Hokej mbi akull - Sporti i preferuar i Kanadasë

Hokej mbi akull - Sporti i preferuar i Kanadasë

Sporti kombëtar dimëror i Kanadasë dhe sporti më i popullarizuar në mesin e të gjithë kanadezëve, Hokej në Akull mund të datojnë në shekullin e 19-të, kur lojëra të ndryshme me shkopinj dhe top, si nga Mbretëria e Bashkuar dhe nga komunitetet indigjene të Kanadasë, ndikuan në një lojë të re në ekzistencës. Është po aq i popullarizuar në Kanada, si lojë ashtu edhe si argëtim, mes njerëzve të të gjitha moshave, siç janë sportet si kriket dhe futbolli kudo në botë. Me kalimin e kohës është bërë mjaft popullor edhe ndërkombëtarisht dhe madje është një Sport olimpik . Dhe në një vend që është plot me kaq shumë popuj, kultura dhe gjuhë të ndryshme, hokej është një lloj force unifikuese që i bashkon të gjithë.

Është një pjesë integrale e identitetit kombëtar të Kanadasë, si dhe e kulturës së pasur të vendit. Por nëse jeni duke vizituar Kanadanë dhe ndoshta po planifikoni të shkoni në një lojë Hokej mbi Akull dhe megjithatë nuk dini shumë për lojën, mirë, ne mund t'ju ndihmojmë me këtë! Këtu është një udhëzues gjithëpërfshirës mbi sportin zyrtar të Kanadasë të Hokejit në Akull për të cilin është i njohur në mbarë botën.

Hokej mbi akull në Kanada

Historia e Hokej mbi Akull në Kanada

Hokeji i akullit i Kanadasë ishte një sport që kolonët evropianë e shpikën duke përdorur pjesë të lojërave të tjera të ndryshme. Ai rrjedh kryesisht nga llojet e ndryshme të hokejit në fushë të luajtur në të gjithë Evropën, veçanërisht në Angli, dhe nga loja me shkopin dhe topin e ngjashme me lakrosin që u krijua nga banorët vendas Mi'kmaq të provincave Detare të Kanadasë. Vetë termi hokej erdhi nga fjala franceze 'hoquet' që do të thotë shkopi i bariut, një objekt që u përdor në një lojë skoceze në shekullin e 18-të.

Të gjitha këto ndikime së bashku për të kontribuar në forma bashkëkohore e hokejit kanadez në akull, e cila u luajt për herë të parë në ambiente të mbyllura në 1875 në Montreal të Kanadasë . Në vetë Montreal, kampionati vjetor i hokejit mbi akull filloi gjithashtu në vitet 1880 dhe Kupa Stanley, e cila është çmimi më i vjetër i trofeve në sportet e Amerikës së Veriut, filloi të jepet për ekipet më të mira të hokejit në akull. Deri në shekullin e njëzetë, ligat profesionale të hokejve në akull ishin formuar, madje edhe në Shtetet e Bashkuara. Më e rëndësishmja prej tyre që është një ligë e madhe profesionale edhe sot, njëqind vjet më vonë, dhe shoqata më e fortë dhe më e madhe për hokej në Amerikën e Veriut si dhe në pjesën tjetër të botës, është ajo e Kanadasë. National Hockey League.

LEXO MË SHUMË:
Mësoni më shumë rreth sportit dhe kulturës në Kanada.

Si luhet hokej mbi akull kanadez?

Shumica e formave të hokejit kanadez të akullit luhen sipas rregullave të hartuara nga Liga Kombëtare e Hokejve ose NHL. Loja luhet në një shesh patinazhi 200x85 këmbë që ka formën e një drejtkëndëshi me qoshe të rrumbullakëta. Ka tre seksione në shesh patinazhi - zonë neutrale në mes ku fillon loja, dhe sulmimi dhe mbrojtja e zonave në të dyja anët e zonës neutrale. Aty eshte nje Kafaze qëllimi 4x6 këmbë dhe një gol ndodh kur një goditje pastron vijën e gjerë të shiritave në akull përpara kafazit të golit.

Ka dy skuadra në patina me shkopinj hokej me të cilët gjuan topin e gomës në kafazin e portës ose rrjetën e ekipit kundërshtar. Të top hokeji kalohet mes lojtarëve të skuadrave të ndryshme dhe detyra e çdo skuadre nuk është vetëm të shënojë një gol, por edhe të parandalojë ekipin kundërshtar që të shënojë një gol. Loja përbëhet nga 3 periudha njëzet minutëshe dhe në fund të lojës fiton cilado skuadër që ka shënuar më shumë gola dhe nëse barazohet, loja kalon në kohë shtesë dhe fiton skuadra e parë që shënon gol gjatë kësaj kohe shtesë.

Secila skuadër ka një maksimumi 20 lojtarë nga të cilat vetëm 6 mund të luajnë në akull në të njëjtën kohë dhe pjesa tjetër janë zëvendësues që mund të zëvendësojnë gjashtë origjinalet sipas nevojës dhe kur kërkohet. Meqenëse loja mund të jetë mjaft brutale dhe e dhunshme, sepse lojtarët mund t'i ndalojnë lojtarët kundërshtarë të shënojnë gola me forcë fizike, çdo lojtar duke përfshirë portierin ose tenderin ka pajisje mbrojtëse dhe mbushje. Përveç tenderit të golit i cili duhet të qëndrojë në pozicionin e tij, pjesa tjetër e lojtarëve jashtë fushës mund të lëvizin nga pozicionet e tyre dhe të lëvizin nëpër fushën e akullit sipas dëshirës së tyre. Lojtarët mund të penalizohen nëse e godasin kundërshtarin e tyre me shkopin e tyre, nëse kontrollojnë trupin e një lojtari që nuk ka top, luftojnë ose shkaktojnë lëndime serioze te lojtarët kundërshtarë.

LEXO MË SHUMË:
Lexoni për Whistler, Blackcomb dhe Vende të tjera Skijimi në Kanada.

Hokej për femra

Mund të duket sikur hokej mbi akull në Kanada ka qenë kryesisht një sport mashkullor që nga origjina e tij, por në fakt gratë kanë luajtur gjithashtu hokej mbi akull në Kanada për më shumë se njëqind vjet. Ishte në vitin 1892 në Ontario që së pari u luajt e gjithë loja e hokejve mbi akull femra dhe ne 1990 që u zhvillua një kampionat i parë botëror për hokej për femra . Tani hokej mbi akull për femra ka qenë gjithashtu pjesë e Lojërave Olimpike Dimërore. Ekziston edhe një ligë e veçantë për hokej për femra të quajtur Liga Kanadeze e Hokejve për Gratë dhe ekipet e hokejve të femrave ekzistojnë gjithashtu në nivelet e kolegjit, duke çuar kështu që gjithnjë e më shumë gra të marrin pjesë në lojë dhe përfundimisht të arrijnë ligat kombëtare dhe ndërkombëtare.

Hokej mbi akull ndërkombëtar

Sporti zyrtar i Kanadasë i hokejit mbi akull është gjithashtu një sport i njohur dhe i luajtur ndërkombëtarisht. Nga Federata Ndërkombëtare e Hokejit në Akull e deri te Lojërat Olimpike Dimërore, Kanadaja ka konkurruar me vende në të gjithë botën, me Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Rusinë që janë rivalët kryesorë të Kanadasë në lojë.

LEXO MË SHUMË:
Mësoni rreth ardhjes në Kanada si një turist ose vizitor.


Kontrolloni tuajin kualifikimi për eTA Kanada Visa dhe aplikoni për eTA Canada Visa 72 orë përpara fluturimit tuaj. Procesi i aplikimit për vizë eTA Kanada është mjaft e drejtpërdrejtë dhe nëse keni nevojë për ndihmë ose keni nevojë për ndonjë sqarim, duhet të kontaktoni tonën Helpdesk për mbështetje dhe udhëzim.