Duhet të Shikoni Vende në Kolumbinë Britanike

Tofino, Kolumbia Britanike Tofino, Kolumbia Britanike

I ndodhur në Bregu Perëndimor i Kanadasë, British Columbia është e rrethuar në njërën anë nga Oqeani Paqësor dhe në anën tjetër nga Malet e famshme Shkëmbore. Isshtë e ndarë në tre rajone kryesore, Kontinentin e Ulët, Brendësinë Jugore dhe Bregdetin. Një nga provincat më të populluara në Kanada, British Columbia përbëhet nga disa nga qytetet më metropolitane të Kanadasë, të tilla si Victoria dhe Vancouver, Vancouver është një nga metropolet më të mëdha në të gjithë Paqësorin Veriperëndimor. British Columbia është gjithashtu shtëpia e disa prej destinacioneve turistike më të njohura të Kanadasë dhe është provinca Kanadeze që vizitohet më shumë nga turistë nga e gjithë bota. Nga qytetet metropolitane pranë oqeanit në brendësi rurale në vende si Whistler që kthehen në mrekulli dimërore, British Columbia ka një gamë të gjerë vendesh dhe përvojash për t'u ofruar turistëve.

Pavarësisht nëse doni të dëshmoni bukurinë e maleve, liqeneve, pyjeve të harlisur, fronteve dhe plazheve të oqeanit, ose ndonjë gjëje interesante në qytete piktoreske dhe qytete të vogla çuditëse, ose të shkoni në aventura për ski, shëtitje dhe kampe, ju mund t'i bëni të gjitha në British Columbia. Nëse po kërkoni të kaloni një pushim të larmishëm në Kanada, British Columbia është vendi juaj. Përpos vendeve më të njohura si Vancouver, Ishulli Vancouver, Parku Kombëtar Yoho dhe Whistler, këtu është një listë e të gjitha vendeve të tjera që duhet të eksploroni në British Columbia.

viza eTA e Kanada është një autorizim elektronik ose leje udhëtimi për të vizituar Kanada për një periudhë kohe më pak se 6 muaj. Vizitorët ndërkombëtarë duhet të kenë një eTA Kanadeze për të hyrë në Kanada. Shtetasit e huaj mund të aplikojnë për një eTA Kanada Visa në internet brenda pak minutash. Procesi i vizave eTA Kanada është i automatizuar, i thjeshtë dhe plotësisht në internet.

LEXO MË SHUMË:
Ne kemi shkruar tashmë për të Vendet kryesore të skive si Whistler Blackcomb në British Columbia Shkëmbinjtë dhe parqet kombëtare në Kolumbinë Britanike në artikujt e mëparshëm.

Lugina Okanagan

Një pjesë e Qarkut Okanagan që shtrihet mirë në Shtetet e Bashkuara, pjesa Kanadeze e Qarkut njihet si Lugina Okanagan dhe është e rrethuar nga Liqenet Okanagan dhe pjesa e Lumi Okanagan që vjen nën territorin kanadez. Mburrja me ditë të thata, të ngrohta dhe me diell, peisazhi bregdetar i Luginës së Okanagan dhe aktivitete të tilla si shëtitje me varkë, sporte ujore, ski, hiking, etj sjellin turistë në Luginë nga e gjithë bota. Në bregun lindor të liqenit është qyteti i Kelowna, qyteti kryesor në Luginë, emri i të cilit në gjuhën indigjene të zonës do të thotë 'ari i thinjur'. Një metropol më vete, Kelowna është e rrethuar nga qytete të tjera të vogla të tilla si Peachland, Summerland dhe Penticton. Lugina, si dhe këto qytete përreth janë të famshme për verërat e tyre të këndshme, duke e bërë atë një tërheqje perfekte për turistët në British Columbia.

Tofino

Ky qytet është i vendosur në ishullin Vancouver, në buzë të Parkut Kombëtar të famshëm Pacific Rim. Kryesisht një qytet bregdetar, është gjithashtu më të vizituarat gjatë verës. Ju mund të merrni pjesë në shumë aktivitete këtu që adhuruesit e natyrës do të donin, të tilla si surfing, hiking, shikimin e zogjve, kamping, balenë, peshkim, etj. Plazhet piktoreske, me rërë të Tofino, të tilla si Long Beach, burimet e tij të nxehta dhe valët që përplasen në bregun e tij mbajini të lumtur turistët në këtë qytet të vogël.

Largësia dhe largësia e tij nga qyteti do të thotë se funksionon si një tërheqje shumë e nevojshme për shumë turistë. Ata vijnë këtu për të shijuar bregun e tij të oqeanit dhe aktivitetet e panumërta të ofruara këtu, si dhe për të kaluar një pushim relaksues dhe të qetë në vendpushimet e tij detare. Edhe gjatë dimrit, megjithëse nuk frekuentohet nga shumë turistë atëherë, ai ende ofron një pushim të qetë dhe të qetë larg nga turmat e qytetit.

LEXO MË SHUMË:
Lexoni për kulturën kanadeze dhe planifikoni udhëtimin tuaj të përsosur në Kanada.

kapje me duart pas zverkut të kundërshtarit

Ndërtuar në Malet Selkirk me dëborë, Nelson njihet si Mbretëresha e Kanadasë. Ndodhet pranë Liqenit Kootenay në Brendësinë Jugore të Kolumbisë Britanike, i cili përfshin rajone jo-bregdetare të Kolumbisë Britanike. Nelson është një nga qytetet më të njohura të vogla të Kanadasë. Një herë a qytet i minierave të arit dhe argjendit, tani është mjaft e famshme për ndërtesat historike viktoriane që janë ruajtur dhe restauruar me kujdes gjatë viteve. Qyteti është gjithashtu i famshëm për të qenë një lloj qendre kulturore, me një zonë në qendër të qytetit plot me restorante, kafene, galeri arti dhe teatro.

Isshtë i popullarizuar në mesin e turistëve për vendpushimet e tij të skive, shtigje shëtitjeje, dhe gjithashtu për aktivitete të tjera rekreative që ofron, të tilla si dëborë, biçikletë malore, ngjitje në shkëmb, etj. Nëse jeni duke kaluar pushime në Nelson, duhet gjithashtu të siguroheni që të vizitoni Parkun e Përkohshëm të Glacier Kokanee afër, i cili ishte një nga parqet e para të përkohshme që do të ndërtohen në Kolumbinë Britanike.

Qyteti Historik Barkerville

Ky qytet ka një histori interesante të një bumi ari përsëri në 1858 kur brenda natës u shndërrua në një qytet që gërmon ari. Njihet si Rush ari Cariboo, për shkak të vendndodhjes së Barkerville pranë Maleve Cariboo, zbulimi i një burri të vetëm të depozitave të arit në rërën lumore të një lumi u përhap me gojë midis kaq shumë njerëzve sa papritur qyteti u bë i përkushtuar në minierat e arit. Qyteti u dogj 10 vjet më vonë, duke i dhënë fund bumit të arit edhe pse u rindërtua menjëherë. Por sot qyteti është ruajtur dhe mbrojtur si një qytet historik me aq shumë sa 75 ndërtesa historike, aktorë të veshur që veprojnë në historinë e qytetit sikur të ishte një dramë e periudhës, dhe vende të tilla si kovaçja, puna e shtypshkronjës, dyqani i përgjithshëm, rrojtori, etj., të gjitha duken sikur të ishin vende autentike të shekullit të 19-të.

Kanion Fraser

Kur lumi Fraser, lumi më i gjatë në Kolumbinë Britanike, zbret nëpër disa nga grykat më mbresëlënëse në Kanada, ajo formon formën e tokës që njihet si Fraser Canyon. Kanioni është miliona vjet i vjetër, i formuar për herë të parë në Periudha e miocenit. Ai gjithashtu përfshin një zonë dhe distancë të madhe, deri në 270 kilometra. Quhet një nga pikat në Kanionin Fraser që është më i famshmi Ferr Porta ku lumi Fraser ngushtohet papritur në një kalim të rrethuar nga mure shkëmbore që është vetëm 35 metra i gjerë. Hells Gate dikur ishte një terren popullor peshkimi por tani është gjithashtu një destinacion i njohur turistik në Kolumbinë Britanike, veçanërisht për shkak të një tramvaji ajror nga i cili merrni një pamje spektakolare të Fraser Canyon.


Kontrolloni tuajin kualifikimi për eTA Kanada Visa dhe aplikoni për eTA Canada Visa 72 orë përpara fluturimit tuaj. Procesi i aplikimit për vizë eTA Kanada është mjaft i ngushtë dhe nëse keni nevojë për ndonjë ndihmë ose kërkoni ndonjë sqarim duhet të kontaktoni me ne Helpdesk për mbështetje dhe udhëzim.