Malet Shkëmbore në Kanada

Malet Shkëmbore, ose thjesht shkëmbinjtë, janë një varg malor me famë botërore duke filluar në Kanada, në Lumi Liard, e cila shtrihet në skajin verior të Kolumbisë Britanike dhe që shtrihet deri në lumin Rio Grande në New Mexico në pjesën jugperëndimore të Shteteve të Bashkuara. Ata e marrin emrin e tyre nga një përkthim i asaj që ata njiheshin si në një nga gjuhët indigjene të Kanadasë.

Këto male të fuqishme formojnë një nga atraksionet më të mëdha turistike të Kanadasë. Me majat e tyre të thepisura të mbuluara me borë, luginat e gjera, burimet e nxehta dhe bujtinat e rëndomta, shumë nga majat shkëmbore dhe toka në të cilën shtrihen janë kthyer në zona të ruajtura si parqe kombëtare dhe të përkohshme, disa prej të cilave janë vende të Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s .

Turistët mund të eksplorojnë malet shkëmbore duke vizituar këto parqe dhe duke marrë pjesë në aktivitete dhe sporte të tilla si hiking, kampe, alpinizëm, peshkim, biçikletë, ski, snowboard, etj. Këtu është një listë e pesë parqe kombëtare në Kanada të cilat ndodhen në Malet Shkëmbore dhe nga ku mund të dëshmoni peizazhet piktoreske që ofrojnë këto male. Pushimet tuaja kanadeze nuk do të jenë të plota derisa të keni vizituar të paktën një nga këto parqe kombëtare të vendosura midis shkëmbinjtë.

LEXO MË SHUMË:
Mësoni rreth vendeve të tjera të Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s në Kanada.

Parku Kombëtar Banff

Pamje e shkëmbinjve nga Parku Kombëtar Banff Mali Shkëmbor - ose thjesht Shkëmbinjtë

I ndodhur në Shkëmbinjtë në Alberta, ky është parku më i vjetër kombëtar i Kanadasë, themeluar në fund të shekullit të nëntëmbëdhjetë. E shtrirë në rreth gjashtë mijë kilometra katrorë, ajo që do të gjeni në Banff varion nga akullnajat dhe fushat e akullit, pyjet halore dhe një peizazh malor mahnitës. Me një klima subarktike që çon në dimër të gjatë, jashtëzakonisht të ftohtë dhe verë shumë të shkurtër, të freskët ose të butë, Banff është një Mrekulli dimërore kanadeze. Është gjithashtu një nga parqet kryesore kombëtare në të gjithë Amerikën e Veriut, dhe një nga ato më të vizituarat. Përveç vetë parkut, ju mund të eksploroni gjithashtu qytetin paqësor të Banff që është bërë një qendër kulturore e vendit; fshati i Liqenit Louise, një nga liqenet më piktoresk të Kanadasë, me të famshmit Chateau Lake Louise afër; dhe Icefields Parkway, një rrugë që lidh Liqenin Louise me Jasper në Alberta dhe ku do të kaloni pranë shumë liqeneve të tjerë të bukur dhe të pacenuar të Kanadasë.

Parku Kombëtar Jasper

Në veri të Banff është një tjetër park kombëtar në provincën e Albertës në Kanada. Parku Kombëtar Jasper është parku më i madh kombëtar që ndodhet në malet Rockies, duke mbuluar një sipërfaqe prej njëmbëdhjetë mijë kilometra katrorë. Është pjesë e Site i Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s që përbëhet nga disa parqe të tjerë kombëtarë në Shkëmbinjtë në Kanada.

Me male, akullnaja, fusha akulli, burime, liqene, ujëvara, livadhe, male piktoreske etj., ky park është plot me atraksione piktoreske. Disa të famshme janë Fushë akulli e Kolumbisë, fusha e akullit më e madhe në të gjithë Shkëmbinjtë dhe e famshme në të gjithë botën; Jasper Skytram, një tramvaj ajror, më i larti dhe më i gjati në Kanada; pellgu i Marmotit, ku skijimi është një aktivitet popullor dhe rekreativ; dhe vende të tjera si Athabasca Falls, Mount Edith Cavell Mountain, Piramida Lake dhe Piramid Mountain, Maligne Lake, Medicine Lake dhe Tonquin Valley. Këtu mund të merrni pjesë në shumë aktivitete, si kamping, shëtitje, peshkim, shikim të kafshëve të egra, rafting, kajak, etj.

LEXO MË SHUMË:
Ju gjithashtu mund të jeni të interesuar të vizitoni Niagara Falls në Kanada..

Parku Kombëtar Kootenay

Një tjetër park kombëtar që është pjesë e Parqet e Shkëmbinjve Rocky Mountain Kanadeze, Trashëgimi Botërore e UNESCO-s, Kootenay ndodhet në Kolumbia Britanike. Përveç disa mijëra kilometrave katrorë të shkëmbinjve kanadezë, ai gjithashtu përbëhet nga disa pjesë të vargmaleve të tjera malore si Kootenay dhe Parku Ranges, si dhe lumenj të tillë si lumi Kootenay dhe lumi Vermilion. Ka shumë atraksione turistike, kryesisht Burimet e nxehta të Radiumit, i cili dihet se ka një sasi të parëndësishme të një lënde radioaktive, radonit, që është kalbja e mbetur e radiumit; Pots Paint, një burim mineral me ujë të ftohtë që thuhet se është acid, i cili depoziton një lloj balte të quajtur okër nga e cila bëhen pigmente që përdoren për të bërë bojë; Sinclair Canyon; Kanioni i Mermerit; dhe Liqeni i Ullirit. Ju mund t'i shikoni të gjitha këto atraksione ose të shkoni në shëtitje ose kamping në shumë shtigje ecjeje dhe kampe në park. Nuk do të gjenit një destinacion kaq unik turistik diku tjetër, sepse ku tjetër do të gjenit një burim të nxehtë, një burim të ftohtë dhe lumenj të akullt që bashkëjetojnë? Përveç kësaj, ujëvarat, liqenet dhe kanionet që gjenden këtu krijojnë një peizazh mjaft piktoresk.

Parku Kombëtar Waterton Lakes

La parku i katërt ndonjëherë kombëtar që do të ndërtohet në Kanada, Waterton ndodhet në Alberta, në kufi me një park kombëtar në Montana në Shtetet e Bashkuara. Është emëruar pas një natyralisti anglez, Charles Waterton. Duke u shtrirë nga shkëmbinjtë në preri kanadeze, të cilat janë kullota, fusha dhe ultësira në Kanada, Waterton është një park relativisht më i vogël, që përfshin vetëm rreth pesëqind kilometra katrorë. Edhe pse është e hapur gjatë gjithë vitit, sezoni turistik i pikut këtu është nga korriku deri në gusht. Peizazhi i tij piktoresk përbëhet nga liqene, ujëvara, përrenj, shkëmbinj dhe male. Në fakt, ajo ka një nga liqenet më të thella që gjenden kudo në Malet Shkëmbore Kanadeze. Është i njohur për kafshët e egra të larmishme që gjenden këtu dhe gjithashtu për lulet e egra të mrekullueshme që mund të shihen kudo. Është gjithashtu një sit i Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s, si pjesë e Parku Ndërkombëtar i Paqes Waterton-Glacier. Turistët do të gjenin shumë shtigje këtu për ecje, si dhe për çiklizëm malor.

LEXO MË SHUMË:
Mësoni rreth Motit Kanadez për të planifikuar udhëtimin tuaj të përsosur në Kanada.

Parku Kombëtar Yoho

Parku Kombëtar Yoho

Një park kombëtar në Malet Shkëmbore, Yoho ndodhet në British Columbia në Ndarja Kontinentale e Amerikave, e cila është një ndarje malore dhe hidrologjike në Amerikën e Veriut. Emri i saj rrjedh nga një gjuhë aborigjene kanadeze dhe do të thotë habi ose frikë. Peizazhi i Yohos i përbërë nga fusha akulli, disa nga majat më të larta të shkëmbinjve, lumenj, ujëvara dhe depozitime fosile sigurisht që e meriton këtë titull. Një nga ujëvarat këtu, Ujëvarat Takakkaw, eshte ujëvara e dytë më e lartë në të gjithë Kanadanë. Gjithashtu pjesë e sitit të Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s të Parqeve Kanadeze të Maleve Shkëmbore, është një vend i domosdoshëm për t'u vizituar ku mund të bëni shumë gjëra të tilla si udhëtimi me shpine, shëtitje, kamping, etj.


Kontrolloni tuajin kualifikimi për eTA Kanada Visa dhe aplikoni për eTA Canada Visa 72 orë përpara fluturimit tuaj. Procesi i aplikimit për vizë eTA Kanada është mjaft e drejtpërdrejtë dhe nëse keni nevojë për ndihmë ose keni nevojë për ndonjë sqarim, duhet të kontaktoni tonën Helpdesk për mbështetje dhe udhëzim.