Vendet që duhen parë në New Brunswick, Kanada

New Brunswick është një destinacion turistik i njohur në Kanada, shumica e tërheqjeve të tij janë në bregdet. Parqet e tij kombëtare, plazhet me ujë të kripur, baticat, vëzhgimi i balenave, sportet e ujit, qytetet historike dhe muzetë, dhe shtigjet e hikingut dhe kampingu i sjellin turistët këtu gjatë gjithë vitit.

New Brunswick New Brunswick

Pjesë e Provincave Atlantike të Kanadasë, domethënë provincat kanadeze që ndodhen në Bregun e Atlantikut, ose Provincat Detare, New Brunswick është provinca e vetme dygjuhësore e Kanadasë, Me gjysma e qytetarëve të saj janë anglofonë gjysma tjetër janë frankofonëMe Përbëhet nga disa zona urbane, por shumica e tokës, të paktën 80 përqind e saj, është e pyllëzuar dhe e populluar rrallë. Kjo është ndryshe nga Provincat e tjera Detare të Kanadasë. Për shkak se është më afër Evropës se çdo vend tjetër në Amerikën e Veriut ishte një nga vendet e para të Amerikës së Veriut që u vendos nga evropianët.

viza eTA e Kanada është një autorizim elektronik i udhëtimit ose leje udhëtimi për të vizituar New Brunswick, Kanada për një periudhë kohe më pak se 6 muaj. Vizitorët ndërkombëtarë duhet të kenë një eTA kanadeze për të hyrë në New Brunswick në Kanada. Qytetarët e huaj mund të aplikojnë për një eTA Kanada Visa në internet brenda pak minutash. Procesi i vizave eTA Kanada është i automatizuar, i thjeshtë dhe plotësisht në internet.

Parku Kombëtar Fundy

Fundi Trail Fundy Trail Parkway, Nju Brunswick

Parku Kombëtar Fundy përbëhet nga një bregdet i pazhvilluar që ngrihet deri në Malësinë Kanadeze, ku pylli i New Brunswick dhe baticat e zbaticës Gjiri i Fundit takohem. Bay of Fundy është i njohur për të pasur baticat më të larta në botë, thellë deri në 19 metra, të cilat shkaktojnë fenomene të tilla natyrore si breshëri baticash dhe rënie të kundërta, dhe këto baticë kanë krijuar një vijë bregdetare të thyer me shkëmbinj, shpella deti dhe shumë formacione shkëmbore.

Parku Kombëtar Fundy ndodhet midis qyteteve të Moncton Shën Gjonit në New Brunswick. Përveç që përbëhet nga Vija Bregdetare e Gjirit të Fundit, Parku përfshin më shumë se 25 ujëvara; të paktën 25 shtigje shëtitjeje, më të njohurat janë ato Rrafshinat e Karaibut gjurmë dhe Ujëvara e Diksonit; shtigje për biçikleta; vend kampingu; dhe një fushë golfi dhe një pishinë me ujë të kripur të ndezur. Vizitorët gjithashtu mund të bëjnë ski dhe këpucë bore këtu, ndër sportet e tjera dimërore. Ju gjithashtu nuk mund të humbisni ujëvarat më të bukura të Parkut: Ujëvarat e Diksonit, Ujëvara Laverty dhe Ujëvara e Tretë.

LEXO MË SHUMË:
Mësoni rreth Duhet të Shikoni Vende në Kolumbinë Britanike.

Shkëmbinjtë Hopewell

Shkëmbinjtë Hopewell Shkëmbinjtë Hopewell, të quajtur edhe Shkëmbinjtë e Luleve ose thjesht Shkëmbinjtë

Shkëmbinjtë Hopewell ose Shkëmbinjtë e Luleve janë një nga formacionet shkëmbore që ka shkaktuar erozioni nga baticat dhe zbaticat e Gjirit të Fundit. Të vendosura në Kepin Hopewell, pranë Parkut Kombëtar Fundy, këto janë disa nga më të mirat formacione magjepsëse shkëmbore në botë, me format e tyre të pazakonta të gërryera. Ajo që i bën ata të veçantë është se ato duken ndryshe në baticë të ulët dhe në baticë të lartë, dhe për një përvojë të plotë dhe të pasur duhet t'i shihni përmes një cikli të baticës së plotë. Në valën e ulët, ju mund të shikoni mes tyre në fundin e oqeanit, dhe në baticën e lartë, ju mund të merrni një ekskursion me kajak të udhëhequr atyre. Në çdo rast në çdo kohë ju do të gjeni rojtarët e parkut këtu për t'iu përgjigjur pyetjeve tuaja në lidhje me këtë vend interesant. Përveç dëshmisë së fenomenit të mahnitshëm natyror, mund të vini këtu për të parë shumë lloje shpendësh bregdetarë.

St Andrews

St Andrews Kingsbrae Arms në St. Andrews, New Brunswick

Një qytet i vogël në New Brunswick, St Andrews ose Shën Andrews pranë Detit është një destinacion popullor turistik në New Brunswick. Qyteti ka shumë atraksione turistike, të tilla si shtëpi dhe ndërtesa historike, disa prej të cilave janë vende të rëndësishme historike dhe monumente; qendrat shkencore dhe muzetë; dhe kopshte dhe hotele. Por tërheqja kryesore e qytetit është shikimi i kafshëve detare në Gjirin e Fundy. Çdo verë shumë lloje të balenave dhe kafshëve të tjera detare vijnë këtu.

In Pranvera Minke Balena Finback mbërrijnë, dhe deri në qershor Porpoises Harbour, Balena kurrizoredhe Delfinët me anë të bardhë janë edhe këtu Shumë specie të tjera, të tilla si Balena e rrallë e Atlantikut të Veriut, janë këtu nga Mesi i Verës. Kjo ndodh deri në tetor, me gushtin muaj kur shanset për të parë ndonjë nga këto kafshë janë më të larta. Nga St Andrews ju mund të bëni çdo numër lundrimesh në mënyrë që të shikoni balenat. Disa udhëtime madje kanë planifikuar aktivitete të tjera në anije që do ta bëjnë atë një udhëtim të vogël argëtues për ju.

LEXO MË SHUMË:
Ju gjithashtu mund të jeni të interesuar të lexoni Vendet kryesore të skijimit në Kanada.

Ishulli Campobello

Ishulli Campobello Fara Island Island Campobello në New Brunswick

Hapur nga mesi i qershorit deri në shtator, mund të arrini në këtë ishull brenda Gjirit të Fundy duke marrë një traget nga kontinenti New Brunswick në Deer Island dhe më pas nga atje në Campobello. Ndodhet gjithashtu në brigjet e Maine në Shtetet e Bashkuara dhe kështu mund të arrihet nga atje direkt përmes një ure. Shtë një nga tre ishujt Fundy që grupohen së bashku si Motrat Fundy.

Pamjet e peizazhit këtu janë të lë pa frymë dhe ju mund të përjetoni bukurinë e paprishur të natyrës këtu përmes shumë shtigjeve të ecjes dhe kampeve që gjenden në Parku Krahinor Hove Herring or Parku Ndërkombëtar Roosevelt Campobello. Ju gjithashtu mund të ecni përgjatë plazheve këtu ose të vizitoni fenerët. Ju gjithashtu mund të shkoni shëtitje me varkë, shikuar balenë, kayaking, Geocaching, shikimi i zogjve, golfit, dhe gjithashtu vizitoni galeritë e artit, restorantet dhe festivalet këtu.

Zbritja e Mbretit

Kings Landings New Brunswick Pëllumbat e vjetër të Millit Formojnë në Kings Landings, New Brunswick

Për adhuruesit e historisë ky është një nga vendet më tërheqës ndonjëherë. Me ndërtesat e ruajtura nga fillimi i shekujve 19 deri në fillim të shekujve 20, King's Landing në New Brunswick nuk është një qytet apo vendbanim historik, por një muze i gjallë i historisë. Ndërtesat e tij, pra, nuk janë nga një qytet historik aktual, por janë shpëtuar nga zonat përreth, janë rikrijuar ose modeluar për të përfaqësuar një fshat rural të shekullit XIX -XX në New Brunswick. Filluar në fund të viteve 19, tani është i kompletuar me interpretues të veshur që shpjegojnë artefaktet historike dhe demonstrojnë llojin e aktiviteteve që u zhvilluan në atë periudhë. Atje jane mijëra artefakte dhe shumë ekspozita ndërvepruese për tu parë këtu.


Kontrolloni tuajin kualifikimi për eTA Kanada Visa dhe aplikoni për eTA Canada Visa 72 orë përpara fluturimit tuaj. Qytetarë britanikë, Qytetarët Australianë, Qytetarë francezë, dhe Qytetarët danezë mund të aplikoni në internet për eTA Kanada Visa. Nëse keni nevojë për ndonjë ndihmë ose kërkoni sqarime, duhet të kontaktoni me ne Helpdesk për mbështetje dhe udhëzim.