Një udhëzues turistik për në Kanadanë Atlantike

Provincat detare të Kanadasë përbëhen nga provincat më lindore të vendit, e cila përfshin Nova Scotia, New Brunswick dhe Prince Edward Island. Së bashku me provincën e Newfoundland dhe Labrador, këto provinca më lindore të Kanadasë përbëjnë rajonin e quajtur Atlantic Canada.

Këto rajone të largëta të vendit, megjithëse aktive në industri të ndryshme kryesore dhe peshkim, janë një burim kryesor i turizmit në vend.

Edhe pse duke qenë mikpritës në vende të ndryshme të mrekullueshme, është një mundësi e plotë që shumica e udhëtarëve nuk e kanë parasysh ekzistencën e tyre dhe shpesh mund të humbasin këto vende të mrekullueshme gjatë vizitës së tyre në Kanada.

Por në një vend ku pamjet e bukura janë një çështje e përditshme, pamjet përtej mahnitshme të Atlantikut të Kanadasë thjesht mund të përmirësojnë përkufizimin tuaj të bukurisë.

Kanada Visa Online është një proces i thjeshtë që u lejon qytetarëve të Vendet e pranueshme për vizë në Kanada për të vizituar Kanadanë. Kanada Visa Online mund të aplikohet elektronikisht në internet në një mënyrë të lehtë për tu mbushur Aplikimi Online për Visa i Kanadasë formë. Nuk ju kërkohet të dërgoni pasaportën tuaj për vulosje në këtë proces të vizave të Kanadasë Online (procesi ETA Canada). Email-i eTA Canada do të përmbajë miratimin tuaj për vizë dhe dërgohet në emailin që keni dhënë në kohën e plotësimit të aplikacionit për eTA të Kanadasë. Ju mund të vizitoni direkt në aeroport ose anije lundrimi. Oficeri i Zyrës së Shërbimeve Kufitare të Kanadasë kontrollon në mënyrë elektronike kompjuterin kur kaloni kufirin që keni Kanada Visa Online lëshuar në numrin tuaj të pasaportës. Qeveria e Kanadasë rekomandon që të aplikoni për eTA Visa Canada Visa online.

Atlantik në Kanada

Qyteti i vjetër Lunenburg

Kanada Lunenberg

Vetëm një nga dy komunitetet urbane në Amerikën e Veriut të caktuar si sit i Trashëgimisë Botërore të UNESCO -s, Lunenburg është një nga qytetet portuale kanadeze të vendosura në brigjet e Nova Scotia shumëngjyrëshe.

Me shumë gjëra për të eksploruar në këtë qytet skenik rural, një vizitë në Muzeun e Peshkimit të Atlantikut do të jetë një kujtim i historisë detare të Lunenburg. Pamjet e bukura në Porti Lunenburg me tragete të relaksuar në brigjet e tij ujore janë pamjet perfekte të pushimeve.

Dhe meqenëse një udhëtim në një qytet bregdetar nuk është i plotë pa një vizitë në plazh, plazhi aty pranë Hirtle, me një bregdet të bardhë me rërë të gjatë tre kilometra është gati të japë emocionet më të mira të verës!

LEXO MË SHUMË:
New Brunswick dhe Newfoundland & Labrador kanë shumë më tepër për të ofruar. Lexoni rreth tyre në Duhet të shihni vendet në Newfoundland dhe Labrador dhe dhe Vendet që duhen parë në New Brunswick.

Qytete të mëdha

I konsideruar si një nga qytetet më të mëdhenj të krahinës, Shën Gjoni është gjithashtu kryeqyteti i provincës së Newfoundland dhe Labrador.

Një kombinim i mrekullueshëm i luksit dhe hijeshisë së botës së vjetër, qyteti është i njohur për rrugët e tij shumëngjyrëshe si dhe vendet e tij të shumta historike të vendosura në çdo hap të këtij qyteti 500 vjeçar, i cili konsiderohet si më i vjetri në Botën e Re.

Por ky qytet historik në anën më lindore të Kanadasë nuk është vetëm një vend i mbuluar vetëm me muze dhe histori, por është plot me pazar dhe restorante të mrekullueshme të vendosura përgjatë rrugëve të tij të ecshme.

Signal Hill, me pamje nga qyteti i St Johns është një vend tjetër popullor historik kombëtar që ofron pamje mbresëlënëse të oqeanit Atlantik dhe brigjeve të tij përreth.

Për pushimin nga muzetë dhe historinë e vendit, përjetoni hijeshinë turistike të qytetit në zonën në qendër të qytetit e cila është një nga vendet për të dëshmuar shtëpi të vogla shumëngjyrëshe dhe rrugë restorantesh të këtij qyteti të vogël

Baticat më të larta

Baticat më të larta të Kanadasë

E vendosur midis provincave të New Brunswick dhe Nova Scotia, Gjiri i Fundy është i njohur për gamën e tij të baticës jashtëzakonisht të lartë, me sa duket më i larti në botë. Mënyra më e mirë për të përjetuar Gjirin e Fundit është përgjatë bregdetit dhe plazheve të tij, me të dhëna fosile që datojnë miliona vjet!

Edhe pse është një zonë me baticë të lartë, jo gjithmonë mund të rekomandohet të bëni një not, por për një zhytje piktoreske në ujërat e pastra zona gjithashtu ka shumë pishina baticash dhe ishuj në det të hapur.

Plazhet e provincës New Brunswick janë gjithashtu një nga më të ngrohtat në vend duke e bërë ujin e tij një pikë të nxehtë të biodiversitetit.

Gjiri i Fundit me brigjet e tij mahnitëse dhe mjedisin unik bregdetar është gjithashtu i njohur për zbulimet e shumta gjeologjike dhe jetën detare. Parku Kombëtar Fundy, i vendosur në këtë pjesë të Kanadasë Lindore, është i njohur për baticat e tij jashtëzakonisht të larta dhe të shpejta, më i larti i njohur kudo tjetër në tokë!

Me pamje nga vija bregdetare e thyer, baticat më të larta në botë dhe një numër ujëvarash, udhëtimi nëpër këtë park kombëtar mund të mos jetë si çdo tjetër.

LEXO MË SHUMË:
Ne mbuluam në mënyrë paraprake Nova Scotia dhe Lunenberg Vendet kryesore për të përjetuar shkretëtirën kanadeze.

Kafshë e egër e pabesueshme

Kanada Kafshë të egra

Kanadaja Atlantike është shtëpia e disa llojeve të balenave autoktone në rajon, së bashku me kafshë të shumta të rralla tokësore të cilat mund të dëshmohen vetëm në këtë anë të botës.

Me disa nga vendet më të mrekullueshme në këtë pjesë më të vjetër të Kanadasë, ju me siguri nuk keni pse ta lini jetën e egër të pashkelur duke supozuar se mrekullitë e natyrës do të fshiheshin vetëm diku të largëta dhe të pabanueshme.

 Përkundrazi, në Atlantikun e Kanadasë, parqe të shumta kombëtare dhe udhëtime piktoreske do të ishin shoqëruesi juaj në eksplorimin e kësaj toke të mrekullueshme.

Ecni me makinë nëpër Cabot Trail, një nga destinacionet më piktoreske në botë me pamjet mahnitëse të oqeanitdhe pamjet e Malësisë së Kepit Breton. Një vozitje nëpër këtë rrugë piktoreske mund t’ju ​​lërë pa fjalë për mrekullitë kanadeze.

Rruga kalon nëpër kafshë të egra befasuese, pamje të mahnitshme të oqeanit dhe fshatra të vegjël kanadezë shumë të izoluar nga pjesa tjetër e botës. Dhe qysh atëherë një far është një bukuri e shtuar në pamjet e oqeanit, vizitoni farin më të bukur të vendit të vendosur në Peggy's Cove, një fshat i vogël rural në lindjen e largët të Nova Scotia. 

Një udhëtim i këtij lloji përmes pjesës më lindore të Amerikës së Veriut do të ishte një përvojë unike e udhëtimit. Dhe pasi të keni ardhur kaq larg në lindje të Kanadasë, me siguri do të kishit parë gjithçka nga e reja në të vjetrën dhe madje edhe në anën e lashtë të Amerikës së Veriut!

LEXO MË SHUMË:
Planifikoni pushimet tuaja perfekte në Kanada, sigurohuni që ju lexoni për motin kanadez.


Kontrolloni tuajin kualifikimi për eTA Kanada Visa dhe aplikoni për eTA Canada Visa 72 orë përpara fluturimit tuaj. Qytetarë britanikë, Qytetarët izraelitë, Qytetarët spanjollëdhe Qytetarët meksikanë mund të aplikoni në internet për eTA Canada Visa. Nëse keni nevojë për ndihmë ose keni nevojë për ndonjë sqarim, duhet të kontaktoni tonën Tavolinë Ndihme për Vizat e Kanadasë për mbështetje dhe udhëzim. Na kontaktoni Mbështetje për klientët për viza kanadeze zyre për pyetjet tuaja.