Vendet kryesore të skijimit në Kanada

Whisler Blackcomb, Kolumbia Britanike

Si një vend me maja të ftohta dhe të mbuluara me dëborë, me dimrat që zgjasin pothuajse gjysmën e vitit në shumë rajone, Kanadaja është vendi i përsosur për shumë sporte dimërore, një prej tyre është ski. Në fakt, skijimi është bërë një nga aktivitetet më të njohura rekreative që tërheq turistë nga e gjithë bota në Kanada.

Kanadaja është me të vërtetë një nga destinacionet kryesore në botë për ski. Ju mund të skijoni pothuajse në të gjitha qytetet dhe provincat e Kanadasë, por vendet në Kanada që janë më të famshmet për vendpushimet e skive janë Kolumbia Britanike, Alberta, Quebec dhe Ontario . Sezoni i skijimit në të gjitha këto vende zgjat aq sa zgjat sezoni i dimrit, madje edhe gjatë pranverës në vendet ku mbetet ende relativisht më i ftohtë, që është nga nëntori deri në prill ose maj.

Vendi i çudirave në të cilin Kanada kthehet në dimër dhe peizazhet e bukura që gjenden në të gjithë vendin do t'ju sigurojnë një pushim të këndshëm këtu. Bëjeni më argëtues duke e kaluar në një nga vendpushimet e famshme të skijimit në Kanada. Këtu janë vendpushimet më të mira të skive ku mund të shkoni për një pushim skijimi në Kanada.

Whistler Blackcomb, Kolumbia Britanike

LEXO MË SHUMË:
Mësoni rreth ardhjes në Kanada si një turist ose vizitor.

Whistler Blackcomb, Kolumbia Britanike

Ky është vetëm një vendpushim skish midis atyre të shumtë në Kolumbinë Britanike. Në fakt, BC ka numrin më të madh të tyre në të gjithë Kanadanë, por Whistler është më i famshmi nga të gjithë sepse është më i madhi dhe vendpushimi më i njohur i skive në ndoshta të gjithë Amerikën e Veriut. Resorti është kaq i madh, me mbi një qindra shtigje për skijim, dhe aq plot turistë saqë duket si një qytet skish në vetvete.

Është vetëm dy orë larg nga Vankuveri, prandaj është lehtësisht i arritshëm. Është gjithashtu i njohur në të gjithë botën sepse disa nga Lojërat Olimpike Dimërore 2010 u zhvillua këtu. Janë dy male, Whistler dhe Blackcomb, kanë një pamje thuajse evropiane rreth tyre, kjo është arsyeja pse resorti i skive tërheq kaq shumë turistë ndërkombëtarë. Reshjet e borës këtu zgjasin nga mesi i nëntorit deri në maj, që do të thotë një sezoni i gjatë i skive. Edhe nëse nuk jeni vetë skiator, peizazhi me dëborë dhe llixhat, restorantet dhe aktivitetet e tjera rekreative që u ofrohen familjeve do ta bëjnë këtë një destinacion të mirë pushimi në Kanada.

LEXO MË SHUMË:
Mësoni rreth Motit Kanadez për t'ju ndihmuar të planifikoni udhëtimin tuaj.

Peaksin e Diellit, Kolumbia Britanike

Peaksin e Diellit, Kolumbia Britanike

Banff është një qytet i vogël turistik, i rrethuar nga malet Shkëmbor, që është një tjetër destinacioni popullor i skive kanadeze për turistët. Në verë, qyteti funksionon si një portë për në parqet kombëtare malore që pasurojnë mrekullitë natyrore të Kanadasë. Por në dimër, me borë që zgjat pothuajse aq gjatë sa në Whistler, megjithëse qyteti është më pak i zënë, ai bëhet ekskluzivisht një vendpushim skish. Të zona e skive është kryesisht pjesë e Parkut Kombëtar Banff dhe përfshin tre vendpushime malore: Banff Sunshine, i cili është vetëm 15 minuta me makinë nga qyteti i Banff, dhe i cili vetëm posedon mijëra hektarë terren për ski, dhe ka vrapime si për fillestarët ashtu edhe për ekspertët; Lake Louise, i cili është gjithashtu një nga vendpushimet më të mëdha të skive në Amerikën e Veriut, me një peizazh spektakolar; dhe Mali Norquay, e cila është e mirë për fillestarët. Këto tre vendpushimet e skive në Banff shpesh njihen së bashku si Big 3. Këto shpate ishin gjithashtu dikur vendi i Lojërave Olimpike Dimërore të vitit 1988 dhe njihen në mbarë botën për atë ngjarje. Banff është gjithashtu një nga Site i Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s në Kanada.

Mont Tremblant, Quebec

Quebec nuk ka maja aq të mëdha sa ato në British Columbia, por kjo krahinë në Kanada ka gjithashtu disa vendpushime të njohura të skive. Dhe është më afër Bregut Lindor të Kanadasë. Nëse jeni duke shkuar në një udhëtim në Montreal ose Quebec City, atëherë patjetër që duhet të bëni një devijim të udhëtimit me ski deri në pjesën më të madhe. vendpushim popullor skish aty pranë, i cili është Mont Tremblant, e cila është e vendosur në malet Laurentian pak jashtë Montrealit. Në rrëzë të malit, pranë liqenit Tremblant, është një fshat i vogël skish që ngjan me fshatrat alpine të Evropës me rrugët me kalldrëm dhe ndërtesa shumëngjyrëshe dhe plot gjallëri. Është gjithashtu interesante që kjo është vendpushimi i dytë më i vjetër i skive në të gjithë Amerikën e Veriut, që daton në vitin 1939, megjithëse është i zhvilluar mirë tani dhe a destinacioni kryesor ndërkombëtar i skijimit në Kanada.

Mali Blu, Ontario

Kjo është vendpushimi më i madh i skive në Ontario, duke ofruar jo vetëm ski për turistët, por edhe aktivitete të tjera rekreative dhe sporte dimërore, të tilla si tuba bore, patinazh në akull, etj. I ndodhur pranë Gjirit Gjeorgjian, ai përfshin Ndarja e Niagarës, i cili është shkëmbi nga i cili lumi Niagara zbret në ujëvarat e Niagarës. Në bazën e tij ndodhet Fshati Blue Mountain i cili është një fshat skish ku shumica e turistëve që vijnë për ski në resortin Blue Mountain gjejnë akomodime për veten e tyre. Resorti është vetëm dy orë larg nga Toronto dhe kështu është lehtësisht i aksesueshëm prej andej

LEXO MË SHUMË:
Mësoni në lidhje me vizitën e Niagara Falls në eTA Canada Visa.


Kontrolloni tuajin kualifikimi për eTA Kanada Visa dhe aplikoni për eTA Canada Visa 72 orë përpara fluturimit tuaj. Procesi i aplikimit për vizë eTA Kanada është mjaft e drejtpërdrejtë dhe nëse keni nevojë për ndihmë ose keni nevojë për ndonjë sqarim, duhet të kontaktoni tonën Helpdesk për mbështetje dhe udhëzim.