Udhëzues udhëtimi në Parkun Kombëtar Banff

Parku i parë kombëtar i Kanadasë. Parku kombëtar me fillimin e tij të përulur duke filluar si një burim i nxehtë prej 26 km katrorë deri tani duke mbuluar 6,641 kilometra katrorë. Parku u ngulit si një vend i trashëgimisë botërore të UNESCO -s si pjesë e Parqeve Kanadeze Malore Shkëmbore në vitin 1984.

Parku Kombëtar Banff Parku Kombëtar Banff

Vendosja e parkut

Parku ndodhet në Malet Shkëmbore të Alberta, në perëndim të Calgary. Kufijtë e parkut kombëtar British Columbia në lindje të tij, ku parku kombëtar Yoho dhe Kootenay janë ngjitur me parkun kombëtar Banff. Në anën perëndimore, parku ndan kufijtë me Parkun Kombëtar Jasper i cili gjithashtu ndodhet në Alberta.

Getting atje

Parku është e arritshme nga rruga nga Calgary dhe zakonisht duhen një orë deri në një orë e gjysmë për të bërë një udhëtim prej 80 kilometrash. Calgary ka një aeroport ndërkombëtar i cili shërben transportuesit kryesorë kombëtarë dhe ndërkombëtarë që lejon udhëtim të përshtatshëm dhe pa telashe në park. Mund të marrësh me qira një makinë dhe të zbresësh vetë ose të hipësh në një autobus ose të marrësh një transferim për të arritur atje.

viza eTA e Kanada është një autorizim elektronik i udhëtimit ose leje udhëtimi për të vizituar Kanadanë për një periudhë kohe më pak se 6 muaj dhe për të vizituar Banff National dhe rajonin e Liqenit Louise. Vizitorët ndërkombëtarë duhet të kenë një eTA kanadeze për të qenë në gjendje të vizitojnë Parkun Kombëtar Banff në Alberta. Qytetarët e huaj mund të aplikojnë për një eTA Kanada Visa në internet brenda pak minutash. Procesi i vizave eTA Kanada është i automatizuar, i thjeshtë dhe plotësisht në internet.

Koha më e mirë për të vizituar

Parku është i hapur gjatë gjithë vitit dhe ofron sezone të veçanta për të zgjedhur aventura, pavarësisht nga koha që ju zgjidhni për të vizituar. Vera në park besohet të jetë koha më e mirë për të marrë ecje, çiklizëm dhe ngjitje në majat. Koha më e madhe për t'u magjepsur nga ngjyrat e parkut është gjatë vjeshtës kur pemët e larshit humbasin gjilpërat e tyre dhe bëhen të verdha.

Por sezoni i patejkalueshëm për tu vizituar do të ishte dimri me peizazhin malor që siguron bazën perfekte për vizitorët për të bërë ski. E Sezoni i skive në park fillon në Nëntor dhe shkon deri në maj dhe është më e gjata në Amerikën e Veriut. Gjatë muajve të dimrit, aktivitete të tjera si shëtitjet në akull, këpucët me borë dhe shëtitjet me qen, dhe shëtitjet me sajë me kalë janë gjithashtu shumë të popullarizuara në mesin e turistëve.

LEXO MË SHUMË:
Sigurohuni që të lexoni artikullin tonë Udhëzues për motin kanadez dhe planifikoni udhëtimin tuaj të përsosur në Kanada.

Duhet të ketë përvoja

Liqeni Louise dhe Liqeni Moraine

Chateau Lake Louise Fairmont Chateau Lake Louise

Lake Louise Liqeni i Morinës ndodhen rreth 55 km larg Parkut Kombëtar dhe vendit ofron pamje mahnitëse të parkut kombëtar dhe shëtitje dhe ski. Liqeni Louise dhe Liqeni Moraine janë liqene akullnajorë dhe shkrihen deri në maj çdo vit. Shëtitjet alpine në zonë fillojnë në fund të qershorit dhe fillim të korrikut. Sezoni i skive fillon në fund të nëntorit dhe zgjat deri në maj. Në Liqenin Louise, a vizite ne bregun e liqenit fshat është parë si një duhet midis turistëveMe Gjatë gjithë vitit është një kohë e shkëlqyeshme për të vizituar Liqenin Louise ndërsa Liqeni Moraine vizitohet më së miri nga mesi i majit deri në mes të tetorit. Gjatë këtyre muajve, udhëtimet me gondola janë mjaft të njohura në mesin e turistëve.

Vendi Historik Kombëtar i Shpellës dhe Pellgut

Vendi historik siguron të gjithë informacionin mbi malet dhe fillimin e Parkut të parë Kombëtar të Kanadasë. Ju mësoni gjithçka për historinë dhe kulturën e maleve në Alberta gjithashtu.

Burimet Nxehtë të Shpellës dhe Pellgut dhe Burimet e Ujërave të Epërme Banff

Ky vend tani është një sit historik kombëtar dhe ka shumë më tepër për të ofruar sesa mrekullitë e natyrës të zonës. Ju mund të shikoni një film HD, një përvojë bio-diversiteti në jetën e egër dhe kënetat, të cilat do të udhëhiqen nga një rojtar dhe një turne fenerësh gjithashtu.

Qershia në krye të tortës është Banff Upper Springs Hot Springs, e cila gjendet vetëm 10 minuta larg. Shtë një banjë moderne me pishina në natyrë që turistët të pushojnë dhe të zhyten për të harruar të gjitha shqetësimet e tyre.

Fshati Banff

Fshati Banff Fshati Banff aka Fshati Sunshine

Fshati është evoluar në një vend të ndodhur për shkak të Parkut Kombëtar i cili është i ngarkuar me njerëz gjatë gjithë vitit dhe ka çuar në krijimin e shumë kafeneve, restoranteve dhe të ngjashme që njerëzit të eksplorojnë.

Qendra e Vizitorëve të Parkut Kombëtar Banff

Qendra e Vizitorëve është vendbanimi i informacionit mbi aktivitetet, udhëtimet dhe çfarëdo tjetër. Solutionshtë zgjidhja juaj me një ndalesë për çdo pyetje dhe shqetësim që keni në lidhje me Parkun Kombëtar.

Muzeu Banff Park Muzeu Historik Kombëtar

Muzeu është një vend i mrekullueshëm për tu vizituar për dy arsye, është një mrekulli arkitektonike dhe gjithashtu një depo e ekzemplarëve të ndryshëm që kthehen shekuj më parë në kohë.

LEXO MË SHUMË:
Mësoni më shumë për Liqenin Louise, Liqenet e Mëdha dhe më shumë në Liqene të pabesueshëm në Kanada.

Ski

Parku Kombëtar Banff ofron të dyja ndër-vend si edhe ski drejt greminësMe Tre zonat ku bëhet ski në park janë Banff, Lake Louisedhe Kryqëzimi i KalasëMe Rekomandohet që fillimi i nëntorit ose fundi i prillit është koha më e mirë për të bërë ski në zonën e Liqenit Louise. Në zonën Banff, disa nga shtigjet e famshme janë Tunel Mountain Winter Trail (miratuar për skiatorët për herë të parë), Spray River East Trail dhe Castle Junction. Në zonën e Liqenit Louise, disa nga pista janë Moraine Lake Road, Lake Louise Loop dhe laku i lumit Bow.

hiking

Parku kombëtar krenohet me të mbi 1600km shtigje të mirëmbajtura përgjatë gjatësisë dhe gjerësisë së parkut. Një turist mund të zgjedhë dhe të eksplorojë rrugë të ndryshme nga bregu i lumit në gjurmët alpine. Shumica e rrugëve në park janë ose të arritshme nga Fshati Banff ose Fshati i Liqenit Louise. Sezoni kryesor i ecjes në Parkun Kombëtar Banff është në muajt e verës gjatë korrikut deri në shtator veçanërisht për të dëshmuar ngjyrat e vjeshtës. Muajt ​​e dimrit deri në qershor nuk rekomandohen për shëtitje për shkak të rreziqeve të ortekut.

Shtigjet variojnë nga të Lehta, të Mesme në të Vështira. Disa nga shtigjet e lehta dhe ditore të shkurtra janë Kanioni i Johnston ata ju çojnë në rëniet e poshtme dhe të sipërme, Kanioni Sundance, në këtë udhëtim ju mund të mrekulloheni me bukurinë e Lumi Bow, Spërkoni lumin pista është një udhë loop që ju çon pranë lumit, Liqeni Louise Lakeshore, së bashku me liqenin e famshëm dhe të bukur Liqeni Louise, laku i lumit Bow, është një shëtitje e gjatë por e lehtë përgjatë lumit Bow. Disa këngë të moderuara dhe më të gjata janë Cascade Amphitheatre është një pistë e cila nëse jep një ditë të tërë do të të kthejë të gjithë bukurinë e saj, koha më e mirë për të marrë këtë udhë është midis korrikut dhe gushtit ku ju mirëpret një qilim me lule, Healy Creek kjo pistë ofron pamjen dhe përvojën më të mirë të ngjyrave të vjeshtës të pemëve të larshit, Stanley Glacier kjo udhë ju ofron pamje të lë pa frymë të akullnajës Stanley dhe një ujëvarë të vendosur pikërisht pranë tij.

Disa nga pistat e vështira dhe të gjata janë Cory Pass Loop e cila ju jep një pamje të mrekullueshme të malit Louis dhe është e mundimshme për shkak të ngjitjes përpjetë. Mali Fairview dhe Lugina e Parajsës dhe hapat gjigantë janë të dyja pista ku dikush duhet të marrë ngjitjen përpjetë.

LEXO MË SHUMË:
Jeni të interesuar për ski? Kanadaja ka shumë për të ofruar, mësoni më shumë në Vendet kryesore të skijimit në Kanada.

Mountain Biking

Përvoja e Karriges së Kuqe Karriget e Kuqe në Liqenin Minnewanka në Parkun Kombëtar Banff

Parku Kombëtar Banff mburret me mbi 360 km pistë biçikletash e cila është një mënyrë e shkëlqyer për të eksploruar parkun. Koha për biçikletë konsiderohet të jetë në verë midis majit dhe tetorit. Gjurmët e biçikletave malore gjithashtu variojnë nga të lehta, të moderuara deri në të vështira. Ka pista në zonën e Banff dhe zonën e Liqenit Louise. Ka shtigje të përzgjedhura posaçërisht për Familjen që lejojnë një familje të eksplorojë parkun në një mënyrë të sigurt dhe argëtuese.

Parku ka shumë më tepër aktivitete, sporte aventurash për të ofruar, shikimin e mbi 260 llojeve të zogjve në parkun Kombëtar dhe koha më e mirë për të shkuar në vëzhgim është nga 9-10 e mëngjesit. Lugina e poshtme e Bow është vendi më i mirë për të parë zogj. Parku është një vend për të shijuar varkat në Liqenin Minnewanka. Parku është gjithashtu i famshëm për shëtitjet e tij dimërore pasi sezoni i ortekut bën që shumë shtigje të jenë të pasigurta gjatë muajve të dimrit, por ato janë hartuar për të siguruar sigurinë e turistëve në pista të reja gjatë muajve të dimrit. Disa nga gjurmët e shëtitjeve të dimrit janë Samiti i Tunelit i Malit, gjurmët e Fenland dhe Kanioni Stewart.

Parku është gjithashtu i famshëm për dy aktivitete ujore të vozitjes dhe kanoeMe Vozitja merret nga turistët në zonën Banff, Lake Louise Area dhe Icefield Parkway në liqenet si Moraine, Louise, Bow, Herbert dhe Johnson. Për kanoerat me përvojë, Lumi Bow është vendi ku duhet të shkoni për përvojën më të mirë të kanoe. Në dimër, Snowshoeing është gjithashtu e preferuar në mesin e turistëve këtu dhe ka shtigje të dizajnuara posaçërisht në zonën Banff dhe Lake Louise.

Banff gjithashtu ka një përvojë të veçantë të Karriges së Kuqe, ku karriget e kuqe vendosen në vende të ndryshme piktoreske që njerëzit thjesht të ulen dhe të pushojnë dhe të jenë një me natyrën dhe të shijojnë përvojën e të jetuarit në male në formën e tij më të pastër.

Qëndrimi atje

Hotel Banff Springs është një pronë historike kombëtare dhe një vend ikonik për të pasur një qëndrim luksoz në zemër të Parkut Kombëtar.

Chateau Lake Louise është një vend popullor i frekuentuar nga udhëtarët për të qëndruar pasi mbikëqyr Liqenin e famshëm Louise. Ndodhet rreth 45 minuta larg Parkut Kombëtar.

Mali Baker Creek Resorti është i mirënjohur për kabinat e tij të drurit dhe suitat fshatare të jashtme.

Parku Kombëtar është gjithashtu shtëpia e shumë kampeve për të strehuar kampe dhe ata që kërkojnë të jetojnë në një mjedis natyror. Disa prej tyre janë Rampart Creek Campground, Waterfowl Lake Campground dhe Lake Louise Campground.

LEXO MË SHUMË:
Planifikoni pushimet tuaja perfekte në Kanada, sigurohuni që ju lexoni për motin kanadez.


Kontrolloni tuajin kualifikimi për eTA Kanada Visa dhe aplikoni për eTA Canada Visa 72 orë përpara fluturimit tuaj. Qytetarë britanikë, Qytetarët Australianë, Qytetarët kilianë, dhe Qytetarët meksikanë mund të aplikoni në internet për eTA Kanada Visa. Nëse keni nevojë për ndonjë ndihmë ose kërkoni sqarime, duhet të kontaktoni me ne Helpdesk për mbështetje dhe udhëzim.