Oktoberfest në Kanada

Festimet e Vjeshtës dhe Oktoberfest-it do të shfaqen në të gjithë Kanadanë, ku më e madhja prej tyre do të zhvillohet në Kitchener-Waterloo, Ontario.

Oktoberfest është festivali më i madh në botë Volksfest ose folk (festival i birrës dhe panairi argëtues udhëtues). Ndërsa Oktoberfest filloi si një festë martese pothuajse 200 vjet më parë për të festuar martesën e Crown Price Ludwig me Princeshën Therese, ajo u bë e njohur si një festë birre në kulturën moderne që zgjat 16 deri në 18 ditë nga periudha midis mesit ose fundit të shtatorit. zgjat deri në fundjavën e parë të tetorit.

Oktoberfesti më i madh në botë mbahet çdo vit në Mynih, Gjermani, por Oktoberfest është gjithashtu mjaft popullor në mbarë botën dhe Kanadaja organizon Oktoberfestin e dytë më të madh në botë në Kitchener-Waterloo. Vendasit, si dhe vizitorët në festat dhe udhëtimet kanadeze dalin me tufa për të festuar festën bavareze.

viza eTA e Kanada është një autorizim elektronik udhëtimi ose leje udhëtimi për të vizituar Kanadanë për një periudhë kohore më pak se 6 muaj dhe për të shijuar festivalet Oktoberfest në Kanada. Vizitorët ndërkombëtarë duhet të kenë një eTA kanadeze për të qenë në gjendje të vizitojnë Kitchener-Waterloo, Kanada. Shtetasit e huaj mund të aplikojnë për një eTA Kanada Visa në internet brenda pak minutash. Procesi i vizave eTA Kanada është i automatizuar, i thjeshtë dhe plotësisht në internet.

kanada-oktoberfest Kanadaja ka disa nga festat më të mira në botë Oktoberfest

Kitchener-Waterloo Oktoberfest

Kitchener-Waterloo Oktoberfest Kitchener-Waterloo Oktoberfest, veshje tradicionale dirndl për gratë

Kitchener-Waterloo Oktoberfest është Oktoberfesti i dytë më i madh në botë dhe më i madhi i këtij lloji në Amerikën e Veriut. Shumë nga kanadezët e përkatësisë etnike gjermane banojnë në ose afër këtyre qyteteve binjake të Kitchener dhe Waterloo. Festivali më i famshëm bavarez i Kanadasë u themelua në vitin 1969 dhe që atëherë Kitchener-Waterloo Oktoberfest ka evoluar në një festival shumë më të madh.

Kitchener është rreth një orë jashtë Torontos dhe Kitchener-Waterloo Oktoberfest është më i madhi në Amerikën e Veriut. Festivali numër një bavarez në Kanada fillon më 7 tetor dhe ngjarja tërheq afërsisht 700,000 vizitorë në Rajonin e Waterloo, Ontario çdo vit. Vendasit organizuan një festival bavarez që përputhet me atë në Mynih, Gjermani veshje tradicionale bavareze, gjevrekë të nxehtë, dhe një sasi në dukje të pafundme birrë.

LEXO MË SHUMË:
Nëse jeni duke vizituar Ontario për Oktoberfest, ai ka shumë më tepër për të ofruar, lexoni rreth tyre në Duhet të Shikoni Vendet në Ontario.

Më shumë se vetëm birrë

Oktoberfest është më shumë se vetëm aromë salsiçesh që cëcëritin në një skarë të hapur dhe enëve gjigante me birrë të ftohtë. Ka një gamë të aktivitete miqësore me familjen, muzikë konkurse miqësore. Disa nga ngjarjet e njohura të Oktoberfest-it janë Miss Oktoberfest Gala, Eksperienca e Golfit të Oktoberfest dhe Shfaqja e Modës A Blooming Affair. Është pothuajse e pamundur të kesh një moment të mërzitshëm gjatë Kitchener Waterloo Oktoberfest.

Ushqim dhe festhallens

Kitchener Oktoberfest gjithashtu tërheq kamionët më të mirë dhe më novatorë të ushqimit nga i gjithë vendi. Kitchener-Waterloo është shtëpia e 17 klubeve gjermano-kanadeze or festhallens që mund të vizitoni gjatë festivalit. Këto festhallen kombinojnë birrën gjermane, ushqimin dhe muzikën dhe kërcimin tradicional.

Muzikë dhe argëtim

Muzikë Oktoberfest Muzikë dhe vallëzim tradicional gjerman

Ka argëtim të drejtpërdrejtë në tendat e birrës që garantohet se do t'ju krijojë humor për të festuar. Nga muzikë tradicionale gjermane vallëzimi, për kopertinat moderne të muzikës pop dhe rock dhe madje edhe DJ, këto grupe muzikore live dinë të sjellin atmosferën e festës duke luajtur si të preferuarat klasike ashtu edhe hitet aktuale. Kitchener-Waterloo Oktoberfest shfaqi grupet dhe argëtuesit më të mirë vendas ose rajonalë që do t'ju bëjnë të këndoni së bashku dhe të kërceni me ritmin në stolat e birrës!

Veshjet e Oktoberfest

Edhe pse festivali gjerman zhvillohet në Kanada, Oktoberfest thjesht nuk do të ishte i plotë pa veshur veshjet tradicionale gjermane. Lederhosen dhe Bundhosen për meshkuj dhe fustani dirndl për femra janë transmetuar brez pas brezi që nga shekulli i 18-të dhe sot. Opsionet e Drindl variojnë nga dirndl tradicionale që arrin deri te kyçi i këmbës, tek dirndl midi dhe mini për zonjat që dëshirojnë të shfaqin figurën e tyre dhe të kthejnë kokën.

Paradë

Kitchener-Waterloo Oktoberfest arrin kulmin e tij në Ditën e Falënderimeve duke organizuar Paradën më të madhe të Ditës së Falënderimeve në Kanada, e cila transmetohet në televizion dhe shikuesit mund të shijojnë nota dekorative, interpretues dhe grupe. Personazhet e dashur si Onkel Hans dhe Tante Frieda mund të shihen duke ecur në rrugët e Kitchener dhe Waterloo.

Ka kaq shumë për të bërë dhe parë brenda një dite saqë as nuk do ta vini re festivalin nëntëditor që po kalon.

LEXO MË SHUMË:
Muajt ​​shtator dhe tetor shënojnë fillimin e vjeshtës në Kanada, e cila do t'ju jepte pamjet më të mrekullueshme të vendit të Amerikës së Veriut, me nuancat e ndryshme të portokallisë që shfaqen në pyjet e dendura. Mësoni rreth Kanadaja në Stinën e Vjeshtës- Udhërrëfyes Turistik për destinacionet epike të Vjeshtës.

Oktoberfests të tjerë të dukshëm në Kanada

Toronto Oktoberfest

Toronto pret një ngjarje dyditore Oktoberfest në një tendë të madhe në Ontario Place afër një fshati bavarez. Toronto Oktoberfest tërheq mijëra adhurues. Mund të provoni ushqime tradicionale bavareze si Weisswurst dhe Schnitzel, si dhe të gjitha llojet e gjevrekut.

Oktoberfest Otava

Oktoberfest në Otava është një festival muzikor jashtëzakonisht i popullarizuar dhe kështu pak më ndryshe nga ngjarjet Oktoberfest në Kanada.

Edmonton Oktoberfest

Edmonton Oktoberfest është një tjetër ngjarje popullore. Nëse jeni në Alberta rreth Tetorit, sigurohuni që ta vizitoni. Ai nxjerr në pah birraritë e tjera lokale të Edmonton dhe restorantet e tij më të mira, përveç birrarive autentike bavareze që paraqesin birrë artizanale lokale.

Penticton Oktoberfest

Shkoni në Penticton Oktoberfest në British Columbia për të shijuar të gjitha më të mirat që ofron birra gjermane. Birraritë vendase konkurrojnë kundër njëra -tjetrës dhe prodhojnë një larmi të re birre çdo vit. Vizitorët mund të shijojnë këngët tradicionale gjermane të pijeve dhe ushqime të shijshme

LEXO MË SHUMË:
Nëse jeni në Toronto, mos e humbisni Duhet të Shikoni Vendet në Toronto.


Kontrolloni tuajin kualifikimi për eTA Kanada Visa dhe aplikoni për eTA Canada Visa 72 orë përpara fluturimit tuaj. Qytetarë britanikë, Qytetarë italianë, Qytetarët spanjollë, dhe Qytetarët izraelitë mund të aplikoni në internet për eTA Canada Visa. Nëse keni nevojë për ndihmë ose keni nevojë për ndonjë sqarim, duhet të kontaktoni tonën Helpdesk për mbështetje dhe udhëzim.