Vendet që duhen parë në Manitoba, Kanada

Manitoba ka shumë pamje dhe gjëra për të ofruar për turistët nga plazhet, liqenet dhe parqet krahinore e deri në monumentet kulturore dhe vende të tjera argëtuese në qytete të tilla si Winnipeg.

Ura e Esplanade Riel në Winnipeg

E vendosur në qendrën gjatësore të Kanadasë, Manitoba është një provincë preri e Kanadasë, e para nga vetëm tre, të tjerat janë Alberta dhe Saskatchewan. Ashtu si shumë vende në Kanada, Manitoba ka një terren dhe peizazh të larmishëm, me tundrën arktike, vijën bregdetare të Gjirit Hudson, një pyll boreal ose halor dëbore, dhe natyrisht, tokë bujqësore preri, e cila përfshin kullota të buta ose savana. Nga plazhet, liqenet dhe parqet krahinore e deri në monumentet kulturore dhe vende të tjera argëtuese në qytete të tilla si Winnipeg, Manitoba ka shumë pamje dhe gjëra për të ofruar për turistët që vizitojnë Kanadanë. Këtu është një listë e të gjitha vendeve që duhet të vizitoni në Manitoba.

viza eTA e Kanada është një autorizim elektronik i udhëtimit ose leje udhëtimi për të vizituar Manitoba, Kanada për një periudhë kohe më pak se 6 muaj. Vizitorët ndërkombëtarë duhet të kenë një eTA kanadeze për të hyrë në Manitoba në Kanada. Qytetarët e huaj mund të aplikojnë për një eTA Kanada Visa në internet brenda pak minutash. Procesi i vizave eTA Kanada është i automatizuar, i thjeshtë dhe plotësisht në internet.

Churchill

Aurora Borealis në Churchill Dritat veriore aka Aurora Borealis në Churchill

I ndodhur në brigjet e Gjirit Hudson, i cili është një trup me ujë të kripur në Kanadanë verilindore që konsiderohet të jetë një det margjinal klimatik i Oqeanit Arktik, qyteti i Churchill, është i famshëm në mbarë botën për arinjtë e shumtë polarë që gjenden këtu, veçanërisht në vjeshtë , e cila ka bërë që qyteti të njihet gjerësisht si Ariu Polar Kryeqyteti i BotësMe Kjo është ajo që nxit industrinë e turizmit të Churchill. Kur arinjtë polarë dalin në breg për të gjuajtur vula në vjeshtë turistët fillojnë të dynden në qytet për të parë këto kafshë të mrekullueshme.

Turistëve u ofrohen turne në automjete të mëdha të quajtura buggies tundra nëpër dritaret e kafazit të të cilëve mund të shohin nga afër arinjtë. Ju gjithashtu mund të shikoni balena beluga në Churchill dhe nëse shkoni në netët e duhura, Churchill është gjithashtu një vend i mrekullueshëm për të përjetuar aurora borealis jashtë botës ose Dritat Veriore, të cilat janë të dukshme në qiell 300 netët e vitit. Ndërsa jeni në Churchill ju gjithashtu mund të shikoni Itsanitaq or Muzeu Eskimo ku janë ekspozuar gdhendjet dhe artefaktet e Inuit të vjetra që datojnë nga 1700 para Krishtit.

Ju gjithashtu mund të vizitoni Fort Princin e Uellsit, i cili është një sit historik kombëtar që ruan mbetjet e një kështjelle të formuar nga një yll i shekullit të 18 -të.

LEXO MË SHUMË:
Mësoni rreth Vizitë në Ujëvara Niagara në eTA Kanada Visa.

Parku Kombëtar i Kalërimit të Malit

Parku Kombëtar i Kalërimit të Malit Liqenet në Parkun Kombëtar Riding Mountain, të njohura për peshkim

Ulur në Skarpmentin Manitoba, terreni dhe peizazhi i larmishëm i këtij parku dhe rezervati kombëtar është një përfaqësim i përsosur i larmisë së të njëjtit në pjesën tjetër të krahinës. Ai përbëhet nga toka bujqësore të preri, toka e pyllëzuar e parkut, dhe gjithashtu disa liqene dhe përrenj. Kjo do të thotë gjithashtu se parku ruan tre ekosisteme të ndryshme, duke e bërë kështu një park të rëndësishëm kombëtar. Ju mund të bëni shumë gjëra ndërsa vizitoni Parkun Kombëtar të Riding Mountain, të tilla si të vizitoni disa nga liqenet e tij të thellë, si p.sh Clear Lake, Liqeni Katherinedhe Liqeni i thellë, të cilat janë të gjitha popullor në mesin e peshkatarëve.

Ju gjithashtu mund të merrni pjesë në të tilla sportet e ujit si shëtitje me varkë, kayaking, vozitje me kanoe, notdhe zhytje scuba ketu Vizitorët në park gjithashtu shikojnë disa nga kafshët e egra që banojnë në park nga distanca, të tilla si bizonët, ujqërit, arinjtë, drerat, dreri, etj. Ka edhe shtigje për aktivitete të tilla rekreative si ecja, çiklizmi, çantat e shpinës dhe madje edhe ski në vend gjatë dimrave. Ka edhe kampe, fusha golfi dhe fusha tenisi brenda ambienteve të Parkut.

gimli

Përjetoni Festivalin Islandez të Viking në Gimli, Manitoba

Një qytet i vogël rural në Manitoba, i vendosur pranë Liqenit Winnipeg, Gimli, emri i të cilit është nordisht për 'Shtëpia e perëndive' është unike midis të gjitha qyteteve kanadeze për kulturën e saj IslandezeMe Kjo ndodh sepse Islandezët ishin evropianët e parë që u vendosën ndonjëherë në Gimli dhe në fakt në të gjithë Manitoba si pjesë e asaj që quhej Islanda e Re në atë kohë. Tani turistët shkojnë në këtë qytet turistik për të dëshmuar monumentet e ndryshme Islandeze në të gjithë qytetin, për të shijuar plazhin e njohur Gimli, për të shëtitur përgjatë Portit Gimli, i cili është porti më i madh i Liqenit Winnipeg, dhe gjithashtu i rëndësishëm për industrinë tregtare të peshkimit të Gimli, dhe për të marrë pjesë në shumë festivale të famshme që ndodhen këtu, të tilla si Festivali Islandez i Manitoba ose Islendingadagurinn, të mbajtura gjatë një fundjave të gjatë në fillim të gushtit, i cili që nga viti 1930 po zhvillohej në Gimli, dhe në të cilat mund të shijoni vepra arti, pjata tradicionale Islandeze , etj

LEXO MË SHUMË:
Ju gjithashtu mund të jeni të interesuar të lexoni Sitet e Trashëgimisë Botërore në Kanada.

Ishulli Hecla

Ishulli Hecla Ishulli i bukur Hecla në Manitoba

Ishulli Hecla, pranë Winnipeg, dhe i vendosur në Liqenin Winnipeg, është largimi i përsosur veror në natyrë. Pjesa e Parku Provincial Hecla-Grindstone, e cila përfshin disa ishuj të tjerë të vegjël, Hecla gjithashtu ka një histori Islandeze. Emërtuar sipas vullkanit Mali Hekla në Islandë, ky ishull është sot një tërheqje piktoreske për të gjithë turistët që vizitojnë Manitoba. Ka gjëra të pafundme që mund të bëni këtu, të tilla si të shkoni në plazh, të ecni përgjatë bregut të qetë, të bëni ndonjë gjë në Fantazhin dhe liqenet Hecla, të bëni shëtitje, golf, ski në vend, etj. Dhe pastaj sigurisht që ka Resorti Lakeview Hecla, i cili është vendpushimi i përsosur për të kaluar një pushim të qetë, të qetë, por argëtues gjatë fundjavës, ku do të merrni një banjë, shumë restorante, një fushë golfi, pishinë të brendshme, etj.

Winnipeg

Winnipeg Muzeu Kanadez për të Drejtat e Njeriut në Winnipeg

Një nga qytetet më të njohura në Kanadanë Qendrore dhe më i madhi në dhe kryeqytetin e Manitoba, Winnipeg ndodhet në pikën ku takohen Lumi i Kuq dhe Lumi Assiniboine. Emri i tij vjen nga ai i Liqenit Winnipeg aty pranë, emri i të cilit vetë rrjedh nga një gjuhë indigjene në të cilën do të thotë ujë me baltë. Sepse shtrihet në buzë të Kanadasë Perëndimore, është i njohur si Porta drejt PerëndimitMe Atje jane shumë atraksione turistike në Winnipeg, Të tilla si Forkset, një treg që ndodhet në disa ndërtesa historike të cilat dikur përdoreshin për riparimin e hekurudhave; the Muzeu Kanadez për të Drejtat e Njeriut, e cila është një pikë referimi e re në Winnipeg, galeritë e të cilit shfaqin histori të të drejtave të njeriut; the Muzeu Manitoba, duke shfaqur historinë e kësaj krahine, me artefakte të tilla si fosilet e dinosaurëve miliona vjeçarë, dhe ekspozita që rikrijojnë dhe shfaqin Dritat Veriore, dhe poste të vjetra tregtare, anije lundrimi, etj.


Kontrolloni tuajin kualifikimi për eTA Kanada Visa dhe aplikoni për eTA Canada Visa 72 orë përpara fluturimit tuaj. Qytetarë britanikë, Qytetarët Australianë, Qytetarë francezë, dhe Qytetarët danezë mund të aplikoni në internet për eTA Kanada Visa. Nëse keni nevojë për ndonjë ndihmë ose kërkoni sqarime, duhet të kontaktoni me ne Helpdesk për mbështetje dhe udhëzim.