Vendet kryesore për të përjetuar shkretëtirën kanadeze

Parqet kombëtare të përhapura të Kanadasë dhe liqenet e shumta të vendosura rreth qyteteve më të ngarkuara e bëjnë atë një nga vendet më të mira për të eksploruar bukuritë e jashtme në mënyrën më të thjeshtë të mundshme.

Hapësira e mrekullueshme e Kanadasë mund të përjetohet pa marrë barrën shtesë të përballjes me anën e ashpër të natyrës në eksplorimin e mrekullive të saj të shkëlqyera natyrore.

Liqenet dhe lumenjtë e vendosur në zemër të shumë parqeve kombëtare dhe komoditetit të mirë të qyteteve në një skaj tjetër, Kanadaja është shtëpia e vendeve kaq të mrekullueshme që mund t'ju bëjnë të humbur në magjinë e natyrës, vetëm kur ta kërkoni atë!

viza eTA e Kanada është një autorizim elektronik udhëtimi ose leje udhëtimi për të vizituar Kanadanë për një periudhë kohore më pak se 6 muaj dhe për të vizituar këto pika të pabesueshme në natyrë. Vizitorët ndërkombëtarë duhet të kenë një eTA kanadeze për të qenë në gjendje të vizitojnë Veriun e Madh të Bardhë. Shtetasit e huaj mund të aplikojnë për një eTA Kanada Visa në internet brenda pak minutash. Procesi i vizave eTA Kanada është i automatizuar, i thjeshtë dhe plotësisht në internet.

Nova Scotia

Nova Scotia Nova Scotia - shtëpi me pamje të bukur nga njëra anë dhe parqe kombëtare nga ana tjetër

Termi shkretëtirë mund të mos përputhet saktësisht me këtë vend, me ndikimin mjaft të rëndë anglez që gjendet në qytetet e tij të vendosura nga trupat ujorë paqësorë dhe shtëpi të famshme shumëngjyrëshe të zbukuruara nga rrugët, ky është vendi që duhet të hyjë në listën tuaj të udhëtimit në Kanada.

Shtëpia e tre vendeve të trashëgimisë botërore të UNESCO-s, Nova Scotia, një nga trembëdhjetë provincat e Kanadasë, është një vend me qytete angleze të bukura në njërën anë dhe parqe kombëtare të mahnitshme nga ana tjetër.

Me shumicën e popullsisë që flet anglisht, Nova Scotia në fakt do të thotë Skoci e Re në Latinisht, dhe mund të duket me të vërtetë në rrugët e saj shumëngjyrëshe dhe të rregullta për të ecur, me galeri dhe vende historike në njërën anë dhe pamje të një oqeani të bukur nga ana tjetër, diçka që është një pamje e zakonshme në Lunenburgun e Vjetër, një nga vendet kulturore të vendosura. në bregun jugor të krahinës.

Parku Kombëtar Banff

Parku Kombëtar Banff Parku Kombëtar Banff pranë Maleve Shkëmbore

Parku më i vjetër kombëtar i Kanadasë, i vendosur në perëndim të Calgary në Alberta's Malet shkëmbore, është një vend i njohur me shumë mrekulli të panjohura. Parku Kombëtar Banff është vendi që mund të ofrojë një mënyrë të shkëlqyer për të filluar eksplorimin e peizazheve natyrore të Kanadasë.

I vendosur në zemër të këtij parku kombëtar është Liqeni Louise, një nga liqenet më të famshëm dhe më të bukur të vendit. Liqeni Lousie është një pamje për t'u parë si në dimër ashtu edhe në verë, ku çdo stinë ofron një kohë të mrekullueshme për vizitorët.

LEXO MË SHUMË:
Mësoni më shumë për Liqenin Louise, Liqenet e Mëdha dhe më shumë në Liqene të pabesueshëm në Kanada.

Nga Livadhet

L'Anse aux Meadows, një vend i Trashëgimisë Unesco i vendbanimeve nordike të vendosura në provincën më lindore të Newfoundland dhe Labrador, është një vend me shenja vendbanimi historik të kontaktit të parë evropian me Amerikën e Veriut jashtë Grenlandës. Në thelb njerëzit e parë nga Evropa që shkelën në rajonin e Amerikës së Veriut. Tani kjo është mjaft tërheqëse! Udhëtimet me guidë nëpër livadhet historike të ishujve të Newfoundland janë mënyra më e mirë për të përjetuar historinë e vendit të vetëm të njohur të krijuar nga vikingët e shekullit të 11-të!

Qyteti i Vogël- Tofino

Tofino Tofino në British Columbia, kryeqyteti Spring Surfing i Kanadasë

La të gjitha kohërave qyteti miqësor turistik i Tofino, e vendosur në ishullin Vancouver, në Kolumbinë Britanike, është një vend i mbushur me pyjet e shiut, plazhe të mëdha burimet e nxehtë ndodhet brenda parqeve të tij kombëtare në një distancë të afërt nga qyteti kryesor, me shumicën e turizmit në qytet gjatë ditëve të verës.

Ky qytet i qetë dhe i relaksuar ka gjithçka, nga ushqimi i mirë deri te objektet e surfimit gjatë gjithë vitit me plazhet e tij me rërë, duke përfshirë vendpushimin e plazhit Cox Bay dhe plazhin e famshëm Long Beach, i vendosur brenda Rezervës së Parkut Kombëtar të Paqësorit.

LEXO MË SHUMË:
Ne kemi mbuluar më parë Tofino dhe atraksione të tjera kryesore në British Columbia Duhet të Shikoni Vende në Kolumbinë Britanike.

Parku Provincial Algonquin

Parku Provincial Algonquin Parku Provincial Algonquin

Një nga parqet më të vjetra dhe më të mëdha provinciale të Kanadasë, Algonquin është i larmishëm me diçka për të gjithë për të kaluar një kohë të mirë përreth. Nga shëtitjet në sportet ujore dhe vëzhgimi i jetës së egër përreth parkut, një ditë tipike në Parkun Provincial Algonquin është mënyra më e mirë për të përjetuar natyrën e bukur të Kanadasë.

E vendosur në anën juglindore të Ontarios, liqenet e shumta të parkut duke përfshirë Liqenin e madh të Dy Lumenjve, pyjet dhe përrenjtë malorë janë shtëpia e specieve të rralla të rajonit. Madhësia e parkut dhe afërsia nga Toronto dhe kryeqytetin e vendit Otava e bëjnë atë parkun më të ngarkuar të Kanadasë, duke i dhënë një shans për të eksploruar anën e përsosur të natyrës vetëm disa minuta larg qytetit.

LEXO MË SHUMË:
Ndërsa jeni në Ontario, përjetoni Otava, Toronto dhe më shumë në Duhet të Shikoni Vendet në Ontario.

Shikimi i balenave të Kolumbisë Britanike

Shikimi i balenave të Kolumbisë Britanike Shikimi i balenave të Kolumbisë Britanike

Në muajt maj deri në tetor, Balenat Vrasëse migrojnë në brigjet e Kolumbisë Britanike dhe një vizitë në këtë provincë të Kanadasë në kohën e duhur do të thotë një pamje e qartë e kësaj pamjeje të rrallë në mes të oqeanit.

Nga fshati historik i Steveston në Vankuver në ishujt piktoreskë San Juan të përhapur midis SHBA-së dhe Kanadasë, British Columbia është me të vërtetë një mënyrë për të përjetuar ndjenjën e mirë të të qenit një me natyrën. Organizohen disa turne për shikimin e balenave rreth ishujve Vankuver dhe bashkimi me një turne tipik do të nënkuptonte një pamje të qartë të një balene vrasëse që kërcen nga askund në oqean!

Një pamje nga sipër

Me një numër shëtitjesh në shkëmbinj, majat e pemëve dhe ura këmbësh, ky park kombëtar do t'ju prezantonte me bukurinë e vërtetë të British Columbia. Vetëm disa minuta larg qendrës së Vankuverit, Parku Kombëtar Garibaldi është një vend që ka gjithçka, nga urat që kalojnë nëpër pyjet e dendura të shiut deri te aroma e kedrit të përhapur gjatë gjithë rrugës ndërsa ecni nëpër shtigjet e tij të bukura.

Parku Kombëtar Garibaldi është destinacioni më i lartë i rekreacionit në natyrë i Kanadasë, me shtigje ecjeje shumë kilometra të gjata, kampe dhe objekte kampingu dimëror. Ana perëndimore e Parkut Kombëtar Garibaldi është më e popullarizuar me aktivitete rekreative në natyrë, si kampingu në fshat, shëtitje dhe kajak. Zona e përhapur e parkut dhe afërsia e tij me qytetin e Vankuverit bën Garibaldi një nga parqet më të mira krahinore për vlerësimin e pamjeve natyrore të Kanadasë.

LEXO MË SHUMË:
Planifikoni pushimet tuaja perfekte në Kanada, sigurohuni që ju lexoni për motin kanadez.


Kontrolloni tuajin kualifikimi për eTA Kanada Visa dhe aplikoni për eTA Canada Visa 72 orë përpara fluturimit tuaj. Qytetarë britanikë, Qytetarët Australianë, Qytetarët kilianë, dhe Qytetarët meksikanë mund të aplikoni në internet për eTA Canada Visa. Nëse keni nevojë për ndihmë ose keni nevojë për ndonjë sqarim, duhet të kontaktoni tonën Helpdesk për mbështetje dhe udhëzim.