Hokej mbi akull - Sporti i preferuar i Kanadasë

Hokej mbi akull në Kanada Hokej mbi akull - Sporti i preferuar i Kanadasë

Sporti kombëtar dimëror i Kanadasë dhe sporti më i popullarizuar në mesin e të gjithë kanadezëve, Hokej mbi akull mund të datohet në shekullin e 19-të kur lojëra të ndryshme me shkop dhe me top, si nga Mbretëria e Bashkuar dhe nga komunitetet autoktone të Kanadasë, ndikuan në një lojë të re në ekzistenca. Isshtë po aq popullor në Kanada, si lojë dhe si argëtim, mes njerëzve të të gjitha moshave, pasi sporte të tilla si kriket dhe futboll janë gjetkë në botë. Me kalimin e kohës ajo është bërë mjaft e popullarizuar edhe ndërkombëtarisht dhe madje është një Sport olimpik . Dhe në një vend që është plot me shumë popuj, kultura dhe gjuhë të ndryshme, hokej është një lloj forcë bashkuese që i bashkon të gjithë.

Shtë një pjesë integrale e identitetit kombëtar të Kanadasë, si dhe kulturës së pasur të vendit. Por nëse jeni duke vizituar Kanada dhe ndoshta planifikoni të shkoni në një lojë Hokej mbi Akull dhe megjithatë nuk dini shumë për lojën, mirë, ne mund t'ju ndihmojmë për këtë! Këtu është një udhëzues gjithëpërfshirës mbi sportin zyrtar të Kanadasë të Hokej mbi Akull për të cilin është i njohur në të gjithë botën.

Historia e Hokej mbi Akull në Kanada

Hokej mbi akull në Kanada ishte një sport që kolonët evropianë shpikën duke përdorur pjesë të lojërave të ndryshme. Ajo rrjedh kryesisht nga llojet e ndryshme të hokejve të fushës që luheshin në të gjithë Evropën, veçanërisht në Angli, dhe nga loja me shkop dhe lojë me topa që filloi nga banorët vendas Mi'kmaq të provincave Detare të Kanadasë. Vetë termi hokej erdhi nga fjala franceze 'hoquet' që do të thotë një shkop bariu, një objekt që u përdor në një lojë Skoceze në shekullin e 18-të.

Të gjitha këto ndikime së bashku për të kontribuar në formë bashkëkohore e hokejve në akull kanadez, e cila u luajt për herë të parë në ambiente të mbyllura në 1875 në Montreal në Kanada . Në vetë Montreal kampionatet vjetore të hokejve në akull gjithashtu kanë origjinën në vitet 1880 dhe Kupa Stanley, e cila është çmimi më i vjetër i trofeve në sportet e Amerikës së Veriut, filluan t'u akordohen skuadrave më të mira të hokejve në akull. Nga shekulli i njëzetë ishin formuar liga profesionale të hokejve në akull, madje edhe në Shtetet e Bashkuara. Më e rëndësishmja nga këto që është një ligë e madhe profesionale edhe sot, njëqind vjet më vonë, dhe shoqata më e fortë dhe më e madhe për hokej në Amerikën e Veriut, si dhe në pjesën tjetër të botës, është Kanada National Hockey League.

LEXO MË SHUMË:
Mësoni më shumë rreth sportit dhe kulturës në Kanada.

Si luhet hokej mbi akull kanadez?

Shumica e formave të Hokejve në Akull Kanadez luhen sipas rregullave të krijuara nga Liga Kombëtare e Hokejve ose NHL. Loja luhet në një shesh patinazhi 200x85 metra që ka një formë drejtkëndëshi me cepa të rrumbullakët. Ka tre seksione në shesh - zonë neutrale në mes ku fillon loja, dhe sulmimi dhe mbrojtja e zonave në të dy anët e zonës neutrale. Aty eshte nje Kafaze qëllimi 4x6 këmbë dhe një gol ndodh kur një goditje pastron vijën e gjerë të shiritave në akull përpara kafazit të golit.

Ekzistojnë dy skuadra në patina me shkopinj hokeji me të cilat mund të gjuajsh topin prej gome në kafazin e golit ose rrjetën e ekipit kundërshtar. top hokeji kalohet midis lojtarëve të ekipeve të ndryshme dhe puna e secilit ekip nuk është vetëm të shënojë një gol por edhe të parandalojë që ekipi kundërshtar të shënojë një gol. Loja përbëhet nga 3 periudha njëzet minutëshe dhe në fund të lojës, cilado skuadër ka shënuar më shumë gola fiton, dhe nëse ka një barazim atëherë loja kalon në kohën shtesë dhe ekipi i parë që shënon një gol gjatë kësaj kohe shtesë fiton.

Secila skuadër ka një maksimumi 20 lojtarë nga të cilat vetëm 6 mund të luajnë në akull në të njëjtën kohë dhe pjesa tjetër janë zëvendësues që mund të zëvendësojnë gjashtë origjinalin kur dhe kur kërkohet. Meqenëse loja mund të jetë mjaft brutale dhe e dhunshme sepse lojtarët mund të ndalojnë lojtarët kundërshtarë të shënojnë gola me forcë fizike, secili lojtar duke përfshirë portierin ose tenderin ka pajisje mbrojtëse dhe mbushje. Përveç tenderit për gol, i cili duhet të mbetet në pozicionin e tij, pjesa tjetër e lojtarëve të fushës mund të lëvizin nga pozicionet e tyre dhe të lëvizin rreth fushës së akullit siç vendosin. Lojtarët mund të penalizohen nëse drejtojnë kundërshtarin e tyre me shkopin e tyre, kontrollojnë trupin një lojtar që nuk ka top, lufton ose shkakton dëmtim serioz të lojtarëve kundërshtarë.

LEXO MË SHUMË:
Lexoni për Whistler, Blackcomb dhe Vende të tjera Skijimi në Kanada.

Hokej për femra

Mund të duket sikur hokej mbi akull në Kanada ka qenë kryesisht një sport mashkullor që nga origjina e tij, por në fakt gratë gjithashtu kanë luajtur hokej mbi akull në Kanada për më shumë se njëqind vjet. Ishte në 1892 në Ontario që së pari u luajt e gjithë loja e hokejve mbi akull femra dhe ne 1990 që u zhvillua një kampionat i parë botëror për hokej për femra . Tani hokej mbi akull për gratë ka qenë gjithashtu pjesë e Lojërave Olimpike Dimërore. Ekziston edhe një ligë e veçantë për hokej për femra e quajtur Liga Kanadeze e Hokejve për Gratë dhe ekipet e hokejve të grave ekzistojnë gjithashtu në nivele kolegji, duke çuar kështu në gjithnjë e më shumë gra që marrin pjesë në lojë dhe përfundimisht arrijnë në ligat kombëtare dhe ndërkombëtare.

Hokej mbi akull ndërkombëtar

Sporti zyrtar i Kanadasë i hokejve në akull është gjithashtu një sport i vlerësuar dhe i luajtur ndërkombëtarisht. Nga Federata Ndërkombëtare e Hokejve në Akull deri në Lojërat Olimpike Dimërore, Kanada ka konkurruar me vende në të gjithë botën, me Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Rusinë që janë rivalët kryesorë të Kanadasë në lojë.

LEXO MË SHUMË:
Mësoni rreth ardhjes në Kanada si një turist ose vizitor.


Kontrolloni tuajin kualifikimi për eTA Kanada Visa dhe aplikoni për eTA Canada Visa 72 orë përpara fluturimit tuaj. Procesi i aplikimit për vizë eTA Kanada është mjaft i ngushtë dhe nëse keni nevojë për ndonjë ndihmë ose kërkoni ndonjë sqarim duhet të kontaktoni me ne Helpdesk për mbështetje dhe udhëzim.