Vendet kryesore të skijimit në Kanada

Whistler Blackcomb, Kolumbia Britanike Whisler Blackcomb, Kolumbia Britanike

Si një vend me maja të ftohta dhe të mbuluara me dëborë, me dimrat që zgjasin pothuajse gjysmën e vitit në shumë rajone, Kanada është vendi i përsosur për shumë sporte dimërore, njëri prej tyre është ski. Në fakt, ski është bërë një nga aktivitetet më të njohura rekreative që tërheq turistë nga e gjithë bota në Kanada.

Kanadaja është me të vërtetë një nga destinacionet kryesore në botë për ski. Ju mund të bëni ski në pothuajse të gjitha qytetet dhe provincat e Kanadasë, por vendet në Kanada që janë më të famshmet për vendet e tyre vendpushimet e skive janë Kolumbia Britanike, Alberta, Quebec dhe Ontario . Sezoni i skijimit në të gjitha këto vende zgjat për aq kohë sa sezoni i dimrit, madje edhe gjatë pranverës në vendet ku mbetet akoma relativisht më i ftohtë, që është nga nëntori deri në prill ose maj.

Vendi i mrekullive në të cilin Kanada kthehet në dimra dhe peisazhet e bukura që gjenden në të gjithë vendin do t'ju sigurojnë që të keni një pushim të këndshëm këtu. Bëni më argëtues duke e kaluar në një nga vendpushimet e famshme të skive në Kanada. Këtu janë vendpushimet kryesore të skive në të cilat mund të shkoni për një pushim skijimi në Kanada.

LEXO MË SHUMË:
Mësoni rreth ardhjes në Kanada si një turist ose vizitor.

Whistler Blackcomb, Kolumbia Britanike

Ky është vetëm një vendpushim skish në mesin e atyre të shumtëve në Kolumbinë Britanike. Në fakt, pes ka numrin më të madh të tyre në të gjithë Kanadanë, por Whistler është më i famshmi nga të gjithë sepse është më i madhi dhe vendpushimi më i njohur i skive në ndoshta të gjithë Amerikën e Veriut. Resorti është kaq i madh, me mbi një qindra shtigje për skijim, dhe aq plot turistë saqë duket si një qytet skish në vetvete.

Onlyshtë vetëm dy orë larg Vancouver, pra lehtësisht i arritshëm. Shtë e njohur gjithashtu në të gjithë botën sepse disa nga Lojërat Olimpike Dimërore 2010 u zhvillua këtu. Janë dy male, Whistler dhe Blackcomb, kanë pothuajse një vështrim evropian rreth tyre, e cila është arsyeja pse vendpushimi i skive tërheq kaq shumë turistë ndërkombëtarë. Reshjet e borës zgjasin nga mesi i nëntorit deri në maj këtu, që do të thotë një sezoni i gjatë i skive. Edhe nëse nuk jeni vetë skijator, peizazhi me dëborë dhe llixhat e shumta, restorantet dhe aktivitetet e tjera rekreative që u ofrohen familjeve, do ta bënin këtë një destinacion të mirë për pushime në Kanada.

LEXO MË SHUMË:
Mësoni rreth Motit Kanadez për t'ju ndihmuar të planifikoni udhëtimin tuaj.

Peaksin e Diellit, Kolumbia Britanike

Peaksin e Diellit, Kolumbia Britanike

Banff është një qytet i vogël turistik, i rrethuar nga malet Shkëmbor, që është një tjetër destinacioni popullor i skive kanadeze për turistët. Në verë qyteti funksionon si një portë hyrëse për në parqet malore malore që pasurojnë mrekullitë natyrore të Kanadasë. Por në dimër, me borë që zgjat pothuajse aq sa zgjat në Whistler, edhe pse qyteti është më pak i zënë, ai bëhet ekskluzivisht një vendpushim skish. zona e skive është kryesisht pjesë e Parkut Kombëtar Banff dhe përfshin tre vendpushime malore: Banff Sunshine, e cila është vetëm 15 minuta me makinë nga qyteti i Banff, dhe që posedon vetëm mijëra hektarë terren për ski, dhe ka vrapime për fillestarët dhe ekspertët; Lake Louise, i cili është gjithashtu një nga vendpushimet më të mëdha të skive në Amerikën e Veriut, me një peizazh spektakolar; dhe Mali Norquay, e cila është e mirë për fillestarët. Këto tre vendpushime skijimi në Banff shpesh njihen së bashku gjerësisht si Big 3. Këto shpate ishin gjithashtu dikur vendi i Lojërave Olimpike Dimërore të 1988 dhe janë të njohur në të gjithë botën për atë ngjarje. Banff është gjithashtu një nga Site i Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s në Kanada.

Mont Tremblant, Quebec

Quebec nuk ka maja aq të mëdha sa ato në British Columbia, por kjo provincë në Kanada gjithashtu ka disa vendpushime të njohura të skive. Dhe është më afër Bregut Lindor të Kanadasë. Nëse po shkoni në një udhëtim në Montreal ose Quebec City, atëherë patjetër që duhet të bëni një devijim të udhëtimit të skive për më shumë vendpushim popullor skish aty pranë, i cili është Mont Tremblant, e cila ndodhet në malet Laurentian pak jashtë Montrealit. Në rrëzë të malit, pranë Liqenit Tremblant, është një fshat i vogël skish që i ngjan fshatrave Alpine të Evropës me rrugë me kalldrëm dhe ndërtesa të gjalla dhe të gjalla. Alsoshtë gjithashtu interesante se kjo është vendpushimi i dytë më i vjetër i skive në të gjithë Amerikën e Veriut, që daton që nga viti 1939, megjithëse është zhvilluar mirë tani dhe a destinacioni kryesor ndërkombëtar i skijimit në Kanada.

Mali Blu, Ontario

Kjo është vendpushimi më i madh i skive në Ontario, duke ofruar jo vetëm ski për turistët, por edhe aktivitete të tjera rekreative dhe sporte dimërore si tuba bore, patinazh në akull, etj. I ndodhur pranë Gjirit Gjeorgjian, ai përfshin Ndarja e Niagarës, i cili është shkëmbi nga i cili lumi Niagara kaskadon poshtë në Ujëvarat e Niagara. Në bazën e tij është Blue Mountain Village i cili është një fshat skish ku shumica e turistëve që vijnë për të skijuar në vendpushimin e Blue Mountain gjejnë strehim për vete. Resorti është vetëm dy orë larg nga Toronto dhe kështu lehtësisht i arritshëm nga atje

LEXO MË SHUMË:
Mësoni në lidhje me vizitën e Niagara Falls në eTA Canada Visa.


Kontrolloni tuajin kualifikimi për eTA Kanada Visa dhe aplikoni për eTA Canada Visa 72 orë përpara fluturimit tuaj. Procesi i aplikimit për vizë eTA Kanada është mjaft i ngushtë dhe nëse keni nevojë për ndonjë ndihmë ose kërkoni ndonjë sqarim duhet të kontaktoni me ne Helpdesk për mbështetje dhe udhëzim.