Duhet të Shikoni Vende në Montreal

Aplikimi për Kanada Visa Online mund t'ju shpëtojë nga mundi dhe puna e përditshme për të vizituar Ambasadën Kanadeze për të Visa e Biznesit të Kanadasë or Visa Turistike e KanadasëKërkesat e ETA të Kanadasë janë Kanada Visa Online kërkesat përfshijnë gjithçka dhe të gjitha aspektet që duhet të dini para se të paraqisni kërkesën tuaj.

Montreal është qyteti më i populluar në provincën Kanadeze të Quebec e cila është kryesisht Frankofon pjesë e Kanadasë. E themeluar në mes të shekullit të 17-të, fillimisht u quajt Ville-Marie, që do të thotë Qyteti i Marisë. Nameshtë emri aktual, Montreal, megjithatë, është pas kodrës Mount Royal që qëndron në qytet. Vetë qyteti është i vendosur në ishullin e Montrealit dhe disa ishuj të tjerë më të vegjël, siç është Île Bizard. Frengjishtja është gjuha zyrtare e Montrealit dhe ai që i jepet përparësi nga shumica e folësve. Në fakt është qyteti i dytë më i madh frëngjishtfolës në botë pas Parisit. Megjithëse duhet thënë gjithashtu që shumica e banorëve të qytetit janë dygjuhësh në të dy frëngjisht dhe anglisht dhe nganjëherë edhe gjuhë të tjera.

Montreal është një qendër mjaft e madhe kozmopolite e Kanadasë, por shumica e turistët tërhiqen nga qyteti sepse është muze dhe të tjera kulturor qendrat e artit, për lagjet e vjetra që ruajnë ndërtesat historike dhe për lagjet e tjera me dyqane dhe kafene të çuditshme dhe të lezetshme që të kujtojnë jo vetëm Parisin, por edhe qytete të tjera evropiane si Italia, Portugalia dhe Greqia. Nëse do të eksploroni Kanada në pushimet tuaja, kjo do të jetë kryeqyteti kulturor i Kanadasë është një vend që nuk mund ta humbni. Këtu keni një listë të disa prej atraksioneve më të mira turistike në Montreal.

Montreal Montreal, kryeqyteti kulturor i Kanadasë

LEXO MË SHUMË:
Mësoni rreth procesit të vizave eTA Kanada dhe planifikoni udhëtimin tuaj në Montreal .

Vieux-Montreal ose Montreal i Vjetër

Vjetër Montreal

Montreal i Vjetër, i vendosur midis bregut të lumit Saint Lawrence dhe qendrës tregtare dhe tregtare të qytetit të Montrealit, është një rrethi historik në Montreal e cila u themelua dhe u popullua nga kolonët francezë në shekullin e 17-të dhe e cila ende ruan trashëgiminë dhe trashëgiminë e saj në formën e ndërtesave të shekullit të 17-të, 18-të dhe 19-të dhe shtigjeve me kalldrëm që i japin asaj pamjen e një lagje franceze ose parisiene. Shtë një nga më të vjetrat dhe vendet më historike urbane që mund të gjenden në Kanada dhe në pjesën tjetër të Amerikës së Veriut si.

Disa nga destinacionet më të njohura turistike në Montrealin e Vjetër janë Bazilika e Notre Dame, e cila është Kisha Katolike më e vjetër në Montreal dhe është e famshme për kulla binjake mbresëlënëse, punime druri të bukura dhe xham të njomur që të lë pa frymë; Vendi Jacques-Cartier, i cili është një shesh i famshëm për kopshtet e tij që dikur ishin pjesë e një vilë që u dogj në 1803, për një treg të njohur ku gjenden sende arti, zanate dhe suvenire, si dhe kafene dhe shtëpi viktoriane; të Pointe-à-Callière, Musée d'archéologie et d'historie, i cili është një muze i arkeologjisë dhe historisë që tregon artefakte nga kombet e para indigjene të Montrealit si dhe ato nga historia koloniale britanike dhe franceze; dhe Rue Saint-Paul, rruga më e vjetër në Montreal.

LEXO MË SHUMË:
Udhëzues për kulturën kanadeze.

Jardin Botanique ose Kopshti Botanik

Jardin Botanique De Montreal

A Site Historik Kombëtar në Kanada, Kopshtet Botanike në Montreal, janë të vendosura në tokë përballë Stadiumit Olimpik të qytetit, dhe përbëhen nga 30 kopshte me tema dhe 10 serra me koleksione dhe objekte të tilla që është një nga kopshtet botanike më domethënëse në të gjithë botën. Këto kopshte përfaqësojnë shumicën e klimave në botë dhe përfshijnë gjithçka, nga kopshtet japoneze dhe kineze te ato me bimë medicinale dhe madje toksike. Isshtë gjithashtu domethënës sepse ka një kopsht specifik për të bimë që rriten popujt e Parë të Kombeve të Kanadasë. Përveç bimëve, ekziston edhe një insektarium me insekte të gjalla, an Arboretum me pemë të gjalla, dhe disa pellgje me shumë specie zogjsh.

Parq Jean Drapeau

Parc Jean Drapeau Montreal

Ky është emri që u është dhënë dy ishujve Ishulli i Shën Helenës dhe ishulli artificial Notre Dame kur grupohen së bashku. Ata janë të famshëm për Panairin Botëror që u zhvillua këtu në 1967 i njohur si Ekspozitë Ndërkombëtare dhe Universale ose Ekspozitë 67. Në fakt, Notre Dame është një ishull artificial që u ndërtua posaçërisht për ekspozitën dhe madje Shën Helenës u zgjerua artificialisht. Të dy ishujt së bashku u emëruan Jean Drapeau sipas burrit që ishte kryetari i bashkisë së Montrealit në 1967 dhe i cili inicioi Expo 67. Parku është më i famshëm në mesin e turistëve për Ra Ronde, një park zbavitës; Biosferë, një muze mjedisor i cili është ndërtuar në formën e një sfere me një kupolë gjeodezike të bërë me grilë; Muzeu Stewart; Olimpiku i Bassin, ku ndodhën ngjarjet e vozitjes në Lojërat Olimpike; dhe një kurs gare.

Muzeu i Arteve të Arteve të Bukura ose Arteve të Bukura

Muzeu i Arteve të Bukura Montreal

Muzeu i Arteve të Bukura në Montreal i MMFA është muzeu më i vjetër dhe më i madh në Kanada dhe koleksionet e saj të mëdha të pikturave, skulpturave dhe arti i mediave të reja, e cila është një fushë e madhe në zhvillim e arteve në shekullin dixhital 21, përfshin vepra të gjera, të tilla si kryevepra nga piktorë të rëndësishëm evropianë si dhe skulptorë, nga Mjeshtrat e Vjetër te Realistët te Impresionistët te Modernistët; pjesë që shfaqin Kulturat Botërore dhe Arkeologjia Mesdhetare; dhe gjithashtu arti afrikan, aziatik, islamik dhe të Amerikës së Veriut dhe Jugut. Ajo është e ndarë në pesë pavijone, kushtuar fushave të ndryshme të artit, të tilla si disa për artin modern dhe bashkëkohor, të tjerët për arkeologjinë dhe artin antik, të tjerët për artin kanadez, dhe të tjerët për artin ndërkombëtar ose botëror. Nëse jeni fare i interesuar për artin, kjo është një duhet të shohë vendin në Kanada.

LEXO MË SHUMË:
Duhet të shikoni British Columbia.

Lagje e kinezëve

Qyteti i Kinës Montreal

Kjo eshte nje Lagje kineze në Montreal që u ndërtua për herë të parë në gjysmën e dytë të shekullit të 19-të nga punëtorët kinezë të cilët u transferuan në qytetet kanadeze pasi migruan në Kanada për të punuar në minierat e vendit dhe për të ndërtuar hekurudhën e tij. Lagjja është e mbushur me restorante kineze dhe të tjera aziatike, tregje ushqimesh, dyqane, dhe gjithashtu qendra të komunitetit. Turistët nga e gjithë puna shijojnë lagjen unike etnike, por nëse jeni duke vizituar Kanada nga një vend i Azisë Lindore, ju do ta shihni atë veçanërisht një vend interesant.


Kontrolloni tuajin kualifikimi për eTA Kanada Visa dhe aplikoni për eTA Canada Visa 72 orë përpara fluturimit tuaj. Qytetarë britanikë, Qytetarët Australianë, Qytetarë francezëdhe Qytetarë portugezë mund të aplikoni në internet për eTA Kanada Visa. Nëse keni nevojë për ndonjë ndihmë ose kërkoni sqarime, duhet të kontaktoni me ne Helpdesk për mbështetje dhe udhëzim.