Duhet të Shikoni Vendet në Victoria

Victoria Victoria, kryeqyteti i Kolumbisë Britanike

La kryeqyteti i provincës së Kolumbisë Britanike në Kanada, Victoria është një qytet i vendosur në majën jugore të ishullit Vancouver, i cili është një ishull në Oqeanin Paqësor që ndodhet në Bregun Perëndimor të Kanadasë. Shtrirë në skajin jugor të Kanadasë Perëndimore, Victoria është vetëm pak larg nga Uashingtoni në Shtetet e Bashkuara. qyteti e ka emrin nga Mbretëresha Victoria (fillimisht u quajt Fort Victoria) dhe kur Britanikët filluan të vendoseshin në Kanada në vitet 1840 Victoria ishte një nga vendbanimet e para Britanike në Paqësorin Veriperëndimor. Por shumë përpara kolonizimit dhe vendosjes evropiane qyteti tashmë ishte i populluar dhe i banuar nga popujt autoktonë të Kombeve të Parë të Coast Salish. I rrethuar nga malet dhe oqeani, Victoria është e njohur për klimën e saj të këndshme, pa borë dhe të butë, në fakt, klima më e butë në të gjithë Kanadanë, dhe bukuria e bregdetit dhe plazheve të saj. Alsoshtë gjithashtu gjerësisht i njohur si Qyteti i Kopshteve të Kanadasë për shumë kopshte dhe parqe të bukura në këtë qytet me ritëm të ngadaltë. Alsoshtë gjithashtu plot me muze dhe ndërtesa historike dhe kështjella. Këtu keni një listë të këtyre atraksioneve turistike më të mira në Victoria, Kanada.

viza eTA e Kanada është një autorizim elektronik udhëtimi ose leje udhëtimi për të vizituar Victoria, Kanada për një periudhë kohe më pak se 6 muaj. Vizitorët ndërkombëtarë duhet të kenë një eTA Kanadeze për të hyrë në Victoria në Kolumbinë Britanike. Shtetasit e huaj mund të aplikojnë për një eTA Kanada Visa në internet brenda pak minutash. Procesi i vizave eTA Kanada është i automatizuar, i thjeshtë dhe plotësisht në internet.

LEXO MË SHUMË:
Lexoni gjithashtu rreth atraksione të tjera kryesore në Kolumbinë Britanike.

Muzetë

Muzeu Mbretëror Britanik i Kolumbisë Muzeu Mbretëror British Columbia, Victoria

Victoria ka një histori magjepsëse pasi një nga qytetet më të vjetra në Paqësorin Veriperëndimor dhe kështu ka kuptim vetëm që ai gjithashtu ka disa muze të rëndësishëm dhe intrigues që shfaqin këtë histori dhe kulturën e qytetit pasi ka evoluar gjatë shekujve. Kolumbia Mbretërore Britanike Muzeu është një nga muzetë më të rëndësishëm të historisë natyrore dhe kulturore në Kanada, i cili ka shfaqje interaktive, 3D që ju lejojnë të përjetoni pyje shiu, të shikoni kafshë, të shihni artefakte koloniale, si dhe të dëshmoni rituale autoktone dhe të mësoni rreth jetës dhe luftrave të popujt e Kombeve të Parë. Një tjetër muze i rëndësishëm është Muzeu Detar i Kolumbisë Britanike, i cili është Muzeu Detar më i vjetër i Kanadasë dhe tregon artefakte që përshkruajnë eksplorimet dhe aventurat detare të Kolumbisë Britanike.

Ndërtesat e trashëgimisë dhe kështjellat

Kalaja e Craigdarroch Dritare qelqi me njolla dhe punime të ndërlikuara druri, Kalaja Craigdarroch

As një nga vendbanimet e para evropiane në Kanada, Victoria ka shumë ndërtesa historike të trashëgimisë dhe kështjella që shërbejnë si kujtime të një epoke të kaluar dhe gjithashtu i shtojnë një bukuri fshatare këtij qyteti të qetë. Ndërtesat e Parlamentit në Victoria, e cila është selia zyrtare e qeverisë së provincës, u ndërtua në fund të shekullit të 19-të dhe është strukturë prej guri, kopshte të mbajtura mirë, një statujë e një personazhi historik në kupolën e saj, dhe dritat që e sjellin atë në jetë gjatë natës, janë të gjitha gjërat që e bëjnë atë të veçantë. Mund të bëni edhe një turne në qendrën e qytetit me një karrocë kuajsh.

Një tjetër Ndërtesë e shekullit të 19-të në Victoria është Kalaja e Craigdarroch, e cila u ndërtua nga një minator i pasur qymyri si një shtëpi për gruan e tij dhe arkitektura viktoriane e së cilës është ikonike, me dritare qelqi me njolla, punime druri të bukura dhe të ndërlikuara, shumë antike nga kur u ndërtua dhe një shkallë mahnitëse prej lisi 87 hapa. Tani është një muze historik i shtëpive. Muzeu Hatley Park është gjithashtu një vend historik kombëtar, me atraksionet kryesore që janë Kalaja e Bardhë Hatley e ndërtuar në fillim të shekullit të 20-të dhe disa kopshte të bukura Japoneze, Italiane dhe Trëndafilash në pasuri që janë projektuar në stilin e kopshtit Edwardian.

LEXO MË SHUMË:
Ju gjithashtu mund të jeni të interesuar të lexoni duhet të shohë vendet në Montreal.

Xhennete

Kopshtet e Butchart Mrekulli hortikulture, Kopshte Butchart

Qyteti i Kopshteve të Kanadasë, E Victoria-s Klima bregdetare krijon kushte lulëzimi për kopshtet dhe parqet në qytet. Ndërsa pjesa tjetër e Kanadasë është ende duke përjetuar dimra thumbues, në Victoria pranvera arrin nga muaji shkurt vetë. Lule çelin në të gjitha kopshtet e saj, disa prej të cilave janë kopshtet më të famshme në Kanada. Për shembull, 20 hektarë Kopshte Butchart janë një nga punimet më të mira të hortikulturës në Kanada.

Një tjetër nga kopshtet e famshme të Victoria është Xhennete Victoria Butterfly e cila strehon jo vetëm më shumë se 70 lloje fluturash dhe molash tropikale, ekzotike, por edhe zogj, peshq, zvarranikë, madje edhe insekte nga e gjithë bota në një insektarium. Hapësira e brendshme e kopshteve është kthyer në një xhungël tropikale me ujëvara, pemë dhe lule që ekzistojnë me fluturat dhe kafshët e tjera si në ekosistemin natyror.

La Kopshti Abkhazi është gjithashtu një kopsht i bukur në Victoria, e ndërtuar në 1946 nga Princi dhe Princesha e mërguar Abkhazi, nga një familje princërore në Gjeorgji, një vend në Euroazi. Ky kopsht i trashëgimisë, me tokën e tij të pjerrët dhe pamjet mahnitëse, ka gjithashtu një çajtore, i famshëm për çajin e tij marokenë, ku shërbehet edhe ushqim rajonal ose ai i bërë nga prodhimet e rritura në kopsht.

LEXO MË SHUMË:
Kanadaja ofron disa nga vendet më të mira të skijimit në botë.

Plazhet, Liqenet dhe Sportet e Jashtme

Parku Rajonal i Liqenit Thetis Parku Rajonal i Liqenit Thetis

E vendosur në brigjet e thyer të Paqësorit të Kanadasë, Victoria është e rrethuar nga oqeani dhe ka gjire të shumta, plazhe dhe liqene. Disa nga plazhet më të njohura në Victoria që duhet të vizitoni janë Plazhi Gonzalez, Plazhi i Gordondhe Plazhi i përroit Muir. Nga përroi Muir mund të shihni edhe ngushticën e Juan de Fuca, i cili është një trup uji në Oqeanin Paqësor poshtë qendrës së të cilit kalon kufiri ndërkombëtar midis Kanadasë dhe Shteteve të Bashkuara.

Ka edhe të tillë liqenet skenike në Victoria as Liqeni i Kempit, një liqen me ujë të ëmbël plot zambakë uji dhe pilivesa; Parku Rajonal i Liqenit Thetis, i cili gjithashtu ka një plazh me rërë; të bashkuara Liqeni i Elkut Liqeni i kastorit, Liqeni Prospect, dhe shumë më tepër. Ekziston edhe një vend i quajtur Parku Rajonal Sooke Potholes, i cili ka një formacion shumë unik gjeologjik, i cili është një çift pishinash të thella me shkëmbinj të lëmuar. Ju gjithashtu mund të ecni këtu. Në fakt, bregdeti dhe malet e Viktorias bëjnë të mundur shumë aktivitete të tjera sportive dhe rekreative në natyrë. Nga hiking, çiklizëm, kayaking, zhytje, peshkim, deri në ziplining, ju mund t'i bëni të gjitha këtu.


Kontrolloni tuajin kualifikimi për eTA Kanada Visa dhe aplikoni për eTA Canada Visa 72 orë përpara fluturimit tuaj. Qytetarë britanikë, Qytetarët Australianë, Qytetarë francezë, dhe Qytetarët danezë mund të aplikoni në internet për eTA Kanada Visa. Nëse keni nevojë për ndonjë ndihmë ose kërkoni sqarime, duhet të kontaktoni me ne Helpdesk për mbështetje dhe udhëzim.