La Canada- Ishujt Magdalen të Quebec

Ndërsa imazhi i këtij arkipelagu të mrekullueshëm, një pjesë e provincës Quebec të Kanadasë, është ndoshta diçka që e keni parë tashmë në ndonjë kartolinë të bukur ose një sfond desktop, por mund të mos e keni ditur kurrë se këto vende qiellore i përkasin Gjirit të Shën St. Lawrence në anën lindore të vendit.

Në një distancë të afërt nga krahinat detare të Tokë, grupi i këtyre ishujve i nënshtrohet provincës së Quebec, megjithëse janë në një distancë të madhe nga vetë Quebec.

Në shikim të parë arkipelagu mund të duket aq i largët sa një planet tjetër, por me kulturën dhe festivalet e veta, përfshirë këtu edhe mbajtjen e konkursit më të madh të kështjellës së rërës në vend, do të bëhej më lehtë një destinacion udhëtimi shumë i rekomandueshëm.

Aplikimi për vizë në Kanada

Aplikimi për vizë në Kanada mund të plotësohet online nga të gjithë shtetasit / qytetarët / banorët e atyre vendeve që janë E drejtë e Vizës Kanadeze Online.

Nëse ju lejohet të hyni në Kanada, flamuri i vendit tuaj do të jetë i shënuar në këtë faqe, mund ta kontrolloni Kërkesa e përshtatshmërisë për Visa Kanada Online siç është përgatitur nga Qeveria e Kanadasë. Procesi i thjeshtë nënkupton që tani mund të merrni Kanada Visa Online (Kanada ETA) me email, pa pasur nevojë të dërgoni pasaportën tuaj me korrier ose postë, ose të vizitoni Ambasadën Kanadeze, qëndroni në radhë për aplikimin për Vizë. Ju mund të përfundoni të gjithë procesin në internet dhe të merrni Kanada ETA me e-mail. Kanada Visa Online është çështje kundër pasaportës suaj, pas së cilës mund të shkoni në Aeroportin ose Cruise Terminal për të vizituar Kanadanë.

Vizita në Kanada nuk ka qenë kurrë më e lehtë që nga viti Qeveria e Kanadasë ka prezantuar procesin e thjeshtuar dhe të thjeshtuar të marrjes së autorizimit elektronik të udhëtimit ose viza eTA e Kanada. viza eTA e Kanada është një autorizim elektronik udhëtimi ose leje udhëtimi për të vizituar Kanadanë për një periudhë kohe më pak se 6 muaj dhe për të shijuar këto gurë të çmuar të fshehur në Kanada. Vizitorët ndërkombëtarë duhet të kenë një eTA kanadeze për të qenë në gjendje të vizitojnë këto vende epike të izolimit në Kanada. Qytetarët e huaj mund të aplikojnë për një eTA Kanada Visa në internet brenda pak minutash. Procesi i vizave eTA Kanada është i automatizuar, i thjeshtë dhe plotësisht në internet.

Mund të kontaktoni Tavolinë Ndihme për Vizat e Kanadasë për çdo mbështetje apo udhëzim.

Pamje joreale e gur ranor të kuq

Ishujt Magdalen Ishujt Magdalen në Gjirin e Shën Lawrence

Sikur plazhet me rërë të bardhë që shtriheshin deri në sytë të mos ishin aq të mrekullueshëm, sfondi plotësues i shkëmbinjve të kuq ranor në të vërtetë mund të ishte një bukuri e madhe për t’i parë njëherësh.

E vendosur në skajin më jugor të arkipelagut, La Belle Anse, një gji me shkëmbinj ranorë të kuq janë një nga vendet spektakolare për të cilat ishujt e Magdalenëve janë të njohur kudo.

Kjo pjesë shumë e pazbuluar e Kanadasë është një botë e saj ku dëshironi të bëni një shëtitje përgjatë Dun du Sud, i njohur edhe si plazhi i Dunës së Jugut, që do të shtrihet deri në përjetësi. Dhe duke pasur parasysh gurët ranorë të gjallë në perëndim të diellit nuk do ta keni problem nëse koha ndalon pikërisht aty!

Brigje të gjera të hapura

Plazhet e Magdalenës Plazhet Magdalene, një Parajsë Detare

La plazhet e Magdalenës janë të njohura për bregdetin e tyre të gjatë duke i bërë ato perfekte për një shëtitje të qetë përgjatë oqeanit paqësor. Dhe nëse nuk mund të përfundoni një pushim pa aventura, atëherë flladi i fortë i gjetur në shumicën e plazheve të Magdalenës i bën ata një vend të përsosur për aktivitete aventureske si sërf me rrëshqitje në ajër dhe kitesurf, të cilat janë shumë të zakonshme si sporti kryesor i ishullit.

Plazhi pranë zonës kombëtare të kafshëve të egra Pointe de l'Est në qytetin ishull të Grosse-lle është habitat për shumë zogj shtegtarë dhe një vend i mrekullueshëm për të dëshmuar lloje të dallueshme të rajonit.

LEXO MË SHUMË:
Provincat më lindore të vendit që përfshijnë Nova Scotia, New Brunswick së bashku me provincën e Newfoundland dhe Labrador përbëjnë rajonin e quajtur Kanadaja Atlantike. Mësoni rreth tyre në Një udhëzues turistik për në Kanadanë Atlantike.

Qytetet Port

Kapak aux Meules Ishulli Cap aux Meules është porta hyrëse e arkipelagut

Në një moment ishujt e Magdalenit mund të duken shumë të izoluar nga qytetërimi mes strukturave të tij gjigante natyrore, por qytetet e vogla me monumentet e tyre historike dhe dekorin shumëngjyrësh është gjithçka që ju nevojitet për komoditetin si turist.

La qyteti i Havre aux Maisons i cili u bë vendbanimi i parë i akadianëve në fund të shekullit të 17 -të, është një nga dhjetë ishujt e arkipelagut të mbushur me shtëpi shumëngjyrëshe përgjatë brigjeve të tij dhe do të bëhej lehtësisht një vend i denjë për fotografi.

Dhe nëse mendimi se qytetet e vogla mund të jenë të mërzitshme po ju shqetëson atëherë format unike të artit dhe muzetë e vendosura brenda qytetit ishull sigurisht që ndezin krijimtarinë, me një nga galeritë e artit të qelqit të vendosur në ishullin e Havre-aux-Maisons, Verrerie La Méduse, është e ngarkuar me vepra arti, piktura dhe krijime të bukura prej qelqi.

Disa dyqane të vogla që shesin produkte tradicionale nga ishujt mund të shihen në vendin historik të peshkimit të La Grave në qytetin më të vjetër të ishullit, Havre-Aubert. Nëse ju interesojnë më shumë muze dhe histori, atëherë ky ishull më i vjetër në arkipelag është një vend i cili mund të eksplorohet gjatë ditës së bashku me vëzhgimin e produkteve të bukura të ishullit në një nga dyqanet e vogla të La Grave.

I konsideruar si porta e arkipelagut, qyteti i Cap-aux-Meules është gjithashtu qendra urbane e ishujve dhe kjo është pjesa që mund të duket më e urbanizuar se kudo tjetër në arkipelag. Për më tepër, kush nuk do të donte të qëndronte pranë një prej pallateve të vendosura pranë shkëmbinjve të kuq ranorë të La Belle Anse dhe të shihte këtë perëndim të një lloji të diellit në hijen më të mrekullueshme të së kuqes.

LEXO MË SHUMË:
Ju gjithashtu mund të jeni të interesuar të lexoni Vendet që duhen parë në Quebec.

Fare dhe të tjera

Far Borgot Fari i parë Borgot u ndërtua në 1874, në Kepin Hérissé

Ishujt Magdalen janë të njohur për pamjet dhe plazhet e tyre unike, dhe një far që qëndron në ngushëllim me natyrën thjesht shton peizazhin tashmë mahnitës. Fari i Borgot ose i njohur edhe si Fari i Kepit, e vendosur në L'Étang-du-Nord, është një vend i përsosur për të parë në perëndimin e diellit dhe a pamja e horizontit nga ky vend piktoresk është thjesht e pakrahasueshme.

Feneri Anse-a-la-Cabane, më i vjetri në arkipelag, i vendosur në pikën më jugore të L'lles du Havre Aubert, është një vend tjetër për të përjetuar peizazhet jashtë botës, dhe kjo tërheqje falas e ishullit me një pamje të lavdishme të farit nga distanca është e mjaftueshme një spektakël i madh për sytë.

Ishujt Les Îles-de-la-Madeleine, i cili është një pjesë vërtet e pazbuluar e Kanadasë, është diçka që mund të kalojë pa u vënë re në listën tuaj të udhëtimeve, por sharmi unik i ishullit mes peizazheve të tij më shumë se mahnitëse të gjelbra dhe plazheve të hapura patjetër që do të bëjeni atë si një kujtim të madh të Kanadasë.

LEXO MË SHUMË:
Nëse jeni duke kërkuar për vende më pak të frekuentuara të qeta por të qeta për t'u vizituar në Kanada, mos kërkoni më tej. Lexoni rreth tyre në Top 10 gurë të çmuar të fshehur të Kanadasë.


Kontrolloni tuajin kualifikimi për eTA Kanada Visa dhe aplikoni për eTA Canada Visa 72 orë përpara fluturimit tuaj. Qytetarë britanikë, Qytetarë italianë, Qytetarët spanjollëdhe Qytetarët izraelitë mund të aplikoni në internet për eTA Kanada Visa. Nëse keni nevojë për ndonjë ndihmë ose kërkoni sqarime, duhet të kontaktoni me ne Tavolinë Ndihme për Vizat e Kanadasë për mbështetje dhe udhëzim për tuajin Aplikimi për vizë në Kanada.