Duhet të shihni vendet në Newfoundland dhe Labrador, Kanada

Newfoundland dhe Labrador është një nga provincat Atlantike të Kanadasë. Nëse dëshironi të vizitoni disa pika turistike jokonvencionale si L'Anse aux Meadows (vendbanimi më i vjetër evropian në Amerikën e Veriut), Parku Kombëtar Terra Nova në Kanada, Newfoundland dhe Labrador është vendi për ju.

Provinca më lindore e Kanadasë, Newfoundland dhe Labrador është një nga provincat Atlantike të Kanadasë, domethënë, provincat e vendosura në Bregun e Atlantikut në Kanada. Newfoundland është një rajon ishullor, domethënë përbëhet nga ishuj, ndërsa Labrador është një rajon kontinental që është i paarritshëm në pjesën më të madhe. St John-së, kryeqyteti i Newfoundland dhe Labrador, është një zonë e rëndësishme metropolitane në Kanada dhe një qytet i vogël i çuditshëm.

Rrjedh nga Epoka e Akullit, bregdeti i Newfoundland dhe Labrador është e përbërë nga shkëmbinj bregdetarë dhe fiorde. Ka gjithashtu pyje të dendura dhe shumë liqene të pacenuar në brendësi. Ka shumë fshatra peshkimi në të cilat turistët dynden për peizazhet e tyre piktoreske dhe vendet e shpendëve. Ka gjithashtu shumë vende historike, të tilla si ato nga periudha e zgjidhjes së Vikingëve, ose eksplorimi dhe kolonializmi evropian, madje edhe kohët parahistorike. Nëse dëshironi të vizitoni disa pika turistike jokonvencionale në Kanada, Newfoundland dhe Labrador është vendi për ju. Këtu është një listë e të gjitha atraksioneve turistike në Newfoundland dhe Labrador që duhet t'i bëni një pikë për t'u parë.

viza eTA e Kanada është një autorizim elektronik udhëtimi ose leje udhëtimi për të vizituar Newfoundland dhe Labrador, Kanada për një periudhë kohore më pak se 6 muaj. Vizitorët ndërkombëtarë duhet të kenë një eTA kanadeze për të hyrë në Newfoundland dhe Labrador në Kanada. Shtetasit e huaj mund të aplikojnë për një eTA Kanada Visa në internet brenda pak minutash. Procesi i vizave eTA Kanada është i automatizuar, i thjeshtë dhe plotësisht në internet.

St Johns Kryeqyteti St Johns i Newfoundland dhe Labrador

Parku Kombëtar Gros Morne

Fjordi Gros Morne Fjordi Gros Morne në Newfoundland dhe Labrador

Gros Morne, e gjetur në Bregun Perëndimor të Newfoundland, është parku i dytë më i madh kombëtar në Kanada. Ai e ka marrë emrin nga maja e Gros Morne, e cila është maja e dytë malore më e lartë e Kanadasë, dhe emri i së cilës është frëngjisht për "i zymtë i madh" ose "mal i madh që qëndron i vetëm". Është një park kombëtar i rëndësishëm në Kanada dhe në mbarë botën sepse është gjithashtu një sit i Trashëgimisë Botërore të UNESCO -s. Kjo për shkak se ofron një shembull të rrallë të një dukurie natyrore të quajtur a domethënie kontinentale në të cilën besohet se kontinentet e tokës u zhvendosën nga vendi i tyre përtej shtratit të oqeanit gjatë kohës gjeologjike, dhe të cilat mund të shihen nga zonat e ekspozuara të kores së thellë të oqeanit dhe shkëmbinjtë e mantelit të tokës.

Përveç këtij fenomeni gjeologjik magjepsës, shembullin e të cilit ofron Parku, Gros Morne është gjithashtu i njohur për malet, fjordet, pyjet, plazhet dhe ujëvarat e shumta. Këtu mund të angazhoheni në aktivitete të tilla si eksplorimi i plazheve, hostimi, kajak, shëtitje, etj.

LEXO MË SHUMË:
Ju gjithashtu mund të jeni të interesuar të lexoni për një tjetër provincë Atlantike të Kanadasë Vendet që duhen parë në New Brunswick.

L'Anse aux Meadows

L'Anse aux Meadows Vend historik kombëtar L'Anse aux Meadows

I ndodhur në majë të Gadishullit të Madh Verior të Njufoundland, ky Vend Historik Kombëtar i Kanadasë përbëhet nga një tokën moçalore ku ekzistojnë gjashtë shtëpi historike që mendohet se kanë qenë ndërtuar nga vikingët ndoshta në vitin 1000. Ato u zbuluan në vitet 1960 dhe u kthyen në një sit Historik Kombëtar sepse është vendbanimi më i vjetër i njohur evropian dhe viking në Amerikën e Veriut, ndoshta ajo që historianët e quajtën Vinland.

Në kantier do të gjenit kudo ndërtesa të rindërtuara të një shtëpie të gjatë, një punishteje, një stalle dhe përkthyes të veshur me kostum për të demonstruar aktivitetet e asaj periudhe si dhe për t'iu përgjigjur pyetjeve të vizitorëve. Ndërsa jeni këtu duhet ta vizitoni gjithashtu Norstead, Një tjetër Muzeu i historisë së gjallë Viking në Gadishullin e Madh Verior. Mund të shkoni në L'Anse aux Meadows nga Gros Morne duke marrë një rrugë me tabela që të çojnë në Gadishullin Verior të Newfoundland të quajtur Shtegu Viking.

Signal Hill

Kulla e Cabot Kulla Cabot në majë të Kodrës së Sinjalit

Me pamje nga Newfoundland dhe qyteti i Labradorit St John's, Signal Hill është një vend Historik Kombëtar i Kanadasë. Është historikisht i rëndësishëm sepse ishte vendi i një beteje në 1762, si pjesë e Luftës së Shtatëvjeçare në të cilën fuqitë evropiane luftuan në Amerikën e Veriut. Struktura shtesë iu shtuan zonës në fund të shekullit të 19-të, si Kulla e Kabotit, e cila u ndërtua për të përkujtuar dy ngjarje të rëndësishme - 400 vjetorin e një lundërtari dhe eksploruesi italian. Zbulimi i John Cabot për Newfoundland, dhe festimi i Jubileut të Diamantit të Mbretëreshës Viktoria.

Kulla e Cabot ishte gjithashtu vendi në 1901 ku Guglielmo Marconi, njeriu që zhvilloi sistemin e telegrafit radio, mori mesazhin e parë pa tel transatlantik. Cabot Tower është gjithashtu pika më e lartë e Signal Hill dhe arkitektura e saj Gothic Revival është e mrekullueshme. Për më tepër, ekziston tatuazhi Signal Hill që shfaq ushtarë me kostume që përshkruajnë regjimente nga shekujt e 18-të, 19-të dhe madje edhe të 20-të. Ju gjithashtu mund të vizitoni qendrën e vizitorëve për të marrë më shumë informacion përmes filmave interaktiv, etj.

LEXO MË SHUMË:
Mësoni për të tjerët Sitet e Trashëgimisë Botërore në Kanada.

Twillingate

Njollat ​​e Ajsbergut Zbulimi i ajsbergëve nga Point Lighthouse

Pjesë e Ishujve Twillingate në Rrugën e Iceberg, e cila është një shtrirje e vogël e Oqeanit Atlantik, ky është një fshat tradicional peshkimi historik në Newfoundland, i vendosur në Bregun Kittiwake, bregu verior i Newfoundland. Ky qytet është porti më i vjetër në ishujt Twillingate dhe është gjithashtu i njohur si Kryeqyteti i Ajsbergut të botës.

La Feneri Long Point e vendosur këtu është një vend i shkëlqyeshëm për të parë ajsbergët si edhe balena. E njëjta gjë mund të bëhet edhe përmes lundrimeve me ajsberg dhe turneve të vëzhgimit të balenave. Ju gjithashtu mund të shko me kajak këtu, eksploroni shëtitjet shtigje për ecje, shko Geocachingdhe krehje plazhiKa edhe muze, restorante me prodhime deti, dyqane artizanale etj. për të eksploruar. Ndërsa jeni këtu, duhet të shkoni gjithashtu Ishulli Fogo aty pranë kultura irlandeze e të cilit e dallon atë nga pjesa tjetër e Newfoundland dhe ku tërheqjet e artistëve dhe vendpushimet luksoze mund të gjenden gjithashtu për turistët.

Parku Kombëtar Terra Nova

Parku Kombëtar Terra Nova Kampe në Parkun Kombëtar Terra Nova

Një nga parqet e para kombëtare që u ndërtua në Newfoundland dhe Labrador, Terra Nova përfshin pyje boreale, fjorde dhe një vijë bregdetare të qetë dhe të qetë. Ju mund të kamponi këtu buzë detit, të bëni një udhëtim me kanoe gjatë natës, të bëni kajak në ujërat e buta, të shkoni në një shteg ecjeje sfiduese, etj. Megjithatë, të gjitha këto aktivitete varen nga sezoni. Të ajsbergët mund të shihen duke lëvizur pranverë, turistët fillojnë të bëjnë kajak, kanoe, si dhe kampe ne vere, dhe në dimër edhe ski kryq vend është në dispozicion. Eshte një nga vendet më të qeta dhe unike që mund të vizitoni në të gjithë Kanadanë.

LEXO MË SHUMË:
Planifikoni pushimet tuaja perfekte në Kanada, sigurohuni që ju lexoni për motin kanadez.


Kontrolloni tuajin kualifikimi për eTA Kanada Visa dhe aplikoni për eTA Canada Visa 72 orë përpara fluturimit tuaj. Qytetarë britanikë, Qytetarët Australianë, Qytetarë francezë, dhe Qytetarët danezë mund të aplikoni në internet për eTA Canada Visa. Nëse keni nevojë për ndihmë ose keni nevojë për ndonjë sqarim, duhet të kontaktoni tonën Helpdesk për mbështetje dhe udhëzim.