Udhëzues për kështjellat më të mira në Kanada

Disa nga kështjellat më të vjetra në Kanada datojnë që në vitet 1700, të cilat krijojnë një përvojë absolute të gëzueshme për të rishikuar kohërat dhe mënyrat e jetesës nga epoka industriale me vepra arti të restauruara dhe interpretues të kostumeve të gatshëm për të mirëpritur vizitorët e saj.

Ju mund të jeni të njohur me ndërtesat dhe rrokaqiejt më të larta të Kanadasë, por a dini shumë për trashëgiminë mbretërore të vendit? Po aq të mira sa arkitektura moderne dhe peizazhet natyrore të Kanadasë, strukturat shekullore të ngjashme me kështjella në vend bëhen një kujtesë e rrënjëve të epokës koloniale në Amerikën e Veriut.

Jo si kështjellat tipike të Evropës, këto pallate historike në Kanada sot përfaqësojnë prona shtetërore, hotele luksoze dhe muzetë e trashëgimisë të hapura për turne për publikun e gjerë. Ndërsa një numër i kështjellave më pak të njohura me arkitekturën e tyre po aq të mahnitshme mund të gjenden në shumë shtete anembanë vendit, këtu është një listë e disa prej strukturave më të vizituara dhe më të njohura si kështjella në Kanada.

Vizita e Kanadasë nuk ka qenë kurrë më e lehtë pasi qeveria e Kanadasë ka prezantuar procesin e thjeshtuar dhe të efektshëm të marrjes së autorizimit elektronik të udhëtimit ose viza eTA e Kanada. viza eTA e Kanada është një autorizim elektronik udhëtimi ose leje udhëtimi për të vizituar Kanadanë për një periudhë kohore më pak se 6 muaj dhe për të shijuar vizitën në Kanada. Vizitorët ndërkombëtarë duhet të kenë një eTA kanadeze për të qenë në gjendje të vizitojnë këto kështjella të bukura në Kanada. Shtetasit e huaj mund të aplikojnë për një eTA Kanada Visa në internet brenda pak minutash. Procesi i vizave eTA Kanada është i automatizuar, i thjeshtë dhe plotësisht në internet.

Hotel Banff Springs

Hotel Banff Springs Hoteli Fairmont Banff Springs ka pamje nga një luginë drejt malit Rundle, të dyja të vendosura brenda vargmalit të malit Rocky

I vendosur në Banff, Alberta, ky hotel historik ka një vendndodhje si asnjë hotel tjetër i zakonshëm në Kanada. U vendos në mes të Shkëmbinjtë Kanadezë, struktura e ndërtesës e bën atë të qëndrojë larg nga mjedisi natyror i maleve të bukura Rocky. Në zemër të parkut kombëtar Banff, hoteli është pikë referimi kryesore e qytetit.

Chateau Frontenac

Chateau Frontenac Thuhet se Château Frontenac është hoteli më i fotografuar në botë

I ndërtuar nga hekurudha kanadeze e Paqësorit, hoteli është një shembull ikonik i strukturave madhështore të hoteleve të ndërtuara nga pronësia e Hekurudhave të Kanadasë në të gjithë vendin. Hoteli është gjithashtu një nga vendet Historike Kombëtare të vendit dhe ishte një nga të parët midis zinxhirit të hoteleve të stilit Chateau të ndërtuara rreth Kanadasë. Me pamje nga lumi St Lawrence, Chateau Frontenac është një nga hotelet më të fotografuara në botë.

LEXO MË SHUMË:
Parku Kombëtar Banff u rrënjos si një vend i trashëgimisë botërore të UNESCO-s si pjesë e Parqeve Kanadeze të Maleve Shkëmbore në vitin 1984. Mësoni rreth Parkut Kombëtar Banff në Udhëzues udhëtimi në Parkun Kombëtar Banff.

Casa Loma

Casa Loma Casa Loma, spanjisht për Hill House, është një nga kështjellat më të famshme të Kanadasë, e kthyer në muze

Ndodhet në qytetin më ikonik të Kanadasë Toronto, Casa Loma është një Rezidencë në stil gotik e kthyer në pikë referimi të qytetit dhe një muze që është një atraksion që duhet parë në një turne të qytetit. E projektuar nga arkitekti i njohur për ndërtimin e shumë monumenteve të tjera të qytetit, rezidenca gotike shtatëkatëshe i mahnit spektatorët e saj me një dekor të brendshëm magjepsës dhe kopshte të jashtme. Kopshti i shekullit të 18-të ia vlen të vizitohet për restorantet e tij dhe pamjen e mrekullueshme të qytetit të Torontos.

Hotel Empress

Hotel Empress Fairmont Empress është një nga hotelet më të vjetër në Victoria, British Columbia, Kanada

Një nga vendet me të vërtetë mbretërore Historike Kombëtare të Viktorias, Kolumbia Britanike, hoteli i stilit vilë është i njohur për vendndodhjen e tij buzë detit. Zakonisht quhet si Perandoresha, hoteli është gjithashtu një nga më të vjetrit në Victoria, British Columbia. I konsideruar si një nga opsionet më të mira të qëndrimit në ishullin Vancouver dhe një nga pikat kryesore që duhet parë Victoria's, Hotel Empress është gjithashtu një nga atraksionet më të fotografuara të ishullit Vankuver.

Kalaja e Craigdarroch

Kalaja e Craigdarroch Ajo u ndërtua në fund të shekullit të 19-të si një rezidencë familjare për baronin e pasur të qymyrit Robert Dunsmuir dhe gruan e tij Joan.

Me qendër në Victoria, Kanada, kështjella është një tjetër rezidencë e epokës viktoriane e caktuar si një sit Historik Kombëtar. Një përvojë e vërtetë viktoriane, rezidenca legjendare u ndërtua në vitet 1880 me pamje nga qyteti i Victoria. Kryesisht e njohur për statusin e saj historik në qytet, kështjella ka qenë subjekt i paraqitjes së famshme kinematografike në filmin e vitit 1994 Femrat pak. E hapur për turne në ditë fikse të javës, kjo është një atraksion tërheqës i qytetit të Victoria. Kalaja ringjall tregimet e pronarëve të saj nga shekulli i 19-të dhe është një mënyrë e shkëlqyer për të eksploruar të kaluarën historike të qytetit.

LEXO MË SHUMË:
Victoria është gjithashtu e njohur gjerësisht si Qyteti i Kopshteve të Kanadasë për shumë kopshte dhe parqe të bukura në këtë qytet me ritëm të ngadaltë. Ajo është gjithashtu e mbushur plot me muze, ndërtesa historike dhe kështjella. Mësoni më shumë në Duhet të Shikoni Vendet në Victoria.

Delta Bessborough

Delta Bessborough Delta Bessborough është një nga hotelet madhështore hekurudhore të Kanadasë, i ndërtuar për Hekurudhën Kombëtare Kanadeze

Në brigjet e lumit Saskatchewan, ndërtesa dhjetëkatëshe e stilit të kalasë u projektua gjithashtu nën Hekurudhat Kanadeze në vitin 1935. I vendosur në Saskatoon, qyteti më i madh në provincën kanadeze të Saskatchewan, hoteli kala është i rrethuar nga një sërë atraksionesh të tjera. në qytet. Hoteli luksoz përmban një kopsht buzë detit së bashku me më shumë se 200 dhoma dhe suita për mysafirë.

Armatura e qytetit të Quebec

Armatura e qytetit të Quebec Ajo u ndërtua si një sallë stërvitjeje e Rilindjes Gotike për regjimentin e këmbësorisë Les Voltigeurs de Québec

E vendosur në Quebec City, Kanada, një strukturë e llojit të saj në Kanada, e Armatura e Voltigeurs de Québec është e vetmja ndërtesë në vend me statusin e Vendit Historik Kombëtar. Me arkitekturën e ringjalljes gotike, armatura daton në fund të shekullit të 19-të dhe u rihap në vitin 2018 pasi u shkatërrua pjesërisht në një zjarr në vitin 2008.

Armatura kishte objekte të ndryshme nga regjimentet përpara dëmit të shkaktuar nga zjarri, por me pamjen e saj të jashtme të mahnitshme dhe një vështrim në histori, vendi ofron shumë gjëra për të eksploruar përreth.

Kalaja e Dundurn

Kalaja e Dundurn E ndërtuar në vitin 1835, kësaj shtëpie prej 18,000 metrash katrorë iu deshën tre vjet për t'u ndërtuar.

Një rezidencë neo klasike në Hamilton Ontario, shtëpia u përfundua në vitin 1835. Rezidenca e viteve 1850 është e hapur për publikun për turne me guidë që shfaqin jetën e përditshme në fund të viteve 1800. Me dyzet dhoma brenda, kështjella përmban shumë produkte komoditeti nga koha e saj në shekullin e 19-të.

Vendi është renditur ndër Vendet Historike Kombëtare të Kanadasë që përfaqësojnë arkitekturën piktoreske të vendit. Një turne në kështjellë është një mënyrë për të rijetuar përvojën e stilit të jetesës së shekullit të 19-të me përkthyes interaktivë të veshur me kostum që përshëndesin vizitorët. Kalaja aktualisht është në pronësi të qytetit të Hamilton.

LEXO MË SHUMË:
Toka e gjetheve të panjës ka shumë atraksione të këndshme, por me këto atraksione vijnë mijëra turistë. Nëse jeni duke kërkuar për vende të qeta por të qeta më pak të shpeshta për t'u vizituar në Kanada, mos kërkoni më tej. Lexoni rreth tyre në Top 10 gurë të çmuar të fshehur të Kanadasë.


Kontrolloni tuajin kualifikimi për eTA Kanada Visa dhe aplikoni për eTA Canada Visa 72 orë përpara fluturimit tuaj. Qytetarë britanikë, Qytetarë italianë, Qytetarët spanjollë, dhe Qytetarët izraelitë mund të aplikoni në internet për eTA Canada Visa. Nëse keni nevojë për ndihmë ose keni nevojë për ndonjë sqarim, duhet të kontaktoni tonën Helpdesk për mbështetje dhe udhëzim.