Liqene të pabesueshëm në Kanada

Kanadaja është shtëpia e një bollëku liqenesh, veçanërisht pesë liqenet e mëdhenj të Amerikës së Veriut të cilët janë Liqeni Superior, Liqeni Huron, Liqeni Michigan, Liqeni Ontario dhe Liqeni Erie. Disa nga liqenet ndahen midis SHBA dhe Kanadasë. Perëndimi i Kanadasë është vendi për të qenë nëse doni të eksploroni ujërat e të gjithë këtyre liqeneve.

Qetësia dhe qetësia që ofrojnë liqenet janë të pakrahasueshme, buzë liqenit ofron pamje spektakolare në Kanada. Kanadaja vlerësohet të ketë mbi 30000 liqene. Shumica prej tyre ju lejojnë të eksploroni ujërat e tyre përmes vozitjes, notit, kanoe, dhe gjatë dimrave ju gjithashtu mund të bëni ski në disa nga liqenet e ngrira.

viza eTA e Kanada është një autorizim elektronik udhëtimi ose leje udhëtimi për të vizituar Kanadanë për një periudhë kohe më pak se 6 muaj dhe për të vizituar këto liqene të bukur. Vizitorët ndërkombëtarë duhet të kenë një eTA kanadeze për të qenë në gjendje të vizitojnë liqenet e mëdhenj të Kanadasë. Qytetarët e huaj mund të aplikojnë për një eTA Kanada Visa në internet brenda pak minutash. Procesi i vizave eTA Kanada është i automatizuar, i thjeshtë dhe plotësisht në internet.

Liqeni Superior

Vendndodhja - Superiore
Liqeni Superior Vija bregdetare e Liqenit Superior, ngjyrat e sezonit të vjeshtës

Një nga pesë Liqenet e Mëdha të Amerikës së Veriut dhe liqeni më i madh i madh. Ka një madhësi prej 128,000 kilometrash katrorë. Ajo mban 10% të sipërfaqes së ujit të freskët në botë. Ajo ndahet nga Ontario, Kanada në veri dhe shtetet në Shtetet e Bashkuara në drejtime të tjera. Ky liqen është gjithashtu liqeni më i madh i ujërave të ëmbla në botë. Ujërat blu dhe brigjet ranore mund t'ju bëjnë të gaboni vendndodhjen me një plazh.

Atje jane shumë parqe pikërisht pranë liqenit ku turistëve u pëlqen të bëjnë shëtitje dhe të eksplorojnëMe Pjesa jugore e liqenit rreth pikës së Peshkut të Bardhë konsiderohet të jetë varrezat e liqeneve të mëdhenj për shkak të një numri të madh të mbytjeve të anijeve në zonë.

LEXO MË SHUMË:
Përveç Liqenit Superior dhe Liqenit Ontario, Ontario është gjithashtu shtëpia e Otavës dhe Torontos. Mësoni rreth tyre në Duhet të Shikoni Vendet në Ontario.

Liqeni Ontario

Vendndodhja - Ontario

La më i vogli nga liqenet e mëdhenj të Amerikës së Veriut e merr emrin nga provinca kanadeze. Fenerët dhurojnë brigjet e këtij liqeni. E burimi i liqenit është lumi Niagara dhe më në fund takohet me Oqeanin Atlantik. Ka ishuj të vegjël përgjatë bregut të Liqenit Ontario. Liqeni frekuentohet jo vetëm nga turistët, por edhe vendasit për të parë horizontin masiv të Ontario ndërsa vlerësojnë ujërat e liqenit.

Lake Louise

Vendndodhja - Alberta
Lake Louise Liqeni Louise, Parku Kombëtar Banff

Liqeni është i njohur si liqeni i peshqve të vegjël. Liqeni ushqehet nga akullnaja Lefroy. Liqeni merr ujin nga akullnajat që shkrihen nga malet e Albertës. Ngjyra blu e ujit mund të çojë në një iluzion të besimit se liqeni është tropikal, por disa sekonda në ujë janë të mjaftueshme që ju të dini se liqeni është duke ngrirë gjatë gjithë vitit. Një pamje yjore e liqenit mund të shihet nga mali Fairview. Liqeni pavarësisht se mbulon më pak se 1 milje katrorë të zonës është një nga më të mirët në Kanada. Malet shkëmbore e bëjnë liqenin piktoresk pasi janë vendosur në sfondin e liqenit.

Liqeni Louise konsiderohet një mbretër ndër liqenet në Kanada dhe rastësisht u emërua për vajzën e Mbretëreshës Viktoria.

Ka shumë gjurmë për shëtitësit, këmbësorët dhe entuziastët e biçikletave për të marrë Liqenin Louise përreth. Nëse doni të relaksoheni dhe të qëndroni pikërisht pranë liqenit, Fairmont Chateau Lake Louise është vendi ku duhet të shkoni.

LEXO MË SHUMË:
Nëse jeni duke vizituar Albertën dhe Liqenin Louise, sigurohuni që të lexoni edhe për Malet Shkëmbore në Kanada.

Liqeni Peyto

Vendndodhja - Alberta

Liqeni gjendet në Parkun Kombëtar Banff në Parkun e Icefields. Yetshtë një tjetër liqen akullnajor që vizitohet më së miri vonë pasdite ose mbrëmje herët. Ju mund të bëni një fotografi të pikës më të lartë në Icefields Parkway të samitit Bow nga liqeni. Liqeni është pika e origjinës së lumit Mistaya në Kanada.

Liqeni i Morinës

Vendndodhja - Alberta
Liqeni i Morinës Liqeni Moraine, një tjetër liqen piktoresk në Parkun Kombëtar Banff

Liqeni gjendet në Parkun Kombëtar Banff në Luginën e dhjetë majave, shumë pranë Liqenit të famshëm Louise. Ajo ndan të njëjtën ngjyrë të pacenuar dhe me gaz si Liqeni Louise. Liqeni ka ujëra tërheqës blu që do t’ju ​​bëjnë të dëshironi të kaloni gjithë ditën duke e parë atë. Liqeni Moraine është rreth 50 metra i thellë dhe rreth 120 hektarë në madhësi. Sfondi piktoresk i maleve dhe pyjeve alpine i shton bukurinë këtij liqeni. Liqeni nuk është i arritshëm në dimër pasi rruga është e mbyllur për shkak të borës dhe liqeni gjithashtu mbetet i ngrirë. Liqeni Moraine është vendi më i fotografuar dhe shfaqet edhe në monedhën kanadeze.

Ekziston edhe një shtëpizë e cila ju lejon të qëndroni gjatë natës me pamje nga liqeni i cili është i hapur sezonalisht nga fundi i majit deri në fillim të nëntorit.

Liqeni i Abrahamit

Vendndodhja - Alberta

Liqeni pavarësisht nga pamja e tij blu-akullnajore u krijua për shkak të prishjes së lumit Saskatchewan të Veriut. Është një liqeni i krijuar nga njeriu që u formua për shkak të ndërtimit të Digës së Bighorn. Liqeni takon lumin Saskatchewan të Veriut dhe kur akulli i liqenit prek flluskat krijon një skenë magjike për tu dëshmuar. Kjo shihet më së miri gjatë muajve të dimrit.

Liqeni Maligne

Vendndodhja - Alberta
Liqeni Maligne Liqeni Maligne në dimër

Liqeni ndodhet në Jasper Park, në bazën e maleve Maligne. Lakeshtë liqeni më i madh në park dhe liqeni më i gjatë në Shkëmbinjtë KanadezëMe Liqeni ju jep pamje spektakolare të maleve akullnajore që e rrethojnë atë dhe është një pikëpamje për tre akullnajat pranë liqenit.

Liqeni ka një ishull të vogël pranë bregut të tij të quajtur Ishulli shpirtëror në të cilin turistët mund të vozisin ose të marrësh me qira një varkë për ta vizituar.

LEXO MË SHUMË:
Përveç Liqenit Louise, Liqeni Peyto, Liqeni Moraine, Liqeni Abraham dhe Liqeni Maligne zbulojnë të tjera Duhet të Shikoni Vende në Alberta.

Liqeni i Emeraldit

Vendndodhja - Kolumbia Britanike
Liqeni i Emeraldit Liqeni i Emeraldit

Liqeni ndodhet në Parkun Kombëtar Yoho dhe është më i madhi nga 61 liqenet që gjenden në park. Liqeni Emerald është emëruar pas gurit pasi grimcat jashtëzakonisht të imëta të gurit gëlqeror pluhur i japin liqenit ngjyrën e tij të gjelbër natyrore. Liqeni është i mbuluar me gjelbërim të dendur nga të gjitha anët. Ajo është e rrethuar nga male të cilat mund të shihen përmes reflektimit të ujit. Ky liqen është i hapur për turistët për kanoe dhe eksploron ujërat. Në koha e dimrit, liqeni është një vend i njohur për ski ndër-vend.

Një shteg rrethon liqenin për shëtitësit që të shijojnë pamjen dhe të stërviten. Nëse doni të relaksoheni dhe të kapni një kafshatë të shpejtë ose të qëndroni pranë liqenit, Emerald Lake Lodge është një vendpushim pikërisht në buzë të ujit.

Ngjyra smerald e liqenit shkëlqen dhe është më e bukur në korrik pasi liqeni në përgjithësi është i ngrirë deri në qershor, duke e bërë Korriku koha më e mirë për të vizituar liqenin Emerald.

Liqeni Garibaldi

Vendndodhja - Kolumbia Britanike

Liqeni Garibaldi ndodhet në parkun krahinor Garibaldi. Liqeni ju bën të bëni përpjekje për të arritur atje, pasi keni nevojë të ecni në një shteg 9 km për të arritur në liqen. Ky rritje kërkon rreth 5-6 orë për tu përfunduar. Ju do të keni një ngjitje përpjetë nëpër pyje dhe livadhe të mbushura me lule gjatë verës. Shumë turistët zgjedhin të kampojnë në Garibaldi brenda natës pasi të kthehesh është mjaft e lodhshme për të bërë brenda një dite. Liqeni merr hijen e tij blu nga shkrirja e akullnajave të cilat quhen miell akullnajor.

Por nëse nuk jeni gati të bëni një shëtitje, atëherë mund të uleni dhe të pushoni në një fluturim skenik për të marrë një pamje nga liqeni të liqenit.

Liqeni i ndotur

Vendndodhja - Kolumbia Britanike
Liqeni i ndotur Liqeni i ndotur

Liqeni është afër qytetit Osoyoos në Luginën Similkameen. Liqeni i ndotur merr emrin nga 'njollat' e gjelbër dhe blu që janë të dukshme në liqen. Vetitë minerale të këtij liqeni mundësojnë formimin e kripës gjatë verës dhe kjo shkakton njollat. Koha më e mirë për të parë vendet është gjatë verës.

Nuk lejohen aktivitete në liqen pasi është një zonë e mbrojtur dhe ekologjikisht e ndjeshme. Liqeni i ndotur është një vend i shenjtë i Kombi Okanagan.

LEXO MË SHUMË:
Përveç Liqenit Emerald, Garibaldi dhe Liqeni i ndotur zbulojnë të tjera Duhet të Shikoni Vende në Kolumbinë Britanike.

LEXO MË SHUMË:
Planifikoni pushimet tuaja perfekte në Kanada, sigurohuni që ju lexoni për motin kanadez.


Kontrolloni tuajin kualifikimi për eTA Kanada Visa dhe aplikoni për eTA Canada Visa 72 orë përpara fluturimit tuaj. Qytetarë britanikë, Qytetarët Australianë, Qytetarët kilianë, dhe Qytetarët meksikanë mund të aplikoni në internet për eTA Kanada Visa. Nëse keni nevojë për ndonjë ndihmë ose kërkoni sqarime, duhet të kontaktoni me ne Helpdesk për mbështetje dhe udhëzim.