Duhet të Shikoni Vendet në Vancouver

Vancouver është një nga qytetet më të zhurmshme, me popullsi të dendur dhe më të larmishme etnike dhe gjuhësore të Kanadasë. Është një qyteti port e vendosur në kontinent British Columbia që është e rrethuar me male nga të gjitha anët. Është gjithashtu një nga qytetet kryesore në botë ku cilësia e shkëlqyer e jetës është e mundur për të gjithë banorët e saj, shumë prej të cilëve janë jo-anglishtfolës dhe minoritete që kanë emigruar në qytet në një moment. Qyteti është gjithashtu shpesh i njohur si Hollywood i Kanadasë për shkak të gjithë xhirimeve që zhvillohen këtu. Mbi të gjitha, është një nga qytetet urbane më piktoreske të botës, me kontinentin e tij metropolitane dhe qendrën urbane të rrethuar nga gjelbërimi, deti dhe malet.

Si një qytet metro urban që është gjithashtu plot bukuri të natyrës, ai është një destinacion popullor turistik mes njerëzve nga e gjithë bota dhe në fakt turizmi është një nga industritë më të mëdha të Vancouver. Nëse po mendoni të vizitoni Vankuverin për pushime ose për ndonjë qëllim tjetër, duhet të siguroheni që të eksploroni qytetin duke vizituar disa nga destinacionet turistike më të njohura në Vankuver, të cilat janë përshkruar më poshtë.

Vizitorët ndërkombëtarë duhet të kenë një eTA Kanada Visa për të hyrë në Vancouver, Kanadë. Shtetasit e huaj mund të aplikojnë për një eTA Kanada Visa në internet brenda pak minutash. Procesi i vizave eTA Kanada është i automatizuar, i thjeshtë dhe plotësisht në internet.

Vancouver Porti i Vancouver

LEXO MË SHUMË:
Mësoni për të tjerët duhet të shohë vende në Kolumbinë Britanike.

Parku Stanley

Stanley Park, Vankuver Stanley Park, Vancouver Seawall

Kjo eshte nje park i madh publik në kufi me qendrën e Vancouver, i rrethuar nga ujërat e një fjordi dhe një gjiri. Gjëja unike e këtij parku është se ai nuk ishte planifikuar arkitekturisht si shumica e parqeve publike urbane, por pyjet dhe hapësirat urbane atje gradualisht evoluan në një hapësirë ​​që filloi të funksiononte si një park, pas së cilës u ndërtuan disa atraksione atje.

Ajo ende ka miliona pemë siç kishte kur ishte një zonë e pyllëzuar, por ka edhe të tjera atraksione që turistët i duan të vizitojnë siç është Vancouver Seawall , që është një shteg ngjitur me detin ku njerëzit ecin, vrapojnë, çiklojnë, bëjnë patina, madje edhe peshkojnë; shumë shtigje pyjore për aventurierët; të liqeni kastor paqësor, i mbuluar me zambakë uji dhe kastorë, peshq dhe shumë zogj uji; Laguna e humbur, një liqen me ujë të ëmbël ku mund të shihen zogj të tillë si patat kanadeze, shpendët e ujit, mjellmat dhe rosat; dhe Akuariumi Vancouver, e cila është akuariumi më i madh në Kanada dhe ka disa nga speciet më magjepsëse të jetës detare të Paqësorit, si vidrat e detit, delfinët, belugat dhe luanët e detit. Kopshtet e Parkut janë gjithashtu një tërheqje e madhe gjatë pranverës kur ato janë të mbuluara me pemëve qershi dhe rododendronet.

Malet e Grouse

Grouse Mountain, Vancouver Veriore Grouse Mountain, Vancouver Veriore - Ski Dimëror

I ndodhur në Vancouver të Veriut, Grouse Mountain është një majë që ngrihet rreth 4 mijë metra mbi Vankuverin. Afërsia e saj me qendrën urbane në qendër të qytetit e bën këtë parajsa alpine një largim i shpejtë dhe perfekt nga ngutja dhe nxitimi i qytetit në një vend që është një strehë për natyrën dhe kafshët e egra dhe është gjithashtu një nga vendet më të njohura për aventura në natyrë në Kanada, sidomos sportet dimërore, si patinazhi, rrëshqitja me borë, skijimi, snowboarding, etj.

Në verë aventurierët kanë mundësinë e eksplorimit të shtigjeve të natyrës së Maleve Grouse, siç janë ato të famshmet Grind bluaj. Atraksione të tjera turistike në malin Grouse janë Super Skyride Ngritja e karriges shëtitjet në verë, duke dhënë një pamje mahnitëse të shkretëtirës dhe qytetit nga qielli; të Syri i erës, një turbinë e madhe me erë me një zonë vëzhgimi nga ku do të merrni pamje mahnitëse të qytetit; dhe Strehim për kafshë të egra të rrezikuara, e cila është një qendër ruajtjeje që ruan florën dhe faunën e zonës.

LEXO MË SHUMË:
Ju gjithashtu mund të kënaqeni duke vizituar duhet të shohë vendet në Montreal.

Plazhi Kitsilano

Njihet gjerësisht si Plazhi i Kits, kjo është një nga më të mirat plazhet e njohura urbane në Vancouver, sidomos plot turistë në muajt e verës. I ndodhur pikërisht në qendër të qytetit të Vankuverit, ai ofron bukurinë e një plazhi me rërë dhe buzë oqeanit, si dhe vende të modës dhe urbane që formojnë një qendër të jashtme plot aktivitet, si kafene, shtigje për ecje dhe qendra tregtare. Mund të shijoni të gjitha llojet e aktiviteteve në plazh këtu, Të tilla si banja në diell, duke notuar në një pishinë me ujë të kripur, duke luajtur tenis, basketbollose volejboll plazhi, dhe madje çojeni mikun tuaj të vogël me gëzof në pjesën e plazhit të njohur si plazhi i qenve.

Aty pranë ka edhe vende të tilla si Vanier Park dhe Muzeu Detar i Vankuverit, dhe sigurisht lagja pranë plazhit është plot me restorante dhe dyqane, kështu që ju mund të kaloni një ditë argëtuese pasi të keni shijuar plazhin me kënaqësinë e zemrës suaj. .

gastown

Gastown, Vankuver Gastown, Vancouver - Ora me avull

Gastown është një nga vendbanimet më të vjetra në Vancouver rreth të cilit u zhvillua pjesa tjetër e qytetit me kalimin e kohës dhe një nga vendet më unike në qytet gjithashtu. I ndodhur pranë qendrës së Vankuverit, konsiderohet si një vend historik tani sepse lagja ruan ende ndërtesa viktoriane që janë restauruar me kujdes gjatë viteve. Emëruar pas një detari që mbërriti për herë të parë në zonë në 1867 dhe i cili njihej si "Gassy" Jack Deighton, pas dekadash harrese, qyteti rifitoi popullaritetin në vitet 1960 dhe ndërtesat e tij filluan të restaurohen për arkitekturën e tyre unike dhe historike. Sot ajo është plot me restorante, galeri, butikë dhe dyqane turistike me pamje viktoriane, si dhe rrugë me kalldrëm dhe shtylla hekuri. turistët veçanërisht dua Ora me avull këtu që bie cdo pesëmbëdhjetë minuta duke dhënë fryrje avulli.

Ura e Pezullimit Capilano

Ura Pezulluese Capilano, Vancouver Ura Pezulluese Capilano, Vancouver

Ky ishte një nga Destinacionet e para turistike të Vancouver-it që u hap në vitin 1889. E pezulluar mbi kanionin e lumit Capilano, kjo urë është një nga vendet më drithëruese për turistët në Vancouver. Ura të çon në një park me shtigje pyjore dhe një shteg ecjeje të rrethuar nga pemë të mëdha. Ekziston edhe një platformë rrethore transparente, e njohur si Ecje në shkëmb, pezulluar dhe lakuar nga muri i kanionit, ecja mbi të cilën është gjithashtu një përvojë vërtet emocionuese dhe magjepsëse. Aty pranë është edhe Kapiteni i Salmonit Capilano ku mund të bëhet vend salmon ndezje. Kjo urë mund të arrihet përmes një anijeje nga qendra e Vankuverit.


Kontrolloni tuajin kualifikimi për eTA Kanada Visa dhe aplikoni për eTA Canada Visa 72 orë përpara fluturimit tuaj. Qytetarë britanikë, Qytetarët Australianë, Qytetarë francezë, dhe Shtetas zviceranë mund të aplikoni në internet për eTA Canada Visa. Nëse keni nevojë për ndihmë ose keni nevojë për ndonjë sqarim, duhet të kontaktoni tonën Helpdesk për mbështetje dhe udhëzim.