Vendet që duhet të shihni në Calgary, Kanada

Një përzierje e ndjenjave metropolitane me pamjen spektakolare të peizazheve malore dhe peizazheve natyrore, Calgary është gjithashtu qyteti më i planifikuar i Kanadasë.

Calgary Calgary, qytet në Albertën jugore, Kanada, i vendosur në ultësirat e shkëmbinjve kanadezë

Shtëpia e rrokaqiejve të shumtë, Calgary është i njohur si një nga qytetet më të pasura të Kanadasë. Qyteti është i bekuar me diell gjatë gjithë vitit, ndryshe nga shumë qytete të tjera në Amerikën e Veriut. E vendosur në një distancë të mirë nga shumë qytete turistike të klasit botëror, liqene të mahnitshme akullnajore, peizazhe malore mahnitëse dhe kufiri i Shteteve të Bashkuara, ka më shumë se vetëm disa arsye për të vizituar këtë qytet.

Një pushim në këtë pjesë të vendit ka gjithçka që një itinerar i shkëlqyer udhëtimi duhet të përfshijë dhe duke marrë parasysh se kjo është pjesa e Kanadasë që është e mbushur me botë liqene të njohur dhe portë për në Shkëmbinjtë Kanadezë, vështirë se ka një shans për të humbur këtë qytet në një udhëtim në qark.

Vizita në Kanada nuk ka qenë kurrë më e lehtë pasi Qeveria e Kanadasë ka prezantuar procesin e thjeshtuar dhe të thjeshtuar të marrjes së autorizimit elektronik të udhëtimit ose viza eTA e Kanada. viza eTA e Kanada është një autorizim elektronik i udhëtimit ose leje udhëtimi për të vizituar Kanadanë për një periudhë kohe më pak se 6 muaj dhe për të shijuar vizitën në Kanada. Vizitorët ndërkombëtarë duhet të kenë një eTA kanadeze për të qenë në gjendje të vizitojnë Calgary në provincën Alberta të Kanadasë. Shtetasit e huaj mund të aplikojnë për një eTA Kanada Visa në internet brenda pak minutash. Procesi i vizave eTA Kanada është i automatizuar, i thjeshtë dhe plotësisht në internet.

Muzeu Glenbow

Muzeu Glenbow Muzeu fokusohet në historinë dhe kulturën kanadeze perëndimore, përfshirë perspektivat autoktone

Një muze arti dhe historie në qytet, vend fokusohet në historinë e popujve të papërfillshëm nga Amerika e Veriut. Vendndodhja e mirë e muzeut dhe koleksionet e shumta të artit të përhershëm e bëjnë atë një vend që duhet vizituar në Calgary. Aktualisht në vitin 2021, muzeu po kalon një rinovim masiv me planet për të zgjeruar veprat ekzistuese të artit dhe më pas do të jetë i hapur për publikun në tre vjet.

Kopshti zoologjik i Calgary

Me një larmi kafshësh dhe modelesh për dinosaurët, kopshti zoologjik ofron një përvojë të paharrueshme të jetës së egër me ekspozita që shfaqin habitate nga e gjithë bota. Një nga pesë kopshtet zoologjike kryesore në Kanada, kopshti zoologjik është gjithashtu i arritshëm përmes sistemit të hekurudhave të lehta të Calgary. Calgary Zoo është një nga atraksionet kryesore të Kanadasë dhe shumë më tepër sesa thjesht një vend për të parë kafshët.

LEXO MË SHUMË:
Alberta ka dy qytete kryesore, Edmonton dhe Calgary. Alberta ka një terren mjaft të larmishëm, i cili përfshin majat me dëborë të Maleve Shkëmbore, akullnajat dhe liqenet; preri të sheshta të bukura të sheshta; dhe pyjet e egra në veri. Mësoni rreth Duhet të Shikoni Vende në Alberta.

Kulla e Calgary

Kulla e Calgary Kulla Calgary është një gjatësi 190.8 metra në bërthamën në qendër të qytetit të Calgary

Një atraksion i madh turistik dhe një restorant i njohur, kulla ofron pamje panoramike të peizazheve të qytetit. Struktura e lirë 190 metra qëndron unike për ngjyrat e saj të gjalla dhe shfaqjet e shpeshta të dritës. Pavarësisht se nuk është më ndërtesa më e lartë, kulla vazhdon të tërheqë vizitorë për ngjashmërinë e saj me kulturën e qytetit.

Fshati Historik i Parkut të Trashëgimisë

Fshati Historik i Parkut të Trashëgimisë Fshati Historik përshkruan jetën ashtu siç ishte nga vitet 1860 deri në vitet 1930

Një nga parqet portreti të qytetit të vendosur në brigjet e Glenmore Reservoir, muzeu është një nga muzetë më të mëdhenj të historisë së gjallë në vend dhe një tërheqje e njohur turistike. E Ekspozitat përshkruajnë historinë kanadeze nga vitet 1860 deri në 1930, së bashku me qindra atraksione të tjera që përfshijnë një tren pasagjerësh që i çon vizitorët rreth parkut. Duke bërë histori të marrë jetë, parku ka përkthyes me kostum të veshur sipas periudhës kohore, duke përshkruar me të vërtetë mënyrën perëndimore të jetës në atë kohë.

Xhennete Devonian

Xhennete Devonian Devonian Gardens është një oaz urban në zemër të Calgary që ofron një hektar kopshte botanike

Një kopsht botanik i mbyllur në zemër të qytetit, kjo hapësirë ​​e gjelbër në një vend të vetme strehon qindra lloje të bimëve dhe pemëve. Më shumë një oaz urban në mes të qytetit, parku i brendshëm shfaqet brenda njërit prej kateve të një qendre tregtare. Oneshtë një nga më të mëdhenjtë dhe ndoshta i vetmi vendet më të mëdha të brendshme në botë për të parë kopshtet tropikale gjatë një vizite në vendet kulturore të Downtown Calgary.

LEXO MË SHUMË:
Me ndikime që variojnë nga evropianët, duke përfshirë britanikët dhe francezët, deri tek ato amerikane, Kanadaja është një vatër e vërtetë shkrirjeje e kulturave, zakoneve, gjuhëve dhe arteve. Mësoni më shumë në Udhëzues për të kuptuar kulturën kanadeze.

Ura e Paqes

Ura e Paqes Ura e Paqes është një urë ndërkombëtare midis Kanadasë dhe Shteteve të Bashkuara

E përhapur nëpër lumin Bow, ura njihet edhe me emrin e ura e prekjes me gisht duke pasur parasysh formën e saj të përdredhur. Ura u hap për publikun në vitin 2012, ura u ndërtua nga një arkitekt spanjoll dhe dizajni i saj tërheqës e ka bërë atë më shumë një ikonë urbane ndër vite. Ura mund të strehojë si këmbësorë ashtu edhe biçikleta, dhe vendndodhja e saj e mrekullueshme në qytet e bën atë një nga vendet më të mira për të vëzhguar jetën e ngadaltë urbane.

Parku i Bowness

I vendosur në brigjet e lumit Bow në lagjen Bowness të Calgary, parku është veçanërisht i njohur për lagunat e tij, shesh patinazhi, vendet e piknikut dhe rrethinat e përgjithshme të qeta. Kjo hapësirë ​​e gjelbër është një nga pikat e preferuara të qytetit për hipje dhe piknik përgjatë lumit dhe është një nga vendet më të mira gjatë gjithë sezonit në qytet.

Parku Kombëtar Banff

Far Borgot Parku Kombëtar Banff është destinacioni turistik më i vizituar në Alberta dhe një nga parqet kombëtare më të vizituara në Amerikën e Veriut

E vendosur në Malet Shkëmbore të Albertës, Parku Kombëtar Banff ofron terrene malore të pafundme, kafshë të egra, shumë liqene akullnajorë, pyje të dendura dhe gjithçka që përcakton pamjet më të pasura natyrore të Kanadasë. Parku dihet të jetë parku më i vjetër kombëtar i Kanadasë, që strehon shumë nga liqenet e famshëm të vendit, përfshirë të famshmit Liqeni Moraine dhe Liqeni Louise.

Vendi gjithashtu pret qytete dhe fshatra malorë të përsosur, udhëtime piktoreske, rezerva të burimeve të nxehta dhe shumë aktivitete të tjera rekreative mes peizazheve malore më të lë pa frymë në botë. Një nga thesaret kombëtare të Kanadasë dhe a Vend i Trashëgimisë së UNESCO -s, Peizazhet e pafund të mrekullueshëm të parkut tërheqin miliona vizitorë në këtë pjesë të Kanadasë.

Parku Kombëtar Banff gjithashtu strehon burimet më ikonike të nxehta të Kanadasë, të njohura si Banff Upper Hot Springs or Burimet e nxehta të Rockies Kanadeze. Pishinat e nxehta janë një nga zonat e zhvilluara komercialisht të parkut që ofrojnë pamje spektakolare të Maleve Shkëmbore. Burimet e Epërme të Ngrohta Banff janë një nga vendet e mrekullueshme të Trashëgimisë UNESCO të parkut, përveçse janë burimet më të larta termale në vend.

LEXO MË SHUMË:
Parku ndodhet në Malet Shkëmbore të Albertës, në perëndim të Calgary. Parku kombëtar kufizohet me Kolumbinë Britanike në lindje të tij, ku parku kombëtar Yoho dhe Kootenay janë ngjitur me Parkun Kombëtar Banff. Lexoni më shumë rreth Parkut Kombëtar Banff në Udhëzues udhëtimi në Parkun Kombëtar Banff.


Kontrolloni tuajin kualifikimi për eTA Kanada Visa dhe aplikoni për eTA Canada Visa 72 orë përpara fluturimit tuaj. Qytetarë britanikë, Qytetarë italianë, Qytetarët spanjollë, dhe Qytetarët izraelitë mund të aplikoni në internet për eTA Kanada Visa. Nëse keni nevojë për ndonjë ndihmë ose kërkoni sqarime, duhet të kontaktoni me ne Helpdesk për mbështetje dhe udhëzim.