët danezë mund të aplikoni në internet për eTA Canada Visa. Nëse keni nevojë për ndihmë ose keni nevojë për ndonjë sqarim, duhet të kontaktoni tonën Helpdesk për mbështetje dhe udhëzim.