Vizitë në Ujëvara Niagara në eTA Kanada Visa

Udhëzimet e Vizave Turistike të Kanadasë

Nëse jeni duke vizituar Kanada për qëllime të Turizmit, mund të aplikoni për një Autoriteti i Udhëtimeve Elektronike në Kanada or Kanada eTA. Ju mund të kontrolloni se cilat vende janë të pranueshme sipas Qeveria zyrtare e Kanadasë rregulloret për të aplikuar për Canada Visa Online (eTA Canada) në Pranueshmëria e Vizave të Kanadasë faqe. Kontrolloni llojet e vizave të Kanadasë ose Llojet e ETA të Kanadasë që t’i përshtatet kërkesës suaj. Merrni kërkesën tuaj duke u zhvilluar në këtë faqe për të marrë një Kanada Visa Online të njëjtën ditë me email.


Niagara Falls është një qytet i vogël, i këndshëm në Ontario, Kanada, i cili shtrihet në bregun e lumit Niagara, dhe i cili është i njohur për spektaklin e famshëm natyror të krijuar nga tre ujëvarat e grupuara së bashku si Niagara Falls. Të tre ujëvarat ndodhen në kufirin midis New York në Shtetet e Bashkuara dhe Ontario në Kanada. Nga të tre, vetëm më i madhi, i cili është i njohur si Horseshoe Falls, ndodhet brenda Kanadasë, dhe dy të tjerët më të vegjël, të njohur si American Falls dhe Bridal Veil Falls, ndodhen tërësisht brenda SHBA. Më i madhi nga tre Ujëvarat e Niagara-s, Falls Horseshoe ka shkallën më të fuqishme të rrjedhës nga çdo ujëvarë në Amerikën e Veriut.

Zona turistike në qytetin e Niagara Falls është e përqendruar në ujëvarat, por qyteti gjithashtu ka shumë atraksione të tjera turistike, të tilla si kulla vëzhgimi, hotele, dyqane suveniresh, muze, parqe uji, teatro, etj Kështu që kur vizitoni qytetin ka shumë vende për turistët për të vizituar përveç Falls. Këtu është një listë e vendeve për t'u parë Niagara.

Duke shkruar në gur, Alberta

Falls patkua

Më i madhi dhe i vetmi nga tre ujëvarat që përbëjnë Ujëvarat e Niagara-s që bien në Kanada, Falls Horseshoe, i njohur gjithashtu si Falls Canadian, është tërheqja më e madhe e qytetit të Niagara Falls në Kanada. Pothuajse nëntëdhjetë për qind e ujit nga lumi Niagara derdhet mbi ujëvara. Një nga ujëvarat më të njohura në të gjithë botën, është gjithashtu një nga më të bukurit. Megjithëse ka ujëvara më të larta në botë, Ujëvarat Horseshoe dhe Niagara Falls si një sifon i tërë me sasinë më të madhe të ujit, duke i bërë ata ujëvarat më të mëdha në botë. I formuar si një konkave, sapo të shihni këto ujëvara do të kuptonit pse të gjithë ujëvarat e tjera në botë zbehen para tyre. Aboveshtë një vendkalim mbi rrëzimet nga mund të merrni një pamje mahnitëse të tyre, edhe natën kur rëniet ndriçohen me ngjyra të ndryshme. Për shkak se janë shumë të bukur, çiftet e martuara shpesh kalojnë muajin e mjaltit atje dhe vendi ka fituar nofkën e Kryeqyteti i muajit të mjaltit i Botës.

Udhëtim prapa Falls

Udhëtim prapa Falls ofron një nga pamjet më unike të Niagara Falls nga këndvështrimi i poshtë dhe prapa Falls. Ai përfshin marrjen e një ashensori 125 metra poshtë tuneleve të njëqind vjetëve të prera nëpër shkëmbinjtë e shtratit, të cilat janë kuverta vëzhgimi dhe portale që ofrojnë pamjen e pjesës së pasme të fletës masive të ujit të Ujëvarave të Niagara-s. Ju do të duhet të vishni një ponç shiu ndërsa vëzhgoni Rëniet nga ky drejtim ndërsa uji bubullon aq shumë sa që patjetër do të lageni nga mjegulla e ujit. Të shikosh se si uji i Niagara Falls bie duke u rrëzuar, do të jetë një përvojë që do t'ju lërë pa frymë. Definitelyshtë padyshim një nga atraksionet e Ujëvarave të Niagara-s që është e preferuara e turistëve.

LEXO MË SHUMË:
Mësoni rreth Motit Kanadez për të planifikuar festën tuaj përfundimtare Kanadeze..

Lundrime me brirë

Këto lundrime janë një mënyrë tjetër që turistët mund të shohin ujëvarat e Niagara-s nga baza e ujëvarave. Lundrimet marrin vizitorët me anije katamaran që mund të strehojnë 700 pasagjerë në të njëjtën kohë. Të shikosh kaskadën e rrëzimeve nga mesi i lumit Niagara ndërsa spërkatet nga mjegulla e ujit do të ishte një përvojë vërtet e paharrueshme. Kjo është e vetmja turne me varkë në Niagara Falls dhe fakti që është një turne udhërrëfyes është një avantazh i shtuar. Ju do të zbuloni fakte interesante për të tre Ujëvarat e Niagara, atë në anën Kanadeze dhe ato në anën Amerikane. Dhe sigurisht që fotografitë që klikoni me kamerat tuaja të papërshkueshme nga uji do të ishin kujtesa spektakolare e një udhëtimi të mrekullueshëm. Por fotografitë nuk e bëjnë atë drejtësi dhe ju vetëm duhet të bëni një turne për të ditur se për çfarë bëhet fjalë!

Niagara në Liqen

Nëse ju jeni duke vizituar qytetin e Niagara Falls për të parë ujëvarat e mahnitshme me të njëjtin emër, duhet të përfitoni plotësisht dhe të udhëtoni deri në qytetin e vogël të çuditshëm të njohur si Niagara në Liqen, i cili është vetëm 20 minuta larg qytetit. I ndodhur në bregun e liqenit Ontario, ky është një qytet i vogël simpatik ku shumica e ndërtesave janë ndërtuar në stilin e arkitekturës viktoriane. Kjo sepse pasi lufta e vitit 1812 midis Shteteve të Bashkuara dhe Mbretërisë së Bashkuar, pjesa më e madhe e qytetit duhej të rindërtohej dhe që nga ajo kohë ndërtesa të reja janë ndërtuar gjithashtu në të njëjtin stil të arkitekturës në mesin e shekullit të 19-të. Turistët i duan ndërtesat dhe rrugët e stilit të vjetër dhe ata madje kanë mundësinë të tërhiqen në një karrocë me kalë nëpër rrugët e këtij qyteti të vogël. It'sshtë një vend i domosdoshëm për të parë nëse jeni duke vizituar ujëvarat e Niagara dhe në fakt shumë turne me guida në ujëvarat bëjnë një ndalesë në këtë qytet së pari.

LEXO MË SHUMË:
Mësoni rreth Kulturës Kanadeze.

Parkway Niagara

I njohur fillimisht si Bulevardi Niagara, kjo është një makinë piktoreske që ndjek lumin Niagara në anën Kanadeze, duke filluar nga Niagara në Liqen, duke kaluar qytetin e Niagara Falls, dhe duke përfunduar në Fort Erie, një qytet tjetër në lumin Niagara. Jo vetëm një makinë piktoreske, me parqe dhe gjelbërim gjatë rrugës, ka edhe disa destinacione të njohura turistike të vendosura në Parkway, të tilla si Ora me lule, e cila është ora e famshme e madhe e punës e bërë nga lule, që ndodhet afër Kopshteve Botanike; Whirlpool Rapids; dhe një Konservatori i Fluturave. Ju gjithashtu mund të ecni ose biçikletë përgjatë Parkway.


Ju mund të aplikoni për Kanada eTA Visa Waiver online mu ketu. A lexoni rreth Viza e Vizitorëve të Kanadasë. dhe nëse keni nevojë për ndonjë ndihmë ose keni nevojë për sqarime, duhet të kontaktoni me ne Helpdesk për mbështetje dhe udhëzim.

LEXO MË SHUMË:
Shikoni nëse keni të drejtë për eTA Kanada Visa.