Duhet të Shikoni Vende në Alberta

Jasper, Alberta Jasper, Albert

Pjesë e Kanadasë Perëndimore, në kufi me provincën më perëndimore të Kolumbisë Britanike të Kanadasë, Alberta është provinca e vetme e Kanadasë pa dalje në det , që është, ajo është e rrethuar vetëm nga toka, pa ndonjë rrugë që të çon drejtpërdrejt në det. Alberta ka marrë një terren mjaft të larmishëm, i cili përfshin majat me dëborë të Maleve Shkëmbore, akullnajave dhe liqeneve; banesa e bukur mutely prerije; dhe pyjet e egra në veri. Nga të tre provincat preri të Kanadasë, Alberta është më e madhja.

Përveç shumëllojshmërisë së gjerë të natyrës, ju do të festonit sytë tuaj në Alberta, e saj dy qytete kryesore, Edmonton, i cili është kryeqyteti i Albertësdhe Calgary, janë qytete urbane metropolitane në të drejtat e tyre, të cilat kanë shumë mundësi për të vizituar edhe turistët. Këto qytete shpesh neglizhohen në favor të qyteteve të famshme kanadeze të Vancouver, Toronto dhe Montreal, por Edmonton dhe veçanërisht Calgary kanë shumë për të ofruar gjithashtu. Ka edhe qytete të vogla bujqësore rurale që bëjnë largime magjepsëse të vogla, dhe shumë parqe kombëtare në Malet Shkëmbore janë padyshim një nga atraksionet më të mëdha turistike në Alberta.

Nga shumë vende që ia vlen të vizitohen gjatë udhëtimit tuaj në Alberta, këtu është një listë me disa nga ato më të mirat që patjetër duhet të siguroheni të shihni gjatë vizitës në Alberta.

viza eTA e Kanada është një autorizim elektronik ose leje udhëtimi për të vizituar Kanada për një periudhë kohe më pak se 6 muaj. Vizitorët ndërkombëtarë duhet të kenë një eTA Kanadeze për të hyrë në Kanada. Shtetasit e huaj mund të aplikojnë për një eTA Kanada Visa në internet brenda pak minutash. Procesi i vizave eTA Kanada është i automatizuar, i thjeshtë dhe plotësisht në internet.

LEXO MË SHUMË:
Shkëmbinjtë në Alberta.

Banff

Parku Kombëtar Banff është një nga më të mirët parqet kombëtare të njohura të Kanadasë dhe përbëhet nga një peizazh mahnitës malor, disa nga vendpushimet më të mira të skive në Kanada, liqene të bukura, të pacenuara, një bollëk të jetës së egër, dhe gjithashtu një qytet të çuditshëm pak turistik të quajtur Banff. A UNESCO Site Trashëgimisë Botërore, vendet më të njohura dhe vendet për të eksploruar në Banff janë Parkway fushë akulli, një nga autostradat më piktoreske në Kanada, ku në një moment formohet një luginë e ngushtë midis akullnajave të Shkëmbinjve, duke siguruar një peizazh të bukur së bashku me liqenet malore dhe fushat e akullit; Mali i squfurit, nga ku do të merrni një nga pamjet më të mira për të gjithë vendin; Lake Louise, i cili është bukur i lë pa frymë dhe ndoshta liqeni më i popullarizuar në Kanada; Chateau Lake Louise, një nga vendpushimet më të mira në Alberta; Liqeni i Moranit dhe Liqeni i Bowit, liqene të tjerë të famshëm në Banff; dhe disa nga vendpushimet më të njohura të skive në Alberta si p.sh. Ski Resort Lake Louise Ski Resort Fshati Sunshine.

Parku Kombëtar Jasper

Jasper është një tjetër park kombëtar i njohur në Kanada. Në fakt, është parku më i madh kombëtar në Kanada, duke mbuluar një sipërfaqe prej më shumë se dhjetë mijë kilometra katrorë. Një tjetër UNESCO Site Trashëgimisë Botërore, Parku Kombëtar Jasper u ndërtua në fillim të shekullit 20 dhe megjithëse nuk është aq i famshëm sa Banff, ai është akoma një park kombëtar që shumë turistë frekuentojnë në Kanada. Parku është plot me liqene, ujëvara, male, akullnaja, etj, disa nga më të njohurit prej tyre atraksione piktoreske të turistëve të qenies Parku Kombëtar Jasper Mali Edith Cavell, një nga malet më të rëndësishme në Alberta; liqene të tilla si Liqeni i Piramidës, Liqeni Malignedhe Liqeni i Mjekësisë; Lugina e Tonquin, e vendosur në zonën e një ndarje kontinentale; Fushë akulli Columbia, fusha më e madhe e akullit në Malet Shkëmbore Kanadeze; Ujëvara Athabasca; Burimet e nxehta të Miette; dhe zona e Pellgut Marmot që është në dispozicion për ski.

LEXO MË SHUMË:
Mësoni rreth motit Kanadez dhe asaj që mund të prisni në Alberta.

Stamped i Calgary

Stamped i Calgary

Nëse planifikoni të vizitoni Kanadanë, veçanërisht provincën e Albertës, gjatë fillimit të korrikut, atëherë duhet të drejtoheni për në Calgary, ku një ngjarje rodeo dhjetë ditore zhvillohet çdo vit në fillim të korrikut. Një ngjarje rodeo përfshin kaubojtë që marrin pjesë për të treguar aftësitë e tyre të kalërimit dhe të tjera. Ka të gjitha gjërat kauboj dhe rodeo, ekspozita kulturore, dhe gjithashtu mjaft shumë muzikë vendore në Calgary Stampede. Ka edhe parada dhe ekspozita nga Kombet e para të Kanadasë. Njerëzit vijnë për të vizituar dhe marrë pjesë në festival nga e gjithë Amerika e Veriut dhe pjesa tjetër e botës gjithashtu. Përveç ekspozitës rodeo, ju gjithashtu do të gjeni pjesën tjetër të qytetit të transformuar gjatë dhjetë ditëve, me institucionet lokale dhe bizneset që gjithashtu marrin pjesë në ngjarje në mënyrën e tyre. Ngjarja dhe rodeo në vetvete është mjaft e rëndësishme për identitetin e Calgary si një qytet. Në fakt, njihet në të gjithë botën si Qyteti i rrëmujës or Qyteti i lopëve.

Daulle

Jasper, Alberta Drumheller Hoodoos

Njohur gjerësisht si Qyteti i Dinosaurëve, Drumheller është një qytet i vogël në Alberta që ishte e banuar nga dinosaurët miliona vjet më parë. Nga fosilet e ndryshme të dinosaurëve të gjetura në dhe rreth Drumheller, ato më domethënëse janë shfaqur dhe shfaqur në Muzeu Mbretëror i Paleontologjisë Tyrrell. Të gjithë paleontologët dhe madje laipersonët e interesuar për dinosaurët do të dëshironin të vizitonin muzeun ku do t'u ofrohej një vështrim mjaft i zgjuar dhe i thelluar në historinë antropologjike të këtij vendi. Larg nga magjepsja për historinë dhe antropologjinë e saj, Drumheller gjithashtu tërheq turistët për tokat e tij të këqija të cilat përbëhen nga disa shtigje të njohura hiking si Shtegu i dinosaurëve.

Qendra tregtare West Edmonton

Qyteti i Edmonton mund të mos ketë shumë për të ofruar në aspektin e atraksioneve turistike, por nëse do të jeni në qytet për disa punë, duhet të siguroheni që të vizitoni West Edmonton Mall, i cili është Qendra më e madhe tregtare e Kanadasë. Isshtë një kompleks i madh me shumë vende dhe aktivitete rekreative të ofruara atje, të tilla si Parku Ujor Botëror, sheshi i akullit i njohur si Mayfield Toyota Ice Palace, mini golfi, një akuarium që u ofron turistëve shfaqje të drejtpërdrejta, një rrugicë bowling dhe sigurisht të tilla vende siç kanë të gjitha qendrat tregtare si kinema, dyqane tregtare dhe restorante.


Kontrolloni tuajin kualifikimi për eTA Kanada Visa dhe aplikoni për eTA Canada Visa 72 orë përpara fluturimit tuaj. Qytetarë britanikë, Qytetarët Australianë, Qytetarë francezë, dhe Qytetarët gjermanë mund të aplikoni në internet për eTA Kanada Visa. Nëse keni nevojë për ndonjë ndihmë ose kërkoni sqarime, duhet të kontaktoni me ne Helpdesk për mbështetje dhe udhëzim.