Duhet të Shikoni Vendet në Toronto

La kryeqyteti i provincës së Ontario në Kanada, Toronto nuk është vetëm qyteti më i populluar i Kanadasë, por është gjithashtu një nga më metropolitane gjithashtu. Eshte qendra tregtare dhe financiare e Kanadasë dhe si shumica e qyteteve urbane të Kanadasë, është gjithashtu mjaft multikulturor. I ndodhur në bregu i liqenit Ontario, i cili kufizohet me Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Toronto i ka të gjitha, nga një buzë liqeni me plazhe dhe vende urbane me natyrë të gjelbër, dhe një zonë plot zhurmë në qendër të qytetit me një jetë nate në zhvillim, deri te disa nga arti, kultura dhe ushqimet më të mira që do të gjenit në vend.

Ju mund të jeni duke vizituar Toronton në një udhëtim pune ose për të takuar miqtë dhe familjen dhe do të ishte turp nëse nuk e eksploroni qytetin ndërsa jeni atje. Atraksionet e shumta turistike dhe jeta e pasur kulturore e bën atë një të preferuar për turistët në Kanada. Pra, këtu janë disa nga vendet që duhet të siguroheni t'i shikoni gjatë një udhëtimi në Toronto.

Toronto Porti i Torontos

viza eTA e Kanada është një autorizim elektronik udhëtimi ose leje udhëtimi për të vizituar Toronto, Ontario për një periudhë kohore më pak se 6 muaj. Vizitorët ndërkombëtarë duhet të kenë një eTA kanadeze për të hyrë në Toronto, Kanada. Shtetasit e huaj mund të aplikojnë për një eTA Kanada Visa në internet brenda pak minutash. Procesi i vizave eTA Kanada është i automatizuar, i thjeshtë dhe plotësisht në internet.

Kulla e CN

Kulla CN është një pikë referimi ikonike me famë botërore të Torontos si dhe të Kanadasë në tërësi. Në këmbë I gjatë 553 metra nuk mund të mos e dallosh kur je në qytet. Edhe pse nuk është më ndërtesa më e lartë e pavarur në botë kur u ndërtua në vitet 1970, kjo është pikërisht ajo që ishte. Ju mund të shihni Kullën CN që shfaqet mbi qytetin e Torontos nga të gjitha pikat e mundshme në qytet, por gjithashtu mund të vizitoni një nga zonat e saj të vëzhgimit në krye ose restorantet që ajo strehon për një pamje mahnitëse të qytetit të Torontos. Në fakt zona e saj më e lartë e shikimit, e njohur si pod qielliEdhe jep pamjen e Niagara Falls dhe New York City në ditët kur qielli është i pastër. Për shpirtrat aventurierë ka një parvaz jashtë podit kryesor ku vizitorët mund të ecin dhe të shijojnë pamjen. Ekziston edhe një restorant rrotullues i quajtur 360, në të cilin pavarësisht se në cilën tavolinë jeni ulur, mund t'ju garantohet një pamje e shkëlqyer.

Kulla CN, Toronto

LEXO MË SHUMË:
Përveç Torontos zbuloni të tjera duhet parë vendet në Ontario.

Muzetë dhe Galeritë në Toronto

Galeria e Arteve, Toronto

Toronto është një nga qendrat kulturore të Kanadasë dhe si të tilla ka shumë muze dhe galeri në Toronto që nuk duhet t'i humbisni . Të Muzeu Royal Ontario është një nga muzetë më të famshëm kanadez dhe është gjithashtu muzeu më i madh në botë që tregon artin dhe kulturat botërore dhe historinë natyrore. Ka galeri dhe ekspozita që paraqesin ekspozita të artit, arkeologjisë dhe shkencës natyrore nga e gjithë bota. Një tjetër muze i famshëm në Toronto është Galeria e Arteve e Torontos e cila është muzeu më i madh i artit jo vetëm në Kanada por në tërësinë e Amerikës së Veriut. Ajo strehon të gjitha llojet e veprave të famshme të artit, nga kryeveprat e artit evropian tek arti bashkëkohor nga e gjithë bota, si dhe arti shumë i pasur dhe lulëzues kanadez. Një tjetër muze interesant në Toronto është Muzeu i Bata Show i cili paraqet lloje të ndryshme këpucësh nga e gjithë bota dhe që kthehen në periudha dhe kultura të ndryshme kohore. Nëse jeni një adhurues i sportet, posaçërisht hokej, ju mund të dëshironi të vizitoni Hokej Salla e Famës. Për ata që janë të interesuar të eksplorojnë kulturën islame, Muzeu Aga Khan është gjithashtu një domosdoshmëri.

LEXO MË SHUMË:
Ju gjithashtu mund të kënaqeni duke vizituar duhet të shohë vendet në Montreal.

Rrethi i Argëtimit

Toronto Entertainment District në qendër të Torontos është Brodway i Torontos dhe vendi ku gjallërohet arti dhe kultura e qytetit. Është e mbushur me vende të tilla argëtimi si teatrot dhe qendrat e tjera të shfaqjes. Nga prodhimet teatrore te filmat, shfaqjet, muzikalët dhe çdo art tjetër interpretues, i keni të gjitha këtu. Një nga qendrat kulturore më të famshme në vend është Lightbox TIFF Bell e cila funksionon si seli për Festival Toronto International Film, Një nga festivalet më të mëdha ndërkombëtare të filmit në botë. Ka edhe kafene dhe restorante për ngrënie, si dhe klubet dhe baret më të mira të natës në Toronto për një natë shoqërimi. Atraksione të tjera turistike si p.sh Kulla e CN; Qendra Rogers, ku zhvillohen ndeshje bejsbolli, lojëra futbolli dhe koncerte; dhe Akuariumi Ripley i Kanadasë gjenden edhe këtu.

Casa Loma

Casa Loma, Toronto

Casa Loma, spanjisht për Hill House, është një nga më të mëdhenjtë në Kanada kalaja e famshme e kthyer në muze. Është ndërtuar në vitin 1914, struktura dhe arkitektura e tij të kujtojnë një Kala gotike evropiane, me gjithë shkëlqimin dhe begatinë e një ndërtese të tillë. Ai përbëhet nga një rezidencë dhe një kopsht dhe një terren i madh, duke përfshirë një tunel që lidhet me një shtëpizë gjuetie dhe stallat. Brendësia e rezidencës përfshin shumë dhoma, si ajo e quajtur Dhoma e Lisit, e njohur më parë si Dhoma e Vizatimit të Napoleonit, me një tavan të zbukuruar dhe një pajisje ndriçimi që të kujton oborrin e Louis XVI. Jo vetëm një muze i hapur për publikun, Casa Loma ka qenë gjithashtu një vendndodhja popullore e xhirimeve si dhe një destinacion popullor dasmash në Kanada.

Park i lartë

Parku i Lartë, Toronto

High Park është parku më i madh komunal në Toronto me bazat e tij të përbërë nga kopshte, lojrash, një kopsht zoologjik, dhe gjithashtu zona që përdoren herë pas here për qëllime sportive, kulturore dhe arsimore. Është kështu si një park natyror dhe një rekreativ. Ka një peizazh kodrinor me dy përrenj, si dhe disa përrenj dhe pellgje dhe një zonë të pyllëzuar. Pjesa qendrore e parkut është një nga Savanat e shumta të Dushkut të Kanadasë, të cilat janë kullota pak të pyllëzuara me pemë lisi. Ka edhe vende të tilla interesante të vendosura në terrenin e Parkut si një muze historik dhe një amfiteatër dhe madje edhe një restorant. Shumë pjesë të parkut janë plot me Pemë japoneze qershi të cilat e zbukurojnë zonën si asgjë tjetër.


Kontrolloni tuajin kualifikimi për eTA Kanada Visa dhe aplikoni për eTA Canada Visa 72 orë përpara fluturimit tuaj. Qytetarë britanikë, Qytetarët Australianë, Qytetarë francezë, dhe Shtetas zviceranë mund të aplikoni në internet për eTA Canada Visa. Nëse keni nevojë për ndihmë ose keni nevojë për ndonjë sqarim, duhet të kontaktoni tonën Helpdesk për mbështetje dhe udhëzim.