Vendet që duhen parë në Quebec, Kanada

Montreal Montreal, një nga 2 qytetet e mëdha në Quebec

Quebec është provinca më e madhe frankofone e Kanadasë, ku gjuha e vetme zyrtare e krahinës është frëngjishtja. Provinca më e madhe e Kanadasë, Quebec, së bashku me Ontario, e cila është provinca më e populluar e Kanadasë ndërsa Quebec është e dyta më e populluar, është pjesë e Kanadasë Qendrore, jo gjeografikisht, por për shkak të rëndësisë politike që kanë dy provincat në Kanada. Sot Quebec është një qendër kulturore e Kanadasë, vizita e së cilës duhet të jetë përparësia kryesore për këdo që dëshiron të dëshmojë Kanadanë në të gjithë origjinalitetin e saj.

Përveç zonave urbane, Quebec ka shumë më tepër për të eksploruar turistët, nga ajo tokë e ngjashme me tundrën arktike dhe Malet Laurentides , i cili është vargmali më i vjetër në botë, plot vendpushime të skive në rrafshinat ultësira të cilat janë të mbushura me liqene, lumenj, siç është lumi i famshëm më shumë se një mijë kilometra i gjatë Saint Lawrence që kalon nëpër krahinë, vreshta dhe ferma.

Dy qytetet kryesore të krahinës, Montreal Quebec City, gjithashtu marrin një numër të madh turistësh gjatë gjithë vitit sepse ata janë të mbushur me vende historike, institucione kulturore, parqe dhe vende të tjera jashtë. Dhe megjithëse nuk keni nevojë të jeni një folës frëngjisht për të shijuar një vizitë në Quebec, kultura franceze e krahinës shton hijeshinë e saj duke i dhënë asaj një ndjenjë evropiane, duke e veçuar kështu nga të gjitha qytetet e Amerikës së Veriut. Nëse dëshironi të vizitoni këtë vend unik në Kanada, këtu është një listë e vendeve për të eksploruar në Quebec.

viza eTA e Kanada është një autorizim elektronik i udhëtimit ose leje udhëtimi për të vizituar Quebec, Kanada për një periudhë kohe më pak se 6 muaj. Vizitorët ndërkombëtarë duhet të kenë një eTA kanadeze për të hyrë në Quebec në Kanada. Qytetarët e huaj mund të aplikojnë për një eTA Kanada Visa në internet brenda pak minutash. Procesi i vizave eTA Kanada është i automatizuar, i thjeshtë dhe plotësisht në internet.

LEXO MË SHUMË:
Ne e mbulojmë Montrealin në detaje në Duhet të Shikoni Vende në Montreal.

Vendosni Royale

Vendosni Royale Vendi Royale në Quebec City

Në lagjen historike të Quebec quajtur Quebec i vjetër janë monumentet historike dhe ndërtesat që datojnë në shekullin e 17 -të. Në rrethin e Qytetit të Poshtëm të kësaj lagje është Place Royale, një shesh historik me kalldrëm që ka ndërtesa që mund të datohen në periudhën midis shekullit të 17 -të dhe shekullit të 19 -të. Në fakt, ky shesh ishte vendi ku Quebec City, kryeqyteti i Quebec, u themelua në vitin 1608. Një nga vendet më të famshme për të parë këtu është kisha më e vjetër prej guri në Amerikën e Veriut, Notre-Dame-des-Victoires, e cila qëndron pikërisht në mes të Place Royale dhe e cila u ndërtua në 1688 dhe që atëherë është rindërtuar shumë herë dhe është restauruar brendësia e saj në mënyrë që të ngjasojë më shumë me versionin origjinal kolonial francez. Musee de la Place-Royale vlen gjithashtu për t'u vizituar nëse doni të mësoni më shumë rreth këtij sheshi historik në Quebec.

Parku Mbretëror i Malit

Parku Mbretëror i Malit Mont Royal's Mount Royal Park (Parc Du Mont-Royal)

Mont Royal, kodra që i jep emrin qytetit të Montrealit, është i rrethuar nga një park dizajni origjinal i të cilit ishte ta bënte atë të ngjante me një luginë rreth malit. Megjithëse plani u ndërpre dhe nuk u zhvillua kurrë në një luginë, ai është një nga rezervatet më të mëdha të hapura ose zonat e gjelbërta në Montreal. Parku është i famshëm për dy sheshe Belvederes, gjysmërreth të vendosura në lartësinë e majës nga ku mund të shihet Downtown Montreal; një liqen artificial i njohur si Liqeni i Kastorit; një kopsht skulpture; dhe shtigje hiking dhe ski si dhe disa rrugë zhavorri për biçikletë. Gjethja dhe pylli i parkut kanë pësuar shumë dëme gjatë dekadave që kur është ndërtuar, por është rimëkëmbur dhe mund ta shihni në të gjithë lavdinë e tij, veçanërisht në ditët e vjeshtës, kur është një panoramë e bukur e nuancave të vjeshtës.

Chutes Montmorency

Chutes Montmorency Chutes Montmorency ose Montmorency Falls, Quebec

Chutes Montmorency, ose Montmorency Falls, është një ujëvara në Quebec që është edhe më e lartë se Ujëvarat e Niagaras. Uji i Falls është ai i lumit Montmorency, i cili zbret nga shkëmbi në lumin Saint Lawrence. Zona përreth Falls është pjesë e Parkut të Montmorency Falls. Ekziston një urë pezull mbi lumin Montmorency nga ku këmbësorët mund të shikojnë ujin që zbret poshtë. Ju gjithashtu mund të shkoni pranë majës së Ujëvarës me një teleferik dhe të merrni një pamje mahnitëse të Ujëvarave dhe zonës përreth. Ka edhe shtigje të shumta, shkallëtdhe zonat e piknikut për të shijuar pamjen e Rrëzimeve nga toka nga perspektiva të ndryshme, si dhe për të shijuar një kohë cilësore së bashku me njerëzit e tjerë. Ujëvara janë gjithashtu të famshme për dhënien e një shkëlqimi të verdhë gjatë muajve të verës për shkak të përqendrimit të lartë të hekurit në shtratin e ujit.

Muzeu Kanadez i Historisë

Plazhet, Liqenet dhe Sportet e Jashtme Muzeu Kanadez i Historisë, Otava

Me pamje nga Ndërtesat e Parlamentit të Otavës përtej lumit, kjo muzeu ndodhet në Gatineau, një qytet në Kebekun Perëndimor që ulet në bregun verior të lumit Otava. Muzeu Kanadez i Historisë tregon historinë njerëzore të Kanadasë dhe njerëzit e saj që vijnë nga prejardhje të ndryshme kulturore. Eksplorimi i historisë njerëzore kanadeze fillon nga 20,000 vjet më parë, duke filluar nga historia e Kombeve të Parë në veriperëndim të Paqësorit deri tek detarët norvegjezë, dhe gjithashtu eksploron kultura dhe qytetërime të tjera. Muzeu është gjithashtu një institucion i rëndësishëm kërkimor dhe është me interes për historianët, arkeologët, etnologët dhe ata që studiojnë kulturën popullore. Por larg nga të qenit vetëm për studiuesit ose laikët e rritur, muzeu gjithashtu përmban një Muze të veçantë Kanadez për Fëmijë, i menduar për fëmijët 14 vjeç e lart, i cili është një nga muzetë më të njohur në Kanada.

LEXO MË SHUMË:
Shikoni këto Parqe Kombëtare të mahnitshme në The Rockies.

Parku Kombëtar Forillon

Parku Kombëtar Forillon Pamje spektakolare në Parkun Kombëtar Forillon

E vendosur në fillim të Gadishullit Gaspé në Quebec që ndodhet në bregun jugor të lumit Saint Lawrence, Parku Kombëtar Forillon ishte parku i parë ndonjëherë kombëtar që u ndërtua në Quebec. Uniqueshtë unik për kombinimin e terreneve që përfshijnë Pyjet, dunat e rërës, shkëmbinj gëlqerorë malet e Apalachians, brigjet e detit dhe kënetat e kripës. Edhe pse parku kombëtar ishte një përpjekje e rëndësishme për ruajtjen, parku dikur ishte vend gjuetie dhe peshkimi për popujt indigjenë që duhej të linin tokën e tyre kur u ndërtua parku. Parku është tani i famshëm për peizazhin e tij spektakolar; për një far të njohur si Light Cap Cap Rosiers, i cili është fari më i lartë në Kanada; dhe gjithashtu për shumëllojshmërinë e gjerë të kafshëve të egra që gjenden këtu, duke e bërë atë një të preferuar veçanërisht të vëzhguesve të shpendëve dhe gjithashtu vëzhguesve të balenave.


Kontrolloni tuajin kualifikimi për eTA Kanada Visa dhe aplikoni për eTA Canada Visa 72 orë përpara fluturimit tuaj. Qytetarë britanikë, Qytetarët Australianë, Qytetarë francezë, dhe Qytetarët danezë mund të aplikoni në internet për eTA Kanada Visa. Nëse keni nevojë për ndonjë ndihmë ose kërkoni sqarime, duhet të kontaktoni me ne Helpdesk për mbështetje dhe udhëzim.